Jump to content

Ενυδρείο Με Χρυσόψαρα


kalliroi

Recommended Posts

Τί σχέση μπορεί να έχει η πλάτη του ενυδρείου με τα tatoo; :blink: Εγώ θα ήθελα να δω τι πλάτη εννοείς... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Να λοιπόν η πλάτη που ήθελα να βάλω στο ενυδρείο μου και γκρίνιαζε η γυναίκα μου! Θα έδινε μια άλλη νότα στο σαλόνι και θα τραβούσε τα βλέμματα....ειναι Ασιατικό το τοπίο!

Λέγε Kalliroi, σ' αρέσει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να περιμένω κάτι διαφορετικό... :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Kaliroi για το πολύ όμορφο <<σπίτι>> που έχεις φτιάξει, και διαθέσει στα χρυσοψαρά σου.

Η αφίσα πραγματικά είναι από τις λίγες πετυχημένες που έχω δει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφο ενυδρείο μου άρεσεΙ πολύ αυτή η αφίσα και τα ψαράκια βλεπΩ μεγαλώνουν από τα 25 στα 100 άντε και σε ανώτερα!;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα με την αλλαγή νερού άλλαξα και την αφίσα και στη θέση της έβαλα ένα μαύρο χαρτόνι. Αύριο που θα ανάψουν τα φώτα θα βγάλω και φωτογραφίες. Το κακό είναι ότι με τη μαύρη αφίσα φαίνεται και η παραμικρή άλγη, έτσι για πρώτη φορά καθάρισα την πλάτη με το μαγνητάκι. Άντε και αύριο θα καθαρίσω και τα πλάγια! :P

Στην παρέα των φυτών προστέθηκαν και 2 μικρούλια (μαρούλια :P) pistia stratiotes από την συνάντηση, τα οποία πλέουν ελεύθερα στην επιφάνεια. Θα δοκιμάσω και την πρόταση του rastafarian, να ντύσω την ρίζα με ανούμπιες και μικροσόρουμ. Στην πλαϊνή πλευρά που είναι κομμένη και δεν δείχνει τόσο φυσική λέω να δέσω java moss, τι λέτε; :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με την αλλαγή νερού άλλαξα και την αφίσα και στη θέση της έβαλα ένα μαύρο χαρτόνι. Αύριο που θα ανάψουν τα φώτα θα βγάλω και φωτογραφίες. Το κακό είναι ότι με τη μαύρη αφίσα φαίνεται και η παραμικρή άλγη, έτσι για πρώτη φορά καθάρισα την πλάτη με το μαγνητάκι. Άντε και αύριο θα καθαρίσω και τα πλάγια! :P

Στην παρέα των φυτών προστέθηκαν και 2 μικρούλια (μαρούλια :P) pistia stratiotes από την συνάντηση, τα οποία πλέουν ελεύθερα στην επιφάνεια. Θα δοκιμάσω και την πρόταση του rastafarian, να ντύσω την ρίζα με ανούμπιες και μικροσόρουμ. Στην πλαϊνή πλευρά που είναι κομμένη και δεν δείχνει τόσο φυσική λέω να δέσω java moss, τι λέτε; :D

Προχωρα ανετα! Βεβαια με τα χρυσοψαρα ποτε δεν ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με την αλλαγή νερού άλλαξα και την αφίσα και στη θέση της έβαλα ένα μαύρο χαρτόνι. Αύριο που θα ανάψουν τα φώτα θα βγάλω και φωτογραφίες. Το κακό είναι ότι με τη μαύρη αφίσα φαίνεται και η παραμικρή άλγη, έτσι για πρώτη φορά καθάρισα την πλάτη με το μαγνητάκι. Άντε και αύριο θα καθαρίσω και τα πλάγια! :P

Στην παρέα των φυτών προστέθηκαν και 2 μικρούλια (μαρούλια :P) pistia stratiotes από την συνάντηση, τα οποία πλέουν ελεύθερα στην επιφάνεια. Θα δοκιμάσω και την πρόταση του rastafarian, να ντύσω την ρίζα με ανούμπιες και μικροσόρουμ. Στην πλαϊνή πλευρά που είναι κομμένη και δεν δείχνει τόσο φυσική λέω να δέσω java moss, τι λέτε; :D

Moss έχεις αυτη τη στιγμη κάπου; Πιστεύω ότι τα ψαράκια σου θα τη ψιλαμαδήσουν. Είσαι ορεξάτη πάντως και μπράβο σου γι' αυτο. Δε σταματάς πουθενα και αυτο δείχνει την αγάπη σου για τα ψαράκια και το ενυδρειο σου. Το μαύρο χαρτόνι θα το προτιμούσα αντί της αφίσας όπως σου έχω πει αλλα αυτο με τις άλγες που θα φαίνονται και για μένα θα ήταν ενα θεματάκι (δεν υπάρχει αφίσα με παραστάσεις από άλγες για να χάνονται εκει μέσα; ). Έχω κάποια ποσότητα Christmas Moss αν σου αρέσει. Πανω σε πέτρα επίσης κάνει πανέμορφο θάμνο (δωράκι φυσικά σου την κάνω), αν θέλεις πες μου να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μος στο μονομαχοενυδρείο και μάλιστα παρατήρησα ότι τελευταία άρχισε να απλώνεται! Θα ψάξω να βρω πως κλαδεύεται ώστε να κάνω και λίγη οικονομία. :sarcasm: Γιατί μόλις παρήγγειλα ένα microsorium pteropus narrow leaf και μία anubias heterophylla. :whistling:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την Christmas moss, μιας κι έχω κι εγώ μος ας μην σε βάλω σε κόπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο kalliroi!!

Ειμαι σιγουρη οτι τα ψαρακια σου το χαιρονται το σπιτι τους....

Περιμενουμε τη φωτο με την μαυρη αφισα...

Link to comment
Share on other sites

Θελουμε φωτοοοοοο!!!!!!!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Τη μοςς την κλαδευεις οπως θες,δεν εχει καποιο κολπο.Το κολπο ειναι να μη σου γεμισει το ενυδρειο με κομματακια απο το φυτο οταν θα το κλαδευεις.Τα τρικ ειναι 2,η βγαζεις απο το νερο αυτο που την εχεις δεσει πανω και την κλαδευεις εκτος νερου ή αν δεν μπορεις να το βγαλεις,την κλαδευεις μεσα στο ενυδρειο αλλα διπλα εχεις το λαστιχο της αλλαγης νερου και ρουφας τα κομματακια πριν πανε παντου,φυσικα ρουφας και νερο,οπωτε το καλυτερο ειναι να το κανεις την ημερα της αλλαγης νερου.;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλιρόη που είναι η φώτο??? :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή με απογοήτευσε η μαύρη αφίσα, έσταξε νερό και ξεθώριασε, φαινόταν άσχημα. Η άλγη έκανε μπαμ και προσπάθησα με δυσκολία να την καθαρίσω εκεί πίσω. Έχω παραγγείλει άλλα δύο φυτάκια και σιγά σιγά θα αρχίσει να ομορφαίνει. Κι εγώ αρχίζω να την συνηθίζω.

Χτες: (να γιατί δεν ανέβασα :P)

DSCN6606.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που καθάρισα λιγάκι:

DSCN6636.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Νηρέας μεταμορφώνεται σε κόι:

DSCN6656.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι,δειχνει καλυτερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Είναι χαρτόνι... πρέπει να βρω γυαλιστερή... :bigemo_harabe_net-86:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ή βαψτο με μαυρο πλαστικό χρωμα για μόνιμο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο Καλλιρρόη.Δείχνει πολύ όμορφο.Να χαίρεσαι τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το ματ. Βλέπω καλά ή δεν πιάνει μέχρι επανω το χαρτόνι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...