Jump to content

Ο Κανόνας Και Η Εξαίρεση Του


Recommended Posts

Αφορμή αυτού του ποστ είναι μια περιπέτεια που έχει ένα μέλος του φόρουμ από την αγορά ενυδρείου.

Θα πρέπει λοιπόν να είστε προσεκτικοί στις αγοροπωλησίες ειδικά αν πρόκειται να γίνει αποστολή του αγαθού από και προς την επαρχία που δεν έχετε την πλήρη εικόνα αυτού που αγοράζετε.
Καθορίστε τους τρόπους συναλλαγής μεταξύ σας, ώστε να διασφαλίσετε τα χρήματά σας ότι δεν θα πάνε χαμένα, ή οι πωλητές ότι δεν θα τα χάσουν.

Να ζητάτε λεπτομέρειες κατάστασης και λειτουργικότητας.

Σε συναλλαγές χέρι χέρι τα πράγματα είναι απλά, αλλά και πάλι να ελέγχετε το προϊόν που πρόκειται να αγοράσετε.

Πολλές φορές ο ενθουσιασμός να αποκτήσουμε κάτι, είναι ένας μεγάλος παράγοντας στο να μη προσέξουμε τις λεπτομέρειες.

Λαμόγια πάντα θα υπάρχουν και παντού και το ΑΖ δεν θα αποτελέσει εξαίρεση για να δραστηριοποιηθούν.
Μέλη που γράφτηκαν χθες και η πρώτη τους επαφή είναι η αγγελία (πώλησης ειδικά) απαιτούν περισσότερη προσοχή, όπως και σε μέλη με μηδενικά πόστ που τώρα θυμήθηκαν ότι κάτι θέλουν να πουλήσουν.
Σε ενεργά μέλη με μεγάλο χρόνο παραμονής και συμμετοχής, οι πιθανότητες να ξεγελαστείτε είναι μηδαμινές.

Το ΑΖ σε καμιά περίπτωση δεν φέρει την ευθύνη των συναλλαγών σας, και δεν μπορεί να έχει ούτε τον ρόλο του αστυνόμου, ούτε και του δικαστή.

Ευκαιρίες υπάρχουν, αλλά δεν είναι πάντα ευκαιρίες.... και πάντα θα υπάρχει ο κανόνας αλλά κι η εξαίρεση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να υπενθυμιζουμε τετοια σημαντικα θεματα στον εξω κοσμο.

πολυ καλη η επισημανση αιολε!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν επίσης εποικοδομητικό να μοιραστεί ο καθένας μας κάποια τέτοια εμπειρία, τόσο για να δούμε όλοι μας τα ποσοστά, αλλά και τους τρόπους ...λαμογιάς !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η εξαπάτηση είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε, οπουδήποτε. Δύο αιτίες. Πρώτη και κυριότερη η ύπαρξη απατεώνων που κερδίζουν εις βάρος άλλων. Δεύτερη και σπανιότερη, οι παρεξηγήσεις μεταξύ ανθρώπων που κατά τα άλλα ε΄χουν καλή βούληση αλλά λανθασμένη ικανότητα στην μεταξύ τους συνεννόηση.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αίολο.

Θα μπορούσε, με βάση αυτό που είπε ο Αίολος να διοργανωθεί και ένα Poll που να καταγράφει τον αριθμό αγοροπωλησιών μέσω φόρουμ και το βαθμό ικανοποίησης των αγοραστών και των πωλητών από τη συναλλαγή τους. Έτσι θα πάρουμε μία ιδέα για το που βρισκόμαστε.

Πάντως πιστεύω πως μάλλον πρέπει να είναι μικρό το ποσοστό των προβληματικών συναλλαγών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να γίνεται ψηφοφορία ή αξιολόγηση, πρώτων γιατί το ΑΖ δεν είναι τόπος αγγελιών (απλά υπάρχει για εξυπηρέτηση των μελών) και σε καμιά περίπτωση δεν είναι e-bay !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλα τα λες Αίολε! Κάποιες φορές βλέπουμε μια ευκαιρία πραγματική και μιας και στο χόμπι μας πολλές φορές η υπομονή δε "παίζει" και πολυ, ο ενθουσιασμός, η βιασύνη να αποκτήσουμε αυτο που βρήκαμε αλλα και για να προλάβουμε άλλους αγοραστές, μας κάνουν να μη κοιτούμε αυτα που επισήμανες παραπάνω, δηλαδη τη συμμετοχή του αγοραστή στο φόρουμ που σημαίνει αξιοπιστία (όχι απαραίτητα βέβαια) κτλ. θέλει προσοχή γιατι υπάρχουν αρκετοί μου βρίσκουν "χώρο" μέσα σε φόρουμ για να κάνουν τις βρωμοδουλειές τους ή να εξαπατήσουν ανυποψίαστους χομπίστες. Λόγω δουλειάς έχω δει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις και το τι σκαρφίζονται κάθε φορά οι τύποι, δε περιγράφεται στην κυριολεξία και η εμπειρία μου με έχει κάνει πάρα πολυ καχύποπτο.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις εμπειρίες που είχα εγώ (και έχω κάνει αρκετές αγορές και πωλήσεις) ήταν ότι έστειλα κάτι με αντικαταβολή με έξοδα παραλήπτη και δεν πήγε να το παραλάβει.... επειδή πάει καιρός από τότε δεν θυμάμαι αν η courier χρέωσε σε μένα τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει αρκετά πραγματάκια κι εγω. Μια φορά λοιπόν ή μου την έφεραν ή απο άγνοια του πωλητή, τα κλαδέματα που πουλούσε (όχι και τόσο φθηνα) και μου έστειλε και είχε ήδη πάρει τα χρήματα, ήταν τόσο μικρά που αφού φυτεύτηκαν, ίσα που φαίνονταν πανω απο το χαλίκι. Δε πιάσανε ποτέ βέβαια!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήθελα να το αναφέρω γενικότερα λοιπόν αφού δόθηκε η αφορμή δεν υπάρχει λόγος να ανοιγω νεο topic!!

Μήπως θα ήταν καλό να μπει ένας νέος κανόνας στις αγγελίες??!!

Δηλαδή για να μπορεί κάποιος να δημοσιεύεσει μια αγγελία πώλησης να πρέπει να είναι ενεργό μέλος

για 1-2-3-4-5-10 μήνες και να έχει 50 posts στο ενεργητικό του ??(τυχαία τα νούμερα)

Εννοείται οτι μιλάμε για σοβαρή συμμετοχή και οχι του τύπου hi,ciao,bye,γεια,καλημέρα,χαζοχαρούμενα emoticons

κτλ . . .

Φυσικά ούτε και για replies ανά 3-4 λεπτά που έχω παρατηρήσει πως κάνουν αρκετά μέλη για να ανεβάζουν το

counter και δεν τους παίρνει και κανείς στο κυνηγι μιας και το edit είναι ενεργό για κανα 5λεπτο αν δεν κάνω λάθος . . .

Ο λόγος που αναφέρω αυτόν τον νέο κανόνα είναι επειδή συχνά πυκνά βλέπω νεα μελη φρεσκογραμμένα και με μηδενική

συμμετοχή να προσπαθούν να πουλήσουν πράγματα!!Δεν λέω οτι είναι όλοι λαμόγια αλλά σίγουρα και το ΑΖ δεν είναι η χρυσή ευκαιρία . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο όρος υπήρχε παλιότερα με τα ΧΧ ποστ και δεν απέδωσε καρπούς.

Τελικά αποφασίστηκε η τρέχουσα κατάσταση με την ανάλογη προσοχή που πρέπει να επιδείξει ο καθένας προσέχοντας αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το σύστημα αναγνώριζε ότι εφ όσον το μέλος είχε πχ 50 ποστ, του έδινε τη δυνατότητα να αναρτήσει αγγελία.

Σε μια ώρα τα είχε κάνει σε εντελώς άσχετα θέματα και γέμιζαν άσκοπα σελίδες με άσκοπα σχόλια.

Για όποιον έτυχε να παρακολουθεί την πορεία των δημοσιεύσεων ήταν για γέλια και για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι φοραμε πατελονια και πρεπει να τα σεβόμαστε και να λεμε την αλήθεια οπως και να ειναι τα πραγματα,εχω πολλα που δεν τα πουλαω γιατι δεν ειναι σε καλη κατασταση. ;)

Link to comment
Share on other sites

εμ έλα ντε που δεν σκέφτονται όλοι έτσι. Ευτυχώς είναι μικρό το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το σύστημα αναγνώριζε ότι εφ όσον το μέλος είχε πχ 50 ποστ, του έδινε τη δυνατότητα να αναρτήσει αγγελία.

Σε μια ώρα τα είχε κάνει σε εντελώς άσχετα θέματα και γέμιζαν άσκοπα σελίδες με άσκοπα σχόλια.

Για όποιον έτυχε να παρακολουθεί την πορεία των δημοσιεύσεων ήταν για γέλια και για κλάματα.

Να παραμείνει όπως είναι moderated το forum των αγγελιών απλά ο υπέυθυνος συντονιστής να τσεκάρει αν πληρείται και

αυτή η προυπόθεση!!

Εννοείται οτι μιλάμε για σοβαρή συμμετοχή και οχι του τύπου hi,ciao,bye,γεια,καλημέρα,χαζοχαρούμενα emoticons

κτλ . . .

Φυσικά ούτε και για replies ανά 3-4 λεπτά που έχω παρατηρήσει πως κάνουν αρκετά μέλη για να ανεβάζουν το

counter και δεν τους παίρνει και κανείς στο κυνηγι μιας και το edit είναι ενεργό για κανα 5λεπτο αν δεν κάνω λάθος . . .

Για την δευτερη και τρίτη πρόταση σου είχα αναφερθεί στην αρχική μου σκέψη . . .

(40 χρόνια φούρναρης έχω δει εξυπνάδες και εξυπνάδες . . . )

Αnyway αν μπει και κάποιος χρονικός περιορισμός πχ 50 posts και 3 μήνες μέλος,το spam δεν θα είναι και η καλύτερη λύση

γιατί απλά δεν θα δουλεύει!!

Link to comment
Share on other sites

ούτε αυτός είναι σωστός τρόπος των ΧΧ μηνών.

Και ως παράδειγμα είναι ότι ένας νέος χρήστης που θέλει να αγοράσει ή να πουλήσει κάτι για να ασχοληθεί πιο σοβαρά με το χόμπυ, οπότε δεν είναι και σωστό να τον αποκλείσουμε για 3 μήνες πχ, απλά και μόνο γιατί υπάρχουν και μερικά λαμόγια... και χωρίς να φταίει σε τίποτα αυτός.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα, έχει συζητηθεί πολλές φορές και καταλήξαμε στην υπάρχουσα κατάσταση.

Ας επικεντρωθούμε στις περιπτώσεις των λαμογιών !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι φοραμε πατελονια και πρεπει να τα σεβόμαστε και να λεμε την αλήθεια οπως και να ειναι τα πραγματα,εχω πολλα που δεν τα πουλαω γιατι δεν ειναι σε καλη κατασταση. ;)

:bigemo_harabe_net-64:

εμ έλα ντε που δεν σκέφτονται όλοι έτσι. Ευτυχώς είναι μικρό το ποσοστό.

Ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που ο νεος χρήστης πιο πιθανόν να θέλει να αγοράσει παρά να πουλήσει . . .

Αλλά και πάλι φαίνονται αυτοί που έχουν κάνει εγγραφή μόνο και μόνο για τις αγγελίες . . . ;)

Τέλος πάντων μια πρόταση έκανα με ιδέες για "κανόνες αγγελιών" που έχω δει να παίζουν

σε Ελληνικά και ξένα sites όχι μονο ενυδρειακού περιεχομένου . . .

Κατά τα άλλα δεκτή και σεβαστή η αποψη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...