Jump to content

Ερωτηση Για Βραχο


tsap

Recommended Posts

παιδια λογο μεγαλου προβληματος απο απταισιες και με την ευκαιρια αλλαγης σε μεγαλυτερο ενυδρειοεβγαλα μεγαλο τμημα του βραχου και τον νεκρωνο.

εαν στο καινουριο ενυδρειο για μερικες μερες εχω μονο νεκρο βραχο,αλλα δουλευει και το εξωτερικο φιλτρο με βιολογικο υλικο και ριχνω και βακτηρια,μεχρι να αγορασω ζωντανο καθαρο βραχο(το πολυ 4-5 μερες ) θα εχω προβλημα με τα ψαρια μου?

κοραλια δεν εχω ακομα παρα μονο κατι μανιταρια.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να σου ανέβουν τα νιτρικά λόγο τις ανακατωσούρας αλλά με ποιο συχνή αλλαγή νερού θα είσαι οκ μέχρι να σταθεροποιηθεί και πάλι η βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς να βρεις κάτι να τρώει τις απταισιες?? Νομίζω ποιο οικονομικά θα σου έρθει

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ανακατωσουρα τι ενοεις?απο την μεταφορα?

δεν κανει τιποτα δουλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε - βγάλε βράχο… ζημία στην βιολογία κάνεις..

Από ζωντανά για απταισιες τι έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Το chelmon δεν έκανε τίποτα??γιατί από όσο γνωρίζω δεν είναι εύκολο να φάει, αλλά άμα κάνει την αρχή δεν θα σταματήσει!!

Link to comment
Share on other sites

τιποτα και μετα απο 4 μερες πεθανε!!!!

ποσο λες να παρει να ειναι παλι ενταξει η βιολογια?κανα μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε chelmon πάλι!!ποιος ο λόγος να αλλάξεις βράχο?

Για την βιολογία θα το δεις εσύ το σύστημα σου πως πάει… έχει πολλές παραμέτρους και εξαρτάτε από πολλά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

θα γινονται οι μετρησεις παλι απο την αρχη ολη την ωρα!!!

τα βακτηρια special blend μηπως ξερεις την δοσολογια?

Link to comment
Share on other sites

λεει για την πρωτη μερα και μετα για την 8.στις 234567 μερες τι ριχνω?

Link to comment
Share on other sites

Γράφει πάνω και για την συντήρηση.

15-20-30μλ ανάλογα τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε chelmon πάλι!!ποιος ο λόγος να αλλάξεις βράχο?

Γιατί να ξαναδοκιμάσει πάλι ένα ψαράκι το οποίο έχει πολλές πιθανότητες να μην του ζήσει μόνο και μόνο για να φάει τις απταισιες?

Μπορείς να κάνεις τα εξής 2:

1) να βρεις πρώτα τον νέο Ζωντανό βράχο, να τον βάλλεις λιγες μέρες στο νέο ενυδρείο να στρώσει(οι μετρήσεις θα στο δείξουν) και μετά να βάλλεις τον νεκρό και τα ψάρια? Πιο εύκολο και πιο ανώδινο και για σένα και για τα ζωντανά!

2) Να βάλεις κατευθείαν τον νεκρό βράχο με τα ψάρια όπως λές και να ρίχνεις sp.blend να κρατήσεις βιολογία. Αλλά είναι λίγο παρακινδυνευμένο.

Η 1η επιλογή είναι η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα τα εχω σε ενυδρειο καραντινα μερικες μερες μεχρι να στησω σωστα το αλλο!!!!

το νεο ενυδρειο πρεπει να μπει εκει που ειναι το παλιο οποτε πρεπει να φυγει απο εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα τα εχω σε ενυδρειο καραντινα μερικες μερες μεχρι να στησω σωστα το αλλο!!!!

το νεο ενυδρειο πρεπει να μπει εκει που ειναι το παλιο οποτε πρεπει να φυγει απο εκει!!!

Αν τα έχεις σε καραντίνα τότε κανένα θέμα. Στήνεις κανονικά το άλλο με τον νεο ΖΒ, και μόλις είναι έτοιμο το σύστημα τα ρίχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Άμα καταφέρεις βαλε μας μια φωτογραφία με τις απταισιες να δούμε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο καραντηνα ειναι 100 λιτρα με 3 χωρισματα για να τα βαλω χωρια εαν θελω!!!!

εκει θα τρεχω το εξωτερικο φιλτρο(βιολογια,ανθρακα) και σκιμμερ.

θελει τιποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

φωτο δυσκολο γιατι εχουν βγει ηδη τα μισα βραχια!!!!φαντασου ολη την πανω μερια του βραχου γεματη

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλα αλλα θα τα βαλω σε χωριστο διαμερισμα και για λιγο χρονο δεν πιστευω να εχω προβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα naso vlamigni 20 cm,naso lituratus 20 cm,fox face 15 cm,blue tang 12 cm και μερικα μικρα που εχω!!!

αλλα με εβαλες σε σκεψεις τωρα,μαλλον θα τα βαλω εκει μεχρι να κουνισω το παλιο ενυδρειο και θα τα ξαναβαλω εκει μεχρι να γινει το καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα naso vlamigni 20 cm,naso lituratus 20 cm,fox face 15 cm,blue tang 12 cm και μερικα μικρα που εχω!!!

αλλα με εβαλες σε σκεψεις τωρα,μαλλον θα τα βαλω εκει μεχρι να κουνισω το παλιο ενυδρειο και θα τα ξαναβαλω εκει μεχρι να γινει το καινουριο.

Δεν θα αντέξουν σε χωρίσματα αυτά τα ψάρια. Εκτός και αν τα κρατήσεις σκοτεινά μέχρι 24 ώρες.

Αν έχεις την δυνατότητα όπως είπες να τα βάλλεις εκεί για λίγο, να μετακινήσεις το ενυδρείο, να τα ξαναβάλλεις στο παλιό μέχρι να στρωθεί το νέο.

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα το κανω!!!!θα ειναι το σπιτι χαλια για καμια βδομαδα αλλα τι να γινει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...