Jump to content

Συμβουλή Κηπουρικής


Saridakis

Recommended Posts

Για χαρά και πάλι

Έχω μερικές ερωτήσεις σε κάποια θέματα σχετικά με το φυτεμένο ενυδρείο.

post-194-1130850602_thumb.jpg

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο, τα φυτά πάνε πάρα πολύ καλά (τουλάχιστον έτσι πιστεύω), σε βαθμό μερικά από αυτά να δημιουργούν πρόβλημα λόγο υπερβολικής ανάπτυξης. Πιο συγκεκριμένα,

το Limnophila sessiliflora (ελπίζω πως είναι έτσι)

post-194-1130850770_thumb.jpg

και το φυτό Β (Δεν γνωρίζω το είδος του)

post-194-1130850875_thumb.jpg

έχουν μεγαλώσει υπερβολικά με αποτέλεσμα τα κρύβουν φως από τα χαμηλότερα φυτά. Εκτώς αυτού έχουν βγάλει κατά μήκος του φυτού τεράστιες ρίζες. Το τοπίο μοιάζει με ζούγκλα. :blush:

post-194-1130851353_thumb.jpg

Υποθέτω ότι θα μπορούσα και ίσως πρέπει να τα κλαδέψω. Στο σημείο που θεωρητικά θα έπρεπε να κλαδευτούν υπάρχουν πολύ περισσότερο ρίζες. Θα ήταν απαίσιο. :hysterical:

Υπάρχει κάποια συμβουλή κηπουρικής;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καλό κλάδεμα, ξεκινώντας το πολύ χαμηλά, το φυτό που θα κόψεις κράτησέ το για μεταφύτεψη. Αυτό που θα μείνει μέσα στο ενυδρείο, δηλαδή το κομμάτι με τις ρίζες, το βγάζεις και το πετάς. Αυτά που αρχικά έκοψες τα τοποθετείς στην θέση αυτών που έβγαλες.

Η διαδικασία αυτή θα πρέπει να γίνει σταδιακά και όχι με την μία, ώστε να μην διαταράξεις την ισορροπία του ενυδρείου.

Μετά από αυτή την κίνηση, ανά εβδομάδα μαζί με την αλλαγή, ρίχνε και ένα κλάδεμα. Έτσι θα κρατάς πάντα τα φυτά εκεί που θέλεις και δεν θα έχεις πρόβλημα με το φώς στα χαμηλά σημεία. Επίσης θα μειώσεις και το πρόβλημα το ριζιδίων.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, το φυτό Β είναι Egeria Densa (Elodea).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :blush: , μια ερώτηση ακόμα..

Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο με τη συγκεκριμένη ποσότητα φυτών είναι απαραίτητη η παροχή οξυγόνου με αεραντλία;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι αν τα φυτά σου κάνουν "καλή" φωτοσύνθεση, τότε δεν χρειάζεσαι παροχή οξυγόνου με αεραντλία. Μπορείς απλά να έχεις από το φίλτρο σου την εξαγωγή κοντά στην επιφάνεια ώστε να δημιουργείται κυματισμός=>οξυγόνωση του νερού. Αν πάλι έχεις CO2 και οι τιμές του είναι υψηλές (>30) τότε καλό είναι να έχεις μια αερόπετρα που να την δουλεύεις για λίγες ώρες τη μέρα ανά διαλλείματα. Μπορείς δηλ να έχεις συνολικά κάνα 2ωρο την αεραντλία και να τη δουλεύεις κάνα τέταρτο κάθε 2-3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν κλαδεύω τα φυτά μου κόβω από το πάνω μέρος προς τα κάτω μέχρι να έρθει το φυτό εκεί που το θέλω και πετάω το υπόλοιπο. Πάντα κρατάω την ρίζα. Αυτό είναι λάθος? Απλά νομίζω ότι πετώντας το κάτω μέρος με την ρίζα καθυστερεί η ανάπτυξη του φυτού. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...