Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια...με Ενυδρείο


milkon

Recommended Posts

post-57459-0-85309200-1382540016_thumb.jpgΓενική κατηγορία ενυδρείου
Μάλλον για κοινώνικο το πάω..

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60χ30χ40
Συνολικά Λίτρα:60
Sump (λίτρα):54

Οργανισμοί
Φυτά:anubias hastifolia,microsorum minor
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :ενα αγαλμα ινκας
Υπόστρωμα:
Βυθός:κοκκινο χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):advanced led 60
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:biobox
Θέρμανση/ Ψύξη:tecatlantis
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:φυσαλιδες βυθου(ετσι νομιζω λεγονται)
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:βελτιώτικο νερου sera aquatran,βακτήρια denitrol
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

πρώτη προσπάθεια για στήσιμο ενυδρείου,δεύτερη μέρα σε λειτουργία και ευτυχώς βρήκα το forum και έλυσα πολλές απο τις απορίες μου θα ήθελα όμως κάποιες συμβουλές για το αν θα έπρεπε να φυτέψω περισσότερα φυτά,για πόσο πρέπει να ανοίγω το φως του(στο pet shop μου είπαν για 4 ώρες την ημέρα) και για το ποια ψαράκια αργότερα μου προτείνετε να προσθέσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και καλως ηρθες!

Λοιπον εχουμε και λεμε, αν δεν το εχεις διαβασει ηδη ριξε μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028

Πρωτο πραγμα που θελω να σου πω ειναι το εξης που το λεω σε ολους! Οχι σκουπιδια, οχι πλαστικα... οχι αγαλματακια Ινκας σε θαλασσες και ακτες... και ενυδρεια!!! Το οτιδηποτε συνθετικο μπορει να σου κανει ζημια στο ενυδρειο σου και τα ψαρακια σου θα ευχαριστηθουν καλυτερα εναν φυσικο βιοτοπο παρα εναν ναο των Ινκας που κανανε και θυσιες!! :P Οποτε αυτο που θα σου ελεγα θα ηταν να βαλεις κανα ξυλαρακι και καμια πετρα! Τωρα το υλικο της πετρας εξαρταται και απο τα ψαρια μιας και μια ασβεστολιθικη πετρα θα αυξανε το ph, κατι που προτιμανε καποια ηδη ψαριων οπως τα ζωοτοκα ενω καποια αλλα οχι.

Το ενυδρειακι σου δεν ειναι και μεγαλο οποτε οι επιλιγες σου ειναι λιγακι περιορισμενες αλλα οταν ερθει η ωρα για ψαρακια θα τα βρουμε.

Απο φυτακια να ξερεις οτι η ανουμπια δεν φυτευεται αλλα δενεται σε ξυλο ή πετρα!

Την φωτοπεριοδο καλο να την εχεις γυρω στις 8-10 ωρες την ημερα ( ε να το βλεπεις κι εσυ λιγο βρε αδερφε ) με χρονοδιακοπτη για να αναβει και να σβηνει την ιδια ωρα καθε μερα!

Τελος πρωτου βαλεις τα ψαρακια θα πρεπει να κανεις μετρησεις στο νερο για αμμωνια ΝΗ3, νιτρωδη, ΝΟ2 και νιτρικα ΝΟ3!

Και καποιες ερωτησεις απο μερους μου:

Θερμοκρασια ποσο εχεις; Το tecatlantis ειναι θερμαντηρας μεσα στο φιλτρο να υποθεσω, σωστα;

Το φιλτρο σου τι υλικα εχει; Τι τροπο στρωσιματος ακολουθεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα

έχεις δίκιο για το ψεύτικο διακοσμητικό αλλά είχε ήδη αγοραστεί όταν ανακάλυψα το forum,όντως είναι θερμαντήρας το tecatlantis και μου είπαν να το βάλω στους 27 βαθμούς θερμόμετρο δεν έχω αγοράσει ακόμα ,το φίλτρο το άνοιξα για να το ξεβγάλω και είδα οτι εχει 4 πλαστικά μέρη ξεχωριστά το ένα απο το άλλο και το ενα εχει λευκές χαντρούλες μέσα το άλλο ανθρακί το άλλο γαλάζιες και το άλλο μαυρες,στήν στρώση τώρα έβαλα μόνο αυτό το κόκκινο χαλίκι αφού το ξέβγαλα 2-3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες . Οι 8 ώρες είναι minimum για το στρώσιμο του ενυδρείου (που είναι το πιο βασικό) υπάρχουν πολύ τρόποι (μπόλι,αμμωνίας, κλπ) διάβασε και αποφάσισε.ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΨΑΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΊΩΝΕ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ PET SHOP (στο λέει κάποιος που την πάτησε)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ μου είπαν μετά απο 10-11 μέρες να πάρω ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Την anubia και το microsorum δεν τα φυτεύουμε αλλά τα δένουμε επάνω σε πέτρες ξύλα η όπου αλλου μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες . Οι 8 ώρες είναι minimum για τον φωτισμό.Για το στρώσιμο του ενυδρείου (που είναι το πιο βασικό) υπάρχουν πολύ τρόποι (μπόλι,αμμωνίας, κλπ) διάβασε και αποφάσισε.ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΨΑΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΊΩΝΕ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ PET SHOP (στο λέει κάποιος που την πάτησε)

:)

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ψάρια οταν στρώσει το ενυδρειο σου και όχι σε 10-11 μέρες που σου είπε ο πετσοπάς. Δεν ακούμε τους πετσοπάδες γιατι η πράξη έχει δείξει ότι ειναι παντελώς άσχετοι. Πρέπει να κάνεις μετρήσεις για αμμωνία, νιτρώδη και Νιτρικά και οταν τα δυο πρώτα ειναι 0 και μετράς Νιτρικά μέχρι 25, τότε βάζεις ψάρια. Θα σου πρότεινα να πας σε μπόλι. Για το διακοσμητικό θα συμφωνήσω με τα παιδια. Αν το φυτο αριστερά ειναι microsorum pteropus (έτσι φαίνεται απο το κινητο) τότε δένεται και δε φυτεύεται. Μη το θάβεις στο χαλίκι γιατι θα σου χαλάσει. Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά είναι anubias hastifolia και microsorum minor και μου είπε να ανοίξω μικρές λακούβες στο πίσω μέρος και να τα φυτέψω...

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά είναι anubias hastifolia και microsorum minor και μου είπε να ανοίξω μικρές λακούβες στο πίσω μέρος και να τα φυτέψω...

Δε σου είπε να ρίξεις και κανά όργωμα νωρίτερα; Είδες λοιπόν; Κανόνας, δεν ακούς πετσοπά!!! Τα φυτά σου θέλουν δέσιμο σε ξύλο ή πέτρα. Σαπίζουν οταν τα φυτευουμε.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα φυτά είναι anubias hastifolia και microsorum minor και μου είπε να ανοίξω μικρές λακούβες στο πίσω μέρος και να τα φυτέψω...

Τις πληροφορίες αυτές στις έδωσαν από το μαγαζί που τα αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

ναι και μου το είπαν άλλα και το καρτελάκι που είχαν επάνω έτσι έγραφαν...

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες.

η δική μου προτροπή να βάλεις κερατόφυλλο.

ρουφάει νιτρικά και μεγαλώνει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Οπως πολυ σωστα σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω,τα φυτα σου δενονται,αν θελεις να φυτεψεις την ανουμπια ο κεντρικος κορμος θα πρεπει να ειναι απ εξω για θα σαπισει.Συνηθος ομως το δενομαι σε ξυλο η πετρα,ετσι και ντυνεις ομορφα τα ξυλα σου αλλα και εισαι σιγουρος οτι δεν θα σαπισει.Επισης η ανουμπια θα πρεπει να τη βαζουμε σε σκιερο μερος και οχι κατω απο το φως γιατι πιανει αλγη.Γενικα πριν ξεκινησεις και με ψαρακια και με φυτα ριξτε λιγο διαβασμα στο φορουμ,θα σε σωσει απο πολλα και οτι αποριες εχεις τις συζηταμε.

Το στρωσιμο πως το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

ξέβγαλα το χαλικί καλά με νερό και κατόπιν το έστρωσα στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Στρωσιμο εννοουμε τον κυκλο του αζωτου,δηλαδη το διαστημα και τη διαδηκασια που χρειαζεται για να μπορεις να βαλεις ψαρια.Αυτο γινετε με διαφορους τροπους,ριχνεις καποιο σκευασμα στο ενυδρειο,πχ βακτηρια?

Διαβασε εδω μερικα πραγματα που ειναι για αρχαριους και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου για να καταλαβεις τι γινετε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα

έχεις δίκιο για το ψεύτικο διακοσμητικό αλλά είχε ήδη αγοραστεί όταν ανακάλυψα το forum,όντως είναι θερμαντήρας το tecatlantis και μου είπαν να το βάλω στους 27 βαθμούς θερμόμετρο δεν έχω αγοράσει ακόμα ,το φίλτρο το άνοιξα για να το ξεβγάλω και είδα οτι εχει 4 πλαστικά μέρη ξεχωριστά το ένα απο το άλλο και το ενα εχει λευκές χαντρούλες μέσα το άλλο ανθρακί το άλλο γαλάζιες και το άλλο μαυρες,στήν στρώση τώρα έβαλα μόνο αυτό το κόκκινο χαλίκι αφού το ξέβγαλα 2-3 φορές.

ξέβγαλα το χαλικί καλά με νερό και κατόπιν το έστρωσα στο ενυδρείο...

Στρωσιμο εννοουμε τον κυκλο του αζωτου,δηλαδη το διαστημα και τη διαδηκασια που χρειαζεται για να μπορεις να βαλεις ψαρια.Αυτο γινετε με διαφορους τροπους,ριχνεις καποιο σκευασμα στο ενυδρειο,πχ βακτηρια?

Διαβασε εδω μερικα πραγματα που ειναι για αρχαριους και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου για να καταλαβεις τι γινετε.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ναι ρίχνω βακτήρια denitrol την πρώτη μέρα 15 ml και για τις επόμενες 10 μέρες απο 2 ml

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να παρεις τεστ για να μετρας και να βλεπεις σε τι κατασταση ειναι το νερο σου και ποτε μπορεις να βαλεις ψαρια.Γι αυτο διαβασε αυτο που σου εδωσα για να καταλανεις τι γινετε.Δυστοιχος αυτο το χομπι θελει υπομονη και διαβασμα,χωρις αυτα τα 2 παντα θα βαδιζεις λαθος με αρνητικα αποτελεσματα και για τα ψαρια αλλα και για την τσεπη σου.

Link to comment
Share on other sites

ήδη σήμερα έχω διαβάσει πάρα πολλά και πιστεύω οτι με υπομονή θα τα καταφέρω,,, :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ήδη σήμερα έχω διαβάσει πάρα πολλά και πιστεύω οτι με υπομονή θα τα καταφέρω,,, :bigemo_harabe_net-64:

Γεια σου φιλε μου και απο μενα και καλως ηρθες!!!!!

Το καλο ειναι οτι εχεις ορεξη και να ασχοληθεις και να διαβασεις και να ρωτησεις και να σου απαντησουμε.....

οποτε μην ανησυχεις καθολου!!!

Ολα καλα θα πανε...υπομονη θελει!!!

Το πρωτο πραγμα και σημαντικοτερο ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου σου,και οχι του χαλικιου :) ,οποτε διαβασε για αυτο

και ταυτοχρονα ο,τι απορια εχεις ρωτα! :)

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

post-57459-0-11294200-1382628418_thumb.jpg

καλησπέρα

έφυγε το θυσιαστήριο των ΙΝΚΑΣ :bigemo_harabe_net-76: και μπήκε μια ρίζα και 2 anubia nana και ένα microsorum mini και μια πέτρα και συνεχίζεται το στρώσιμο....

Link to comment
Share on other sites

Τις microsorum pteropus τις έχεις φυτεμένες ακόμα ή μου φαίνεται;

Την πέτρα θα έλεγα να της αλλάξεις θέση, Την έχεις πολύ κεντρικά και μπροστά, είναι και μεγάλη και κλείνει το χώρο, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ στη φωτογραφία.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση τώρα επάνω στα φύλλα αλλά και στην πέτρα έχουν μείνει υπολείμματα σκόνης αυτά φεύγουν με κάποιο τρόπο??

και το νερό του ενυδρείου είναι αρκετά θολό λογικό μου φαίνεται μετά την τόση αναταραχή θα αργήσει να επανέλθει??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...