Jump to content

Αγορα Ενυδρειου-Ψαριων Κτλπ


Recommended Posts

Γεια σας είμαι νέος στο φορουμ δεν ξέρω αν έγραψα στο σωστό μέρος, αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρείο χωρίς θερμαντηρες,φιλτρα,αντλιες κτλπ μπορείτε να μου πείτε τι ψάρια υπάρχουν εκτός τα χρυσόψαρα γιαυτου του τύπου το ενυδρείο που θέλω;, επίσης πόσα θα είναι περίπου τα έξοδα και η συντήρηση αυτού του τύπου το ενυδρείο; γιατί θέλω όσο το δυνατόν τον ποιο οικονομικό τρόπο. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει να επιλέξω ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Δυστυχώς δεν είναι εφικτό αυτό που ζητάς. Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915#entry717028

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλώς σας βρηκα, σε περίπτωση που αγοράσω ενα ενυδρείο μικρο περίπου με ολο αυτον τον εξοπλισμό + ψαρια, τροφες κτλπ, πόσο θα ειναι το κοστος περιπου; Γενικα το μηνιαίο κόστος για την συντήρηση του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μία γενική απάντηση, το κόστος διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο. Επιπλέον δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια "οικονομική κατηγορία" ζωντανών, όλα χρειάζονται τον εξοπλισμό τους και την σωστή φροντίδα τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Εριξες καμια ματια στις αγγελιες του φορουμ?

Υπαρχουν αρκετα μικρα και μεγαλα ενυδρειακια σε πολυ καλες τιμες!

Τα περισσοτερα ειναι ετοιμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μία γενική απάντηση, το κόστος διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο. Επιπλέον δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια "οικονομική κατηγορία" ζωντανών, όλα χρειάζονται τον εξοπλισμό τους και την σωστή φροντίδα τους. :)

Καλησπερα καλιροι, το ενυδρειο που εχεις 25 λιτρων με δυο μονομαχους ποσο σου κοστισε γενικα η συντηρηση του ποσο σου κοστιζει καθε μηνα και ποια ειναι αυτη; Θα ηταν ευκολο να με απαντησεις σε παρακαλω γιατι θελω κατι μικρο και φθηνο;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για ένα ενυδρείο με 25 λίτρα περίπου

συν θερμοστατη και αντιχλώριο και ψάρι μονομάχο 70 ευρό περίπου.

θα καταναλώνει το πολύ 5 ευρό ρεύμα το μήνα και

τροφές και αναλώσιμα περίπου 10 ευρό το τρίμηνο.

το νερό της αλλαγής το ποτίζεις στα λουλούδια άρα δεν στο υπολογίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω ναι αλλα αν ψαξεις εδω στις αγγελιες μπορει να βγει και λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

μια καλή λύση για ενυδρείο είναι και το diy ρίχνει αρκετά το κόστος.

όπως ρίχνει το κόστος να πάρεις απτην αρχή αυτό που πρέπει και όχι 3 φίλτρα μέχρι να καταλήξεις στο σωστό

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μετραει πολυ να κανεις τις σωστες αγορες απο την αρχη.

Οσο για το diy εν μερη συμφωνω αλλα αν καποιος δεν εχει ξαναφτιαξει κατι τετοιο τοτε δεν θα τα καταφερει,ειδικα αν δεν πιανουν τα χερια του στις κατασκευες.

Πιστευω οτι η καλυτερη λυση αν θες κατι οικονομικο ειναι οι αγγελιες εδω,μπορεις να βρεις φθηνα ενυδρεια με πολλα extra.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει. εδώ κάποιοι δίνουν μέχρι και τα τεστ μαζί...

οπότε ευκαιρίες υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

ισχύει. εδώ κάποιοι δίνουν μέχρι και τα τεστ μαζί...

οπότε ευκαιρίες υπάρχουν

Ναι ναι,αν ψαξεις μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες και να σου βγει πολυ φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλιροι, το ενυδρειο που εχεις 25 λιτρων με δυο μονομαχους ποσο σου κοστισε γενικα η συντηρηση του ποσο σου κοστιζει καθε μηνα και ποια ειναι αυτη; Θα ηταν ευκολο να με απαντησεις σε παρακαλω γιατι θελω κατι μικρο και φθηνο;

Συμφωνώ με όσα είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Ωστόσο πιστεύω ότι το πόσο θα σου κοστίσει τελικά ένα ενυδρείο δεν είναι υποχρεωτικό ότι σχετίζεται με το μέγεθος του ενυδρείου.

Καταρχήν όσο πιο μικρό είναι το ενυδρείο τόσο πιο εύκολα αλλάζουν οι συνθήκες του νερού. Εγώ ξοδεύω περισσότερο χρόνο και χρήμα για το μονομαχοενυδρείο σε σχέση με το ενυδρείο των χρυσόψαρων.

Ο μονομάχος θέλει καλές συνθήκες νερού και σταθερές, καθώς και ποικιλία στη διατροφή του γιατί είναι ευαίσθητο ψαράκι. Εκτός από τον βασικό εξοπλισμό (ενυδρείο, φίλτρο, βιολογικό υλικό, θερμοστάτης, θερμόμετρο, φωτισμός, βυθός, φυτά, κάποια ρίζα) υπολόγισε επιπλέον εξοπλισμό για την συντήρηση (μικρό δοχείο για αλλαγή νερού, αντιχλώριο, ενδεχομένως τύρφη ή φύλλα, τεστ).

Σε όλα αυτά υπάρχουν οικονομικές λύσεις που προαναφέρθηκαν, έρευνα αγοράς, αναζήτηση στις αγγελίες, δική σου κατασκευή και πατέντες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι αποφασισα να κανω ενα ενυδρειο απο μονος μου 30 L το τελιωσα και τωρα θα περιμενω 3-4 μερες μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη ωστε να το κανω και τα πρωτα τεστ με νερο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία! :) Τελικά θα κάνεις μονομαχοενυδρείο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία! :) Τελικά θα κάνεις μονομαχοενυδρείο, σωστά;

Ευχαριστω πολυ :) , τελικα το ενυδρειο ειναι 49 λιτρα και οχι 30 :), δεν ξερω ακομα τι ψαρια να παρω δυστιχως εσεις τι μου προτεινετε; Ακομα εξοπλισμο θερμοστατες-φιλτρα-ανθρακες-αντλιες-χαλικια κτλπ δεν εχω αγορασει, θα τα παρω ολλα αυτα απο το πετ σοπ η μπορω να τα βρω και καπου αλλου επισης ποσο περιπου θα ειναι η τιμη τους; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! Πανος..

Έγινε επεξεργασία - Loco21
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ :) , τελικα το ενυδρειο ειναι 49 λιτρα και οχι 30 :), δεν ξερω ακομα τι ψαρια να παρω δυστιχως εσεις τι μου προτεινετε; Ακομα εξοπλισμο θερμοστατες-φιλτρα-ανθρακες-αντλιες-χαλικια κτλπ δεν εχω αγορασει, θα τα παρω ολλα αυτα απο το πετ σοπ η μπορω να τα βρω και καπου αλλου επισης ποσο περιπου θα ειναι η τιμη τους; Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! Πανος..

Κοίταξες στις αγγελίες του φόρουμ και στα καταστήματα που έχουν βήμα ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες στις αγγελίες του φόρουμ και στα καταστήματα που έχουν βήμα ;

τι ενωεις καταστηματα που εχουν βημα;

Link to comment
Share on other sites

τι ενωεις καταστηματα που εχουν βημα;

Εννοει καταστηματα που ειναι μελη του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...