Jump to content

Recommended Posts

Και εσείς έχετε fin rot??

Εγώ τελικά του ξεκίνησα μελαφιξ την Παρασκευή, δεν έχουμε δει τρελή διαφορά αλλά απ' την άλλη δεν ξέρω και πόσο χρόνο χρειάζεται για να δράσει. Θα ανεβάσω και εγώ φωτογραφία μετά..

Πόσο καιρό έχει πρόβλημα με την ουρά?

Link to comment
Share on other sites

Και εσείς έχετε fin rot??

Εγώ τελικά του ξεκίνησα μελαφιξ την Παρασκευή, δεν έχουμε δει τρελή διαφορά αλλά απ' την άλλη δεν ξέρω και πόσο χρόνο χρειάζεται για να δράσει. Θα ανεβάσω και εγώ φωτογραφία μετά..

Πόσο καιρό έχει πρόβλημα με την ουρά?

Disease or wound treatment: Dose daily for 7 days. After 7 days, make a 25% water change. Continue treatment, if necessary. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά τις 7 ημέρες βλέπεις διαφορά και αν χρειαστεί κάνεις θεραπεία για άλλες 7?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά τις 7 ημέρες βλέπεις διαφορά και αν χρειαστεί κάνεις θεραπεία για άλλες 7?

Aυτό καταλαβαίνω και εγώ Μαίρη όπως το διαβάζω :)

Link to comment
Share on other sites

Κανεις για 7 μερες θεραπεια,αν δεν δεις προκωπη κανεις αλλαγη νερου και ξανακανεις αλλη 1 εβδομαδα θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Και εσείς έχετε fin rot??

Εγώ τελικά του ξεκίνησα μελαφιξ την Παρασκευή, δεν έχουμε δει τρελή διαφορά αλλά απ' την άλλη δεν ξέρω και πόσο χρόνο χρειάζεται για να δράσει. Θα ανεβάσω και εγώ φωτογραφία μετά..

Πόσο καιρό έχει πρόβλημα με την ουρά?

Ο δικός μου το εμφάνισε περίπου μετά από ένα μήνα στο ενυδρείο, τον Οκτώβριο. Υπέθεσα ότι έφταιξε το στρώσιμο, έφαγε και αμμωνία και νιτρώδη ο καημένος, και στη συνέχεια οι συνθήκες. Παρήγγειλα το melafix στα μέσα Οκτωβρίου και μου ήρθε παραμονή Χριστουγέννων. Εν τω μεταξύ όπου ρώταγα δεν είχαν διαθέσιμο και χρειαζόταν παραγγελία. Άρχισα να προετοιμάζω το νερό του με τύρφη, να είμαι πιο συνεπής στις ρουτίνες (αυτό ακόμα το παλεύω) και να του δίνω βιταμινούλες. Έτσι άρχισε να φτιάχνει σιγά σιγά και χωρίς το melafix.

Eγώ πάντως το Melafix το βρήκα άμμεσα :kookoo:

Δεν εξάντλησα όλα τα καταστήματα, αλλά έψαξα σε πολλά. Τελικά το βρήκα διαθέσιμο στο κατάστημα από το οποίο πήρα το General Cure, όμως δεν το πήρα γιατί επρόκειτο να μου έρθει η παραγγελία μου. Και τελικά ήρθε παραμονή Χριστουγέννων.

Disease or wound treatment: Dose daily for 7 days. After 7 days, make a 25% water change. Continue treatment, if necessary. :)

Αυτό λένε οι οδηγίες. ;)

Δηλαδή μετά τις 7 ημέρες βλέπεις διαφορά και αν χρειαστεί κάνεις θεραπεία για άλλες 7?

Κι εγώ την ίδια απορία είχα...

Aυτό καταλαβαίνω και εγώ Μαίρη όπως το διαβάζω :)

Κι εγώ...

Κανεις για 7 μερες θεραπεια,αν δεν δεις προκωπη κανεις αλλαγη νερου και ξανακανεις αλλη 1 εβδομαδα θεραπεια.

Ευχαριστώ! :)

Ερώτηση: όσο του κάνουμε θεραπεία δεν κάνει να κάνουμε αλλαγή νερού, σωστά; :blush:

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Άντε για να δούμε τα αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το σαλιγκάρι γέννησε ή μου φαίνεται;

sigmaalphalambdaiotagammakappa3AC0rhoiot

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτα δεντα βλεπω για σαλιγκαρακια! Δεν ξερω τι ειναι αλλα για σαλιγκαρια δεν μου φαινονται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Λέτε να ασθένησε το σαλιγκάρι; Ή να είναι προνύμφες από κάτι; Πάντως τελευταία έχω αρχίσει να αποκτώ μικρά melanoides tuberculataκια στο ενυδρείο. Γι'αυτό υπέθεσα ότι τα μεγάλα (δύο των 2 και κάτι εκατοστών) αναπαράγονται.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σα σκουληκια μου φαινονται!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σα σκουληκια μου φαινονται!

Κι εμενα σαν πλαναρια μου φαινονται.......

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα σαν πλαναρια μου φαινονται, αλλα αν δεν κουνιουνται... σαλιγκαρια δεν ειναι παντως..

μηπως το ταισες κανενα τρυμμενο τυρι ? :bigemo_harabe_net-66: :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ο μονομαχος δεν τρώει τα μακαρόνια του χωρίς τυρί :P

Σας ευχαριστώ, θα ψάξω για τα πλαναρια. :huh:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν πλαναρια θα ειχαν γινει γευμα απο τον μονομαχο.

Δηλαδη Καλλιροη ειναι ακινητα,παραμενουν στο ιδιο σημειο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν κουνιούνται. Είναι πολύ μικρά, να είναι ΄1-2 χιλιοστά το πολύ; Να φανταστείς στην φωτογραφία το σαλιγκάρι είναι 2 εκατοστά, άρα αυτά μπορείς να καταλάβεις πόσο μικρά είναι. Κι εγώ ήλπιζα να τα φάει ο μονομάχος, αλλά τα αγνοεί. Σήμερα έκανα μία αλλαγή και καθάρισα με το χέρι όσα μπορούσα, τα υπόλοιπα έπεσαν κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν κουνιουνται σιγουρα δεν ειναι πλαναρια η αλλα σκουλικια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ όμορφο, και ζεστό σπιτάκι του έχεις....Πρέπει να ειναι πολύ χαρούμενος εκεί....Κούκλος, φοβερά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...