Jump to content

Oscar 487Lt


Force

Recommended Posts

Οι γεωσκωληκες σε τι μορφη;

Προσπαθησε να δινεις τροφες με πρωτεινη!

Link to comment
Share on other sites

ζωντανοί είναι από το χώμα τους βγάζω, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι πιο δραστήρια με την πετρα με το νυχτερινό φως, λέω να κάνω μια δοκιμή και να δουλέψει μια μέρα το ενυδρείο με το νυχτερινό φως να μην ανάψω καθόλου τα φώτα τα μεγάλα, τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα με 1 μέρα χωρίς φως ούτε τα άλλα ψάρια, τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν το γνωριζω αυτο!

Κοιτα εμενα τα σκαλαρια και στρομπο να βαραει θα γεννησουν! Τα ραμ απ την αλλη φλερταρουν κανα δυο μηνες πριν!

Δοκιμασε το, δεν χανεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !!! πολυ ωραιος αλλα επειδη εχω μεγαλωσει αρκετα οσκαρ θα σου κανουν μετακομοιση στο βυθο συντομα.Εμενα μεχρι που πετουσαν διακοσμιτικα στο τζαμι και ξυπνουσα απο το θορυβο νομιζοντας οτι κανει φασαρια το σκυλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Είχες γέννα από Oscar ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα την τυχη δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρατηρώντας σήμερα το ενυδρείο είδα να αναπτύσσετε ένα φυτό μικρό πάνω στον βράχο, να το αφήσω να δω τι γίνεται ή να το βγάλω

Φαίνεται πάνω στην φώτο με κύκλο

2014-04-121511011_zps3377717f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαινεται απο την φωτο

στω να δεις τι ειναι και μετα αν ειναι το βγαζεις

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι αλγη; Εχεις καποιο φυτο που δενεται μεσα στο ενυδρειο; Παντως στη φωτο δεν φαινεται καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι αλγη; Εχεις καποιο φυτο που δενεται μεσα στο ενυδρειο; Παντως στη φωτο δεν φαινεται καλα!

Δεν έχω κάποιο φυτό που να δέχεται σε βράχο,για άλγη δεν μου ταιριάζει με κάποια, είναι σαν μικρές τρίχες κοντές που ξεφύτρωσαν πάνω στον βράχο, είναι σαν να δημιουργείται ένα νέο φυτό στο βράχο, θα το παρακολουθώ και θα προσπαθήσω να ανεβάσω, καλύτερες φωτογραφίες .

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την γνώμη μας για ένα κάτι που θέλω να δω πως είναι καλύτερα, στην φώτο έχουμε 2 σχέδια το (1) και το (2) , έχω 2 φίλτρα στο ένα είναι και η έξοδο του Co2, στο πρώτο σχέδιο δημιουργείται ρεύμα στο πάνω μέρος τους ενυδρείο χτυπάει στο τζάμι και καταλήγει στον βυθό, στο 2 τώρα σχέδιο δημιουργείται ένα κυκλικό ρεύμα, στην πλάτη του ενυδρείου από το αριστερό φίλτρο μαζί με το Co2 και το άλλο φίλτρο δημιουργεί ρεύμα σε όλη την επιφάνεια το ενυδρείου που φτάνει μέχρι απέναντι,

ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ?

EpsilonNuUpsilonDeltaRhoEpsilon38A0Omicr

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό που έζησα πριν κάνα μισάωρο δεν υπάρχει: icon_lol.gificon_lol.gificon_lol.gif
Θα σας περιγράψω την σκηνή,
Το ενυδρείο με κλειστά φώτα τέτοια ώρα, λοιπόν καθόμαστε στο καναπέ και βλέπουμε τηλεόραση ακούγεται ένα μπαμ μέσα στο ενυδρείο γυρνάμε όλοι να δούμε τι έγινε, μόλις σηκώνομε από τον καναπέ ακούγεται ένα δεύτερο μπαμ και πετάγονται τα καπάκια στον αέρα και ένα Oscar εκτοξεύεται μέσα από το ενυδρείο πάνω στο μπουφέ, να προσπαθώ να το πιάσω και να μου γλιστράει, ήμουν σαν τους ζογκλέρ που πετάνε τις κορίνες icon_lol.gificon_lol.gificon_lol.gificon_lol.gif μου έπεσε στο πάτωμα να το κυνηγάω icon_lol.gificon_lol.gif απίστευτες σκηνές μέσα στο σπίτι, τελικά το έβαλα μέσα στο ενυδρείο ελπίζω το πρωί να είναι καλά .

Τώρα έχω βάλει κατσαρόλες πάνω στο ενυδρείο .

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδες τι συνεβη εντος τους ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Με ένα φακό που είδα όλα είναι καλά αλλά το Oscar που έμεινε μέσα στο ενυδρείο είναι γδαρμένο αρκετά, θα γίνει καλά κολυμπάνε πάλι από ότι είδα πριν λίγο

Το γέλιο που ρίξαμε μετά και την τρομάρα που πήραμε δεν περιγράφεται με λόγια.

Μετά από αυτό τα είδα όλα πλέον :lolu: :lolu:

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσκαροφιλε να χαιρεσε τις ψαρουκλες σου. Το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο και μην σε προβληματιζει το θεμα περι γεννας αφου τα κοβω μικρα ακομα αλλα κατα τα αλλα οι συμπεριφορες ειναι αναμενομενες και φυσιολογικες και οταν φτασει ο καιρος θα γινει το παρτυ. Και εγω ειχα παρει πολλες γεννες αλλα ποτε μου δεν ηταν ο σκοπος μου αυτος και επειδη εχω και αλλα ψαρια στην συνθεση μου, μετα απο 1, 2, μερες τα αυγα εξαφανιζοντουσαν. Αν σε ενδιαφερουν τα γεννητουρια το καλυτερο θα ηταν να διωξεις τα υπολοιπα, αλλα αυτο ειναι στο χερι σου εσυ τη θελεις στην τελικη. Προσεχε την ΒΒΑ γιατι αν σου ξεφύγει τοτε θα μαθεις απλα να συμβιωνεις μαζι της, οποτε καλο ειναι να συντηρεις συχνα τα μηχανικα σου φιλτρα και εννοειτε πως δεν πρεπει να μενει σκατουλα στον πυθμενα αλλιως θα πρεπει να βελτιωσεις την κυκλοφορια δοκιμαζοντας και βλεποντας.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40736-eaetho-thneaoaa-eae-ooci-dhanioossaoc-iio/?p=623638

Link to comment
Share on other sites

Φοβερά τα ψάρια σου φίλε. Να τα χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσκαροφιλε να χαιρεσε τις ψαρουκλες σου. Το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο και μην σε προβληματιζει το θεμα περι γεννας αφου τα κοβω μικρα ακομα αλλα κατα τα αλλα οι συμπεριφορες ειναι αναμενομενες και φυσιολογικες και οταν φτασει ο καιρος θα γινει το παρτυ. Και εγω ειχα παρει πολλες γεννες αλλα ποτε μου δεν ηταν ο σκοπος μου αυτος και επειδη εχω και αλλα ψαρια στην συνθεση μου, μετα απο 1, 2, μερες τα αυγα εξαφανιζοντουσαν. Αν σε ενδιαφερουν τα γεννητουρια το καλυτερο θα ηταν να διωξεις τα υπολοιπα, αλλα αυτο ειναι στο χερι σου εσυ τη θελεις στην τελικη. Προσεχε την ΒΒΑ γιατι αν σου ξεφύγει τοτε θα μαθεις απλα να συμβιωνεις μαζι της, οποτε καλο ειναι να συντηρεις συχνα τα μηχανικα σου φιλτρα και εννοειτε πως δεν πρεπει να μενει σκατουλα στον πυθμενα αλλιως θα πρεπει να βελτιωσεις την κυκλοφορια δοκιμαζοντας και βλεποντας.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40736-eaetho-thneaoaa-eae-ooci-dhanioossaoc-iio/?p=623638

Τα μικρά θα τα κρατήσω λίγο ακόμα, μιας και καθαρίζουν τον βυθό από τα αποφάγια των Oscar αφού δεν τα πειράζουν κιόλας, αλλά με την πρώτη απώλεια θα φύγουν, την BBA την κρατώ με το διοξείδιο προς το παρόν ελεγχόμενα, εάν τελικά πάμε σε γέννα θα σε συμβουλευτώ να ακούσω την εμπειρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά θα τα κρατήσω λίγο ακόμα, μιας και καθαρίζουν τον βυθό από τα αποφάγια των Oscar αφού δεν τα πειράζουν κιόλας, αλλά με την πρώτη απώλεια θα φύγουν, την BBA την κρατώ με το διοξείδιο προς το παρόν ελεγχόμενα, εάν τελικά πάμε σε γέννα θα σε συμβουλευτώ να ακούσω την εμπειρία σου.

Απο την στιγμη που μεγαλωσανε μαζι δεν θα εχεις θεμα, αλλωστε δεν νιωθουν ανταγωνισμο, αν βαλεις μεγαλη κιχλιδα εκει μπορει να μανουριασουν και να εχεις θεμα κυριαρχειας, απλα σε μια γεννα τα αυγα μπορει να φαγωθουν. Και ναι το διοξειδιο βοηθαει, οπως και ο ζεολιθος που εβαλα για βυθο εκοψε πολυ την ΒΒΑ μου. Εισαι σε πολυ καλο δρομο, καλη συνεχεια και οποτε θες εδω ειμαστε. :-)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...