Jump to content

Οι Υποτιθέμενοι Ξερολες..


Recommended Posts

Νομιζω είναι καιρός κάποια ατομα να "μαζευτούν"..

Βλεπω συχνα άτομα να κατακρίνουν αλλους και να θέλουν να περάσει το δικο τους είναι δεν είναι σωστο..

Εγώ το κατακρινω αυτό.Η αφορμή δώθηκε απο κάποιον που επανηλλημένως προσπαθει να βγει μπροστά σε ολα και να καταδικάζει οποιαδήποτε αλλη πρόταση.Και εκνευριζομαι ειδικα οταν βλέπω να καταδικάζουν απόψεις κορυφαίων ελλήνων συγχομπιστων με πιο πολλα χρόνια εμπειρίας απο οσα είμαι γεννημένος εγώ!

Κάποια στιγμη νομιζω πρεπει να σταματήσει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

ανοίγεις θέμα με πολλή καλές προοπτικές να κλειδώσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω κι εγω. Πόλεμος μου μυρίζεται.....το λέω γιατι εγω ξέρω τα πάντα και κανείς δε μπορει να με παει κόντρα!!! Αααααχαχαχχα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει συζήτηση στα πλαίσια σωστού διαλόγου και όχι προσωπικών αντιπαραθέσεων και επιθέσεων, δεν υπάρχει λόγος να κλειδωθεί.... από τους συμμετέχοντες θα εξαρτηθεί και τον τρόπο που θα χειριστούν το θέμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω είναι καιρός κάποια ατομα να "μαζευτούν"..

Βλεπω συχνα άτομα να κατακρίνουν αλλους και να θέλουν να περάσει το δικο τους είναι δεν είναι σωστο..

Εγώ το κατακρινω αυτό.Η αφορμή δώθηκε απο κάποιον που επανηλλημένως προσπαθει να βγει μπροστά σε ολα και να καταδικάζει οποιαδήποτε αλλη πρόταση.Και εκνευριζομαι ειδικα οταν βλέπω να καταδικάζουν απόψεις κορυφαίων ελλήνων συγχομπιστων με πιο πολλα χρόνια εμπειρίας απο οσα είμαι γεννημένος εγώ!

Κάποια στιγμη νομιζω πρεπει να σταματήσει αυτό..

Μπορείς να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα ίσως, ώστε να μπούμε στο πνεύμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλλησαντες πανω απο μενα , αλλα θα ηθελα και γω ενα παραδειγμα για να καταλαβω πανω κατω τι εννοεις guppymaster .

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι ότι ενώ υπάρχουν πολλα άτομα με πολυ καλή εώς τρελη εμπειρία στο χόμπι και αναμφισβήτητα έχουν βοηθήσει πολυ κόσμο μεταξύ αυτών και εμένα φυσικά μιας και είχα μαύρα μεσάνυχτα στο σπορ (τώρα θεωρούμαι κορυφαίος του είδους!!!), κάποιοι το διαχειρίζονται ολο αυτο με λάθος τροπο. Δύσκολα κάποιος θα αναθεωρήσει την άποψή του οταν ακούσει τον αντίλογο και δύσκολα θα παραδεχθεί το λάθος του. Πολλές φορές ξεκινά μια μάχη μεταξύ τους με αποτέλεσμα εκείνος που χρειάζεται τη βοήθεια και έχει κάνει τις ερωτήσεις του, να μη παίρνει απαντήσεις αφου το θεμα έχει ξεφύγει απο τα πλαίσια που εκείνος έχει θέσει. "Κερδίζει" τελικά οποίος φέρει πιο πειστικά επιχειρήματα ή ακόμα μπορει και οι δυο ή τρεις διαφορετικές απόψεις να ειναι και σωστές. Εκείνο που εκνευρίζει εμένα ειναι η ειρωνία με την οποία κάποιοι αντιμετωπίζουν την άγνοια ή τα λάθη ενός χομπίστα. Δεν ξέρουμε όλοι όσα εσείς, μην ειρωνευεστε, απλα διορθώστε μας για να γίνουμε καλύτεροι. Εγω ευχαριστώ όσους με βοήθησαν και με βοηθούν, ακόμα και εκείνους που πολλές φορές με ειρωνευτηκαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε στον αέρα γενικά και αόριστα τότε ποιος ο λόγος μιας εκτεταμένης συζητήσεις οι ξερόλες θα συνεχίζουν το έργο τους, μπορεί καμιά φορά να μην γνωρίζουν κιόλας ότι είναι ξερώλες :)

όποτε έμμεσα θα πρέπει κάποιος να ζωγραφίσει κάποιον από κάποιο χ θέμα και να σου η κόντρα :censored:

ΥΓ.
εγώ εβαλα να γίνονται ποπ κορν την μπύρα είδη την άνοιξα :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο guppymaster ειναι ενοχλημενος με καποιο προσωπο ισως και σε προσωπικο επιπεδο .

Link to comment
Share on other sites

Πχ..να προτείνω 5 δίσκους για ενα ενυδρείο και ατομα έμπειρα να συμφωνούν γιατί το έχουν δοκιμασει ,γιατί το έχουν διαβάσει,γιατί ταιριάζουν τα λίτρα και γενικότερα να γίνεται εύκολα!και να γραφει ο άλλος απο κάτω

Όχι δεν θα το πρότεινα γιατί μεγαλώνουν πολύ.. η καποια αλλη κακή δικαιολογια..

Το έγραψα αρκετά πρόχειρα αλλά ελπίζω να μπηκατε στο νόημα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να μιλήσω και συγκεκριμενα για άτομα άλλα δεν ξέρω αν είναι σωστο..

Προφανως ο guppymaster ειναι ενοχλημενος με καποιο προσωπο ισως και σε προσωπικο επιπεδο .

Δεν είναι προσωπικο το θέμα αν και κάποιος ηταν η αφορμή! Έγινε επεξεργασία - GuppyMaster
Link to comment
Share on other sites

Οκ , master εγω θα ρωτησω το εξης . Για ποιο λογο τοτε να λαβεις υποψιν σου ή ο καθενας αυτον τον αλλο που οπως ειπες και εσυ νομιζει οτι ξερει και να μην ακουσεις αυτον που εχει ή ειχε αυτα τα ψαρια και εχει εμπειρια πανω σε αυτα ;

Δεν βρισκω τον λογο της παρεξηγησης , αληθεια .

Ειναι σαν να εχω εγω θεμα με την εφορια μου και αντι να ρωτησω , ακουσω , πραξω τα λογια του λογιστη μου , να ακουσω καποιον που νομιζει οτι ξερει .

Link to comment
Share on other sites

Οκ , master εγω θα ρωτησω το εξης . Για ποιο λογο τοτε να λαβεις υποψιν σου ή ο καθενας αυτον τον αλλο που οπως ειπες και εσυ νομιζει οτι ξερει και να μην ακουσεις αυτον που εχει ή ειχε αυτα τα ψαρια και εχει εμπειρια πανω σε αυτα ;

Δεν βρισκω τον λογο της παρεξηγησης , αληθεια .

Ειναι σαν να εχω εγω θεμα με την εφορια μου και αντι να ρωτησω , ακουσω , πραξω τα λογια του λογιστη μου , να ακουσω καποιον που νομιζει οτι ξερει .

Μάλλον δεν με καταλαβες!

Θεωρείς εσύ σωστο να βγαίνει ο οποιοσδήποτε "ξερολας" και να κατακρίνει την πρόταση σου ενω είναι σωστη?

Link to comment
Share on other sites

GuppyMaster γι'αυτό υπάρχουν οι περισσότερο έμπειροι, για να διορθώνουν τους λιγότερο έμπειρους. Και αν ένα θέμα ξεφύγει τότε οι διαχειριστές αναλαμβάνουν να βάλουν τάξη. Η κοινότητά μας έχει κανόνες, όσοι δεν τους σέβονται υφίστανται τις συνέπειες. Από εκεί και πέρα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από υπομονή και σωστό χειρισμό. Εσύ ας πούμε τι προτείνεις;

Με ποια κριτήρια θα θεωρήσουμε κάποιον "ξερόλα" και με ποιους τρόπους θα τον "προλάβουμε"; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος σου πρωτινη να βάλεις ένα πλέκω σε ένα 60αρη και ο άλλος σου αναφέρει ότι μεγαλώνει αρκετά

και δεν κάνει για το ενυδρείο σου που βλέπεις το κακό?

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη δέχομαι πραγματικα όλα οσα λες!νομιζω αν ψαξεις και εσύ και ο οποιοσδήποτε λίγο μέσα στο φόρουμ θα καταλάβεις ποιους εννοώ!

Συγνώμη αν ακουγομαι κάπως απλα ο γραπτός λόγος νομιζω μπερδεύει!

Οποτε φιλικά προς ολους!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος σου πρωτινη να βάλεις ένα πλέκω σε ένα 60αρη και ο άλλος σου αναφέρει ότι μεγαλώνει αρκετά

και δεν κάνει για το ενυδρείο σου που βλέπεις το κακό?

Ρε συ Γιώργο τώρα κρυβομαστε πίσω απο το δάχτυλο μας!!ενα παράδειγμα είπα!

Μην κρατιεστε απο ενα πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν με καταλαβες!

Θεωρείς εσύ σωστο να βγαίνει ο οποιοσδήποτε "ξερολας" και να κατακρίνει την πρόταση σου ενω είναι σωστη?

Να σου πω φιλε μου , προχθες που πηγα στον Θαναση γνωρισα απο κοντα τον Δια ο οποιος ειναι και γειτονας . Ο Στρατος λοιπον μου ειπε κατι πολυ σωστο . Καλο θα ειναι να μιλαμε για ψαρια που ειχαμε και εχουμε , απο προσωπικη εμπειρια με τα ψαρια αυτα , θεματα συμπεριφορων , ασθενειων και τα λοιπα .

Εγω πχ ειχα guppy για μεγαλο διαστημα , ειδα συμπεριφορες και πρβληματα , οποτε μπορω να πω κατι πανω σε αυτα .

Οσον αφορα το παραδειγμα σου με τους δισκους σαφως και δεν εχω αποψη , ιδεα , εικονα και δεν μπορω να πω λεξη .

Στην τελικη γιατι να κατσω να σπαστω και να τσατιστω ; Απλα θα αγνοησω τα λεγομενα του οποιοδηποτε θεωρησω οτι λεει αρλουμπες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε τους ξερόλες στη άκρη. Λίγο πολυ εδώ μέσα ξέρουμε ποιοι έχουν πολλή πείρα και ποιων τις απόψεις θα πρέπει να ακούμε περισσότερο απο κάποιους άλλους. Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι οι "έμπειροι" συμφωνούν μεταξύ τους άλλωστε. Ας μη μας πειράζουν οι ξερόλες. Αν η άποψή μου ειναι σωστή και την εγκρίνει και ένας τουλάχιστον απο τους ανθρώπους "μανούλες" του χόμπι, εμένα μου φτάνει. Ρουφάει ο άλλος το αυγουλάκι του και το βουλώνει!

Link to comment
Share on other sites

Σορι για αυτο που θα πω , αλλα θα το πω με καθε ειλικρινια . Θεωρω γελειοτητα , χαζομαρα και βλακεια να τσατιζεται ο καθενας με τετοια θεματα και ολα αυτα πισω απο μια οθονη παντα .

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα φορουμ με τόσους πολλούς χρήστες, είναι λογικό να υπάρχουν κάποιοι που για διάφορους λόγους φαίνεται να γράφουν απόλυτα και επιθετικά. Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα, αυτό πλέον το χουμε μάθει :D. Δεν είμαστε επιστήμονες, οι γνώμες που έχει ο καθένας μας είναι εμπειρικές και λογικό λοιπόν να διαφέρουν σε πολλά σημεία. Και ακριβώς επειδή ό,τι λέμε έχει βάση στην εμπειρία, δεν έχουμε κάνει ούτε πειράματα ούτε διατριβές πάνω στα ψάρια, δεν μπορεί κανείς να είναι ούτε απόλυτος, ούτε και πάντα τελείως σωστός.

Ναι, ίσως υπάρχουν άτομα εδω μέσα που είναι λίγο απόλυτοι. Η μεγάλη διαφορά πάντως δεν είναι στο ποιος "ξέρει" ή ποιος "δεν ξέρει", αλλά το γεγονός οτι πολύς κόσμος είναι συνηθισμένος σε κάποιες μεθόδους ή πρακτικές που απο πολλούς της "νέας γενιάς" έχουν αρχίσει να καταρίπτονται. Γενικότερα έχω αρχίσει να βλέπω ένα κλίμα συντηρητισμού στο φόρουμ αλλά δεν είναι κουβέντα για εδώ αυτό. Αυτό που έχει σημασία, ως χρήστες, είναι να φιλτράρουμε πάντα τις πληροφορίες που μας δίνονται και να μην δεχόμαστε ξερές απαντήσεις χωρίς αιτιολογηση. Άλλωστε ο σκοπός του φόρουμ αυτός είναι, το να ξέρει ο καθένας οχι απλά τί πρέπει να κάνει για το ενυδρείο του, αλλά και το γιατί.

Γι αυτό όλοι, οταν γράφετε, γράψτε δίπλα ένα "ενδέχεται" ή ένα "ίσως". Ποτέ δεν έβλαψε κανένα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω φιλε μου , προχθες που πηγα στον Θαναση γνωρισα απο κοντα τον Δια ο οποιος ειναι και γειτονας . Ο Στρατος λοιπον μου ειπε κατι πολυ σωστο . Καλο θα ειναι να μιλαμε για ψαρια που ειχαμε και εχουμε , απο προσωπικη εμπειρια με τα ψαρια αυτα , θεματα συμπεριφορων , ασθενειων και τα λοιπα .

Εγω πχ ειχα guppy για μεγαλο διαστημα , ειδα συμπεριφορες και πρβληματα , οποτε μπορω να πω κατι πανω σε αυτα .

Οσον αφορα το παραδειγμα σου με τους δισκους σαφως και δεν εχω αποψη , ιδεα , εικονα και δεν μπορω να πω λεξη .

Στην τελικη γιατι να κατσω να σπαστω και να τσατιστω ; Απλα θα αγνοησω τα λεγομενα του οποιοδηποτε θεωρησω οτι λεει αρλουμπες .

Δεν έχω καμια σχέση με τους δίσκους!ως παραδειγμα το έφερα και μονο!

Οτάν λες κάτι σωστο όμως και βγαίνει κάποιος και ακυρώνει τα λεγόμενα σου προσπαθώντας να περάσει κάτι λανθασμένο είναι προσβολή νομιζω και του αξίζει όλη η λεξη......ΞΕΡΟΛΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα φορουμ με τόσους πολλούς χρήστες, είναι λογικό να υπάρχουν κάποιοι που για διάφορους λόγους φαίνεται να γράφουν απόλυτα και επιθετικά. Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα, αυτό πλέον το χουμε μάθει :D. Δεν είμαστε επιστήμονες, οι γνώμες που έχει ο καθένας μας είναι εμπειρικές και λογικό λοιπόν να διαφέρουν σε πολλά σημεία. Και ακριβώς επειδή ό,τι λέμε έχει βάση στην εμπειρία, δεν έχουμε κάνει ούτε πειράματα ούτε διατριβές πάνω στα ψάρια, δεν μπορεί κανείς να είναι ούτε απόλυτος, ούτε και πάντα τελείως σωστός.

Ναι, ίσως υπάρχουν άτομα εδω μέσα που είναι λίγο απόλυτοι. Η μεγάλη διαφορά πάντως δεν είναι στο ποιος "ξέρει" ή ποιος "δεν ξέρει", αλλά το γεγονός οτι πολύς κόσμος είναι συνηθισμένος σε κάποιες μεθόδους ή πρακτικές που απο πολλούς της "νέας γενιάς" έχουν αρχίσει να καταρίπτονται. Γενικότερα έχω αρχίσει να βλέπω ένα κλίμα συντηρητισμού στο φόρουμ αλλά δεν είναι κουβέντα για εδώ αυτό. Αυτό που έχει σημασία, ως χρήστες, είναι να φιλτράρουμε πάντα τις πληροφορίες που μας δίνονται και να μην δεχόμαστε ξερές απαντήσεις χωρίς αιτιολογηση. Άλλωστε ο σκοπός του φόρουμ αυτός είναι, το να ξέρει ο καθένας οχι απλά τί πρέπει να κάνει για το ενυδρείο του, αλλά και το γιατί.

Γι αυτό όλοι, οταν γράφετε, γράψτε δίπλα ένα "ενδέχεται" ή ένα "ίσως". Ποτέ δεν έβλαψε κανένα :D

+1000

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μύνημα που θέλω να περάσω είναι κάποια ατομα να δέχονται και αλλες απόψεις..και ο καθένας έχει τα βιώματα του και μπορεί και συμβουλεύει ανάλογα!βέβαια αυτά τα βιώματα πρεπει να έχουν και μια βαση και μια σωστη δομή!επίσης οτάν 100 ατομα σου λένε είναι σωστο αυτό και βγαινεις εσυ και λες δεν είναι και το στηριζεις λάθος το πρόβλημα το εχεις εσυ και όχι τα 100 ατομα νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Ας χαλαρωσουμε λοιπον λιγο και ας μην πιανομαστε απο μηδαμινα πραγματα . Γιατι για μενα μηδαμινα ειναι ! Βεβαια αν ανατρεξεις λιγο στο παρελθον θα δεις και μενα σε συγκεκριμενο θεμα οτι εκνευριστηκα σε σημειο ! ! !

Αλλα αναθεωρησα πλεον και πολυ απλα οπως σου ειπα πιο πανω master δεν θα κατσω να ασχοληθω με αυτον που θα πει μια βλακεια ή που θα μου ξαναπει πισω απο ενα pc παντα την εξυπναδα του .

Αντιθετα στην επομενη συναντηση που θα ερθω , θα του δωσω το βημα να μου πει οτι θελει αλλα με την διαφορα οτι θα με βλεπει και θα τον βλεπω μπροστα μου ..

Προσωπικα διαφωνω με επιχειρηματα πλεον και με αναφορες σε γεγονοτα .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...