Jump to content

Καθαρισμός Του Αραγωνίτη Και Προβληματα


No Man

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα απαντήσεις σε αυτό που με απασχολεί.

Εκ των προτερω να πω πως δεν ξέρω αν ένα τέτοιο θέμα ανήκει στην γενική κατηγορία reef,

οπότε αν κάποιος admin το κρίνει απαραίτητο ας το μετακινήσει εκεί που πρέπει.

Τώρα, στο πρόβλημα:

Πριν από κανένα τρίμηνο αναγκάστηκα να μετακινήσω βράχους στο ριφακι μου (σύστημα που τρέχει εδώ και ένα χρόνο με όλα τα κομφόρ..) Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει το νερό μου γάλα από το κακό που βγήκε από την άμμο. Οπότε κι εγώ πήρα και καθάρισα όλο τον αραγωνιτη με την κλασική σκούπα βυθού. Την επόμενη εβδομάδα άρχισαν να εμφανίζονται μικρές καφέ τούφες που μέσα στις επόμενες μέρες κάλυψαν οοοολο το ενυδρείο (άμμο, βράχο, τζάμια, μηχανήματα) Της πουαννας (είναι η αννα με ανεμοβλογιά -πουαννα- χεχε,)..

Τελικά το αντιμετώπισα με εβδομαδιαίες αλλαγές 20% και σιφοναρισμα και μείωση της τροφής ( μου πήρε κοντά 2 μήνες η ο πόλεμος ).

Στις ερωτήσεις λοιπόν:

1) υποψιάζομαι πως με τον καθαρισμό που έκανα "καθάρισα" και την βιολογία του αραγωνιτη μου γι αυτό και έπαθα αυτή την έξαρση. Επιπλέον το σύστημα σταθεροποιήθηκε πάλι μετά από 2 μήνες ( δηλαδή όταν ψαναγεμισε με το απαραίτητο βιολογικό φορτίο). Είναι σωστή η λογική μου ;

2) Άλλοι παίζουν με bb και άλλοι με dsb. Τελείως διαφορετικά συστήματα που και τα 2 δουλεύουν. Αρα και να καθάρισα το βακτήρια της άμμου γιατί να δημιουργήθηκε τέτοιο πρόβλημα αφού κάποιος με bb reef δεν τα έχει εξ'αρχής;

3) επειδή το μεγαλύτερο όπλο του ανθρώπου είναι η συλλογική γνώση και εμπειρία, θα παρακαλούσα να ακουστούν απόψεις για το θέμα. Καθαρίζετε την άμμο σας; Κάθε πότε; Πως; είχατε παρόμοια προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα απαντήσεις σε αυτό που με απασχολεί.

Εκ των προτερω να πω πως δεν ξέρω αν ένα τέτοιο θέμα ανήκει στην γενική κατηγορία reef,

οπότε αν κάποιος admin το κρίνει απαραίτητο ας το μετακινήσει εκεί που πρέπει.

Τώρα, στο πρόβλημα:

Πριν από κανένα τρίμηνο αναγκάστηκα να μετακινήσω βράχους στο ριφακι μου (σύστημα που τρέχει εδώ και ένα χρόνο με όλα τα κομφόρ..) Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει το νερό μου γάλα από το κακό που βγήκε από την άμμο. Οπότε κι εγώ πήρα και καθάρισα όλο τον αραγωνιτη με την κλασική σκούπα βυθού. Την επόμενη εβδομάδα άρχισαν να εμφανίζονται μικρές καφέ τούφες που μέσα στις επόμενες μέρες κάλυψαν οοοολο το ενυδρείο (άμμο, βράχο, τζάμια, μηχανήματα) Της πουαννας (είναι η αννα με ανεμοβλογιά -πουαννα- χεχε,)..

Τελικά το αντιμετώπισα με εβδομαδιαίες αλλαγές 20% και σιφοναρισμα και μείωση της τροφής ( μου πήρε κοντά 2 μήνες η ο πόλεμος ).

Στις ερωτήσεις λοιπόν:

1) υποψιάζομαι πως με τον καθαρισμό που έκανα "καθάρισα" και την βιολογία του αραγωνιτη μου γι αυτό και έπαθα αυτή την έξαρση. Επιπλέον το σύστημα σταθεροποιήθηκε πάλι μετά από 2 μήνες ( δηλαδή όταν ψαναγεμισε με το απαραίτητο βιολογικό φορτίο). Είναι σωστή η λογική μου ;

2) Άλλοι παίζουν με bb και άλλοι με dsb. Τελείως διαφορετικά συστήματα που και τα 2 δουλεύουν. Αρα και να καθάρισα το βακτήρια της άμμου γιατί να δημιουργήθηκε τέτοιο πρόβλημα αφού κάποιος με bb reef δεν τα έχει εξ'αρχής;

3) επειδή το μεγαλύτερο όπλο του ανθρώπου είναι η συλλογική γνώση και εμπειρία, θα παρακαλούσα να ακουστούν απόψεις για το θέμα. Καθαρίζετε την άμμο σας; Κάθε πότε; Πως; είχατε παρόμοια προβλήματα;

Εν μέρη είναι σωστά αυτά που λές, αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν καθαρίζουμε ΌΛΗ την άμμο σε ένα παλιό και στρωμένο reef. Πάντα αν θέλουμε καθαρίζουμε ένα μικρό κομμάτι της και όχι συχνά.

Με αυτό που έκανες διατάραξες τις ισσοροπίες του αραγωνίτη σου και είναι φυσιοογικό να βγουν άλγες.

Ο καθένας όπως είπες έχει διαφορετικό σκεπτικό όσον αφορά την άμμο στο ενυδρείο του και μπορεί να το τρέξει σαν bb, dsb ¨η με κανονικό πάχος. Για μένα το dsb δεν προσφέρει τίποτα απο αυτά τα 3, ίσα ίσα που δημιουργεί και προβλήματα μετά απο καιρό. Βέβαια είναι προσωπική μου γνώμη, αλλά όπως είπες στο νο3 θα ήθελες να ακουστούν διάφορες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα λοιπον με τη ζημια στο ενυδρειο σου. Με το δικο μου σκεπτικο τα πραγματα εχουν καπως ετσι:

1) Πιστευω πως με τη μετακινηση του βραχου ελευθερωσες ''οργανικο υλικο'' , που ειχε παγιδευτει σε καποια σημεια με μικρη ροη. Αυτο το υλικο ''πλημηρισε'' το ενυδρειο σου με αποτελεσμα να μην μπορει η τοτε παρουσα βιολογια σου να ανταπεξελθει στην απονιτροποιηση του σε συνδιασμο με την περεταιρω υποβαθμιση της απο το σιφωναρισμα του αραγωνιτη. Ετσι τα εξτρα οργανικα υπολοιματα χρησιμοποιηθηκαν ως τροφη απο την αλγη που ειχε ευκαιρια να εξαπλωθει.

2) Αυτος που εχει bb εξαρχης βασιζει την βιολογια ολη στο βραχο(ή και σε αμμο που εχει στο sump). Αυτος που εχει αραγωνιτη μοιραζει την βιολογια αναμεσα σε βραχο και αμμο. Χανοντας την ''αμμο'' διαταρασεται για καποιο χρονικο διαστημα η ισοροπια οργανικων και δυνατοτητας διασπασης τους. Αρα γιαυτο το διαστημα και μεχρι να επελθει ξανα ισορροπια εχεις περισια οργανικων. Δεν ειμαι σιγουρος αν το εξηγω σωστα και αν ειμαι κατανοητος.... σορυ

3)Εχω 10 εκατοστα dsb. Δεν εχω καθαρισει ποτε την αμμο αλλα και αν δεν απαιτηθει απο πολυ σοβαρο λογο μαλλον δεν θα το κανω για να μην διαταραξω το ''χτισιμο'' του dsb μιας και ακομα μονο 9 μηνες τρεχει το ενυδρειο μου.

Σταυρος :bigemo_harabe_net-53:

Έγινε επεξεργασία - complex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σε τόσο σύντομο χρόνο.

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική,(και το κινητό μου δεεεν, άστο) να φανταστείς ούτε για μένα δεν έχω βγάλει φωτο. πάντως αυτό που λες για παρουσίαση έχεις δίκιο και θα το κάνω.

Παναγιώτη και Σταύρο λίγο πολύ με καλύψατε και συμφωνώ σε αυτά που λέτε.

Παντός το θέμα κυκλοφορίας σε ένα ενυδρείο είναι λίγο γκρίζα ζώνη, δηλαδή νομίζω ότι η τέλεια κυκλοφορία είναι κάτι το ουτοπικό καθώς δεν μπορεί κάνεις να εξασφαλίσει ότι δεν θα έχει νεκρά σημεία χωρίς να σηκώνει άμμο ή χωρίς να ενοχλεί κάποιο από τα ζωάκια του.

Αυτό που μου μένει από αυτά που λέτε είναι ότι:

1) δεν καθαρίζουμε την άμμο

2) αν το κάνουμε , αραιά και που, θέλει λίγο λίγο και προσεκτικά

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σε τόσο σύντομο χρόνο.

Bloster δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική,(και το κινητό μου δεεεν, άστο) να φανταστείς ούτε για μένα δεν έχω βγάλει φωτο. πάντως αυτό που λες για παρουσίαση έχεις δίκιο και θα το κάνω.

Παναγιώτη και Σταύρο λίγο πολύ με καλύψατε και συμφωνώ σε αυτά που λέτε.

Παντός το θέμα κυκλοφορίας σε ένα ενυδρείο είναι λίγο γκρίζα ζώνη, δηλαδή νομίζω ότι η τέλεια κυκλοφορία είναι κάτι το ουτοπικό καθώς δεν μπορεί κάνεις να εξασφαλίσει ότι δεν θα έχει νεκρά σημεία χωρίς να σηκώνει άμμο ή χωρίς να ενοχλεί κάποιο από τα ζωάκια του.

Αυτό που μου μένει από αυτά που λέτε είναι ότι:

1) δεν καθαρίζουμε την άμμο

2) αν το κάνουμε , αραιά και που, θέλει λίγο λίγο και προσεκτικά

Σωστά;

Μιας και αναφέρθηκες στην κυκλοφορία, όπως ο μύθος του 1 κιλό βράχο ανα 10 λίτρα καταργήθηκε, έτσι και το 20x τα λίτρα του ενυδρείου για softies και Lps και το 40x ++ Για sps δεν στέκει.

Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Είχα 45x τα λίτρα μου και μόλις το άφησα στο 18x τα κοράλια είναι πιο ορεξάτα και ανοίγουν περισσότερο.

Άρα καταλήγουμε ότι το ενυδρείο και τα κοράλια δεν θέλουν φάπες, αλλά χάδια. Καλό είναι να παίζουμε καλά με την κυκλοφορία πριν κατασταλλάξουμε σε κάποια ώστε όλα τα κοράλια μας να είναι ευχαριστημένα και να διαχέεται παντού χωρίς να υπάρχουν νεκρές ζώνες.

Επίσης, πάντα η κυκλοφορία μας είναι ονομαστική καθώς η απόδοση των κυκλοφοριτών ποτέ δεν είναι η πραγματική Ας σκεφτούμε ένα 10% μείον.

Link to comment
Share on other sites

Το κυρίως ενυδρείο είναι 60L με 30L sub

επιφανειακό νερό κατεβαίνει με υπερχείλιση (τρυπά στην πλάτη)

περνά από υαλοβάμβακα, άνθρακα Haquoss και αντιφως Eheim (σε σακουλάκια)

Μέτα από μια μπάλα chaeto (που σε ένα χρόνο έχει 5πλασιασει το μέγεθος της) και λίγο εξτρά βράχο

skimmer nano αγνώστου πατρός που δουλεύει όμως το σκασμένο (βγάζει 300ml κάθε 3 μέρες περίπου)

επιστροφή στο κυρίως με Eheim compact 1000

κυκλοφορητής στο κυρίως reef cilculator 2600 της aquael

Φώτα T5 10000k + μπλε της aqua medic

θερμοστάτη το χειμώνα και ανεμιστήρα καλοκαίρι (σταθερή θερμοκρασία 26)

Εβδομαδιαίες αλόγες από θάλασσα

Μετρήσεις εντός ορίων με βαλιτσάκι sera από την περσινή βασιλόπιτα (να σαι καλά aquazone!!)

Link to comment
Share on other sites

Μια bubbletip ,μια αποικία κοινωνικές ανεμώνες (νομίζω star polips λέγονται, δεν είμαι σίγουρος)

δυο γαρίδες, δυο ερημίτες (που τρώνε bubble άλγη σαν τρελοί), δύο κλόουν, ένα σαρκόφυτο (που δεν τα πάει και τόσο καλά μάλλον λόγω ανεμώνης)

και ένα άσπρο σφουγγάρι που μοιάζει με δέντρο ("λαθρεπιβάτης")

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σύντομα και φωτό (ίσως όχι πολύ καλής ποιότητας)

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα λοιπον με τη ζημια στο ενυδρειο σου. Με το δικο μου σκεπτικο τα πραγματα εχουν καπως ετσι:

1) Πιστευω πως με τη μετακινηση του βραχου ελευθερωσες ''οργανικο υλικο'' , που ειχε παγιδευτει σε καποια σημεια με μικρη ροη. Αυτο το υλικο ''πλημηρισε'' το ενυδρειο σου με αποτελεσμα να μην μπορει η τοτε παρουσα βιολογια σου να ανταπεξελθει στην απονιτροποιηση του σε συνδιασμο με την περεταιρω υποβαθμιση της απο το σιφωναρισμα του αραγωνιτη. Ετσι τα εξτρα οργανικα υπολοιματα χρησιμοποιηθηκαν ως τροφη απο την αλγη που ειχε ευκαιρια να εξαπλωθει.

2) Αυτος που εχει bb εξαρχης βασιζει την βιολογια ολη στο βραχο(ή και σε αμμο που εχει στο sump). Αυτος που εχει αραγωνιτη μοιραζει την βιολογια αναμεσα σε βραχο και αμμο. Χανοντας την ''αμμο'' διαταρασεται για καποιο χρονικο διαστημα η ισοροπια οργανικων και δυνατοτητας διασπασης τους. Αρα γιαυτο το διαστημα και μεχρι να επελθει ξανα ισορροπια εχεις περισια οργανικων. Δεν ειμαι σιγουρος αν το εξηγω σωστα και αν ειμαι κατανοητος.... σορυ

3)Εχω 10 εκατοστα dsb. Δεν εχω καθαρισει ποτε την αμμο αλλα και αν δεν απαιτηθει απο πολυ σοβαρο λογο μαλλον δεν θα το κανω για να μην διαταραξω το ''χτισιμο'' του dsb μιας και ακομα μονο 9 μηνες τρεχει το ενυδρειο μου.

Σταυρος :bigemo_harabe_net-53:

Την βρίσκω πολλη σωστή την τοποθέτηση σου.

Θα ήθελα να προσθέσω για τον τροπο του καθαρισμό το εξής.

Δεν αναλαμβάνουμε εμείς να κάνουμε τον καθαρισμό , αλλα προσθέτουμε οργανισμούς συντιρισης. Είδη σαλιγκαριών που βυθίζονται στον αραγωνιτη, γκοπι που τον αναδεύουν , ρασακια που βουτούν κυριολεκτικά μέσα του.

Το αποτέλεσμα που έχουμε είναι σε μια μικρή ανάδευσης να μην μας γίνει το ενυδρειο γάλα απο την μούργα-οργανικά-νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έφτιαξα επιτέλους το ποστ με το ενυδρείο μου, μπορείτε να το δείτε στα ενυδρεία μελών - nano reef - Aquparium.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επίση μπορείς να βγαλεις τελειως την αμμο από το ενυδρείο σου και να μην διατηρεις μεσα σε αυτό μια εστια οργανικων που μπορεί αν απασα στιγμη να εκραγει και να καταρευσει το συστημα σου, από κατι τοσο απλο όσο μια αναταραξη στον αραγωνίτη. Γενικά το DSB ειναι το μεγαλυτερο ζωο που εχεις μεσα στο ενυδρείο σου και αυτο που κανει ειναι να συσσωρευει βρομιες...μεχρι να γεμισει.

Ο μόνος τροπος για να κρατησεις ενα sand bed για μεγαλο χρονικο διαστημα και οχι για 9 μηνες ή για ενα χρόνο έιναι να το καθαρίζεις συνεχεια για να αφαιρεις όλο το detritus που παγηδευει.

Σκεψου το DSB σαν εναν κουβα που μαζευει την βρομια. Οσο εχει ακομη χωρο η βρωμια θα μαζευεται εκει και εσυ θα απολαμβανεις την στηλη του νερου σου χωρις οργανικα. Οταν γεμισει βεβαια το θεμα αλλαζει γιατι πλεον το DSB δεν μπορει να αποροφησει αλλο. Οποτε χρειαζεσαι καθε μορφη skimming, denitrator, αντιφωσφορο και οτι αλλο τροπο μπορεις να σκεφτεις για να βγαλεις απο το ενυδρειο σου αυτα που τοσο καιρο μαζευε το DSB.

Οπότε αν θελεις, για αισθητικούς λόγους ή για να διατηρεις συγκεκριμένου οργανισμους που το χρειαζονται, άμμο στο ενυδρείο σου, ο μόνος τρόπος για να μην εχεις προβληματα ειναι να το καθαρίζει συνεχεια απο ότι detritus μαζευει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nemeas υπάρχουν και τα nassarius!Τουλάχιστον στο κυβάκι μου με διάμετρο 60x60,20 nassarius κρατάνε την άμμο καθαρή σε απίστευτα επίπεδα!Πλέον δεν ακουμπάω καθόλου το ενυδρείο στις αλλαγές....0% σιφώνι.....νερό βγαίνει-νερό μπαίνει!;)

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και ετσι, αν κουνησεις εντονα την αμμο σιγουρα θα σηκωθει detritus. Οποτε επιστρεφουμε παλι σε αυτο που ειπα πριν. Οτι η αμμος μαζευει βρομια, ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο. Αν αυτη η βρομια μπορεί να σηκωθει, με κυκλοφορια, απο τον πατο για να γινει τροφη για τα κοράλια καλως. Αλλα αυτο δεν βλεπω πως μπορει να γινει με αμμο στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε kostaskappa, εσυ δεν εχεις DSB στο ενυδρειο σου, οποτε έχοντας ελαχιστο αραγωνιτη για αισθητικους λογους, οπως εσυ, είναι πολυ πιο ευκολο να τον διατηρεις καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε kostaskappa, εσυ δεν εχεις DSB στο ενυδρειο σου, οποτε έχοντας ελαχιστο αραγωνιτη για αισθητικους λογους, οπως εσυ, είναι πολυ πιο ευκολο να τον διατηρεις καθαρο.

Εννοείτε ότι μιλάω για λίγα εκατοστά άμμο και όχι DSB!Το DSB πιστεύω πως λειτουργεί σαν ''βόμβα''! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι μιλάω για λίγα εκατοστά άμμο και όχι DSB!Το DSB πιστεύω πως λειτουργεί σαν ''βόμβα''! ;)

To Dsb ειναι να σου κατσει.Σε καποιους δουλεψε,σε καποιους οχι.

Link to comment
Share on other sites

Βραχυχρονια σιγουρα θα δουλεψει απο την αποψη οτι θα μαζευει ολα τα οργανικα απο την στηλη του νερου. Οπως επισης και μακροχρονια σιγουρα δεν θα δουλεψει , γιατι θα γεμισει και πλεον δεν θα μπορει να μαζεψει αλλα οργανικα, οποτε αρχιζουν και τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το DSB ειναι ενας τροπος να εξουδετερωσεις το ΝΟ3. Ενα σωστο DSB θελει χρονο να ωριμασει. Δεν πρεπει να αναδευεται γιατι "δουλευει" με αναεροβια βακτηρια τα οποια εξουδετερωνουν το ΝΟ3 σε αζωτο και οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ολα τα "υλικα" στη φυση εχουν ενα χρονικο οριο αποσυνθεσης. Αρα ακομα και τα "αποριμματα" των ψαριων διασπονται μετα απο καποιο χρονο στα σε ποιο απλες ενωσεις και στη συνεχεια στα στοιχεια που αποτελουνται.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με αυτα που ανεφερες παραπανω φιλε(σταυρος?) :thumbsu:

Παρολαυτα,με βαση την ταπεινη μου αποψη,δεν θα χρησιμοποιουσα dsb για να μειωσω/ελεγξω τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...