Jump to content

Κλοπή Ψαριών Από Λίμνη


billiou

Recommended Posts

Χτες το βράδυ κάποιος κύριος μπήκε στην αυλή του φίλου μου όπου διατηρεί αρκετά μεγάλη λίμνη με διάφορα ψάρια στο Αλεθρικό. Κατάφερε μάλλον, με απόχη να πάρει και τα 3 μεγάλα ΚΟΙ, μεγέθους 40cm. Ευτυχώς που δεν προκάλεσε οτιδήποτε άλλες ζημίες.

Γνωρίζοντας αρκετά καλά τον ιδιοκτήτη, δεν έχει διαφορές με κανένα. Αλλά γνωρίζοντας ιδιαίτερα και την αγάπη του για τα ΚΟΙ σε αυτά τα 3 χρόνια, από την πλευρά μου γραφώ αυτό το μήνυμα μπας και βρεθεί ο ένοχος. Αν αντιλήφθητε οτιδήποτε πληροφορίες στείλτε μου τα στοιχειά του, λογικά τα ψάρια θα πάνε προς πώληση.

Καταλαβαίνω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, λόγο οικονομικών, και κάποιοι θα πέσουν στον πειρασμό της κλοπής, προτιμάμε να βρεθούν τα ψάρια και να παραδοθούν σώα. Μόνο αυτό, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος ειχε τραπεζι φαινεται. Οτι κυκλοφορει "ελευθερο" και τρωγεται θα φαγωθει. Δεν ειμαι υπερβολικος, ξερω τι γραφω.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος ειχε τραπεζι φαινεται. Οτι κυκλοφορει "ελευθερο" και τρωγεται θα φαγωθει. Δεν ειμαι υπερβολικος, ξερω τι γραφω.

μαλλον θα συμφωνησω σχετικα με ...την βρωση των παραπανω ψαριων που ειπε και ο φιλος.δυσκολα θα εμπαινε στη διαδικασια καποιος να γινει ρεζλικι απλως κλεβοντας ψαρια για τη δικη του λιμνη η ενυδρειο.αγριεψανε οι καιροι κυριοι.....

Link to comment
Share on other sites

Καποιος ειχε τραπεζι φαινεται. Οτι κυκλοφορει "ελευθερο" και τρωγεται θα φαγωθει. Δεν ειμαι υπερβολικος, ξερω τι γραφω.

μα καλα κοι? ποιος μπορει να φαει ενα κοι?

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας..και ειδικά οι αλλοδαποί που δεν έχουν σπίτι και δουλεία και φαγητό..

Έχουμε να δούμε ακόμα....!!

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορεσε να κλεψει τρεις γιγαντες? θα επρεπε να εχει ενα τεραστιο κουτι με νερο μαζι του απιθανο να τα εκλεψε μονος του

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας..και ειδικά οι αλλοδαποί που δεν έχουν σπίτι και δουλεία και φαγητό..

Έχουμε να δούμε ακόμα....!!

τι περνατε εσεις εκει ευτυχως εδω στην μικρη μας πολη δεν εχουμε τετοιο θεμα ..!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε λιγο θα πρεπει να εχετε και συρματοπλεγμα γυρο στην λιμνη μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, πηρατε αποτυπώματα ; Ειχε βρέξει στην περιοχή τις προηγούμενες μερες ; Αν ναι είδατε αποτυπώματα ; τα χορταρια είχαν ίχνη ; Αν οχι τότε ο ύποπτος μπορει να ηταν κατι τετοιο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82

Link to comment
Share on other sites

Ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, πηρατε αποτυπώματα ; Ειχε βρέξει στην περιοχή τις προηγούμενες μερες ; Αν ναι είδατε αποτυπώματα ; τα χορταρια είχαν ίχνη ; Αν οχι τότε ο ύποπτος μπορει να ηταν κατι τετοιο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82

Και αυτό είναι μια περίπτωση!

Και εγώ δεν είπα ότι ακριβώς το έκλεψαν σίγουρα μπορεί να υπάρχει και άλλος λόγος όπως αυτός!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως και να εξαφανίστηκαν ταυτόχρονα και τα τρία ψάρια ειναι λιγο περίεργο, εκτος και αν ηταν σμηνος, που και παλι ειναι τρομερα σπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, πηρατε αποτυπώματα ; Ειχε βρέξει στην περιοχή τις προηγούμενες μερες ; Αν ναι είδατε αποτυπώματα ; τα χορταρια είχαν ίχνη ; Αν οχι τότε ο ύποπτος μπορει να ηταν κατι τετοιο.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82

Δεν ήταν πουλί ή γάτα, είχαν καταστρέψει ορισμένα φυτά στην προσπάθεια τους να τα πάρουν, και τις αλγες που έπαιρναν τις πέταξαν περιμετρικά τις λίμνης. Με την αστυνομία δεν κάνει να ασχοληθείς, έχουν πιο σοβαρά θέματα θα σου αναφέρουν, άσχετο αν εισήρθε σε ξένη περιουσία και διέπραξε κλοπή.

Ο καθένας..και ειδικά οι αλλοδαποί που δεν έχουν σπίτι και δουλεία και φαγητό..

Έχουμε να δούμε ακόμα....!!

τι περνατε εσεις εκει ευτυχως εδω στην μικρη μας πολη δεν εχουμε τετοιο θεμα ..!

Και σε μας ήταν έτσι όπως τα λες πριν ορισμένα χρόνια, ειδικά στα χωριά, όλα όμως τα πράγματα αλλάζουν προς το χειρότερο. Από εδώ και πέρα πρέπει όλοι μας να παίρνουμε μέτρα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία θα επιλέξει να στείλει τη σήμανση σε κάποιον που του διερρηξαν το σπίτι και αφαίρεσαν αντικείμενα αξίας και δε θα ασχοληθεί με τα χρυσόψαρα κανενός φίλε μου. Αποτυπώματα απο που να πάρουν δηλαδή; Απο τις άλγες, απο κανά λέπι που παράπεσε στο γρασίδι ή απο τα λουλούδια στον κήπο. Μη τρελαθούμε τώρα. Αν έχεις κάτι στον κήπο σου και θέλεις να το κρατήσεις μακρια απο επίδοξους κλέφτες ή πεινασμένους, λάβε τα μέτρα σου, αλλιώς αποδέχεται την περίπτωση να τα χάσεις και αναλαμβανεις το ρίσκο. Αυτός που μπήκε στην αυλή του φίλου σου, μπήκε για να τα φάει και όχι για να τα πουλήσει ή να τα βάλει στη δική του λίμνη και δε πρόκειται να τα βρει ποτε. Καλά έκανες όμως και άνοιξες το θεμα για να το διαβάσουν κι άλλοι που έχουν λίμνες σε κήπου και να ειναι ψιλιασμένοι και πιο προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Με την πείνα που υπάρχει σήμερα από την οικονομική κρίση μάλλον για φάγωμα πήγαν...

Εμάς μας "ανοιξαν" το εξοχικό μας και έκατσαν και μαγείρεψαν κιόλας... αν είχαμε νερό και θέρμανση μπορεί να έμεναν και παραπάνω....

Λοιπόν πάρτε μέτρα ασφαλείας για να το αποφύγετε όσο μπορείτε.. Έτσι μας κατάντησαν....

Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία θα επιλέξει να στείλει τη σήμανση σε κάποιον που του διερρηξαν το σπίτι και αφαίρεσαν αντικείμενα αξίας και δε θα ασχοληθεί με τα χρυσόψαρα κανενός φίλε μου. Αποτυπώματα απο που να πάρουν δηλαδή; Απο τις άλγες, απο κανά λέπι που παράπεσε στο γρασίδι ή απο τα λουλούδια στον κήπο. Μη τρελαθούμε τώρα. Αν έχεις κάτι στον κήπο σου και θέλεις να το κρατήσεις μακρια απο επίδοξους κλέφτες ή πεινασμένους, λάβε τα μέτρα σου, αλλιώς αποδέχεται την περίπτωση να τα χάσεις και αναλαμβανεις το ρίσκο. Αυτός που μπήκε στην αυλή του φίλου σου, μπήκε για να τα φάει και όχι για να τα πουλήσει ή να τα βάλει στη δική του λίμνη και δε πρόκειται να τα βρει ποτε. Καλά έκανες όμως και άνοιξες το θεμα για να το διαβάσουν κι άλλοι που έχουν λίμνες σε κήπου και να ειναι ψιλιασμένοι και πιο προσεκτικοί.

καλα λεω εγω συρματοπλεγμα στην λιμνη χουντα εχουμε σε λιγο καιρο ολοι θα πεινασουμε..

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος συνανθρωπος πειναει ανεξαρτητου φυλλου,χρωματος κλπ πιστευεις οτι ενα συρματοπλεγμα θα τον εμποδισει?ολοι αυτοι που θαλασσοπνιγονται η περνανε τα ναρκοπεδια στον εβρο.....νομιζεις πως ειναι χορτατοι?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σου πιάνουν και σου τρώνε το σκύλο που τον έβαλες για φύλακα στην αυλή, θα κολλήσουν σε μια κουλούρα σύρμα;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος συνανθρωπος πειναει ανεξαρτητου φυλλου,χρωματος κλπ πιστευεις οτι ενα συρματοπλεγμα θα τον εμποδισει?ολοι αυτοι που θαλασσοπνιγονται η περνανε τα ναρκοπεδια στον εβρο.....νομιζεις πως ειναι χορτατοι?

δικιο εχεις που καταντησαμε πλεον..

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις που καταντησαμε πλεον..

AngelinaA μου για να μη καταντησουμε χειρότερα, ας βοηθούσε τον συνάνθρωπο δίνοντάς του αυτο που μας περισσεύει. Αν έχουμε ενα γείτονα που πεινάει, μη περιμένουμε να μας βουτήξει τα ψάρια απο την αυλή για παράδειγμα, ας του πάμε μια μέρα ενα πιάτο φαγητό. Πλέον πρέπει να σκεφτόμαστε τον συνάνθρωπο περισσότερο απο κάθε άλλη φορα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AngelinaA μου για να μη καταντησουμε χειρότερα, ας βοηθούσε τον συνάνθρωπο δίνοντάς του αυτο που μας περισσεύει. Αν έχουμε ενα γείτονα που πεινάει, μη περιμένουμε να μας βουτήξει τα ψάρια απο την αυλή για παράδειγμα, ας του πάμε μια μέρα ενα πιάτο φαγητό. Πλέον πρέπει να σκεφτόμαστε τον συνάνθρωπο περισσότερο απο κάθε άλλη φορα.

εχω μια κυρια στην γειτονια ηλικιωμενη δεν εχει κανεναν και ζει μεσα στην φτωχια συνεχεια της πηγαινω φαγητο και πραγματα που θελει ειμαι η μονη που το κανει αυτο και μια ακομα κυρια αν και ζηταει βοηθεια την αγνοουν και δεν νοιαζονται καθολου πως να προκοψουμε ετσι ? πλεον ο καθενας κοιταει τον εαυτο του...και σκεφτομαι οτι εγω δινω τοσα πολλα λεφτα για τα ψαρια και για τα ζωα γενικοτερα ενω οι αλλοι πεινανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κόι σαγανακι!!χαχα...μιλάμε ο κόσμος έχει σαλέψει! Κάποιοι τρωνε διακοσμητικά ψάρια και κάποιοι που το παίζουν δήθεν, αστακό με μαγιονέζα. Η αληθεια ειναι πως δεν ειναι για γέλια. Που καταντησε ο κόσμος με το ξαφνικό χρήμα που ήρθε στην Ελλαδα!! Πριν απο καμιά εικοσαετία έβλεπες τους ανθρώπους φτωχους αλλα ευτυχισμενους, μετα ήρθαν τα δάνεια και άρχισαν όλοι να πλουτιζουν και να πέρνουν βίλλες στη σαντορίνη! ΤΩΡΑ τι κάνουμε? Πάνε τα χρήματα, μπας και έχεις ορεξη γαι κανα κοι? Δυστυχώς.......

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σου πιάνουν και σου τρώνε το σκύλο που τον έβαλες για φύλακα στην αυλή, θα κολλήσουν σε μια κουλούρα σύρμα;

+10000

Πλέον τα αδέσποτα έχουν αρχίσει να εξαφανίζοντε από κάθε γειτονιά....τα ψάρια θα άφηναν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...