Jump to content

Παραδόξως Γέννα Με Επιζώντες!!!


lefteris123

Recommended Posts

Εδώ και ένα μήνα έχω ένα ενυδρείο με 8 guppies (2 αρσενικά και 6 θηλυκά) το ενυδρείο θέλω να το φυτέψω αλλά εδώ και ένα μήνα περιμένω να έρθουν κάποια φυτά που παρήγγειλα (αύριο θα πάω να πάρω από αλλού!!).

Οπότε το ενυδρείο μου είναι άδειο μέσα (μόνο ένα πλαστικό στολίδι και αυτό αρκετά μικρό σε μέγεθος)

Πριν 3 μέρες βρήκα 2 μικρά νεογέννητα (δεν παίζει να ήταν πάνω από 2 ημερών κι όμως επέζησαν, τώρα τα έχω σε γεννήστρα μόνα τους.

Αύριο που θα βάλω κερατόφυλλο να τα βγάλω ή να τα αφήσω λίγες μέρες ακόμα για να μην κινδυνεύουν από τα μεγάλα?

Από τροφές χθες τους έβαλα σπιρουλίνα που βάζω στα μεγάλα, αλλά σε πολύ μικρά κομματάκια, και σήμερα πολύ μικρά κομματάκια από κρόκο αβγού (με αυτόν πραγματικά τρελάθηκαν και τα μικρά αλλά και τα μεγάλα!) Με τι να τα ταΐζω? να συνεχίσω με αυτά ή να βάλω και κάτι ακόμα στην διατροφή τους? (έχω και bloodworms να τους ψιλοκόψω καθόλου για αύριο?)

Link to comment
Share on other sites

Τρίψε από την τροφή που δίνεις στα μεγάλα.

Τα ψαράκια κρύβονται και στο χαλίκι όταν δεν υπάρχουν άλλες κρυψώνες.

Με το κερατόφυλλο όμως θα δεις πραγματική διαφορά. :)

Τον κρόκο με προσοχή, χρειάζεται ελάχιστες ποσότητες.

Επίσης, συχνά ταΐσματα στα μικρά και συχνές μικρές αλλαγές νερού στη γεννήστρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τρίψε από την τροφή που δίνεις στα μεγάλα. ΟΚ

Τα ψαράκια κρύβονται και στο χαλίκι όταν δεν υπάρχουν άλλες κρυψώνες. Από ότι διάβασα θέλουν πάνω από βδομάδα για να μεγαλώσουν αρκετά οπότε είναι επικίνδυνο φαντάζομαι και φοβάμαι μην τα χάσω!

Με το κερατόφυλλο όμως θα δεις πραγματική διαφορά. :)

Τον κρόκο με προσοχή, χρειάζεται ελάχιστες ποσότητες. Με ένα μικρό κομματάκι έκανα 3 γεύματα στα μικρά και 1 στα μεγάλα

Επίσης, συχνά ταΐσματα στα μικρά και συχνές μικρές αλλαγές νερού στη γεννήστρα. ;) Η γεννήστρα που έχω είναι πλωτή μέσα στο ενυδρείο και έχει μικρές τρύπες οπότε 10 λεπτά από την στιγμή που βάζω την τροφή ρίχνω νερό από το ενυδρείο και η τροφή φεύγει από τις τρυπούλες και ότι μένει στην επιφάνεια το αφαιρώ με ένα ποτηράκι!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν :)

Μόλις πάρεις κερατόφυλλο, άσε τα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και σε ενυδρεία pet shop έχω δει να επιβιώνουν κάποια ελάχιστα νεογνά!

Link to comment
Share on other sites

Οσα ειναι να επιβιωσουν θα επιβιωσουν μην φοβασαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιβιωνουν παντα ολα τα νεογεννητα.Σιγουρα το κερατοφυλλο ειναι πολυ σημαντικο για τα μικρα αλλα και τα αλλα φυτα δημιουργουν καποιες κρυψωνες.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδριο σου?Για τις τροφες δεν ξερω να σου πω,εγω ριχνω μονο τα συνηθισμενα flakes και τα τριβω λιγο για να τρωνε και τα μικρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου έχει καθαρά 130 λίτρα περίπου.

Σήμερα πήγα για κερατόφυλλο, σε ένα μαγαζί που ξέρω και κάνει 0.70 € αλλά δεν είχε, του είχε τελειώσει :bigemo_harabe_net-127: , οπότε πήρα μια ανουμπιά, ένα hydrophila corymbosa "siamensis" (αν δεν κάνω λάθος), μια πέτρα και την μια λάμπα που μου έλειπε :bigemo_harabe_net-134: , τώρα μια βαλισνέρια θέλω και κερατόφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες:

post-57053-0-64461100-1382358249_thumb.jpg

post-57053-0-73870400-1382358281_thumb.jpg

post-57053-0-32113800-1382358338_thumb.jpg

post-57053-0-56491600-1382358459_thumb.jpg

post-57053-0-12070000-1382358498_thumb.jpg

post-57053-0-55166300-1382358510_thumb.jpg

post-57053-0-71039100-1382358522_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Κερατόφυλλο πρόσθεσε και άλλα φυτάκια!! :)

Όσο για τα μωρά και την διατροφή..!

Υπάρχουν στο εμπόριο τροφές που είναι σαν σκόνη για μωρά..πάρε αυτήν αλλά προσοχή στην ποσότητα με το δάχτυλο σου βάζε αρκετά λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την πλαστικουρα εκει δεξια καλυτερα να την βγαλεις και τα φυτακια αυτα να να φυτεψεις ολα κοντα κοντα σαν μια συσταδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς κερατοφυλλο που να του περισσεύει, κοντά στον Πειραιά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτη την πλαστικουρα εκει δεξια καλυτερα να την βγαλεις και τα φυτακια αυτα να να φυτεψεις ολα κοντα κοντα σαν μια συσταδα.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...