Jump to content

Δημιουργία Ενυδρειου Καραντίνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

μετα απο πολυ σκέψη, εύρεση χώρου αλλα κα χρημάτων μπήκα στην σκέψη να δημιουργήσω ένα ενυδρειο καραντίνας.

Μου έδωσε ένας φίλος μια δεξαμενή 40 λίτρων και επειδη δεν έχω sump (RSM250) σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω αυτήν.

Ερωτήσεις αρκετές.... Ελπίζω όπως πάντα στις χρήσιμες πληροφορίες-απαντήσεις σας.

1. Οταν χρειαστει θα το γεμισω με νερό απο το κύριο ενυδρειο;

2. Ολο το νερό απο το κύριο ενυδρειο ή mix με νεο φτιαγμένο νερό;

3. Τι εξοπλισμο θα χρειαστω;

4. Πόσο διάστημα ας πούμε για ένα νεο ψάρι αγορά απο petshop πρεπει να μείνει εκει;

5........

Το 5 το άφησα για σχόλια-παρατηρήσεις ή τυχόν κάτι που ξεχναω.

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

μετα απο πολυ σκέψη, εύρεση χώρου αλλα κα χρημάτων μπήκα στην σκέψη να δημιουργήσω ένα ενυδρειο καραντίνας.

Μου έδωσε ένας φίλος μια δεξαμενή 40 λίτρων και επειδη δεν έχω sump (RSM250) σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω αυτήν.

Ερωτήσεις αρκετές.... Ελπίζω όπως πάντα στις χρήσιμες πληροφορίες-απαντήσεις σας.

1. Οταν χρειαστει θα το γεμισω με νερό απο το κύριο ενυδρειο;και βεβαια.

2. Ολο το νερό απο το κύριο ενυδρειο ή mix με νεο φτιαγμένο νερό;ολο θα ελεγα.

3. Τι εξοπλισμο θα χρειαστω;κυκλοφορητη,θερμοστατη και καποια μορφης βιολογια ειτε λιγο ζωντανο βραχο η καποιοα φιλτρακι με βιολογικο υλικο.

4. Πόσο διάστημα ας πούμε για ένα νεο ψάρι αγορά απο petshop πρεπει να μείνει εκει;κανονικα η καραντινα κραταει γυρω στο μηνα.ολα ομως σχετικα ειναι..

5........

Το 5 το άφησα για σχόλια-παρατηρήσεις ή τυχόν κάτι που ξεχναω.ωραιο νουμερο το 5.αλλα και το 7 καλο ειναι.

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το κλαζ σε γενικές γραμμές αυτά που σου λέει κάνε, έχε στο νου σου ότι τα 40 λίτρα πες 35 καθαρά είναι λίγα για μεγάλα ψάρια και ίσως να τα στρεσάρεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ λεει να έχεις το φιλτρακι μαζι με σιποραξ να δουλεύει στο κυρίως ενυδρειο ώστε να αναπτύσσει βιολογία και οταν το χρειάζεσαι το βάζεις στο άλλο.

Ισχύει;

Επίσης κάθε ποτε κανεις αλλαγη νερού;

Και κάτι τελευταίο, διαβάζω για χρήση αεραντλιας για καλύτερη οξυγονωση του νερού.

Γνώμη για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει βράχο μέσα για να έχεις βιολογία ναι(θα πρέπει να προσέξεις αν είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο φάρμακο δοσολογίες ή και αφαίρεση της βιολογίας για να μην έχεις πρόβλημα), αλλαγή νερού θα σου δείχνουν οι τιμές του κάθε πότε πρέπει να κάνεις για παράδειγμα ο χρόνος που θα κάνεις αλλαγή αν έχει ένα tang μέσα ή ένα κλοουνάκι παίζουν καθοριστικό παράγοντα..Επίσης η χρήση αεραντλίας αρκετές φορές είναι απαραίτητη με χρήση φαρμάκων .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...