Jump to content

Το Νεο Αποκτημα


AKIS1830

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό μαλλον

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):360 χ25χ90
Συνολικά Λίτρα:περιπου 400
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:5χ anubia 3 marimo balls περιμενω 3 tiger lotus 3x amazonicus 2 marimo balls
Ψάρια:ροδοστομοι πλατυ,πιγκουινοι, γκαπυ 3 μικρα γατοψαρα απρα δεν θυμαμαι πως τα λενε και 2 σαν φιδια δεν ξερω ονομα
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:μαυρο
Πέτρες:ναι
Ξύλα:ριχες απο πλατανι
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: χαλαζιακη αμμος κοκκομετρια 0.5 αν θυμαμαι καλα
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):περιμενω 5 μετρα λεντοταινια ip68 σε θερμο χρωμα 3500 Κ, μαλλον θα μπουν και τ5
Διάρκεια φωτισμού:Πιθανον 4-5 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 2 εξωτερικα. 1 eheim μικρο kai ενα της tetratech 1200. και μαλλον θα τοποθετηθει στο μεσο συστημα φιλτρανσηs και φιλτρο Uv(θα δουμε ομως)
Θέρμανση/ Ψύξη:eheim 350 w
Λίπανση:βασικο λιπασμα στο υποστρωμα
Παροχή CO2: παροχη με μπουκαλες , δεν εχω καταληξει σε¨ποσες ωρες κτλ...
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις :αντιστροφη οσμωση, δεξαμενη για την οσμωση .πληρως αυτοματοποιημενο συστημα αλλαγης νερου ,φωτισμου, co2

Διατροφή:απλες του εμποριου και πειραματισμος με DIY.


Παράμετροι
pH: 7.9
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24-25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25% το 10ημερο
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-57482-0-77709300-1382874788.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οι διαστασει που μας εχεις δωσει

ισουνται με 810 λιτρα

και οχι 400

επισης το ενυδρειο δεν τεργιαζει στις διαστασεις που λες

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο με τις διαστάσεις...

Το 25 τι είναι, πλάτος ;

Επίσης έχεις κάνει κάποια λαθάκια στην σύνθεση των ψαριών σου. Τα ζοωτοκα δεν πηγαίνουν με τους ροδοστομους. Οι πλεκο ποιο ειδος είναι ;

Επίσης αυτά που μοιάζουν με φίδια, με φοβίζουν λίγο... :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οι διαστασει που μας εχεις δωσει

ισουνται με 810 λιτρα

και οχι 400

επισης το ενυδρειο δεν τεργιαζει στις διαστασεις που λες

Ακριβως αυτο που πήγα να πω!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να βάλεις και κάποια πιο κοντινή φωτογραφία? Το ενυδρείο σου είναι σαν κύβος?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μας εχεις μπερδεψει ολους! Οι πιγκουινοι που λες τι ειναι;;; Επισης δεν μας εχεις και μετρησεις! Το ενυδρειο το εχεις πανω στο ξυλινο πατωμα;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να ξαναδεις λιγακι τις διαστασεις που μας δινεις.η ψαροσυνθεση και αυτη εχει θεμα.βαλε και μερικες ακομα φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο εχει ντύσει μια κολωνα περιμετρικα.ειναι η κολωνα και γυρω γυρω ειναι ενυδρειο. Η εξωτερικες πλευρες ειναι 90cm ενω οι εσωτερικές που ντυνουν την κολωνα ειναι 40cm παντα μιλαμε για μήκος. ... το υψος των γυαλιών εναι στους 90 ποντους....τελος 25 cm ειναι το πλατος...sorry που σας μπερδεψα....τα ψαρια δεν τα ξερω ακομα καλα .....στο pet για πιγκουινους μου τα πουλησαν.μαλλον θα ειναι το χαιδευτικο τους:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ! Περίεργες διαστάσεις ! :)

Το 25 εκατοστά πλάτος, σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες διαστάσεις με προβληματίζει λίγο.

Επίσης, ρίξε μια ματιά όποτε μπορέσεις εδώ : Προφίλ Ψαριών Αλφαβητικά .

Στη συνέχεια θα μπορέσεις να επιλέξεις τα ψαράκια που μπορούν να μείνουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε προβληματιζει?ενδιαφέρον το αρχειο με τα ψαρακια ....χμ!!!θελει μελετη:)))

Έγινε επεξεργασία - AKIS1830
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το έχω συνηθίσει σε σχέση με τις υπόλοιπες διαστάσεις. Μπορεί να μην υπάρξει πρόβλημα με τα ψάρια, αλλά κάνε έναν κόπο και ρίξε μια ματιά στα προφίλ αυτών που διατηρείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι στενο για τα ψαρια και ψηλο για σενα! Κι εμενα με προβληματιζει. Δεν νομιζω πως μπορεις να βαλεις μεγαλα ψαρακια αλλα ισως, και το λεω με καθε επιφυλαξη, για 1-2 κοπαδια μικροψαρα ισως να ειναι ενταξει. Μαλλον θα κραταγα τα γκαπυ και τα πλατυ!

Μπορει να ειναι πρωτοτυπο και ομορφο σαν εικονα αλλα ισως να μην ειναι λειτουργικο!

Με το πατωμα δεν εχεις θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ! Περίεργες διαστάσεις ! :)

Το 25 εκατοστά πλάτος, σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες διαστάσεις με προβληματίζει λίγο.

Επίσης, ρίξε μια ματιά όποτε μπορέσεις εδώ : Προφίλ Ψαριών Αλφαβητικά .

Στη συνέχεια θα μπορέσεις να επιλέξεις τα ψαράκια που μπορούν να μείνουν. ;)

Απ ότι κατάλαβα ο φίλος λέει 25 cm από το τζάμι που είναι στην κολόνα ( εσωτερικό ) με το

εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα το πλατος!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ..... το πλατος των 25 ποντων υφίσταται μονο για το κομματι της κολωνας... θα σας μπερδεψω παλι.με μερικες φωτογραφιες θα ηταν νομίζω απολύτως κατανοητό. .με το πάτωμα ως εχει δεν εχω προβλημα, αν ανοίξει το ενυδρειο......θα κλεισω κανενα εισιτήριο για Αυστραλια ,αν προλαβω:))))

Link to comment
Share on other sites

Κακομοιρη μου αν ανοιξει σε βλεπω να πηγαινεις με σερφινγκ στην Αστραλια!! :bigemo_harabe_net-74:

Περα απ την πλακα εννοω οχι μην ανοιξει το ενυδρειο αλλα το πατωμα!

Για βαλε καμια φωτο να δουμε και να καταννοησουμε γαιτι το χασαμε λιγο :bigemo_harabe_net-81: !!!

Link to comment
Share on other sites

Πως θα δώσεις κυκλοφορία στο νερό? Με τα φίλτρα απέναντι το ένα με το άλλο για να κάνει κυκλική κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Το πάτωμα πως να ανοίξει? τι εννοείς?το ενυδρειο καθεται πανω σε σίδερο κατασκευή επενδυμενη. Η σίδερο κατασκευή τωρα ,πατάει πανω σε μαρμαρινο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα ειναι ειναι σχεδον απεναντι το εν απο το αλλο...η κυκλοφορια του νερου ειναι πολυ καλη τοσο μαλιστα που να με προβληματιζει. ..ισως καποια είδη ψαριων να εχουν προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα προσπαθήσω να επισυναψω καποιες κοντινες φωτογραφίες:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

Περιμένουμε νέα σου με φωτογραφικό υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω ειναι παρκε! Δεν ξερω τι γινεται απο κατω απλα λεων μηπως ειναι πολλα κιλα για ξυλινο πατωμα;

Link to comment
Share on other sites

για βάλε καμιά ακόμα καλύτερη φωτογραφία να καταλάβουμε ακριβώς τι γίνεται !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...