Jump to content

Ενυδρείο Με Χρυσόψαρα


kalliroi

Recommended Posts

Να μην κάνω κι εγώ μία παρουσίαση;

:bigemo_harabe_net-82:

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x35x40
Συνολικά Λίτρα: 110 (μικτά)

Οργανισμοί
Φυτά: 2 anubias, 2 echinodorus, 2 valisneria, microsorum pteropus mini, cryptocorine wenditii brown, hydrocotyle leucocephala, rotala rotundifolia, ceratophyllum.

Ψάρια: 2 χρυσόψαρα ( common & oranda red cap)
Άλλα είδη: 2 σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (melanoides tuberculata)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: αφίσα με σκηνικό από ποτάμι ή λίμνη
Πέτρες: 1 πέτρα
Ξύλα: ένα ξύλο με δεμένα φυτά και μία ρίζα
Βυθός: λεπτό χαλίκι σε φυσικό χρώμα

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες 18 watt (day lite & warm lite)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες (11:00-19:00)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Juwell Bioflow 400 με σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (μακαρόνι EHEIM) και υαλοβάμβακα
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας Juwell 100 W και ανεμιστηράκι
Λίπανση: εμπλουτισμός βυθού με ταμπλέτες (δεν έχω υπόστρωμα)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αεραντλία που λειτουργεί κυρίως κατά τη διάρκεια της νύχτας
Διατροφή: φυλλαράκια, πέλλετς βυθιζόμενα, τροφή σε κόκκους μικρούς και μεγάλους, σπιρουλίνα, μία φορά την εβδομάδα νηστεία, αρακά και βιταμίνες.

Παράμετροι
pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): <10
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 το καλοκαίρι, τώρα που είναι Οκτώβριος έχει πέσει στους 23

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30 λίτρα μία φορά την εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Με αντιχλώριο Sera Aquatan ή Seachem Prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Στην εβδομαδιαία αλλαγή νερού αντικαθιστώ τον υαλοβάμβακα με νέο και προσθέτω λίγα βακτήρια για ενίσχυση της βιολογίας.

Φωτογραφίες:

post-55442-0-73103000-1382716344_thumb.jpg

Ο Νηρέας (πάνω) και ο Πρωτέας (κάτω)

post-55442-0-54060100-1382716373_thumb.jpg

Το κερατόφυλλο το είχα "αμολήσει" στην επιφάνεια αλλά πήγε και "κάθισε" πίσω από τη ρίζα σα να την αγκαλιάζει. Βρήκε μόνο του τη θέση του!

post-55442-0-16121900-1382716419_thumb.jpg

Έβαλα εκεί τις βαλισνέριες για να σκιάζουν τις ανούμπιες αλλά να μην σκιάζουν τα υπόλοιπα που θέλουν φως.

post-55442-0-97074200-1382716478_thumb.jpg post-55442-0-98091800-1382716505_thumb.jpg post-55442-0-04836000-1382716524_thumb.jpg

Βίντεο: Λίαν συντόμως.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το βιντεάκι: http://www.youtube.com/watch?v=7AJdSSHDphg&feature=youtu.be

:bigemo_harabe_net-66:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσι, πολυ ωραίο. Να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου. Αν και δε μου αρέσουν οι αφίσες και είμαι πολυ αρνητικός σ' αυτές, η δική σου μου άρεσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι Καλλιροη, να το χαιρεσαι :bigemo_harabe_net-64:

Τη ριζα δοκιμασε τη και αναποδα, ισως δειξει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Μπράβο κορίτσι, πολυ ωραίο. Να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου. Αν και δε μου αρέσουν οι αφίσες και είμαι πολυ αρνητικός σ' αυτές, η δική σου μου άρεσε πολυ.

Safarpn, γιατί είσαι αρνητικός με τις αφίσες; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα μετά από τις προσπάθειές σου και τις αναζητήσεις σου , σε δικαιώνει. ! :) Μπράβο σου !

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν έτσι, μέχρι να καθίσει η ρίζα:

post-55442-0-75380900-1375738591_thumb.jpg
disc-postman λες να την γυρίσω κατά 90 μοίρες από την τωρινή θέση της ώστε το κομμένο μέρος του ξύλου να είναι στον βυθό; :)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Safarpn, γιατί είσαι αρνητικός με τις αφίσες; :huh:

Γενικά, το οτιδήποτε ψεύτικο στο ενυδρειο, με χαλάει πολυ!!! Σε αφίσα θα επελεγα μια μονόχρωμη, μπλε ή μαύρη.
Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη το ενυδρείο σου έχει γίνει πολύ ωραίο και η προσπάθειά σου σε δικαιώνει.

Όταν φουντώσουν και τα φυτά θα είναι υπέροχο.Ελπίζω βέβαια να σου επιτρέψουν τα ψάρια σου

να τα χαρείς τα φυτά.Εμένα δεν αφήνουν ούτε φύλλο.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να χαίρεσαι τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :)

Safarpn, κι εμένα μου αρέσει να δείχνει όσο πιο φυσικό γίνεται. Ήθελα να βάλω ένα τρισδιάστατο background στην πλάτη αλλά μου φάνηκε ακριβό. Πάντως κι η αφίσα δεν δείχνει "ξένη", εκτός αν τη γυρίσω από την ανάποδη που δείχνει θάλασσα. :P

Τον Μάιο θα μεταφέρω τα χρυσόψαρα στην λίμνη που... σκοπεύω να έχω στήσει μέχρι τότε. Οπότε θα το επανεξετάσω το θέμα της πλάτης από το μηδέν και θα δω αν μπορώ να φτιάξω μόνη μου τρισδιάστατο background. ;)

Εφόσον τα ψαράκια μου το επιτρέπουν, θα βάλω κι άλλα φυτά. Προς το παρόν δεν τα τρώνε και ελπίζω και προς το μέλλον! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη συγχαρητήρια πολύ όμορφο το ενυδρειο σου να το χαίρεσαι. Εύχομαι να συνεχιστεί και η τύχη σου στο θέμα φυτά - χρυσόψαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!Να το χαιρεσαι!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο, να το χαιρεσε! Εμένα κάπως μου κάθετε στραβά το κομμένο μέρος της ρίζας αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να κανείς κάτι άλλο! Ούτε εγώ συμπαθώ αυτές τις αφίσες σε φυτεμένα ενυδρεία, όχι γιατί δε μου αρέσουν, αλλά γιατί δε σε αφήνουν να απολαύσεις τα φυτά σου 100%. Κάπου με μπερδεύουν οπτικά :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπραβο κι απο μενα! Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και περιποιημενο ( εκτος απο την αριστερη πλευρα που ειναι τιγκα στην αλγη απ οτι βλεπω :D ) !!! Ευχομαι να το χαιρεσαι!

Θα συμφωνησω με Πανο και Θεοδωρο για την αφισα! Αλλωστε ξερεις και τις αποψεις μου περι του θεματος! :2guns:

Τρισδιαστατο background για ποιο λογο θα βαλεις; Θα κανουν παρτυ τα ψαρακια; :dj:

Οι λαθρεπιβατες δεν θα ειναι για πολυ καιρο 2!!! :ninja:

Και για τα βακτηρια επισης τα ειπαμε!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο

ωραιο

αλλα με χαλαει η αφισα

οπως ειπαν και παραπανω

βεβαια αυτο ειναι προσωπικη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο,μπραβο σου!

Προσωπικα θα εντυνα το ξυλο με ανουμπιες και μικροσορουμ αφου δεν σου τα τρωνε τα ψαρια σου,θα φαινοταν πιο ωραιο. (προσωπικη αποψη παντα.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους και είναι ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις, πώς θα μάθω άλλωστε; :)

Έτσι όπως είναι τώρα, η αφίσα το δείχνει πιο γεμάτο, αλλά νομίζω πως αν συνεχίζω να φυτεύω θα δείχνει πιο όμορφο με ένα σκουρόχρωμο φόντο. Θα φαίνονται καλύτερα και τα φυτά και τα ψάρια. Θα το δοκιμάσω και από περιέργεια, δεν είναι τίποτα βάλε-βγάλε την αφίσα από πίσω. :thumbup:

Θα πειραματιστώ με τη θέση του ξύλου στην επόμενη αλλαγή νερού. Και η ιδέα να το ντύσω με ανούμπιες και μικροσόρουμ μου αρέσει rastafarian! :usd:

Sturm, την άλγη την καθαρίζω μόνο μπροστά και στην πλάτη, όχι στα πλάγια. Πειράζει που την αφήνω, κάνει κακό; :umm:

Όταν λέω τρισδιάστατο background εννοώ κάτι σαν αυτό. Δεν το πήρα γιατί ήταν ακριβό. Αλλά μου αρέσει πολύ μία πλάτη τέτοιου τύπου. Μελλοντικά με την αλλαγή χρήσης του ενυδρείου θα το επανεξετάσω. B) (σήμερα παρήγγειλα λεκάνη για λίμνη :whistling: )

Το ξέρω για τους λαθρεπιβάτες, ακόμη μόνο δύο βλέπω, και κάθε φορά που τους βλέπω χαίρομαι, είναι και αυτά pet :P

Για τα βακτήρια τα είπαμε, όντως, θα τα σταματήσω να μην τα σπαταλάω κιόλας. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους και είναι ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις, πώς θα μάθω άλλωστε; :)

Έτσι όπως είναι τώρα, η αφίσα το δείχνει πιο γεμάτο, αλλά νομίζω πως αν συνεχίζω να φυτεύω θα δείχνει πιο όμορφο με ένα σκουρόχρωμο φόντο. Θα φαίνονται καλύτερα και τα φυτά και τα ψάρια. Θα το δοκιμάσω και από περιέργεια, δεν είναι τίποτα βάλε-βγάλε την αφίσα από πίσω. :thumbup:

Θα πειραματιστώ με τη θέση του ξύλου στην επόμενη αλλαγή νερού. Και η ιδέα να το ντύσω με ανούμπιες και μικροσόρουμ μου αρέσει rastafarian! :usd:

Sturm, την άλγη την καθαρίζω μόνο μπροστά και στην πλάτη, όχι στα πλάγια. Πειράζει που την αφήνω, κάνει κακό; :umm:

Όταν λέω τρισδιάστατο background εννοώ κάτι σαν αυτό. Δεν το πήρα γιατί ήταν ακριβό. Αλλά μου αρέσει πολύ μία πλάτη τέτοιου τύπου. Μελλοντικά με την αλλαγή χρήσης του ενυδρείου θα το επανεξετάσω. B) (σήμερα παρήγγειλα λεκάνη για λίμνη :whistling: )

Το ξέρω για τους λαθρεπιβάτες, ακόμη μόνο δύο βλέπω, και κάθε φορά που τους βλέπω χαίρομαι, είναι και αυτά pet :P

Για τα βακτήρια τα είπαμε, όντως, θα τα σταματήσω να μην τα σπαταλάω κιόλας. :blush:

Η αλγη καραδοκει. Καλο ειναι να την καθαριζεις!

Αλλο καταλαβα! :D Μια χαρα ειναι αυτο αλλα θα σου κοψει χωρο!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα την καθαρίζω από όλα τα τζάμια λοιπόν! :)

Τί φαντάστηκες για το τρισδιάστατο background; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα την καθαρίζω από όλα τα τζάμια λοιπόν! :)

Τί φαντάστηκες για το τρισδιάστατο background; :huh:

Φανταστηκα κατι σαχλαμαρες 3d που δειχνουν βυθους και ψαρια κτλ! :bigemo_harabe_net-75: Τα χω σε κατι πανηγυρια! Σαν αφισα ειναι απλα ειναι 3d!

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου αφίσα υποτίθεται ότι είναι τρισδιάστατη! :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου αρεσουν τα 3d background και εχω στο 100αρι μου που ειναι αδειο τωρα,βεβαια οπως ειπες κοστιζει λιγο το ατιμο αλλα τρωει και λιγα λιτρα απο το ενυδρειο.

Εδω μπορεις να δεις το δικο μου οταν λειτουργουσε.

Σιγουρα αν ντυσεις το ξυλο θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτού του είδους οι 3D πλάτες μου αρέσουν κι εμένα αλλα σε μεγάλα ενυδρεια γιατι πράγματι τρωνε χώρο και λίτρα. Στο επόμενο μεγάλο ενυδρειο μου που θα ειναι Αφρικάνικο, θα βάλω σίγουρα. Μιας που είμαι μεγάλος fun των tattoos, σκέφτηκα τωρα να βάλω μια πλάτη που βρήκα στο διαδίκτυο αλλα η σύζυγος, δε μπορω να καταλάβω γιατι ρε γμτ, είχε πολυ γκρίνια και τελικά ναυάγησε η ιδέα...αν θέλετε ανεβάζω φωτο (μονο μη γκρινιάξει και ο Rastafarian φοβάμαι!).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...