Jump to content

Εξωτερικη Αντλια Σε Fluval 305


Synagridas

Recommended Posts

Θελω να στησω ενα ενυδρειο εντοιχισμενο σε επιπλο που θα βρισκεται πολυ χαμηλα,καπου 10 ποντους απο το πατωμα ,και πιστευω οτι το εξωτερικο φιλτρο που δουλευω δεν θα λειτουργει σωστα.Εκτος οτι οι οδηγιες λενε να ειναι αρκετα χαμηλοτερα απο την εισαγωγη,το δοκιμασα και στην πραξη και ωρες ωρες ξενεριζει η φτερωτη αφου μαλλον 'σπρωχνει' γρηγοροτερα απο οτι τραβαει, ενω θα εχω προβλημα και στις αλλαγες αφου δεν θα μπορει να γεμισει ευκολα.Ετσι προσανατολιζομαι να τοποθετησω μια εξωτερικη αντλια και να δουλευει το fluval μονο σαν καδος.Κατ'αρχην καμια γνωμη για το αν ειναι καλη ιδεα..Δευτερον καμια οικονομικη στην αγορα αλλα και στην καταναλωση αντλια?Και τριτον εχω ενα ενδιασμο μη τυχων και ξεχειλισει το φιλτρο απο την τρομπα αφου η πιεση μεσα στον καδο θα εκτονωνεται ποιο ευκολα απο εκει αφου ειναι η ποιο χαμηλη εξοδος.Απ οσο ειδα τετοια φιλτρα ,σαν της aquael ,δεν εχουν τρομπα και αυτο μεγαλωνει τον ενδιασμο μου.Καμια αποψη?Το εχει κανει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις ένα εσωτερικό sump να ξεμπερδεύεις; Ή εσωτερικό φίλτρο....

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια σκεψη αλλα εκτος οτι θα μου ετρωγε χωρο,θα ειχα και δυσκολια συντηρησης ,αφου οπως ειπα ειναι εντοιχισμενο το ενυδρειο..Και επειδη ειναι και στο σαλονι δεν θα ηθελα να φαινεται εσωτερικο φιλτρο.Ενα εσωτερικο απο Juwel 240 οντως θα ελυνε το θεμα αμεσα..

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα μιλάς; Κάτι σε καταρράχτη;

Link to comment
Share on other sites

200 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...