Jump to content

Xαμηλωμα Του Ph


dikaios

Recommended Posts

Χαιρεται θα ηθελα να ρωτησω για το χαμηλωμα του ph με discus buffer .Μου εχουν πει οτι δεν κανει για φυτεμενα ενυδρεια ,γιατι ανεβαζει τα φωσφορικα.Εχεις κανεις ,καμια διαφορετικη εικονα?Εχετε να μου προτεινεται καποιο διαφορετικο σκευασμα -που να το κανει ,εκτος απο φυλλα καταπα και τυρφη?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα υπάρχουν σκευάσματα που κατεβάζουν το ph οπως αυτο http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/beltiotika-enydreioy-kai-syntirisi-1595/product/sera-ph-minus.html αλλα πολλοί δεν το προτείνουν διότι ειναι προτιμότερο να κατεβάζουμε το ph με φυσικούς τρόπους και οχι με χημικά. Εγω το προιον δεν το εχω δοκιμάσει για να σου πω, λογικα θα κανει δουλεια.

Ενας αλλος τρόπος που κατεβάζει το ph ειναι η χρήση co2, κατι που θα κανει και καλο στα φυτα σου. Λεπτομέρειες για τη χρήση του δεν ξερω να σου πω, περίμενε τα παιδια που το χρησιμοποιούν :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dikaios οπως και ο φιλος πιο πανω καλο θα ηταν αυτα τα σκευασματα να τα αποφευγεις!

Και μιας και το αναφεραμε σκοπευεις να κανεις φυτεμενο με δισκους;

Link to comment
Share on other sites

Εχω φυτεμενο με δισκους και εχω και μπουκαλα.Θελω ενα σκευασμα απλα για το νερο της αλλαγης ωστε να μην μου ανεβαζει το Ph οταν την κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι να ριξει καποιος χημικα μεσα στο ενυδρειο του ενω υπαρχουν φυσικοι τροποι για να το κανεις αυτο..

Φιλε μου,αυτα τα σκευασματα μπορει να περιεχουν διαφορα μεσα τα οποια δεν ξερουμε τι μπορει να κανουν στο ενυδρειο μας..εγω δεν θα τα εριχνα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ακριβως φυτα εχεις και κατα το ποσο γεματο το εχεις αλλα για ριξε μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89059&p=848758

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι να ριξει καποιος χημικα μεσα στο ενυδρειο του ενω υπαρχουν φυσικοι τροποι για να το κανεις αυτο..

Φιλε μου,αυτα τα σκευασματα μπορει να περιεχουν διαφορα μεσα τα οποια δεν ξερουμε τι μπορει να κανουν στο ενυδρειο μας..εγω δεν θα τα εριχνα παντως.

Συμφωνω απόλυτα για τα χημικά εφόσον υπάρχουν φυσικοί τρόποι. Αλλα οπως εχω ξαναπει ας μην είμαστε τοσο καχύποπτοι με τα σκευάσματα, ειναι πολυ μεγάλες οι εταιρίες στον χωρο και προφανως εχουν ελέγξει τα προιοντα τους. Ο νόμος της αγοράς αργα ή γρηγορα "μιλάει" αν ενα προϊόν δεν ειναι καλο, ή δεν κανει σωστα την δουλεια απομόνωνεται αργα ή γρηγορα απο την ιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι φυσικοι τροποι ποιοι ειναι λετε?Προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αντίστροφη όσμωση ειναι η καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Eχω ηδη προφιλτρα αρα δεν με παιρνει η αντιστροφη οσμωση..Οσο γα την τυρφη απλα δε ξερεις ποσο στο κατεβαζει (Ph) και σε ποιο χρονο και ποσο διαρκει γενικα...(Α και καφετιζει το νερο!)

Link to comment
Share on other sites

Eχω ηδη προφιλτρα αρα δεν με παιρνει η αντιστροφη οσμωση..Οσο γα την τυρφη απλα δε ξερεις ποσο στο κατεβαζει (Ph) και σε ποιο χρονο και ποσο διαρκει γενικα...(Α και καφετιζει το νερο!)

Με μετρήσεις μπορεις να ξερεις, οσο για οτι καφετιζει το νερο συμφωνω :)

Link to comment
Share on other sites

Eχω ηδη προφιλτρα αρα δεν με παιρνει η αντιστροφη οσμωση..Οσο γα την τυρφη απλα δε ξερεις ποσο στο κατεβαζει (Ph) και σε ποιο χρονο και ποσο διαρκει γενικα...(Α και καφετιζει το νερο!)

Και βεβαια ξερεις ποσο στο κατεβαζει..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαζω τιποτα και απλα μου ανεβασει το Ph στο 7,2 (μετα την αλλαγη μου)και μετα με το διοξειδιο το ριξει στο επιθυμητο 6,8-εχω θεμα??

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αλλαγές μονο με οσμωση , το νερό θα πάρει το ph του ενυδρειου...

Το ph,το ριχνεις :

1) α.ο.

2) τυρφη

3) το παλίο ,στρωμέμο , υπόστρωμα κατεβάζει το ph

4)alders cones

5)με co2

6)φυλλα catapa

To θεμα ειναι τι kh εχεις στο ενυδρειο, για να δουμε ποσο ευκολα ,μπορει να στο ρίξει το ph.....

Link to comment
Share on other sites

Κανω αλλαγες απο προφιλτρα.

Το 3) το παλίο ,στρωμέμο , υπόστρωμα κατεβάζει το ph-πως γινεται?

Τι ειναι το -4)alders cones?

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα ενυδρειο ειναι πολυ ωριμο το υποστρωμα εχει την ταση να ριχνει το ph απο τα οργανικα που εχει μαζεψει,αρκει να μη βαζεις σκουπα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..Αν και δεν το εχω καταλαβει ποτε.το αλλο τι ειναι;;τελικα μπορω να το χαμηλωνω και με το διοξειδιο μονο και ας ανεβαινει στο 7.2?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν κατάλαβα λες οτι κάνεις αλλαγη απο προγφίλτρα... νερο δικτυου δηλαδή?

Τι kh εχεις στο ενυδρειο?

Αlder cones ...

https://www.google.gr/search?q=Alder+cones&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Kr5qUsjTMMbWtAaanoHACQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=899

Link to comment
Share on other sites

Το KH δεν το εχω μετρησει ποτε.Απο νερο δικτύου απλα απο προφιλτρα 4 σταδιων/Αυτα που μου δειχνεις ειναι κουκουναρια??Δεν καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ριχνεις τις σκληροτητες και μετα πεφτει και το ph,αν δεν μετρας σκληροτητες πως θα καταλαβεις σε τι σημειο βρισκεσε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηλεκτροδιο και ph -controller.

Μια απορία ... <_<

ΜΑ εχεις ph controller , πως τον ρυθμίζεις χωρίς να γνωρίζεις την kh ????

Το ph συνδεεται με την kh και το co2... οποτε για να βρεις εναν αγνωστο πρέπει να εχεις δυο γνωστες παρμετρους εσυ πως το καταφερνεις?

Δεν ειναι κουκουνάρια...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την ρυθμιση απο τις οδηγειες αλλα μαλλον καταλαβαινω οτι δεν επρεπε να το ρυθμισω σε στανταρ τιμη που δινει απο τον κατασκευαστης;αυτο μου λες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...