Jump to content

Καινουργια Στο Χομπι


Recommended Posts

Καλημερα παιδια.Ειμαι αρχαρια και θα ηθελα την βοηθεια σας.Παλιοτερα ειχε ο πατερας μου εναν μονομαχο οποτε μας εμεινε ενα ενυδρειο-γυαλα(θα σας δειξω και φωτογραφια).

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/1396034_10202196190168412_163015500_n.jpg?oh=32f4ac1b1e8781bf6a794764cc76ace5&oe=526E946D&__gda__=1383060176_191685af8bd3246d0ea814a9eaabd3b5

Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να βαλω δυο ψαρακια μεσα αν ναι τι μου προτεινετε?Και επισης τι αλλο πρεπει να βαλω στο ενυδρειο για να τους παρεχω μια καλη ζωη?

Ευχαριστω

post-57495-0-43983800-1382874817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο,αντιχλωριο,τροφες,τεστ,θερμοστατη και βεβαια 1 μονομαχο.τιποτε αλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Αν ελεγα οτι μονο σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις θα ημουν υπερβολικος;

Link to comment
Share on other sites

:welcomeXL:

Νομίζω ότι αν ψάξεις λίγο εδώ μέσα θα σου λυθούν όλες οι απορίες!

Link to comment
Share on other sites

εγω ετσι οπως το κοβω πρεπει να ειναι γυρω στα 15 20 λιτρα δυστηχως σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο η μερικες γαριδες μετα απο 2 μηνες στρωσιμο επισης αν εχει λαμπα μπορεις να το φυτεψεις κιολας.!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα ! Το ενυδρείο μπορείς να το κανεις ενα ωραίο παλατάκι για εναν μονομάχο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!

Και εγω θα εβαζα εναν μονομάχο και θα τον είχα αρχοντααα!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτ απ όλα καλώς ήρθες.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά ποιο πάνω μόνο για μονομάχο το βλέπω.

Απ ότι φαίνεται στη φώτο είναι από αυτά που δεν έχουν φωτισμό.

Για να βάλεις φωτισμό θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερο απ ότι να πάρεις ένα άλλο που να έχει και φως.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα! :)

Κι εγώ μονομάχο θα σου πρότεινα να βάλεις.

Όσο για το φωτισμό, εγώ βρήκα φωτιστικό με 20 ευρώ, αλλά αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα φωτιστικό γραφείου με την κατάλληλη λάμπα. Το ενυδρείο σου μου θυμίζει το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρρόη μου εάν βάλει το φωτιστικό η κοπέλα δεν θα μείνει ανοιχτό και υπάρχει περίπτωση να πηδήξει έξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα ! Το ενυδρείο μπορείς να το κανεις ενα ωραίο παλατάκι για εναν μονομάχο. :)

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρρόη μου εάν βάλει το φωτιστικό η κοπέλα δεν θα μείνει ανοιχτό και υπάρχει περίπτωση να πηδήξει έξω?

Ναι, μπορεί να έχει λίγο πιο χαμηλά τη στάθμη του νερού ή να βάλει μία σίτα από πάνω. Εγώ έτσι κάνω με τον δικό μου μονομάχο, έχω λίγο πιο χαμηλά τη στάθμη του νερού μέχρι να φτιάξω μία σίτα σαν αυτή που έφτιαξα για τα χρυσόψαρα.

post-55442-0-42161400-1375994610_thumb.jpg

Το ενυδρείο μου είναι ανοιχτό λόγω λάμπας και λόγω μπαμπού.

post-55442-0-22944500-1382819092_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Αν ελεγα οτι μονο σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις θα ημουν υπερβολικος;

ναι

Καλλιρρόη μου εάν βάλει το φωτιστικό η κοπέλα δεν θα μείνει ανοιχτό και υπάρχει περίπτωση να πηδήξει έξω?

Παρα πολλοί διατηρούν ενυδρεια με μονομάχους οπως και γω χωρις καπάκι, σίγουρα ειναι ρίσκο αλλα παρα πολυ μικρο, ενταξει μπορει να πηδηξει αλλα συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια.

Ναι, μπορεί να έχει λίγο πιο χαμηλά τη στάθμη του νερού ή να βάλει μία σίτα από πάνω. Εγώ έτσι κάνω με τον δικό μου μονομάχο, έχω λίγο πιο χαμηλά τη στάθμη του νερού μέχρι να φτιάξω μία σίτα σαν αυτή που έφτιαξα για τα χρυσόψαρα.

Το ενυδρείο μου είναι ανοιχτό λόγω λάμπας και λόγω μπαμπού.

Πολυ καλη κ

προταση!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Αν ελεγα οτι μονο σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις θα ημουν υπερβολικος;

Οχι δεν θα ησουν. Σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο οι παραμετροι νερου οπως θερμοκρασια, αμμωνια κτλ μπορουν να αλλαξουν απ την μια στιγμη στην αλλη!

Παρα πολλοί διατηρούν ενυδρεια με μονομάχους οπως και γω χωρις καπάκι, σίγουρα ειναι ρίσκο αλλα παρα πολυ μικρο, ενταξει μπορει να πηδηξει αλλα συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια.

Και γιατι να το ρισκαρει δηλαδη;

Παιδια ο μονος λογος που βαζουμε ενα μονομαχο σε λιγα λιτρα ειναι γιατι ειναι μικρο ψαρακι και δεν κανει χωριο με αλλα, οχι επειδη του αρεσει να ειναι στριμωγμενος!

Αν η κοπελα θελει να κρατησει αυτο το ενυδρειο για τον α ή β λογο εχει καλως αλλα εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να πουμε στον εκαστοτε φιλο ή φιλη αυτο που ειναι σωστο οχι αυτο που κανουν καποιοι αλλοι που ισως να εχουν και παραπανω γνωσεις !

Οτι υπαρχει δηλαδη ρισκο να πηδηξει το ψαρι εξω και οτι υπαρχει κινδυνος να ξυπνησει μια μερα και να δει το ψαρι ανασκελα γιατι το ενυδρειο ανεβασε 34 C !

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα ησουν. Σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο οι παραμετροι νερου οπως θερμοκρασια, αμμωνια κτλ μπορουν να αλλαξουν απ την μια στιγμη στην αλλη!

Sturm έχεις δίκιο για τις παραμέτρους, εγώ το βλέπω στην πράξη στο δικό μου ενυδρείο. Ό,τι και αν κάνει η φίλη μας θα είναι δύσκολο σε τόσα λίγα λίτρα.

Και γιατι να το ρισκαρει δηλαδη;

Αν δε θέλει δε θα το ρισκάρει, εκείνη έχει τον τελικό λόγο. :)

Παιδια ο μονος λογος που βαζουμε ενα μονομαχο σε λιγα λιτρα ειναι γιατι ειναι μικρο ψαρακι και δεν κανει χωριο με αλλα, οχι επειδη του αρεσει να ειναι στριμωγμενος!

Αν η κοπελα θελει να κρατησει αυτο το ενυδρειο για τον α ή β λογο εχει καλως αλλα εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να πουμε στον εκαστοτε φιλο ή φιλη αυτο που ειναι σωστο οχι αυτο που κανουν καποιοι αλλοι που ισως να εχουν και παραπανω γνωσεις !

Οτι υπαρχει δηλαδη ρισκο να πηδηξει το ψαρι εξω και οτι υπαρχει κινδυνος να ξυπνησει μια μερα και να δει το ψαρι ανασκελα γιατι το ενυδρειο ανεβασε 34 C !

Συμφωνώ.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως η φιλη εχει τον πρωτο λογο αλλα ας μην ειμαστε εμεις αυτοι που θα κατηγορηθουν οτι δεν της τα ειπαμε καλα και το εχασε το ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , εγώ θα ρωτούσα την Ευαγγέλια τι έχει στο μυαλό της , έχει δει κάποια ψαράκια που να της αρέσουν ; :)

Έτσι μπορούμε να δώσουμε πληροφορίες με τα προφίλ και τις ανάγκες των ψαριών, έτσι θα μπει στην διαδικασία της μελέτης και της ενημέρωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα! :)

Κι εγώ μονομάχο θα σου πρότεινα να βάλεις.

Όσο για το φωτισμό, εγώ βρήκα φωτιστικό με 20 ευρώ, αλλά αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα φωτιστικό γραφείου με την κατάλληλη λάμπα. Το ενυδρείο σου μου θυμίζει το δικό μου.

Αν υπολογίσει η φίλη.

20 ευρώ το φωτιστικό, 15 ευρώ ο θερμοστάτης, γύρω στα 20 ευρώ ένα κρεμαστό φίλτρο.

Μπορεί με καλά 20 το πολύ ακόμα να πάρει ένα 60αρη που τα έχει όλα αυτά μέσα και με καπάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη , για το συγκεκριμένο ενυδρείο, αν πάει για μονομάχο ή γαρίδες, πιστεύω ότι με ένα εσωτερικό μικρό φιλτράκι, δεν θα χρειαστεί να δώσει πάνω από 10 ευρώ.

Για το φωτισμό, μπορεί να χρησιμοποιήσει και κάποιο φωτιστικό γραφείου με λάμπα οικονομίας. :)

Για τον θερμοστάτη, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη βάλε μέσα θερμοστάτη, φίλτρο τη χώρος θα μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Για φίλτρο, είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο.

Για θερμοστάτη, μπορεί να βάλει κάποιο πλακέ, που δεν πιάνει πολύ χώρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσει η φίλη.

20 ευρώ το φωτιστικό, 15 ευρώ ο θερμοστάτης, γύρω στα 20 ευρώ ένα κρεμαστό φίλτρο.

Μπορεί με καλά 20 το πολύ ακόμα να πάρει ένα 60αρη που τα έχει όλα αυτά μέσα και με καπάκι.

Δεν ξερω τι εχει στο μυαλο της η φιλη αλλα συμφωνω με τον Δημητρη!

Link to comment
Share on other sites

Είναι 10 με 15 λίτρα το ενυδρείο δεν θα μείνει τίποτα!

Και όπως αναφέρθηκε παραπάνω οι μεταβολές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...