Jump to content

Recommended Posts

Σ'ευχαριστούμε! (Ο μονομάχος κι εγώ) :D

Link to comment
Share on other sites

Στην παρέα του μονομάχου αρχίσαμε να γινόμαστε πολλοί (οι λαθρεπιβάτες). Σήμερα μπήκε στην παρέα κι ένα helena, ελπίζω τώρα να μείνουμε λίγοι και καλοί! :D

Ρώτησα στο pet shop τι άλλο τρώνε τα helena, αν τυχόν εξολοθρεύσουν όλους τους λαθρεπιβάτες, και μου είπαν ότι τρώνε ταμπλέτες, όπως τα ψάρια βυθού. Εκτός από τις ταμπλέτες υπάρχει και κάτι άλλο; :)

DSCN7968.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αποτι εχω καταλαβει τα helena τρωνε μονο κωνο-ειδη σαλιγκαρια....εμενα το ενα helena εφαγε τα αλλα 3 που ειχα μεσα...κανιβαλισμος ...παντως τους δικους μου λαθρεπιβατες δεν του τρωνε τους πεφτουν μαλλον μικροι....

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος έχει μάθει να τρώει από το χέρι μου και έτσι σπάνια μένουν τροφές, αν π.χ. πέσει κάποια κάτω και δεν την προλάβει. Πρόσφατα έκανα την εξυπνάδα να τον ταίσω ζωντανή αρτέμια που μου περίσσεψε από αυτή που δίνω στους γόνους και αμφιβάλλω αν την έφαγε. Μόνο ένα helena πήρα, δεν ξέρω αν και τι θα φάει, από λαθρεπιβάτες πάντως έχω μπόλικους, μεγάλους, μικρούς, από όλα τα μεγέθη!

Link to comment
Share on other sites

μην φοβασαι.. δεν θα γινει κατι.. απο την στιγμη που εχεις και σαλιγκαρια μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα φάνε όλα τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες αλλά αυτό θα γίνει με πολύ αργό ρυθμοοοο....μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για σαλιγκάρια....

Δεν ξέρω αν ποτέ θα τα εξαλείψουν τελείως μια που συνεχώς αυτά γεννάνε, αλλά θα μειωθεί ο αριθμός τους.

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι μιλουσα για τις αρτεμιες πριν..

ενα helena εβαλες? δεν νομιζω να καταφερεις πολλα.. σιγουρα ομως θα φαει καποια σαλιγκαρακια.. αλλα οπως ειπε ο Παρασκευας , αυτα γεννανε συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τεράστιο πληθυσμό από τους λαθρεπιβάτες (όπως ο Sturm ας πούμε :P ) αλλά τελευταία άρχισαν να γεννάνε και πολλαπλασιάζονται. Τα helena είναι ερμαφρόδιτα; Δεν βρήκα κάποιο άρθρο που να μιλάει για αυτά...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω.. αλλα μην περιμενεις να σου γεννησει μονο του αυτο το ενα που εχεις :D

Link to comment
Share on other sites

Τα helena οχι δεν ειναι ερμαφροδυτα ως "θηρευτες" αναπαραγονται the normal way αλοιως θα εξαλειφαν στη φυση τον πλυθησμο των θηραματων...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, διάβασα ότι δεν είναι ερμαφρόδιτα! Οπότε δεν πρόκειται να αναπαραχθεί. Είναι πολύ όμορφο σαλιγκάρι και είμαι περίεργη να δω την συμπεριφορά του. Και τους λαθρεπιβάτες ας τους φάει σιγά σιγά, δεν έχω πρόβλημα με τον υπερπληθυσμό τους, να τον προλάβω θέλω τώρα που είδα ότι πήραν φόρα τα melanoides tuberculata και γεννάνε. Πειράζει που έχω μόνο ένα, θέλει παρεούλα το καημένο;

Link to comment
Share on other sites

οχι παρεουλα δεν θελει(δεν νιωθει μοναξια :D).. πολυ δουλεια δεν θα κανει απλα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μερικές αλλαγές στο ενυδρείο: έβαλα κάθετα τον θερμοστάτη και πρόσθεσα μερικές egeria densa και cabomba carolinana ώστε να κρύψω κάπως θερμοστάτη, φίλτρο και θερμόμετρο. Νομίζω είναι καλύτερα έτσι τελικά. Μου το είχατε προτείνει στην αρχή αλλά δεν ξέρω γιατί τόσο καιρό προτιμούσα να το έχω σαν γκουμούτσα μες στη μέση. :D

DSCN8003.JPG

DSCN8033.JPG

DSCN8038.JPG

Να και ο μονομάχος, ο Τρίτων!

DSCN8040.JPG

DSCN8047.JPG

DSCN8049.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

Αμα φουντωσουν και λιγο ακομα θα τα καλυψουν!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Μόλις βρω χρόνο θα ασχοληθώ λίγο παραπάνω με τα φυτά γιατί θέλω να το βελτιώσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μερικές αλλαγές στο ενυδρείο: έβαλα κάθετα τον θερμοστάτη και πρόσθεσα μερικές egeria densa και cabomba carolinana ώστε να κρύψω κάπως θερμοστάτη, φίλτρο και θερμόμετρο. Νομίζω είναι καλύτερα έτσι τελικά. Μου το είχατε προτείνει στην αρχή αλλά δεν ξέρω γιατί τόσο καιρό προτιμούσα να το έχω σαν γκουμούτσα μες στη μέση. :D

DSCN8003.JPG

DSCN8033.JPG

DSCN8038.JPG

Να και ο μονομάχος, ο Τρίτων!

DSCN8040.JPG

DSCN8047.JPG

DSCN8049.JPG

Ελα ντε;

Παντως οσο παει ομορφαινει!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο τωρα ειναι χαρμα οφθαλμων!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!! Μια χαρούλα είναι ο μονομαχούλης...

Link to comment
Share on other sites

Βασιλειάς ο μονομάχος σου Kalliroi!!!

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ όμορφο με πεντακάθαρο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο

Αντε να φουντωσουν λιγο και να γινει κουκλι

(οχι οτι τωρα δεν ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...