Jump to content

Νέο Diy Μονομαχοενυδρείο...


mary74

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Ασία 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 47 x 28 x 26εκ. (λειτουργία ενυδρείου περίπου 1,5 μήνα στρώσιμο, 5 ημέρες με τον νέο κάτοικο)

Το ενυδρείο είναι ιδιοκατασκευή με πρόβλεψη στο καπάκι (plexiglass πάχους 5χιλ.) για 3 ανεμιστηράκια  για την ψύξη το καλοκαίρι και 2 σειρές τρύπες των 2 εκ. περίπου για τον αερισμό του. Το καπάκι και τα φωτιστικά αφαιρούνται εύκολα για γίνονται οι διάφορες εργασίες και η συντήρηση τους. Τα ασημί πλαίσια είναι από αλουμίνιο με μία μόνο ένωση στο πίσω μέρος και το τζάμι έχει πάχος 8 χιλ.

Συνολικά Λίτρα: 30 λίτρα (καθαρά 25 λίτρα)
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: microsorum pterotus narrow, java moss, κερατόφυλλο, egeria densa (νομίζω)
Ψάρια: 1 αρσενικό Betta splendens - ουρά halfmoon
Άλλα είδη:  (όχι προς το παρόν)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: -----
Ξύλα: μοπάνι, mangrove
Άλλα διακοσμητικά :  (Προσοχή το καράβι που φαίνεται στις φωτόγραφίες είναι έξω από το ενυδρείο!!)
Υπόστρωμα: ----
Βυθός: λεπτόκοκκο χαλίκι σε φυσικό σκούρο χρώμα διαμετρίματος 1-3χιλ.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): δύο λάμπες φθορισμού Τ5 8W η μία στα 6500Κ και η δεύτερη στα 4000κ
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: fluval U2 
Θέρμανση/ Ψύξη: fluval 50w / τρία ανεμιστηράκια υπολογιστή 80Χ80 χιλ.
Λίπανση:  ---
Παροχή CO2: ----
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: αποξηραμένα σκουληκάκια, pellets, νηστεία, αρακάς


Παράμετροι
pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): >7°
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6°
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 
Νιτρικά (ΝΟ3): 1 - 2 mg/l
Φωσφορικά (PΟ4): --
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25°C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% ανά 10 ημέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο seachem prime, ζέσταμα νερού με θερμοστάτη στους 25°C
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 

Φωτογραφίες:

        

 

     

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ναί!!! Επιτέλους το παρουσιάσαμε..... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο.δες αν μπορεις να κρυψεις με καποιο φυτο η κατι αλλο το φιλτρο.καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!

Περιμένω να φουντώσουν λίγο τα φυτά για να γεμίσει λίγο... Λέω να κοιτάξω στις αγγελίες ή θα βάλω και εγώ κάποια... Σκεφτόμουν για εκεί μπροστά να βάλω κάποια vallisneria .... Ευπρόσδεκτη κάθε ιδέα!!

Πάντως ο γόης την δεύτερη κιόλας μέρα έκανε φωλιά!!! Άντε να του εξηγήσεις ότι δεν θα περάσει θηλυκό από κοντά του... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λεζαντας ο ψαρις και το ενυδρειο σας σουπερ! Μπραβο παιδια καλη δουλεια και αναταμοιφθηκατε! Μια συμβουλη αν θελετε κατεβαστε το ξυλο απο κει και απλωστε τα μεσα στο ενυδρειο! Θα ειναι πιο φυσικο. Μην εχει μονο το κεντρο διακοσμηση!

Επισης το καραβακι παρολο απ εξω με ξενιζει λιγο γιατι χαλαει την ολη φυσικη ομορφια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο! Κούκλος και ο μονομάχος! :)

Και η διακόσμηση μου αρέσει, αν και θα προτιμούσα περισσότερα φυτά. :lol2:

Να τον χαίρεστε!

Υ.Γ. Μου άρεσε η διευκρίνηση για το καραβάκι! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ!!! Ο μάστορας έκανε καλή δουλειά (αφού δεν έχει τρέξει ακόμα νερό ...)

Ελπίζω σε λίγο καιρό η πλάτη να έχει πολλά φυσικά φυτά για ντεκόρ και να μην φαίνεται κάτι από πίσω... Προσωρινά το έχουμε εκεί γιατί γελάμε με τους επισκέπτες!!! Σήμερα ο αδελφός έψαχνε γύρω - γύρω για να δει πού πραγματικά είναι...

Τα ξύλα μετά που θα φουντώσουν λίγο τα φυτά θα τους αλλάξουμε θέση... του αρέσει του μικρού και κρύβεται κάτω από σκούρο ξύλο, και αφού δεν έχει πολλές κρυψώνες ...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να του φυγε η καψουρα με τα ραμ! :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι τελειο το ενυδρειο κ ο μονομαχος ζωγραφια σκετη!!!!ειναι πολυ τυχερος που εφυγε απο το πετ κ επεσε σε καλα χερια σαν τα δικα σας!ηταν σε ποτηρακι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το ενυδρείο σου! Μπράβο!

Εγώ θα "βύθιζα" λίγο παραπάνω το ξύλο στο χαλικάκι, ώστε να μη φαίνεται ότι κάθεται πάνω στο βυθό, αλλά ότι βγαίνει μέσα από αυτόν....

Σε αναμονή λοιπόν των περισσότερων φυτών. :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο και μου αρεσει πολυ το χρωμα του μονομαχου!

Συμφωνω οτι με περισσοτερα φυτα θα δειξει ακομα καλυτερο!

Πολυ καλη προσπαθια.:)

Link to comment
Share on other sites

Για καλή μου τύχη ο υιός έχει καψουρευτεί όλα τα ψάρια (ευτυχώς.... άρα διαλέγω εγώ για το 60λτ που θα πάρουμε τα Χριστούγεννα).

Στην αλλαγή νερού θα βυθίσω το ξύλο λίγο περισσότερο μέσα στο χαλίκι. Ελπίζω σύντομα να γίνει πιο πράσινο... Θα ανεβάζω φωτογραφίες με την εξέλιξη του ενυδρείου..

Piki, ήταν από τα τυχερά ψαράκια που φιλοξενήθηκε σε ένα φοβερό σύστημα με το νερό να ανακυκλώνεται και να φιλτράρεται!!! Σχεδόν όλοι οι μονομάχοι ήταν ζωηροί και όχι ακίνητοι όπως στα ποτηράκια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν με παίρνει ακόμα για πιο μεγάλο.... Για το 63λτ (έχω βάλει στο μάτι το juwell record 600) θα φύγουν μερικά παιχνίδια, για πιο μεγάλο πρέπει τα παιδιά να μπούν στην εφηβεία!!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ωραίο πράγματι Μαίρη . Εγω θα κοιτούσα σε εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο ώστε να κερδίσω χώρο μέσα στο ενυδρείο , επίσης θα έβαζα διακοσμητικό μια πλάτη της juwel ώστε να δέσει καλύτερα με το σύνολο .

Βέβαια οι πλάτες της juwel είναι μόνο για τα δικά της ενυδρεία , οπότε λίγο δύσκολο να μπεί στο δικό σου . Τέλος θα έβαζα άμμο κάτω και μάλιστα δύο - τριών διαφορετικών χρωμάτων καθώς και φύλλα catappa .

Σαν πρώτη προσπάθεια από το μηδέν και μή έχοντας εικόνα - ιδέα πρίν , είναι κάτι παραπάνω από όμορφο . Συγχαρητήρια και από εμένα , ειλικρινά :)

Θα βοηθήσεις φαντάζομαι και στην δική μου προσπάθεια τώρα πλέον που έχεις μονομάχο ;):)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι όπου μπορούμε και όπως μπορούμε βοηθάμε....

Εξωτερικό κρεμαστό δεν μας παίρνει όπως έχουμε φτιάξει το καπάκι (δεν υπάρχει άλλωστε αρκετός χώρος στην πίσω πλευρά). Το φόντο στην πλάτη θα το φτιάξω σύντομα λίγο καλύτερα (θα κολλήσω το χαρτόνι πάνω στο ενυδρείο) και θα κοιτάξω στις αγγελίες για κανένα κλάδεμα (ή αν βρω κάποιο φυτό σε καλή τιμή....) Και σε μας θα άρεσε στο πίσω μέρος να υπήρχαν περισσότερα φυτά αλλά θα πάρει λίγο χρόνο καθώς θα την βγάλουμε με κλαδέματα που είναι πιο οικονομικά ..... :bigemo_harabe_net-111: (πρέπει να μεγαλώσουν τα κακόμοιρα....)

Όσο αφορά την άμμο ... προσπαθούμε να κρατήσουμε χαμηλό προϋπολογισμό αν θέλω και το πιο μεγάλο ενυδρείο..... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά , άλλωστε εγώ όπως το έχω στο μυαλό μου , λέγοντας για εξωτερικό εννοώ το c2 της fluval και φυσικά χωρίς καπάκι στο juwel record 600 .

Βέβαια το καπάκι μπορεί να λείπει αλλά θα τοποθετήσω μια σίτα από πάνω για να μην υπάρξει ο φόβος να πηδήξει έξω ο μονομάχος .

Επίσης για φωτισμό σκέφτομαι εξωτερικό φωτιστικό με βραχίονες .

Επειδή λοιπόν θές και άλλο ενυδρείο , μείνε εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο, να το χαίρεσαι, όταν θα μπούν περισσότερα φυτά θα γίνει super

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αφού δεν θέλεις το καπάκι και το φίλτρο του ενυδρείου γιατί να αγοράσεις το juwell? (Εκτός αν το έχεις ήδη οπότε θεώρησε άκυρη την ερώτηση)

Αν είναι να αγοράσεις γιατί δεν πας σε κάτι τέτοιο για παράδειγμα....

http://www.petsupermarket.gr/4003/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-60x30x35cm-63lt.html

Είναι αρκετά πιο οικονομικό (πιθανόν να περιέχει και φίλτρο - θερμοστάτη. Το 96λτ που θα πάρω εγώ έχει και λάμπες στο καπάκι και φίλτρο - θερμοστάτη) και με την διαφορά θα πάρεις τα υπόλοιπα υλικά που χρειάζεσαι...

Το φίλτρο που του έχω είναι αρκετά μεγάλο (fluval u2)... Το έχω "μπουκώσει" με μπόλικο βιολογικό υλικό και το έχω στο spray bar... Δεν κουνιέται φύλλο και ο ψαρούλης όλο στο φίλτρο τριγυρνάει (όχι μόνο από κάτω και πίσω αλλά και από μπροστά ...) ευτυχώς δεν τον κουράζει η ροή....

Σε ευχαριστώ Μαγδαληνή... Και εγώ κάνω υπομονή να το δω με πολλά φυτάκια (τα άτιμα κοστίζουν πιο πολύ από τα ψάρια...) Νομίζω ότι τότε θα είναι ολοκληρωμένο....

Link to comment
Share on other sites

:) Το καπάκι του θα το κρατήσω ως ανταλλακτικό για το τωρινό juwel που έχω ;) .

Το link που μου έδωσες το έχω τσεκάρει και εγώ και πράγματι είναι ενδιαφέρουσα και πιο οικονομική πρόταση ;) .

Το water home το έχω υπόψιν μου για το 240λιτρο με τα labido , όπου σε αυτά τα λίτρα η juwel είναι πανάκριβη :)

Έπειτα έχω τσεκάρει κάτι καλούδια που έχει η juwel για διακόσμηση ( πέτρες - πλάτες ) και θα παραμείνω στο record 600 για να φτιάξω ένα υπέροχο τοπίο για τον Έκτορα ( έχω ονοματίσει ήδη τον μονομάχο που θα αποκτήσω ) :P

Τέλος είμαι της άποψης , αργά και σταθερά προκειμένου να φτιάξω αυτό που θέλω όπως το θέλω ώστε να μην μετανιώσω στην πορεία για κάποια αγορά μου ή για την εικόνα του ενυδρείου μου . Ήδη έχω μετανιώσει που στο τωρινό δεν έβαλα άμμο και έβαλα χαλίκι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...