Jump to content

Ενυδρείο Με Χρυσόψαρα


kalliroi

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ! Από βδομάδα θα αλλάξω τη μια λάμπα κι εχω παραγγείλει ανακλαστηρα. Με τη λίπανση θα πρέπει να πειραματιστω για να βρω πόσο χρειάζονται τα φυτά μου. Αν έβαζα co2 καλό δεν θα έκανε η είναι περιττό; :unsure: Δε θα με βοηθούσε και με τη bba που έχω; :rolleyes:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις μετρεια με χαμηλων απαιτησεων φυτα λιπασμα και co2 με φειδο, γιατι η bba θα κανει παρτυ και θα εισαι ακαλεστη :P

Απου που πηρες ανακλαστηρα και ποσο εαν επιτρεπαιτε;; Θελω να κανω κατι, θα πω οτι παμε για 4το μονο O:)

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα έναν της juwel μιας και τέτοιο είναι το ενυδρείο μου, χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα :rolleyes: Θα σου πω αύριο που θα μπω από τον υπολογιστή. ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ααααα καλη εισαι εσυ, δινεις λεφτα στο ενυδρειο και μετα τα ξεχνας, ποσο σε ζηλευω :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!!! :) :) :)

Μια λαμπα εχει?

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!

Όχι, δύο. :)

Δεν πρόλαβα καλά καλά να το φυτέψω κι ένα stargrass μου το ξερίζωσαν και τώρα πλέει χαρούμενο στην επιφάνεια... :growl:

Θα το φυτέψω ξανά και αν το ξεριζώσουν ξανά θα του αλλάξω θέση, δεν είναι να τα βάζεις μαζί τους... :gunsmilie:

Κακώς βέβαια μιλάω στον πληθυντικό, ο μεγάλος, ο Νηρέας είναι αυτός που μου τα ξεριζώνει, το μικρούλι είναι ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη, πολυ ομορφο φαινεται! Βασικα δεν φαινεται για ενυδρειο με χρυσοψαρα αλλα με τροπικα! Μακαρι να μην στα πειραξουν και να φουντωσει κι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Και που 'σαι ακόμα! Τη Δευτέρα θα αλλάξω τη μία λάμπα, έχω παραγγείλει και ανακλαστήρα και έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες στο μυαλό για διοξείδια... :shifty: Θέλω να βάλω κι άλλα φυτά! Βασικά μόλις αξιωθώ να κάνω αυτή την έρμη λιμνούλα και βάλω έξω τα χρυσόψαρα αυτό σκοπεύω να το συνεχίσω και να βάλω τροπικά ψαράκια! :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μου αρέσουν πάρα πολλά. Εννοείται θα μελετήσω τις ανάγκες του καθενός και θα σας τα πρήξω πρώτα. :D Πάντως όχι ζωοτόκα, όσο κι αν μου αρέσουν, γιατί δεν θέλω κάθε τρεις και λίγο να ψάχνω να βρω που θα δίνω ψάρια. Σε κάποια φάση μου πέρασε από το μυαλό να βάλω τον μονομάχο εκεί και το 25λιτρο να το έχω μόνο για ώρα ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εχει γινει!Μπραβο!

Οσο για τα ψαρακια που λες,φτιαξε την λιμνη και θα τα βρουμε ολα! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρυσάνθη!!! Κουκλί είναι!!! Τάιζε σπιρουλίνα μπας και γλυτώσουν τα φυτάκια σου...

Άσε τον μονομαχούλη εκεί που βρίσκεται και μετά βάλε κανά τροπικό ψαράκι. Στα 110 λίτρα έχεις πάααααααραααα πολλές επιλογές......

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη, είχαμε εξελίξεις σήμερα, ο μεγάλος επιτέθηκε στον μικρό και δεν σταμάταγε μέχρι που τα χώρισα! Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί δεν ξέρω τι να κάνω... :(

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να είσαι πάντα τυχερή με τα φυτά σου γιατί όντως ομορφαίνουν πολύ το ενυδρείο.

Εμένα οι δικοί μου δεν αφήνουν φυλλαράκι.Όσοι βλέπουν το ενυδρείο μου νομίζουν ότι έχω

αφρικάνικες κιχλίδες :bigemo_harabe_net-126:

Μήπως να το κανεις και αφρικανικό :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε samilias21 το μόνο σίγουρο είναι ότι το επόμενο ενυδρείο θα είναι για αφρικάνες και ειδικότερα από την λίμνη malawi.Απλά ακόμη δεν μπορώ

να αποχωριστώ τα χρυσόψαρα.

Υ.Γ Χρυσάνθη συγνώμη για το off topic :poster_oops::poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Αφρικάνικα χρυσόψαρα δεν υπάρχουν, σωστά; :P

Θα δοκιμάσω να μεταφέρω τον μεγάλο πίσω στο ενυδρείο να δω αν θα πλακωθούν πάλι ή αν θα είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να τα ταίσω πρώτα και μόλις με είδαν φοβήθηκαν, και το ένα και το άλλο, μάλλον είναι ακόμα στρεσαρισμένα από χτες. Με το που είδαν βέβαια το φαί όρμηξαν αλλά θα τα αφήσω και σήμερα χωρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.Και σίγουρα στην λίμνη θα είναι ακόμη καλύτερα.Πάντως δοκίμασε και αυτό που σου είπε η Μαίρη στο άλλο

θέμα.Δηλαδή να βάλεις πρώτα το red cap και μετά από μια μέρα τον μεγάλο (στην λίμνη εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό θα κάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Καλά έκανες.Άστους και σήμερα να ηρεμήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο ήρεμα δεν είναι τα χρυσόψαρα.... Εκεί που όλα είναι μια χαρά καταλήγεις και στις δύο τρομάρες!!!

Περιμένω να μας πείς τί θα κάνουν οι νταήδες αύριο που θα βρεθούν ξανά μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μόνο είναι νταής. Ο μικρός τώρα απολαμβάνει το ενυδρείο που είναι όλο δικό του. Κάπου κάπου τον λυπάμαι τον μεγάλο που είναι στην απομόνωση. Του έβαλα λίγο κερατόφυλλο να μην είναι εντελώς άδειο το προσωρινό του σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...