Jump to content

Απορίες Για Το Καινούριο Μου Ενυδρείο-Γενικά


Recommended Posts

Λοιπόν , τώρα πριν μπει το πρώτο λέπι ( αν υπάρχει ενικός ) ..

Στο ενυδρείο γλυκού νερού που έχω, ταΐζω όλα τα χρόνια ΜΟΝΟ χύμα τροφή από ebay . Από έναν τύπο απο uk.

Πάντα έπαιρνα 5-6 διαφορετικά flakes που έχει ( αναμεικτα, σπιρουλίνα, γαρίδες,καροτο,κτλ ) και έκανα μια μίξη δική μου ( κάθε μηνα διαφορετική αναλογία) έτσι ώστε να μην βαριούνται τα ψάρια.(προφανώς η τιμή είναι αστεία σε σχέση με αυτά που υπάρχουν στα pet shop)

Πρώτα από όλα η ερώτηση μου είναι , ΑΝ τα ίδια flakes κάνουν για το θαλασσινό ενυδρείο ..δλδ .. τα flakes είναι ίδια και απλά οι εταιρείες βγάζουν διαφορετικές συσκευασίες ; Αφορμή παίρνω από ένα θέμα που διάβασα οτι τάιζε ο συνφορουμίτης flakes για κιχλίδες στα tangs του.

Link to comment
Share on other sites

καθε ψαρι εχει διαφορετικες διατροφικες συνθηκες απο το αλλο και διαφορετικες απαιτησεις οχι μονο γιατι ισως ζει σε αλλα νερα,σε αλλη ηπειρο και εγω δεν ξερω σε τι αλλο.σε αυτο που ρωτας το πιο πιθανο ειναι να την φαει καθως ετσι κι αλλιως τα περισσοτερα ψαρια ειναι σχεδον παμφαγα.

για μενα ειναι λαθος να δινεις οτι ναναι τροφες στα ζωντανα σου,και να θελεις να κανεις οικονομια μπορεις να κανεις σε οτιδηποτε αλλο θελεις εκτος απο την τροφη που ετσι κι αλλιως ειναι σχετικα φθηνες.

ερωτηση.πως μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος οτι οι τροφες οι χυμα που σου δινει δεν ειναι ληγμενες?

το απροσωπο,χυμα και φθηνο και μαλιστα οχι σε κατι επωνυμο κρυβει πολλες παγιδες.δεν αξιζει για λιγα ευρω να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμ .... Δεν μακους..... Μάλωσε τον κωστη!

Εμενα μου δώσανε την veggie flakes για κιχλιδες γιατι δεν ειχε την αντίστοιχη για reef. Το δοκίμασα και το φάγανε. Αλλα δεν ξερω τις επιπτώσεις μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

klaz όταν πρωτοξεκίνησα το άθλημα :P είχα μόνο γαριδούλες γλυκού νερού.. κ είδα οτι με την χύμα που αγόρασα τυχαία, είχαν μεγαλύτερη λάμψη στο χρώμα τους, και μου άρεσε που κάθε μήνα τους άλλαζα τη μίξη .. οπότε την τροφή την πέρασα και στα ψαράκια μου ..και από τις γαρίδες και από τα ψάρια(γλυκού νερου πάντα) έχω πάρει ΠΟΛΛΕΣ αναπαραγωγές ωραίες συμπεριφορές σαν είδη και μακροζωία(στο μέγεθος του δυνατού)..αλλά όχι .. δεν είμαι σίγουρος οτι δεν ειναι ληγμένες..να πώ την αλήθεια ποτέ δεν ρώτησα γιατί δεν αναγράφει πουθενά-ποτέ ημερομηνία λήξης.. Βέβαια .. τα flakes που μου έρχονται ..είναι όσο ένα κινητό τηλέφωνο σε μέγεθος και τα σπάω εγώ σε μικρότερα κομμάτια..εννοώ οτι το πιο πιθανό είναι ο τύπος να τις φτιάχνει μόνος του, παρά να πουλάει ληγμένες χύμα.
Link to comment
Share on other sites

Απορία number 2 ( αν χρειάζεται ας αλλάξει ο τίτλος σε : απορίες για το καινούριο μου ενυδρείο-Γενικά )

Όσοι ξέρω ή γνώρισα στο φιλόξενο αυτό forum( και τα pet-shop της Θεσσαλονίκης), με συμβούλεψαν, να βάλω 1 clownάκι δοκιμαστικά ..κ αν .. τότε βλέπουμε..

Αν οι μετρήσεις είναι όπως πρέπει, και ΠΡΕΠΕΙ να βάλω 3 clown ταυτόχρονα, υπάρχει κάποιος που θα μου πει κάντο και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ;;;

Εννοώ, γιατί αν οι μετρήσεις είναι οκ , να πρέπει να βάλεις 1 και μάλιστα να μην ξέρεις αν θα ζήσει;;;;

Κίνητρο για την απορία μου έδωσε μια εκπομπή στο Νational Geographic με ενυδρεία , που οι τύποι βάζουν όλα τα ψάρια μαζί σε στρωμένο ενυδρείο ..

Link to comment
Share on other sites

Απορία number 2 ( αν χρειάζεται ας αλλάξει ο τίτλος σε : απορίες για το καινούριο μου ενυδρείο-Γενικά )

Όσοι ξέρω ή γνώρισα στο φιλόξενο αυτό forum( και τα pet-shop της Θεσσαλονίκης), με συμβούλεψαν, να βάλω 1 clownάκι δοκιμαστικά ..κ αν .. τότε βλέπουμε..

Αν οι μετρήσεις είναι όπως πρέπει, και ΠΡΕΠΕΙ να βάλω 3 clown ταυτόχρονα, υπάρχει κάποιος που θα μου πει κάντο και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ;;;

Εννοώ, γιατί αν οι μετρήσεις είναι οκ , να πρέπει να βάλεις 1 και μάλιστα να μην ξέρεις αν θα ζήσει;;;;

Κίνητρο για την απορία μου έδωσε μια εκπομπή στο Νational Geographic με ενυδρεία , που οι τύποι βάζουν όλα τα ψάρια μαζί σε στρωμένο ενυδρείο ..

αν αναφερεσε στην σειρα ''κατασκευαστες ενυδρειων'' (αμερικανικη παραγωγη) εχω δει βιντεακια back stage...τα ψαρια τα βαζουν ολα μαζι αλλα πρωτα το ενυδρειο εχει περασει απο 40 κυματα...

αν δεις ουτε προσαρμογη κανουν ουτε τιποτα... δειχνουν να βουτανε να τα πιανουν στην θαλασσα και στην επομενη σκηνη τα ριχνουν στο ενυδρειο...δεν γινονται αυτα...

ειναι ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ οποτε δεν ξερει τι ακτιβος παιζει απο πισω....

Link to comment
Share on other sites

Σου άλλαξα τον τίτλο.

Τώρα στο θέμα της τροφής όλες οι εταιρίες ισχυρίζονται ,στα συστατικά δηλαδή που γράφουν οι ετικέτες τους και παρουσιάζουν κάποιες διαφορές.Γενικά εγώ και νομίζω οι περισσότεροι δεν θα ρίσκαραν στο συγκεκριμένο θέμα μιας και μιλάμε για το μικρότερο έξοδο ενός θαλασσινού.Το θέμα της διατροφής τώρα είναι γενικά αρκετά μεγάλο στο ενυδρείο και πόσο μάλλον η διαδικασία του κανιβαλισμού που βάζουμε τα ψάρια(μην μπορώντας να κάνουμε και διαφορετικά) στο κλειστό μας σύστημα.

Τώρα στο δεύτερο θέμα που ρωτάς αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου,το θέμα σου είναι γιατί να βάλεις 1 για αρχή και όχι 3?Αν ναι η απάντηση είναι απλή και έχει να κάνει με την απότομη αύξηση του βιολογικού σου φορτίου(ένα ενυδρείο επειδή είναι στρωμένο και οι τιμές που παίρνουμε αν είναι οκ δεν σημαίνει ότι έχει αναπτύξει το μέγιστο βιολογικό υπόβαθρο ακόμη).Δώσε τον χρόνο στο σύστημα σου και ακόμα και 3 ψάρια να βάλεις μπορεί να μην έχουν άμεσα πρόβλημα τα ψαράκια σου αλλά να παρουσιάσει άλλα προβλήματα το σύστημα σου.

Αυτά από μένα φίλε.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

satkingr Αναφέρομαι στο Tanked(αμερικανιά ναι !) , που βάζουν ΠΟΛΛΑ ψάρια μαζί ταυτόχρονα.. σε ενυδρεία που μόλις στήνουν. salamander Ναι αυτό ρώτησα, γιατί να βάλω 1 και όχι 3 ή 5 ίδια ή διαφορετικά ψάρια ταυτόχρονα !! Η απορία μου επίσης είναι λόγο της σύγκρισης με το γλυκό νερό ( που αναπόφευκτα γίνεται μετά από τόσα χρόνια στο γλυκό ).
Link to comment
Share on other sites

Το θαλασσινό ειναι πολυ πιο ευαίσθητο οικολογικό και βιολογικό σύστημα. Και για ποιο λογο να μην περιμένεις μια βδομαδα να βάλεις το δεύτερο ψαράκι, κι αλλη μια για το τρίτο? επίσης 3 ψάρια του ίδιου είδους, κι ιδιαίτερα είδους που ζευγαρωνουν, αναπόφευκτα βάζεις τα 2 να μαλώνουν για το τρίτο για το ποιος θα κανει ταίρι με αυτο. Δν ισχύει ισως το ιδιο οταν μιλάμε για κοπαδόψαρα οπως πχ chromis

Αλλα γιατι να βάλεις 3 polymnus clown και ο ενας να φάει και ξύλο και να μείνει και μόνος στο τελος?

Το σύστημα σου, ασχέτως αν ο βράχος έτρεχε χρονια, ειναι νέο! Μολις 10 ημερών και το νερο σου δεν θα εχει τα απαραίτητα βακτήρια να αποικοδομησουν το παραγόμενο βιολογικό ρύπο. Με αποτέλεσμα να παράγονται νιτρώδη που οδηγούν σε ΝΗ4 η οποία αμμωνία ειναι δηλητήριο για τα ψάρια.

Το θαλασσινό ειναι χόμπι για γερά νεύρα, ειδικά στην αρχή! Ξόδεψες χρονο χρήμα και κόπο για να φτάσεις εδω. Κανε ενα κουράγιο ακομα και βάλε το πρώτο ψαράκι να δεις πως παει, και εδω ειμαστε για τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το θαλασσινό ειναι πολυ πιο ευαίσθητο οικολογικό και βιολογικό σύστημα. Και για ποιο λογο να μην περιμένεις μια βδομαδα να βάλεις το δεύτερο ψαράκι, κι αλλη μια για το τρίτο? επίσης 3 ψάρια του ίδιου είδους, κι ιδιαίτερα είδους που ζευγαρωνουν, αναπόφευκτα βάζεις τα 2 να μαλώνουν για το τρίτο για το ποιος θα κανει ταίρι με αυτο. Δν ισχύει ισως το ιδιο οταν μιλάμε για κοπαδόψαρα οπως πχ chromis

Αλλα γιατι να βάλεις 3 polymnus clown και ο ενας να φάει και ξύλο και να μείνει και μόνος στο τελος?

Το σύστημα σου, ασχέτως αν ο βράχος έτρεχε χρονια, ειναι νέο! Μολις 10 ημερών και το νερο σου δεν θα εχει τα απαραίτητα βακτήρια να αποικοδομησουν το παραγόμενο βιολογικό ρύπο. Με αποτέλεσμα να παράγονται νιτρώδη που οδηγούν σε ΝΗ4 η οποία αμμωνία ειναι δηλητήριο για τα ψάρια.

Το θαλασσινό ειναι χόμπι για γερά νεύρα, ειδικά στην αρχή! Ξόδεψες χρονο χρήμα και κόπο για να φτάσεις εδω. Κανε ενα κουράγιο ακομα και βάλε το πρώτο ψαράκι να δεις πως παει, και εδω ειμαστε για τη συνέχεια!

+1.000

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στην παρουσίαση, τα flakes τα απολαμβάνει ο domino 10 ώρες κιόλας , μετά την είσοδο του στο ενυδρείο !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...