Jump to content

Το Ρειφακι Μου 450Λιτρα


panoscorfu

Recommended Posts

Ρε συ Πάνο τι διάμετρο έχει η μίνι μάξι;;;;Πρέπει να είναι κτήνος!

πρεπει να ειναι σαν ενα τασσακι περιπου γιατι μιλαμε maxi και οχι μινι ,εχω την ιδια σε mini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραίο αποτέλεσμα. Μπράβο σου

Τα χρώματα σου είναι απίστευτα. Και θες να πας σε λεντ!!!

Τι σε έκανε να θελεις να αλλάξεις τον φωτισμό σου;

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραίο αποτέλεσμα. Μπράβο σου

Τα χρώματα σου είναι απίστευτα. Και θες να πας σε λεντ!!!

Τι σε έκανε να θελεις να αλλάξεις τον φωτισμό σου;

ευχαριστώ φιλε!!!!! θελω να παω σε κρεμαστό κανονικό φωτιστικό διοτι αυτη τη στιγμη εχω το φωτιστικό του ενυδρείου +6 λάμπες τ5 της ΑΤΙ που εχω τοποθετήσει εγω με πατέντα επάνω, με αποτέλεσμα να καταστρέφνται ευκολα οι λαμπες μου λογο του οτι βρίσκονται κοντα στο νερο !!!! εχω μπερδευτει βεβαια ημουν αναμεσα στο φωτιστικο της ατι με τις τ5 8χ54 sun power dimcomputer και τον υπεριωνα με τα δυο πανελ και λεω λοιπόν να παω στον υπεριωνα λογο του οτι μου αρεσουν οι δυνατότητες του χωρις βεβαια να τον εχω δει απο κοντα φιλε ,ενω τις ατι τις ξερω!!!!!!!!! τι λες???

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πάνο τι διάμετρο έχει η μίνι μάξι;;;;Πρέπει να είναι κτήνος

εχει γινει 2πλασια απο οταν την αγόρασα ναι!!!!! σαν να κάνεις έναν κύκλο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φιλε!!!!! θελω να παω σε κρεμαστό κανονικό φωτιστικό διοτι αυτη τη στιγμη εχω το φωτιστικό του ενυδρείου +6 λάμπες τ5 της ΑΤΙ που εχω τοποθετήσει εγω με πατέντα επάνω, με αποτέλεσμα να καταστρέφνται ευκολα οι λαμπες μου λογο του οτι βρίσκονται κοντα στο νερο !!!! εχω μπερδευτει βεβαια ημουν αναμεσα στο φωτιστικο της ατι με τις τ5 8χ54 sun power dimcomputer και τον υπεριωνα με τα δυο πανελ και λεω λοιπόν να παω στον υπεριωνα λογο του οτι μου αρεσουν οι δυνατότητες του χωρις βεβαια να τον εχω δει απο κοντα φιλε ,ενω τις ατι τις ξερω!!!!!!!!! τι λες???

Θελεις το δικο μου ; ati powermodule 6x80w dimmable κρεμαστό.

Χωρίς πλάκα σε ένα τέτοιο ενυδρειο είναι μεγάλο ρίσκο τέτοια αλλαγη. Απο Τ5 σε λεντ.

Link to comment
Share on other sites

Ρίσκο πάντα υπάρχει όχι μόνο κατά την αλλαγή φωτισμού αλλά και σε οτιδήποτε κάνουμε εφ όσον το ενυδρείο τρέχει καλά με τις τρέχουσες ρουτίνες του.

Όσον αφορά το θέμα του φωτισμού, σίγουρα είναι ένα ρίσκο και αυτό που κάποιοι από εμάς που το τόλμησαν είχαν κάποιες περιπέτειες και τις απέδωσαν σ αυτή την αλλαγή, αλλά ταυτόχρονα είχαν κάνει και άλλες αναβαθμίσεις / αλλαγές.

Στο reef cental που παρακολουθούσα την εξέλιξη της συζήτησης για το φωτιστικό της Pacific Sun κανείς δεν ανέφερε ότι είχε νεκρώσεις κοραλλιών μετά την αλλαγή φωτισμού.

Δεν ξέρω που να αποδώσω τις δικές μας "ατυχίες"... ίσως λόγο της ιδιοσυγκρασίας μας δεν ακολουθήσαμε το πρόγραμμα προσαρμογής όπως έπρεπε (σε αντίθεση με τους πιο "πειθαρχημένους" ξένους συνχομπίστες), που πιθανών να μην είχαν κάνει και άλλες αναβαθμίσεις ταυτόχρονα με τον φωτισμό.

Όπως και να έχει όμως, όλα είναι ένα ρίσκο.... από την αλλαγή νερού από θάλασσα, αλλαγή ρουτινών και φωτιστικών συνθηκών.

Οι ειδικοί λένε μάλιστα ότι και στα Τ5 φωτιστικά να μην κάνουμε αντικατάσταση λαμπτήρων όλων μαζί, αλλά σταδιακά με διαφορά μιας εβδομάδας.... πόσο μάλλον αν γίνει αναβάθμιση από Τ5 σε led

Link to comment
Share on other sites

.... πόσο μάλλον αν γίνει αναβάθμιση από Τ5 σε led

Κύριε γενικά μήπως θέλατε να πείτε υποβάθμιση απο Τ5 σε led ;

Ή μάλλον αλλαγη απο Τ5 σε led

Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιση σιγουρα ειναι θοδωρε.

τωρα που ηρεμισε το δικο μου τανκ,το φωτιστικο τα σπαει οχι ομως οπως θα ηθελα αρχικα με τις ανατολες,δυσεις και τα μωβ χρωματα αλλα με το πρωτογονο φασμα που του κουμπωσα και ειχα με τα μεταλλα.

βλεπω ξανα αναπτυξη και υγεια.θα παρει πολλους μηνες να επανελθει αλλα θα επανελθει.

το θεμα ειναι πως με τα μπαλι κλπ πηρταν αερα τα μυαλα μου ενω θα επρεπε να ψαχτω σε δοκιμασμενο φασμα,πραγμα και που τελικα εγινε.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ μπορείς να το πεις και υποβάθμιση όσον αφορά τον λογαριασμό της ΔΕΗ

Θα το διαπιστώσεις και μόνος του μετά την..."υποβάθμισή σου" :P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πολλα μπραβο για το ενυδρειο σου πανο! :bigemo_harabe_net-64:

Παρα πολυ ομορφο και με πολυ ωραια κοραλια φιλε!

Να'σαι καλα να το χαιρεσαι και οποτε εχεις χρονο βαλε καμια φωτο ακομα να παρουμε τη "δοση" μας! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πραγματικά προσπαθούμε να κρατήσουμε το χόμπι στις δύσκολες ημέρες που διανύουμε!!!! Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πραγματικά προσπαθούμε να κρατήσουμε το χόμπι στις δύσκολες ημέρες που διανύουμε!!!! Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω !!!!!!

Πανο μου εκει φαινεται ποσο πολυ αγαπας το χομπυ....στα δυσκολα!

Εκει που θα φας ενα "ενυδρειακο χαστουκι" η' μια "ενυδρειακη τουμπα" και θα ξανασηκωθεις συνεχιζοντας να κανεις αυτο που αγαπας!

Και φωτο οποτε και αν μπορεις εσυ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα σχόλια σας!!! Επίσης ευχαριστώ το φόρουμ και την παρέα του για την βοήθεια που πήρα στα πρώτα μου βήματα 6 χρονάκια πριν που ξεκίνησα το θαλασσινό!!!!! Σας στέλνω κάποιες φωτογραφίες απ'το ρειφ και το αλλο ενυδρειο που έχω με ψάρια και ανεμώνες που μόλις τράβηξα με το κινητό μου

Έγινε επεξεργασία - panoscorfu
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα και τα 2..Να τα χαίρεσαι.. Μπράβο.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου φτου πανο!!

Πανεμορφα και υγειεστατα ενυδρεια!

Να'σαι καλα να τα χαιρεσαι!

Απο βασικες ρουτινες κανεις καποια πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνω περίπου 70 λίτρα το μήνα αλλαγή νερού με φυσικό θαλασσινό και χρησιμοποιώ τη δοσομετρικη τριών σταδίων με της φαουνα τα υλικά άνθρακα κάθε δύο μήνες αντιφοσφορο έχω περίπου ένα χρόνο να τοποθετήσω

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...