Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρειο...


GeorgeG4

Recommended Posts

Γεια σας παιδεια...!!!Θα ηθελα να σας δειξω το καινουργιο μου ενυδρειο..!!!

Ειναι 300l και η διακοσμηση ειναι δικια μου γι αυτο προσεξτε τι θα πειτε!!!!

Τώρα έχω μεσα καταδικακια,αλλαγες στο decor και πισω αυτοκόλλητο μαυρο για background. αναμενετε και φωτο

Ειμαι τελειος πρωταρεις οποτε αρνητικα σχολια δεν θα τα δεχτω :bigemo_harabe_net-86:

Σε λιγες μερες θα σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες για ολα τα σχετικα :bigemo_harabe_net-81:

Περιμενω την γνωμη σας!!!!!

s49y88.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Βλέπω 2 χρυσόψαρα , έχεις άλλα ζωντανά μέσα ; Μπορείς να δέσεις μερικές ανούμπιες αν θέλεις, να δώσει έναν πράσινο τόνο στο περιβάλλον. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ομορφο ειναι αλλα λιγη πρασιναδα την ηθελε! Αν καταλαβα καλα τωρα εχεις convict; Παντως το στησιμο που εχεις κανει φερνει σε Αφρικανικο!

Link to comment
Share on other sites

οι πετρες ειναι μαυρες??και αν ειναι ,που τις βρηκες ????ψαχνω και εγω τετοιου μεγεθους και σχηματος μαυρες πετρες...... Υ.Γ.πολυ καλο το στησιμο^^

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και καλο διαβασμα!

Και εγω χρυσοψαρα βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου , βεβαια 300 λιτρα με δυο χρυσοψαρα , ενταξει . Θελω να πω οτι αν εγω ειχα τα λιτρα αυτα , θα εφτιαχνα landscape ή aquascape με τροπικα και με πολυ πολυ φυτο μεσα .

Εχω κολλησει με τα φυτεμενα αν και δεν εχω την δυνατοτητα για κατι τετοιο τωρα . Εχω δει ενυδρεια του Oliver Knott και εχω παθει πλακα .

Ο χρωματικος συνδυασμος ειναι επισης ομορφος και δεμενα τα χρωματα σου .

Ενα ακομα μπραβο απο εναν επισης αρχαριο :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο

για πρωτο ενυδρειο

Μπραβο σου

βαλε και καμια anubias

να εχει λιγο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Θα συμφωνήσω με τα παιδια παραπάνω ότι χρειάζεται φυτό μέσα για να δώσει χρωμα και να σπάσει η μαυρίλα. Βάλε ανούμπιες που ειναι και όμορφα και εύκολα φυτά ή και καμία βαλισνερια.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά αυτά δεν χρειάζονται κάποια περιποίηση παραπάνω???κάτι έχτρα δλδ στο ενυδρείο???η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι ευκολα φυτα.Φωτα εχεις?Αν ναι τι λαμπες? (βατ,κελβιν)

Τελικα τι ψαρια εχεις μεσα?

Το φιλτρο σου ειναι στρωμενο?

Μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα δοκιμασω απο τα φυτα που μυ ειπατε....

εχω μεσα τωρα καταδικους...ειχα κανει μετρηση αλλα εχει πολυ καιρο πρεπει να ξανακανω τωρα :bigemo_harabe_net-64:

το φιλτρο μου ειναι το EHEIM prof2 και ειναι στρωμενο ναι...

Φυσικα και εχω και φωτα ομως να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι ειναι...2 λαμπες η μια μπλε και η αλλη ασπρη :bigemo_harabe_net-74:

(μου της εδωσε ανας φιλος και να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι με ειπε (μην μαλωνετε ε!))

2qi4780.jpg

260delj.jpg

Έγινε επεξεργασία - GeorgeG4
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα η βαλισνερια μπορει να φυτευτει στο υποστρωμα που εχω????με κανει εντυπωση γιατι εχω μικρες πετρουλες και οχι χωμα....Για δωστε μου τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα η βαλισνερια μπορει να φυτευτει στο υποστρωμα που εχω????με κανει εντυπωση γιατι εχω μικρες πετρουλες και οχι χωμα....Για δωστε μου τα φωτα σας

Κανονικά φυτεύονται στο χαλικάκι σου. Τις ανούμπιες δε τις φυτεύεις, τις δένεις σε πέτρες ή ξύλα. Αν τις φυτέψεις θα σου σαπίζουν. Πάρε και ανούμπιες, θα σου αρέσουν πολύ....αν τις χώσεις ανάμεσα στις πέτρες θα δείξει αλλιώς το ενυδρειο σου! Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχεις δυο λαθακια. Τα convict απο την φυση τους τους αρεσει να σκαβουν και με το χαλικι που εχεις τους το στερεις. Επισης αν οντως εχεις μπλε λαμπα καλυτερα να την βγαλεις γιατι θα γεμισεις αλγες!

Κατα τα αλλα το ενυδρειο σου μου αρεσει πολυ αν και μοιαζει με αφρικανικο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχεις δυο λαθακια. Τα convict απο την φυση τους τους αρεσει να σκαβουν και με το χαλικι που εχεις τους το στερεις. Επισης αν οντως εχεις μπλε λαμπα καλυτερα να την βγαλεις γιατι θα γεμισεις αλγες!

Κατα τα αλλα το ενυδρειο σου μου αρεσει πολυ αν και μοιαζει με αφρικανικο!

+1

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες...!!!!στην λαμπα θα γινει αλλαγη συντομα...

μπορω να βγαλω το χαλικι και να βαλω αμμο θαλασσης που ειχα σε ενα αλλο???φυσικα και την ειχα πλένει και ειναι και βρασμενη....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις αλλα θελει μια διαδηκασια,θα πρεπει να αδειασεις απο τα παντα το ενυδρειο και να το στησεις απο την αρχη.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα ψαράκια σου θα απολάμβαναν περισσότερο την άμμο, αλλά ακόμα και με αυτό το χαλικακι, δε νομίζω να έχουν πρόβλημα να κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω... :D

Επισης νομιζω πως με την άμμο θαλάσσης θα ξεφύγουν οι σκληρότητας του νερού.

Link to comment
Share on other sites

το χαλικακι αυτο σιγουρα δεν μπορουν να το σκαψουν οποτε σιγουρα τους στερεις μια ευχαριστιση και σιγουρα θα δυσκολευτεις να δεις απογονους!!!!!!!απο την αλλη αν θες να βαλεις φυτα (με τα συγκεκριμενα ψαρακια )θα βοηθησει πολυ το χαλικακι γιατι δεν θα το ξεπατονουν ολη την ωρα!!!!!!!!!!!οποτε γνωμη μου (μιας και το ενυδρειο και ο βυθος του ειναι νεοστητα)να αφερεσεις μονο απο την μιση μερια το χαλικακι και μονο εκει να προσθεσεις αμμο ωστε και να μπορουν να σκαβουν και να μπορεις να βαλεις φυτα στην αλλη μερια.......

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 μερες το πολυ απ το σκαψιμο θα γινει ισιωμα!

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι θα μπερδευτει η αμμος με το χαλικακι?

Ναι ετσι νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

αν το αφησει ετσι απλα σιγουρα σε λιγες μερες χαλικη-αμμος θα γινει αμμοχαλικο!!!! απο το σκαψιμο.......απλα αναμεσα στα δυο υλικα του βυθου,μπορει να κανει μια διακοσμηση με πετρες Η ξυλα και οτι αλλο ωστε ο βυθος να χωριζεται στα δυο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...