Jump to content

Fin Rot Λόγω Αλάτων


AngelinaA

Recommended Posts

Λόγο της αυξημένης θερμοκρασίας το νερό στο ενυδρείο εξατμίζεται δημιουργώντας άλατα ποτέ δεν είχα πρόβλημα αλλα στην τελευταία αλλαγή που έκανα ο μονομάχοΣ έπαθε fin rot είπα να μην ρίξω φάρμακα και τελικά μια εβδομάδα μετά το ψάρι πήρε τα πάνω του και επανήλθε κανονικά. Όμως προχθες ξανά έκανα αλλαγή και να παλι τα ίδια έκανα μετρισεις και φυσικά το gh ανεβασμένο! Τι να κανω ειναι γέρος να ρίξω φάρμακο;

Link to comment
Share on other sites

οχι.

Link to comment
Share on other sites

παντα προσεχα να μην μπαινουν τα αλλατα στο νερο κατα την αλλαγη προς τι το αναιβασμα το gh δεν καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη δεν βαζεις την φορμα να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη; Κατα δευτερον τι εννοεις αυξημενη θερμοκρασια; Τι καιρο κανει εκει που εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη δεν βαζεις την φορμα να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη; Κατα δευτερον τι εννοεις αυξημενη θερμοκρασια; Τι καιρο κανει εκει που εισαι;

θα ξανα κανω μετρισεις και θα τις γραψω αυριο λογο θερμοστατη και στο σπιτι εχουμε 25 περιπου στο ενυδρειο ειναι 28

Link to comment
Share on other sites

πολυ ειναι το 28.χαμηλωσε σιγα-σιγα τη θερμοκρασια και κανε τσεκαπ τις επομενες μερες γνωριζοντας και την εσωτερικη θερμοκρασια του σπιτιου σου.

το 25-26 ειναι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ειναι το 28.χαμηλωσε σιγα-σιγα τη θερμοκρασια και κανε τσεκαπ τις επομενες μερες γνωριζοντας και την εσωτερικη θερμοκρασια του σπιτιου σου.

το 25-26 ειναι σουπερ.

εκλεισα το θερμοστατη για να δω τι θερμοκρασια θα εχει μεσα σε 5 ωρες κατεβηκε στους 24 ισως να μην τον χρησημοποιησω ακομα

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο επίσης το που εχεις τον θερμοστάτη και που το θερμόμετρο. Εγώ μετά από μερικά σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία και μερικά άνοιξε - κλείσε τον θερμοστάτη, τον έχω τώρα μόνιμα στους 27 και τόσο δείχνει και το θερμόμετρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και το 28 δεν ειναι άσχημα για μονομαχο, ακομα και στους 30-31 μπορει να διατηρηθεί για αρκετό διάστημα. Ιδανικά βεβαια 25-28.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο επίσης το που εχεις τον θερμοστάτη και που το θερμόμετρο. Εγώ μετά από μερικά σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία και μερικά άνοιξε - κλείσε τον θερμοστάτη, τον έχω τώρα μόνιμα στους 27 και τόσο δείχνει και το θερμόμετρο. :)

το θερμομετρο ειναι στην μια ακρη και ο θερμοστατης στην αλλη οποτε δεν παιζει ρολο ! σκαμπανευασματα δεν ειχα καθολου συνεχεια 26,27 καλοκαιρι χειμωνα τωρα ειναι στους 24 μπορει να το κρατησω ετσι και μολις αρχισουν τα κρυα και θα κατεβει στους 22 τοτε θα βαλω μπρος τον θερμοστατη..

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ταλαιπωρημένος από το fin rot, μήπως δεν είναι καλή ιδέα να έχεις τόσο απότομα σκαμπανεβάσματα? Γιατί δεν αφήνεις το θερμοστάτη ανοικτό στους 25? Θα δουλεύει πολύ λίγο και δεν θα ταλαιπωρείται ο καημένος από τις μεταβολές και δεν θα έχεις τόσο μεγάλη εξάτμιση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ταλαιπωρημένος από το fin rot, μήπως δεν είναι καλή ιδέα να έχεις τόσο απότομα σκαμπανεβάσματα? Γιατί δεν αφήνεις το θερμοστάτη ανοικτό στους 25? Θα δουλεύει πολύ λίγο και δεν θα ταλαιπωρείται ο καημένος από τις μεταβολές και δεν θα έχεις τόσο μεγάλη εξάτμιση...

λες ε? δεν ξερω τι να κανω για να μην χρισημοποιησω φαρμακα λεω να κανω 2 φορες την εβδομαδα αλλαγες μηπως αλλαξει η κατασταση ...

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου έχει πάθει φιν ροτ. Δημιουργήθηκε σιγά σιγά μέσα στον πρώτο μήνα, τόσο σταδιακά που το πήρα χαμπάρι βλέποντας τις φωτογραφίες του πριν και μετά. Εμένα βέβαια ήταν μέσα στο στρώσιμο και πέρασε από φάση με αμμωνία και νιτρώδη στο νερό. Βάλε και την ασυνέπειά μου στις ρουτίνες, αυτό ήταν! Στην δική μου περίπτωση το ενυδρείο πλέον έχει στρώσει, η θερμοκρασία επίσης και φροντίζω περισσότερο να είμαι συνεπής στις αλλαγές νερού. Τουλάχιστον την διατροφή του την φροντίζω πολύ. Τώρα περιμένω σιγά σιγά να φτιάξει πάλι η ουρίτσα του. Πρώτο μου μέλημα είναι να του παρέχω όσο πιο καλές και σταθερές συνθήκες γίνεται. Αν παρόλα αυτά δεν φτιάξει, θα δω μήπως χρειαστεί μελαφιξ ή κάτι άλλο που μπορεί να έχω παραλείψει.

Στην περίπτωσή σου η κάθοδος από τους 28 στους 24 μόνο κακό νομίζω ότι μπορεί να κάνει. Ποια θεωρείς ότι είναι η ιδανική θερμοκρασία; Εγώ π.χ. τον έχω στους 27. Αποφάσισε που θέλεις την θερμοκρασία και κράτα την εκεί. Αν ο θερμοστάτης ανεβάζει παραπάνω από όσο θέλεις την θερμοκρασία χαμήλωσέ τον ή δες μήπως θέλει καλιμπράρισμα. Όσο για τη σκληρότητα μπορείς να δοκιμάσεις τις διάφορες μεθόδους π.χ. προετοιμασία νερού με τύρφη, φύλλα ή ξύλα κατάπα, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και το 28 δεν ειναι άσχημα για μονομαχο, ακομα και στους 30-31 μπορει να διατηρηθεί για αρκετό διάστημα. Ιδανικά βεβαια 25-28.

αυτο δεν το λαμβανουμε ομως ουτε σαν κανονα ουτε καν χρειαζεται να το αναφερουμε.

παρα πολλα ψαρια ΄΄αντεχουν '' τετοιες θερμοκρασιες αλλα γιατι να τους αλλαξουμε τον μεταβολισμο τους και να συντομεψουμε τη ζωη τους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου έχει πάθει φιν ροτ. Δημιουργήθηκε σιγά σιγά μέσα στον πρώτο μήνα, τόσο σταδιακά που το πήρα χαμπάρι βλέποντας τις φωτογραφίες του πριν και μετά. Εμένα βέβαια ήταν μέσα στο στρώσιμο και πέρασε από φάση με αμμωνία και νιτρώδη στο νερό. Βάλε και την ασυνέπειά μου στις ρουτίνες, αυτό ήταν! Στην δική μου περίπτωση το ενυδρείο πλέον έχει στρώσει, η θερμοκρασία επίσης και φροντίζω περισσότερο να είμαι συνεπής στις αλλαγές νερού. Τουλάχιστον την διατροφή του την φροντίζω πολύ. Τώρα περιμένω σιγά σιγά να φτιάξει πάλι η ουρίτσα του. Πρώτο μου μέλημα είναι να του παρέχω όσο πιο καλές και σταθερές συνθήκες γίνεται. Αν παρόλα αυτά δεν φτιάξει, θα δω μήπως χρειαστεί μελαφιξ ή κάτι άλλο που μπορεί να έχω παραλείψει.

Στην περίπτωσή σου η κάθοδος από τους 28 στους 24 μόνο κακό νομίζω ότι μπορεί να κάνει. Ποια θεωρείς ότι είναι η ιδανική θερμοκρασία; Εγώ π.χ. τον έχω στους 27. Αποφάσισε που θέλεις την θερμοκρασία και κράτα την εκεί. Αν ο θερμοστάτης ανεβάζει παραπάνω από όσο θέλεις την θερμοκρασία χαμήλωσέ τον ή δες μήπως θέλει καλιμπράρισμα. Όσο για τη σκληρότητα μπορείς να δοκιμάσεις τις διάφορες μεθόδους π.χ. προετοιμασία νερού με τύρφη, φύλλα ή ξύλα κατάπα, κλπ.

και εγω πιστευω σε 27 θα ειναι σουπερ ξυλο για να κατεβαζει την σκληροτητα εχω πολυ κιτρινο νερο ομως προκαλει ερχονται στο σπιτι και μου λενε οτι δεν τον περιποιουμε κιολας οι ασχετοι !

Link to comment
Share on other sites

Το ότι βγάζει κίτρινο χρώμα το ξύλο είναι καλό, απελευθερώνει τανίνες και χουμικά οξέα στο νερό τα οποία είναι ευεργετικά για το ψαράκι. Κι μένα έβγαζε στην αρχή αλλά μόνο τον πρώτο μήνα, μετά σταμάτησε, ό,τι ήταν να βγάλει το έβγαλε.

Αυτοί που αυθαίρετα βγάζουν το συμπέρασμα ότι δεν τον περιποιείσαι, αν είναι καλοπροαίρετοι εξήγησέ τους ότι ο μονομάχος ζει σε blackwater, αν είναι κακοπροαίρετοι και διάφανο νερό να έχεις κάτι θα βρουνε να πουν, οπότε τους αγνοείς. :P

Link to comment
Share on other sites

Angelina θα σου πρότεινα να το ρυθμίσεις στου 25 βαθμούς (καθώς έρχεται χειμώνας) και κάνε αλλαγή κάθε εβδομάδα γύρω στο 25 - 30%... Οι πολλές αλλαγές θα τον στρεσάρουν περισσότερο. Του ρίχνεις καμιά βιταμίνη στο νερό ή στο φαγητό?

Δεν ξέρω κάποιος πιο έμπειρος αν έχει αντίθετη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με προβληματίζει η θερμοκρασία, αναρωτιέμαι ποια θα ήταν η προτιμότερη, στους 25, στους 26, στους 27; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Μια θερμοκρασια 25 C ειναι ιδανικη για τα περισσοτερα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Angelina θα σου πρότεινα να το ρυθμίσεις στου 25 βαθμούς (καθώς έρχεται χειμώνας) και κάνε αλλαγή κάθε εβδομάδα γύρω στο 25 - 30%... Οι πολλές αλλαγές θα τον στρεσάρουν περισσότερο. Του ρίχνεις καμιά βιταμίνη στο νερό ή στο φαγητό?

Δεν ξέρω κάποιος πιο έμπειρος αν έχει αντίθετη άποψη...

και βιταμινες του δινω 2 η 3 φορες την εβδομαδα και αλλαγες κανω μια φορα την εβδομαδα και 70% το μηνα το φιν ροτ οφειλεται καθαρα στα αλατα θα ειμαι ακομα ποιο προσεχτικη

Link to comment
Share on other sites

70% αλλαγη ειναι πολυ,30%ειναι μια χαρα!

Σταθεροποιησε την θερμοκρασια,εγω το ειχα στους 27.

Τι τροφες δινεις?

Παρε και κανα melafix να το εχεις και αν δεις οτι δεν γινετε καλα ξεκινα θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής:

Από τη στιγμή που έχεις ανεβασμένες σκληρότητες, κάνε μία γενναία αλλαγή 70-80% αλλά το νερό που θα βάλεις να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτό του ενυδρείου και να το βάλεις σιγά σιγά. Μετά κάνε κανονικά τις αλλαγές σου κάθε εβδομάδα, βάλε το θερμοστάτη στους 25 βαθμούς και μην συμπληρώνεις καθόλου νερό ανάμεσα στις αλλαγές.

Τσέκαρε όμως και το νερό της βρύσης πριν από επεξεργασία. Αν είναι πολύ σκληρό τότε μήπως χρειαστεί να το μαλακώσεις λίγο...

Υ.Γ. Rastafarian γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδα την απάντηση σου... Διόρθωσε με όπου έχω λάθος

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

70% αλλαγη ειναι πολυ,30%ειναι μια χαρα!

Σταθεροποιησε την θερμοκρασια,εγω το ειχα στους 27.

Τι τροφες δινεις?

Παρε και κανα melafix να το εχεις και αν δεις οτι δεν γινετε καλα ξεκινα θεραπεια.

70 κανω καθε μηνα δεν ειναι καλο? και εγω στους 27 την ειχα τωρα ειναι 25, τροφες betta nutrafin max ,bloodworms πελλετ τις σερρα και της tropical φλουδες επισης και αρακα, εχω ενα αλλο το bactopur χρειαζεται και το melafix?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής:

Από τη στιγμή που έχεις ανεβασμένες σκληρότητες, κάνε μία γενναία αλλαγή 70-80% αλλά το νερό που θα βάλεις να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτό του ενυδρείου και να το βάλεις σιγά σιγά. Μετά κάνε κανονικά τις αλλαγές σου κάθε εβδομάδα, βάλε το θερμοστάτη στους 25 βαθμούς και μην συμπληρώνεις καθόλου νερό ανάμεσα στις αλλαγές.

Τσέκαρε όμως και το νερό της βρύσης πριν από επεξεργασία. Αν είναι πολύ σκληρό τότε μήπως χρειαστεί να το μαλακώσεις λίγο...

Υ.Γ. Rastafarian γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδα την απάντηση σου... Διόρθωσε με όπου έχω λάθος

εκανα αλλαγη να ξανακανω στους 25 ειναι ο θερμοστατης επισης ποτε δεν συμπληρωνω πλεον γιατι κανω 30% αλλαγη την εβδομαδα οποτε καθαριζω κξαι τα αλατα ! δεν εχω θεμα να τσεκαρω το νερο το πεχα ειναι 7,5 σταθερο και ηη σκληροτητα 6

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει,αλλαγες κανεις καθε εβδομαδα 30% η καθε μηνα 70%?

Αν θα ροξεις κατι ,ριξε melafix και τιποτα αλλο.

Οσο περισσοτερες τροφες τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...