Jump to content

Ειναι Αυτο Ανθρακας


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι αυτο ανθρακας ...αν κανει να το βαλω σε 100σταλιτρο ενυδρειο ...και αν δεν ειναι σφικτο πολυ το σακουλι και φευγουν κομματακια απο μεσα η ανυξει τι γινεται ?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !!!

post-52431-0-34046800-1382795359_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως διαβάζω είναι τύρφη. Με αυτο ρίχνεις τις σκληρότητες, σκούρα όνειρα νερο κτλ. Ο άνθρακας ειναι καταμαύρος σε μορφή πελετ συνήθως και κάνει άλλη δουλεια. Χρειάζεσαι άνθρακα για κάποιο λόγο;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο ...γινεται να το βαλω σε λειτουργεια χωρις ανθρακα επιδει τα νιτρικα ειναι παρα πολλα ... κ τ. Νερο κιτρινο

Link to comment
Share on other sites

Την τύρφη τη χρησιμοποιούμε για να μαλακώσουμε το νερό, ενώ τον άνθρακα για να τραβήξουμε από το νερό φάρμακα, βαρέα μέταλλα, χρώμα και για να δώσουμε διάυγεια.

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο ...γινεται να το βαλω σε λειτουργεια χωρις ανθρακα επιδει τα νιτρικα ειναι παρα πολλα ... κ τ. Νερο κιτρινο

άνθρακα συνήθως βάζουμε οταν ξεκινάμε ενα ενυδρειο για πρώτη φορα και μετα απο κάποιο διάστημα τον αφαιρούμε ή βάζουμε μετα απο κάποια θεραπεία (φάρμακο) για να τραβήξει τα υπολείμματα του φαρμάκου. Η τύρφη κιτρινίζει το νερό και τη βάζουμε στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού πριν την αλλαγή για να μαλακωσει το νερό αν αυτο χρειάζονται τα ψάρια μας. Τη βάζουμε και στο φιλτρο μέσα σε δίχτυ με πολυ μικρές τρυπούλες (καλσόν να καταλάβεις). Εγω αυτές τις χρήσεις ξέρω, μπορει να υπάρχουν κι άλλες.
Link to comment
Share on other sites

κανει να μπει σε νερο με χελωνες ? επισης αν φυγει λιγο μεσα και την φανε οι χελωνες τι γινεται ? χωρις τρυφη και ανθρακα αν βαλω το φιλτρο γινεται τιποτα ?

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

άνθρακα συνήθως βάζουμε οταν ξεκινάμε ενα ενυδρειο για πρώτη φορα και μετα απο κάποιο διάστημα τον αφαιρούμε ή βάζουμε μετα απο κάποια θεραπεία (φάρμακο) για να τραβήξει τα υπολείμματα του φαρμάκου. Η τύρφη κιτρινίζει το νερό και τη βάζουμε στο βαρέλι προετοιμασίας του νερού πριν την αλλαγή για να μαλακωσει το νερό αν αυτο χρειάζονται τα ψάρια μας. Τη βάζουμε και στο φιλτρο μέσα σε δίχτυ με πολυ μικρές τρυπούλες (καλσόν να καταλάβεις). Εγω αυτές τις χρήσεις ξέρω, μπορει να υπάρχουν κι άλλες.

αν δεν βαλλω τιποτα απο τα 2 μπορει να γινει κατι πχ να θλωσει το νερο κλπ !!!

γιαιτ μια φορα εγεινε αλλα δεν ξερω αν φταιει αυτο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελος παντων ενα πετ σοπ μου την πουλησε ως ανθρακα !!!

επιδη το νερο ειναι αθλειο και δεν εχω βαλει το φιλτρο στην λειτουργεια μιας που δεν εχω ανθρακα δεν ξερω τι να κανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το πούλησε ως άνθρακα, να του το πας αμέσως πίσω γιατι σε παραπλάνησε και σου πούλησε άλλο προϊόν απο αυτο που ζήτησες. Ειναι υποχρεωμένος να το πάρει πισω ο τρισάθλιος, γελοιοδεστατος τζιτζιφιόγκος! Το φιλτρο γιατι δεν το έχεις σε λειτουργία; Πως περιμένεις να στρώσει το ενυδρειο σου; Πως θα καθαρίσει το νερο που λες ότι ειναι χαλια; Να το βάλεις σε λειτουργία με τα κατάλληλα υλικα μέσα και γρήγορα. Πες μας τι ενυδρειο έχεις και ποιο φιλτρο για να σε βοηθήσουν εδώ μέσα όσοι σε διαβάζουν. Οσο για εκείνο τον πετσοπά, να μην τον ξαναπλησιάζεις γιατι καμία μέρα θα σου πουλήσει χειρότερα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το πούλησε ως άνθρακα, να του το πας αμέσως πίσω γιατι σε παραπλάνησε και σου πούλησε άλλο προϊόν απο αυτο που ζήτησες. Ειναι υποχρεωμένος να το πάρει πισω ο τρισάθλιος, γελοιοδεστατος τζιτζιφιόγκος! Το φιλτρο γιατι δεν το έχεις σε λειτουργία; Πως περιμένεις να στρώσει το ενυδρειο σου; Πως θα καθαρίσει το νερο που λες ότι ειναι χαλια; Να το βάλεις σε λειτουργία με τα κατάλληλα υλικα μέσα και γρήγορα. Πες μας τι ενυδρειο έχεις και ποιο φιλτρο για να σε βοηθήσουν εδώ μέσα όσοι σε διαβάζουν. Οσο για εκείνο τον πετσοπά, να μην τον ξαναπλησιάζεις γιατι καμία μέρα θα σου πουλήσει χειρότερα πράγματα!

διοτι δεν γνωρικω αν κανει να το βαλω χωρις ανθρακα !

Link to comment
Share on other sites

Βάλε για αρχή εσυ τα σφουγγαρια και το μακαρόνι του και ασε τον άνθρακα, δεν ειναι απο τα τόσο απαραίτητα, τίποτα δε θα πάθει το ενυδρειο. Μη μου πεις ότι έχεις και ψάρια μέσα;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το πούλησε ως άνθρακα, να του το πας αμέσως πίσω γιατι σε παραπλάνησε και σου πούλησε άλλο προϊόν απο αυτο που ζήτησες. Ειναι υποχρεωμένος να το πάρει πισω ο τρισάθλιος, γελοιοδεστατος τζιτζιφιόγκος! Το φιλτρο γιατι δεν το έχεις σε λειτουργία; Πως περιμένεις να στρώσει το ενυδρειο σου; Πως θα καθαρίσει το νερο που λες ότι ειναι χαλια; Να το βάλεις σε λειτουργία με τα κατάλληλα υλικα μέσα και γρήγορα. Πες μας τι ενυδρειο έχεις και ποιο φιλτρο για να σε βοηθήσουν εδώ μέσα όσοι σε διαβάζουν. Οσο για εκείνο τον πετσοπά, να μην τον ξαναπλησιάζεις γιατι καμία μέρα θα σου πουλήσει χειρότερα πράγματα!

το προβλημα ειναι οτι το ανοιξα και μετα καταλαβα οτι δεν ειναι ανθρακας διοτι ειναι καφε !

Link to comment
Share on other sites

Αααα για χελώνες μιλάμε;....καλά μου ξυπνητούρια!

νομιζω οι συνθικες ειναι οι ιδιες !

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι το ανοιξα και μετα καταλαβα οτι δεν ειναι ανθρακας διοτι ειναι καφε !

Να του το πας πισω αμέσως!!! Καλα έκανες και το άνοιξες. Αυτός έκανε κάτι χειρότερο, σε δούλεψε!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν τον πετυχα αυτον !

ενας αλλος ηταν που μου ειπαι οτι επιδη ειναι ανοιχτο δεν το δεχεται !

εγω απλα θα βαλω το πετ σοπ και αν παραβαινω καποιον κανονα ας το αφεραισει καποιος διαχιρειστης !

http://www.agendacard.gr/index.php?option=com_mtree&task=viewlink&link_id=254&Itemid=0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...