Jump to content

Recommended Posts

Καλά αυτό εννοείται! Ανυπομονώ να τη φτιάξω!

:bigemo_harabe_net-82:

Λοιπόν που λες το ιδανικό φενγκ σούι θα ήταν με 10 μπαμπού για πλήρη ευτυχία, αλλά και τα 3 κάνουν δουλειά, αφού φέρνουν ευτυχία, μακροζωία και πλούτο. Περιττό να σου πω ότι και η θέση μέσα στο σπίτι είναι φενγκ σουι-κή! Έτυχε να είναι στο νοτιοανατολικό μέρος του σπιτιού, το οποίο είναι επίσης δίπλα στον χώρο εργασίας και μάντεψε: τα τρία μπαμπού προσελκύουν πλούτο και ανάπτυξη καριέρας.

:bigemo_harabe_net-134:

Πόσα μπαμπού να βάλω για να βρω γυναίκα;....spaaaaaammmm Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δύο βλαστοί αρκούν για να προσελκύσουν την ...ερωτική τύχη, αφού συμβολίζουν το ζευγάρι. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι την άλλη φορά στο θέμα "Διακοπή ρεύματος και ενυδρείο" που μου έλεγες να πάρω μία κουτάλα και να ανακατεύω το νερό, και να το πάρω αγκαλιά για να το ζεσταίνω; Ε να λοιπόν! Το τύλιξα με την κουβερτούλα. :hysterical:

Έδειξα τη φωτογραφία στη μάνα μου και μου είπε "Πώς το τύλιξες έτσι, λες και είναι κανένα μωρό;" :lol:

Χωρίς πλάκα θα βρω μονωτικό υλικό ή ύφασμα και θα κάνω πατέντα, θα του φτιάξω περίβλημα με μόνωση και φελιζόλ για να το βάζω σε τέτοιες περιπτώσεις! :D

Σ'ευχαριστώ pptom (και όλους!) πρέπει να το προετοιμάσω με τύρφη το νερό για να το συμπληρώσω και το θερμόμετρο θα το κρύψω στην επόμενη αλλαγή για να μην χώνω τα χέρια μου μέσα. Έκανα και μανικιούρ σήμερα, μην το χαλάσω! B)

τελειο το ενυδρειο!να σε ρωτησω καλιροη,ποσες μερες προαιτοιμαζεις το νερο με τυρφη πριν το βαλεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές το έχω κάνει μέχρι τώρα. Την μία το άφησα 2-3 μέρες και την τελευταία μία μέρα. Κι εγώ έψαχνα να βρω πόσο το αφήνουμε αλλά εξαρτάται από την ποσότητα της τύρφης αναλογικά με το νερό, από την σκληρότητα του νερού και από το πόσες μέρες το αφήνουμε. Τώρα θέλω να βάλω μόνιμα το δοχείο με τύρφη και να πειραματιστώ μετρώντας σκληρότητες για να δω πόσο πρέπει να το αφήνω. Βέβαια βάζω και μια σταλιά τύρφη, θα πειραματιστώ και με την ποσότητα στο φίλτρο. Προσοχή γιατί βγάζει αμμωνία! Κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν έχεις καλή βιολογία, εγώ όμως φοβάμαι και τις δύο φορές πέταξα το νερό και έβαλα άλλο να γίνεται. Την επόμενη θα βάλω λίγο βιολογικό υλικό μέσα και θα δω αν θα μετρήσω αμμωνία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές το έχω κάνει μέχρι τώρα. Την μία το άφησα 2-3 μέρες και την τελευταία μία μέρα. Κι εγώ έψαχνα να βρω πόσο το αφήνουμε αλλά εξαρτάται από την ποσότητα της τύρφης αναλογικά με το νερό, από την σκληρότητα του νερού και από το πόσες μέρες το αφήνουμε. Τώρα θέλω να βάλω μόνιμα το δοχείο με τύρφη και να πειραματιστώ μετρώντας σκληρότητες για να δω πόσο πρέπει να το αφήνω. Βέβαια βάζω και μια σταλιά τύρφη, θα πειραματιστώ και με την ποσότητα στο φίλτρο. Προσοχή γιατί βγάζει αμμωνία! Κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν έχεις καλή βιολογία, εγώ όμως φοβάμαι και τις δύο φορές πέταξα το νερό και έβαλα άλλο να γίνεται. Την επόμενη θα βάλω λίγο βιολογικό υλικό μέσα και θα δω αν θα μετρήσω αμμωνία. ;)

εγω το βαζω 3 μερες να προαιτιμαστει κ η8ελα να δω γενικα αν ειναι τοσο η μονο σε μενα γινεται αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο και ωραία έντονα χρώματα ο ψαρούλης σου !!Έπιασαν τόπο οι προσπάθειες και ο κόπος σου. . . :D :D

Ωραίο βέβαια και τo κουβερτοενυδρείο . . . :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και το μονομαχοενυδρείο Kaliroi. Μου αρέσει και το σκούρο χρώμα του νερού. Εαν έχεις σωστό βιολογικά φίλτρο μην φοβάσαι την λίγη αμμωνία που εμφανίζεται από την επεξεργασία με την τύρφη. Να ξέρεις πάντως πως αν ο μονομάχος σου αποφασίσει να πηδήξει έξω θα το κάνει και με αυτή τη σταθμη. Οπότε μπορείς να βρείς κάποιο διχτάκι να καλύπτεις την επιφάνεια, και να συμπλρώσεις νερό, και για λόγους αισθητικούς και οφέλειας. :thumbup:

Α!!! και αυτό με το μανικιούρ κορυφαίο. :D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει τότε να βάλω οπωσδήποτε τρία!! Μπας και βρω καμιά δουλειά της προκοπής (έχω άντρα, παιδιά και είμαι ένα βήμα πριν τον ΟΑΕΔ.... :bigemo_harabe_net-111: )

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας άλλα post, ανακάλυψα ότι το σαλιγκάρι που έχω ανήκει στο γένος physa.

post-55442-0-28296700-1383255143_thumb.jpg

Ο μονομάχος τις τελευταίες ημέρες έχει φτιάξει φωλιά από φυσαλίδες και σήμερα τον πέτυχα πολλές φορές να κάνει flairing. Θέλει να ζευγαρώσει ο καημενούλης;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχει κάνει τρελή φωλιά ο μονομάχος σου ! Μπράβο σου ! :)

//edit Έγραφα πριν κάνεις επεξεργασία στο πόστ σου. ;)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ακόμα μεγαλύτερη χθες, σήμερα άρχισε να "ξεθυμαίνει" :bigemo_harabe_net-134:

Ωραία θα ήταν να είχα κι άλλο ενυδρείο με μια θηλυκή και να ζευγάρωναν! :bigemo_harabe_net-82:

Αλλά τί θα τα έκανα τα μωρά; :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ακόμα μεγαλύτερη χθες, σήμερα άρχισε να "ξεθυμαίνει" :bigemo_harabe_net-134:

Ωραία θα ήταν να είχα κι άλλο ενυδρείο με μια θηλυκή και να ζευγάρωναν! :bigemo_harabe_net-82:

Αλλά τί θα τα έκανα τα μωρά; :bigemo_harabe_net-135:

Αυτό είναι το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας άλλα post, ανακάλυψα ότι το σαλιγκάρι που έχω ανήκει στο γένος physa.

attachicon.gifsaligkari.jpg

Ο μονομάχος τις τελευταίες ημέρες έχει φτιάξει φωλιά από φυσαλίδες και σήμερα τον πέτυχα πολλές φορές να κάνει flairing. Θέλει να ζευγαρώσει ο καημενούλης;

Την φωλια την κανουν και οταν θελουν να κυριαρχησουν στο χωρο ή νοιωθουν ασφαλεια! Οπως κανουν και τα σκυλια με τα ουρα τους!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που νιώθει καλά ο μονομαχούλης μου! Ψώνισα για πρώτη φορά στο e-bay και του πήρα έναν κοντρόλερ, φύλλα catappa και σπόρους για να φυτέψω κι εγώ catappa, θα κάνω παραγωγή! :P

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εισαι για να σου δινουν πληροφοριες! Αντε να δουμε τι θα σκαρωσεις παλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι ένα moonlight και ένα εργαλείο 5 σε 1 για το καθάρισμα. Τώρα που πήρα φόρα ποιος με κρατάει! (ο φίλος μου ίσως?) :bigemo_harabe_net-82: Το moonlight θα το δοκιμάσω πρώτα στα χρυσόψαρα και αν είναι θα πάρω και για τον μονομάχο. Θέλω να το βάζω λίγο πριν κλείνουν τα φώτα για να μην έχουμε το απόλυτο σκοτάδι μετά από το φως. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για την "ανατολή" του ηλίου ή χρησιμοποιούμε πάλι το moonlight; :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι ένα moonlight και ένα εργαλείο 5 σε 1 για το καθάρισμα. Τώρα που πήρα φόρα ποιος με κρατάει! (ο φίλος μου ίσως ;):bigemo_harabe_net-82: Το moonlight θα το δοκιμάσω πρώτα στα χρυσόψαρα και αν είναι θα πάρω και για τον μονομάχο. Θέλω να το βάζω λίγο πριν κλείνουν τα φώτα για να μην έχουμε το απόλυτο σκοτάδι μετά από το φως. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για την "ανατολή" του ηλίου ή χρησιμοποιούμε πάλι το moonlight; :bigemo_harabe_net-134:

Υπαρχει συστημα ανατολης δυσης αλλα νομιζω ειναι ψιλοακριβο και νομιζω περιττο!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, μιλάμε για 200 ευρώ και πάνω. Με αυτά τα χρήματα θα προσλάβω έναν να του κάνει αέρα του μονομάχου :P

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, μιλάμε για 200 ευρώ και πάνω. Με αυτά τα χρήματα θα προσλάβω έναν να του κάνει αέρα του μονομάχου :P

Με τοσα ερχομαι εγω να του κανω αερα, μασαζ και περιποιηση πτερυγιων αν θελεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...περιποίηση πτερυγίων! :bigemo_harabe_net-74: πτερυγιο-κιούρ! (κατά το μανικιούρ) :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Βλέπω είχαμε αυπνίες εχτές...

Και ο δικός μου μονομάχος έκανε φωλιά (και μεγάλουτσικη κιόλας) από την δεύτερη του μέρα στο ενυδρείο. Τώρα αν έλπιζε ότι θα έβλεπε και γυναίκα .... ατύχησε!!

Βέβαια την φωλιά του την χάλασα αναγκαστικά μιας και του άλλαξα νερό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Βλέπω είχαμε αυπνίες εχτές...

Και ο δικός μου μονομάχος έκανε φωλιά (και μεγάλουτσικη κιόλας) από την δεύτερη του μέρα στο ενυδρείο. Τώρα αν έλπιζε ότι θα έβλεπε και γυναίκα .... ατύχησε!!

Βέβαια την φωλιά του την χάλασα αναγκαστικά μιας και του άλλαξα νερό...

Θα την ξαναφτιαξει μην φοβασαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα ξεκίνησα θεραπεία με melafix στον μονομαχούλη για το fin rot. Να πως είναι:

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Προηγουμένως ήταν χειρότερα, τώρα το πάνω και το κάτω πτερύγιο είναι καλύτερα. :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :) Είναι καιρό έτσι. Περίμενα πολύ να μου έρθει το melafix και όπου το ζητούσα μου έλεγαν ότι είναι σε έλλειψη και έπρεπε να περιμένω να έρθει. Προσπαθώντας να του δώσω καλύτερες και πιο σταθερές συνθήκες, συν βιταμινούλες, βελτιώθηκε. Τώρα με το melafix προσδοκώ να γίνει εντελώς όπως ήταν αρχικά η ουρίτσα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...