Jump to content

Duboisi F1 Tank By Fisher13


fisher13

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αφρική Λίμνη ΤΑΝΓΚΑΝΙΚΑ Τροφεαδικο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1,20x45x65
Συνολικά Λίτρα:394 αλλα καθαρα ειναι γυρω στα 320

Οργανισμοί
Φυτά:valisneries gigantea
Ψάρια:12 tropheus duboisi f1
Άλλα είδη:κανενα

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:μπλε χαρτονι
Πέτρες:58 κιλα moonstone
Ξύλα:--------
Άλλα διακοσμητικά :------
Υπόστρωμα:------
Βυθός:χαλαζιακκη αμμος μπεζ κοκκομετριας 0,3-0,4

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):ο μαμισσιος φωτισμος των anubias
Διάρκεια φωτισμού:δεν υπαρχει κατι σταθερο απο πλευρα φωτισμου αλλα καθε μερα ηταν πανω απο ενα 8αωρο

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:1 jbl 1500 εξωτερικο φιλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης eheim 300 watt
Λίπανση:--------
Παροχή CO2:-------
Διατροφή:sera granugreen, jbl krill, αυτες μεχρι στιγμης στην συνεχεια θα προστεθουν κι αλλες τροφες στο μενου τους !


Παράμετροι
pH:9,4
Γενική σκληρότητα (GH):υψηλο
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):--------
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:ανα 10 μερες σκουπα βυθου και αλλαγη νερου περιπου το 20-30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:seashem prime, clearoll, tanganika buffer
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: ξυσιμο αλγης ανα εβδομαδα,, σκουπα βυθου ανα 10 μερες
Φωτογραφίες:



Βίντεο:

---------------------

περιμενω παρατηρησεις για το ενυδρειο και για τα ψαρακια που ηρθαν μετα απο πολυ κοπο! :bigemo_harabe_net-82:

post-54891-0-55640100-1382816309_thumb.jpg

post-54891-0-28441000-1382816387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καποιες ακομη απο τα ψαρακια!

αυτες λοιπον ηταν οι φωτο απο το ενυδρειο και τα ψαρακια μου !

περιμενω αποψεις συμβουλες γνωμες κραξιμο κλπ !

post-54891-0-61986100-1382817543_thumb.jpg

post-54891-0-20146600-1382817563_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρείο φίλε μου!να το χαίρεσαι!

Και υπέροχα ψάρια!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου , εύχομαι να τα χαρείς για πολλά χρόνια ! Αυτό με τον φωτισμό, δεν το κατάλαβα, γιατί δεν είναι σταθερός ;

Link to comment
Share on other sites

Το πες και το κανες! Μπραβο πολυ μου αρεσει και τα ψαρια ειναι πανεμορφα! Αντε να μεγαλωσουν τωρα να δεις και γεννες! Που τα βρικες τα f1; απο συνχομπιστα; και ποσο σου πηγαν αν επιτρεπεται;

Ξυσιμο αλγης τι εννοεις; Απ οσο ξερω οι αφρικανες την τιμανε την αλγη ιδιαιτερα εκτος κι αν κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το στήσιμο του ενυδρειου σου αν και θα ήθελε μεγαλύτερη ομάδα π.χ 16 ψαράκια. Ο φωτισμός γιατί δεν ειναι σταθερός; Προσοχή γιατί άμα στρεσαριστουν τα τροφεους ειναι πολύ εύκολο να σου πάθουν μπλοουτ! Να προσθέσεις άμεσα στην διατροφή τους σπιρουλινα σε φλεικς! Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρείο φίλε μου!να το χαίρεσαι!

Και υπέροχα ψάρια!!

σε ευχαριστω πολυ φιλε !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου , εύχομαι να τα χαρείς για πολλά χρόνια ! Αυτό με τον φωτισμό, δεν το κατάλαβα, γιατί δεν είναι σταθερός ;

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και μακαρι να βγουν αληθινα αυτα που λες!

αυτο με τον φωτισμο δεν ειναι θεμα του εντδρειου αλλα του ινητου που ρυθμιζοταν μονο του και ειτε αναβε φλασ ειτε στοχευε κατι γι'αυτο !

Link to comment
Share on other sites

Το πες και το κανες! Μπραβο πολυ μου αρεσει και τα ψαρια ειναι πανεμορφα! Αντε να μεγαλωσουν τωρα να δεις και γεννες! Που τα βρικες τα f1; απο συνχομπιστα; και ποσο σου πηγαν αν επιτρεπεται;

Ξυσιμο αλγης τι εννοεις; Απ οσο ξερω οι αφρικανες την τιμανε την αλγη ιδιαιτερα εκτος κι αν κανω λαθος!

η αληθεια ειναι οτι με μαγνητισαν τα ατιμα αμεσως για αυτο κι εγινε πραξη !

ευχαριστω για τα καλα σου λογια και οσο για τις γεννες το ελπιζω απο το στομα σου και στου θεου τ'αυτι!

με τα f1 ειναι μεγαλη ιστορια αλλα θα σας την πω με λιγες κουβεντες !

λοιπον εγω εχω ενα αδερφο στην γερμανια ο οποοιος ζει κι εργαζεται εκει μονιμα και ασχολειται κι εκεινος με το χομπι αλλα εκεινος 4απλασιο ενυδρειο απο το δικο μου λογω του μεγαλυτερου μισθου του !

ετσι λοιπον σε μια βολτα του στην γειτονια που πηγε για περπατημα ειπε ας μπει μεσα μπας και φερανε κατι καλο σε φυτο γιατι εχει φυτεμενο !

μπαινει μεσα και ειχα σε τεραστια ενυδρεια οχι οπως εδω στην ελλαδα ειδε κιχλιδες που τον μαγνητισαν αμεσως και ηταν κι f1 ειχε 1 ειδος f1 τα δικα μου τα τροφεους !

ρωτησε αν μποορουν να σταλουν ελλαδα κι ειπε βεβαιως !

η τιμη τους ηταν 12 ευρω το ψαρακι+μεταφορικα τα οποια τα εβαλε τελικα ο αδερφος μου !

ξυσιμο αλγης εννοω οτι οταν μαζευει αλγη το τζαμι παιρνω την ξυστρα κι αρχιζω και την βγαζω σιγα σιγα δε νομιζω να την προτιμουν τουλαχιστον ακομη τα τροφεους μου διοτι ειναι και λιγο μικρα !

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το στήσιμο του ενυδρειου σου αν και θα ήθελε μεγαλύτερη ομάδα π.χ 16 ψαράκια. Ο φωτισμός γιατί δεν ειναι σταθερός; Προσοχή γιατί άμα στρεσαριστουν τα τροφεους ειναι πολύ εύκολο να σου πάθουν μπλοουτ! Να προσθέσεις άμεσα στην διατροφή τους σπιρουλινα σε φλεικς! Να τα χαίρεσαι!

σε ευχαριστω πολυ !

μου βαλες ιδεα αφου ερχεται ο αδερφος μου την τριτη να προστεσω ακομη μια 5αδα(τωρα εχω 10 αλα ηθελα τελικο στοχο τα 12) οποτε θα του πω να μου φερει 5 ακομη κι να παμε στα 15 αλλα δεν μπορει κανεις να διαχωρισει το φυλλο τους, οποτε μεγαλωνοντας κι καταλαβαινοντας τα φυλλα θα φυγουν αρκετα για να μειενι κι η τελικη αναλογια ελιζω να βρεθει κανεις να τα αγορασει τα ψαρακια !

ο φωτισμος ειναι σταθεροτατος απλως το κινητο την μια αναβε το φλας ή κατι κενταρρε με αποτελεσμα να αλλαζει απο μονο του !

η αληθεια ειναι οτι ξερω το μπλοουτ και ξερω πως οσο πιο μικρα τοσο πιο ευκολα στο να το παθουν οποτε ηρεςμες αργες κινησεις κι ολα καλα!

θα προπστεσω ακομη σπιρουλινα και καμια ακομη τροφη καλη αν εχει κανεις καμια καλη ας προτεινει!

και παλι σε ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα ψαράκια σου αγαπητέ fisher ,Καλή επιτυχία.Αναφέρεις την λέξη clearoll, τί είναι αυτό ; Θα πανε μια χαρά .

Από την άλλη πλευρά και συγνώμη που επιμένω και δεν αφορά τον φίλο fisher , οι παρουσίασεις των ενυδρείων μήπως έπρεπε να γίνονται στα ενυδρεία μελών γλυκού νερού εκτός και αν έχει αλλάξει η πολιτική περι παρουσιάσεων.Φοβάμαι οτι οι παρουσιάσεις στα θεματικά και προιόντος του χρόνου ''χάνονται'' και αυτό είναι κρίμα.Οι παρουσιάσεις αφορούν όλους τους χομπίστες όλων των θεματικών και οχι μόνο του συγκεκριμένου και έχουν και παιδευτικό χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα ψαράκια σου αγαπητέ fisher ,Καλή επιτυχία.Αναφέρεις την λέξη clearoll, τί είναι αυτό ; Θα πανε μια χαρά .

Από την άλλη πλευρά και συγνώμη που επιμένω και δεν αφορά τον φίλο fisher , οι παρουσίασεις των ενυδρείων μήπως έπρεπε να γίνονται στα ενυδρεία μελών γλυκού νερού εκτός και αν έχει αλλάξει η πολιτική περι παρουσιάσεων.Φοβάμαι οτι οι παρουσιάσεις στα θεματικά και προιόντος του χρόνου ''χάνονται'' και αυτό είναι κρίμα.Οι παρουσιάσεις αφορούν όλους τους χομπίστες όλων των θεματικών και οχι μόνο του συγκεκριμένου και έχουν και παιδευτικό χαρακτήρα.

ευχαριστω πολυ κ.Σωκρατη

το clearoll ειναι χημικο προιον της Jbl το οποιο καθαριζει το νερο το κανει δηλαδη κρυσταλινο αυτο οντως συμαβαινει αλλα για τις πρωτες 2-3 ωρες το ενυδρειο ειναι θωλο μετα επανελχεται και ειναι τελειο !

η παρουσιαση εγινε εδω για να δουν οι αφρικανοι την δουλεια που εκανα για αυτο το ενυδρειο και αν επεισης οι συμβουλες τους επιασαν κοοπο!

η παρουσια θα γινει και στα <στα ενυδρεια μελων> για τις παρατηρησεις ολων των παιδιων!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ fisher θα έλεγα να αποφεύγεις τη χρήση τέτοιων χημικών ,εξάλλου πολλές φορές μετά από αλλαγές νερού υπάρχει μια θολούρα η οποία μετά απο κάποιες ώρες χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ fisher θα έλεγα να αποφεύγεις τη χρήση τέτοιων χημικών ,εξάλλου πολλές φορές μετά από αλλαγές νερού υπάρχει μια θολούρα η οποία μετά απο κάποιες ώρες χάνεται.

ναι και εγω αυτο κανω απο εδω και περα διοτι μετα απο μετρηση που εκανα μειωνει αισθητα το Ph + οτι ειναι ΧΗΜΙΚΟ και δεν κανει καλο στην βιολογια του ενυδρειου !

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω αυτο κανω απο εδω και περα διοτι μετα απο μετρηση που εκανα μειωνει αισθητα το Ph + οτι ειναι ΧΗΜΙΚΟ και δεν κανει καλο στην βιολογια του ενυδρειου !

Ακριβως οπώς το ειπες φίλε μου!Τα χημικα ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσουν σε ενα ενυδρείο και καλο είναι να τα αποφευγεις!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτο!

Άλλοι παιδιά καμία γνώμη για το ενυδρειο και τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου! Στον φωτισμό σίγουρα θα πρέπει να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη. Είναι πολύ φθηνός και πολύ χρήσιμος.

Όπως λες και εσύ καλό θα ήταν να προστεθούν και άλλες τροφές.

Καλή συνέχεια εύχομαι!

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο, καθώς και απίστευτα ψάρια τα tropheus duboisi.

Θα μου άρεσε για αισθητικούς και όχι μόνο λόγους, λίγο σήκωμα στα νταμάρια σου (έστω τη μια πλευρά). :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου! Στον φωτισμό σίγουρα θα πρέπει να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη. Είναι πολύ φθηνός και πολύ χρήσιμος.

Όπως λες και εσύ καλό θα ήταν να προστεθούν και άλλες τροφές.

Καλή συνέχεια εύχομαι!

:)

να εισαι καλα φιλε για τα καλα σου λογια ευχαριστω !

οσο για τον χρονοδιακοπτη εχω αλλα τον θεωρουσα αχρηστο αλλα τωρα που το ειπες θα τον χρησιμοποιησω !

οσο για τις τροφες ναι θα προστεθουν κι αλλες ααλλα ποιες ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο, καθώς και απίστευτα ψάρια τα tropheus duboisi.

Θα μου άρεσε για αισθητικούς και όχι μόνο λόγους, λίγο σήκωμα στα νταμάρια σου (έστω τη μια πλευρά). :)

να σαι καλα φιλε !

οσο για τις πετρες θελω να προστεσω αλλα ειανι δυσκολο απο πλευρας σταθεροτητας ειανι πολυ δδυσκολο να σταθουν !

Link to comment
Share on other sites

ποιες εξτρα τροφες να δωσω στα ψαρακια μου ?

και επισης να βαλω κυκλοφορητη ή με καλυπει το jbl1500?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παραγγελθηκαν 5 τροφεους ετσι λοιπον θα εχω 15 συνολο !

επσιης πειτε μου καποια τροφη να αγορασω για να εμπλουτισω την διατροφη τους?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να προσέξεις όταν θα βάλεις τα επόμενα 5 ψάρια ,καλύτερα με σβηστά φώτα για αποφύγουμε οσον είναι δυνατόν προβλήματα και να τα αφήσεις κανένα 24ωρο σβηστά. Τροφές cichlid vegi flakes της ocean nutrition , excel pellets sinking type της HIKARI , σπιρουλίνα ή της ocean nutrtion ή την απλή οχι τη forte της Τropical και επίσης και την sera flora της SERA ,επίσης θα μπορούσες να δίνεις κατεψυγμένο όπως mysis ή krill αλλά οχι κάθε μέρα απλά μια φορά την εβδομάδα για παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...