Jump to content

Το Πρωτο Ενυδρειο Μου


Loco21

Recommended Posts

Καλησπερα σας εχω φτιαξει το πρωτο μου ενυδρειο 48 λιτρα περιπου ειναι, επειδη ειμαι αρχαριος τελιως και θα ηθελα να μου πειτε τι χρειαζομαι για ενα σωστο και υγιες στυσημο; Τι ψαρακια να βαλλω μεσα επισης πειτε μου τι θερμαντηρες τι λαμπες τι φιλτρα και κτλπ να παω να αγορασω στην ουσια πειτε μου και πως θα τα ζητησω στο πετ σοπ ωστε να ξερω. Παρακατω σας βαζω φοτο απο την ολοκληρωση της κατασκευης :D Ευχαριστω για τον χρονο σας..Πανος!

post-57458-0-86130300-1382801060_thumb.jpg Σε 3 μερες θα κανω και το πρωτο τεστ γεμιζοντας το με νερο, για να δουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη , μπραβο :bigemo_harabe_net-64: . Σε γενικες γραμμες Πανο χωρις να μπουμε σε τυπους και μαρκες χρειαζεσαι φιλτρο , θερμαντηρα . Τα υπολοιπα εξαρτωνται απο σενα , απο το τι θες να φτιαξεις .

Εγω παντως το συγκεκριμενο θα το εκανα iwagumi με γαριδουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Η ακομα και ενα μονομαχο . Βεβαια θελει λιγο προσοχη ο μονομαχος αλλα οκ . Αν εγω στα 60 λιτρα που εχω ειμαι περιορισμενος , ποσο μαλλον εσυ φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη , μπραβο :bigemo_harabe_net-64: . Σε γενικες γραμμες Πανο χωρις να μπουμε σε τυπους και μαρκες χρειαζεσαι φιλτρο , θερμαντηρα . Τα υπολοιπα εξαρτωνται απο σενα , απο το τι θες να φτιαξεις .

Εγω παντως το συγκεκριμενο θα το εκανα iwagumi με γαριδουλες :)

Ευχαριστω φιλε να εισαι καλα αν και το εφτιαξα πολυ στο υψος το επομενο ομως θα το κανω καλυτερο, περιπου πανω κατω ποσο θα στοιχισει το φιλτρο και ο θερμαντηρας πχ; Το iwagumi τι ειναι ακριβως φιλε νομιζω θελει μεγαλη δουλεια για να φτιαχτει κατι τετοιο;

Η ακομα και ενα μονομαχο . Βεβαια θελει λιγο προσοχη ο μονομαχος αλλα οκ . Αν εγω στα 60 λιτρα που εχω ειμαι περιορισμενος , ποσο μαλλον εσυ φιλε μου :)

Ψηνομε πολυ για μονομαχο αλλα αν μπορειτε να μου πειτε και αλλες ιδεες να με βοηθησετε στην επιλογη μου θα το ηθελα πολυ

Έγινε επεξεργασία - Loco21
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι Θεσσαλονικη.

Κατι τετειο για φιλτρο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1441

Για φερμοστατη στα 50 watt.http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1211

Για φωτισμο κατι παρομειο.http://www.animalstation.gr/eshop/ProdID/7/CatID/12

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο να είναι , καλή αρχή να έχεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου.πες μας εσυ πρωτα τι σκεφτεσαι να κανεις .εχεις κατι στο νου σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν σε προλάβαινα πριν το φτιάξεις θα σου έλεγα να του δώσεις αλλά 15 -20 λίτρα... Τώρα περιοριζεσε πολύ στην επιλογή των ζωντανών που μπορείς να βάλεις μέσα ή θα είσαι στην καλύτερη περίπτωση οριακά...

Link to comment
Share on other sites

Αν σε προλάβαινα πριν το φτιάξεις θα σου έλεγα να του δώσεις αλλά 15 -20 λίτρα... Τώρα περιοριζεσε πολύ στην επιλογή των ζωντανών που μπορείς να βάλεις μέσα ή θα είσαι στην καλύτερη περίπτωση οριακά...

Δεν πειραζει ας μαθω να συντιρω πρωτα ενα ενυδριο με ενα-δυο ψαρακια μεσα και στην πορεια θα κανω μεγαλυτερο δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη καταρχην.

Μια παρατήρηση.

Επρεπε να το κανεις λίγο πιό κοντο και λίγο πιο μακρυ.Το θεμα ειναι στον φωτισμο που δεν θα φτάνει μεχρι τα χαμηλά στρωματα του νερου και ισως να εχεις θεμα με καποια φυτακια.

Τωρα στα λίτρα που εφτιαξες μπορεις να το κάνεις ενα πολύ όμορφο γαριδάδικο.

Όσο για φιλτρο εγω θα εβαζα ενα κρεμαστο εξωτερικο άν δεν το βαλεις σε καποιο έπιπλο επάνω.Αν μπει σε έπιπλο τοτε από κατω μπορεις να βαλεις ενα μικρο εξωτερικο όπως το 106 της fluval.

Aπό θερμαντηρα θα εισαι οκ με ενα στα 50 watt και από φωτισμό ανάλογα τι θα κάνεις,Θα φτιάξεις καπάκι ή θα πάρεις εξωτερικό ετοιμο φωτιστικό?

Γενικά για να ξερεις την επόμενη φορά, ενας μπουσουλας για το μηκος του ενυδρειου ειναι οι λάμπες.Επειδη υπάρχουν συγκεκριμενες διαστάσεις σε λάμπες Τ5 ή Τ8 σκέφτεσαι τι λάμπες θα χρειαστεις και φτιάχνεις ανάλογα και το μηκος του ενυδρειου.

Αυτά για αρχη και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...