Jump to content

Νέο Diy Μονομαχοενυδρείο...


mary74

Recommended Posts

Πανεμορφο το ψαρι Μαιρη! Οσο για την διακοσμηση, εγω θα εβαζα την μπακοπα μπροστα απ το φιλτρο ετσι να το καλυψει!

Βγαλε τα κλαδεματα απ το φυλλο και δεστα μαζι με τα αλλα και το φυλλο ποδι!

Βαλτε βρε λιγο νερο παραπανω στο ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη στο φυλλο υπαρχει ενα μικρο φυλλαρακι (στη μυτη του φυλλου) και περιμενω να μεγαλωσει λιγο για να μπορω να το πιασω μαζι με τα αλλα.... Θα γινει συντομα η αλλαγη στο φιλτρο (θα του βαλω το πιο μικρο ) οποτε θα κανω τις αλλαγες ολες μαζι..... Με το πιο μικρο φιλτρο θα μπει και επιπλεον νερο αλλα πρεπει να του αφησω και 3 εκ απο το καπακι. Μεσα στην εβδομαδα εξατμιζεται και λιγο.....

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφος ειναι!!!!! φτου φτου!!!! :) :) :)

Ναι,γεμισε το μεχρι πανω νερακι.... :)

Θελει σιγα σιγα και λιγα ακομα φυτακια!!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Sorry....μολις θυμηθηκα οτι ο μονομαχουλης ως λαβυρινθοψαρο θελει τον χωρο του στην επιφανεια του νερου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να εχει δηλαδη κενο μεχρι το καπακι..... :)

Link to comment
Share on other sites

Και με την πίστια τί θα κάνουμε? Θα την κάψει η λάμπα!!! Λέτε να βάλω στα φύλλα αντιηλιακό ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου με τα χρυσόψαρα, κλειστό καπάκι με λάμπες και νερό μέχρι πάνω, η πίστια δεν πάει καλά, στου μονομάχου που είναι ανοιχτό και η λάμπα απέχει πάνω από 15 εκατοστά, τα πάει μια χαρά και πολλαπλασιάζεται. (σου δίνω κουράγιο τώρα :P)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με την πίστια τί θα κάνουμε? Θα την κάψει η λάμπα!!! Λέτε να βάλω στα φύλλα αντιηλιακό ???

Aααα εχουμε κι αυτο! Ε να σου πω, ενατξει το καπακι εχει χωρο, δεν εχει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χώρο..... :bigemo_harabe_net-88: Να σκεφτείς ότι όταν κανω αλλαγές και τα φύλλα της πίστιας κλείνουν βρίσκουν συνήθως λιγο στο πλεξιγκλάς που βρίσκεται στην αρχή του αλουμινίου.....

Θα του βάλω και τα φυτάκια που πήραμε για το μεγάλο (φοβαμαι μην χαλάσουν.....) Σε καμιά εβδομάδα πιστεύω θα κάνουμε και το "aquascape" στο μεγάλο (επιτέλους.....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ενυδρείο μετά από μία μικρή παρεμβαση... Τα φυτά τα χάσαμε από τις απανωτές θεραπείες και κρούσματα άλγης αλλά θα προσθέσουμε καινούργια σιγά σιγά...

post-55151-0-01259300-1393230757_thumb.jpg post-55151-0-32064900-1393230774_thumb.jpg

post-55151-0-63188300-1393230800_thumb.jpg post-55151-0-91134000-1393230811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει δεν χασατε και πολλα! Το μικροσοριουμ το βλεπω φουντωνει! Την μος δεν βλεπω να φουντωνει αλλα και παλι αργει λιγο!

Αυτο εκει πισω τι ειναι, κλαδεμμα απο τον εχινοδορο;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι ειναι καλα?Αυτο εχει σημασια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Μη μου το ματιάσεις το μικροσόριουμ.. το μόνο που άντεξε και φουντώνει!!!

Τί κλάδεμα... Φύλλο απο τον εχινόδορο που κόπηκε από το μεγάλο ενυδρείο είναι. Το φυτέψαμε μπας και πιάσει αλλά δεν περιμένω και πολλά... Την μος την έφαγε η άλγη... Δεν πιστεύω να φουντώσει ξανά. Το ψαράκι την παλεύει ακόμα... Θα δείξει για πόσο...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δες εδώ για την ουρά του...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91113-eaaoeu-oossaia-oaa-iiiiiui/?p=909497

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ελπίζω να αντέξει γιατί άκρη με την ουρά του δεν έχω βγάλει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ελπίζω να αντέξει γιατί άκρη με την ουρά του δεν έχω βγάλει ακόμα...

Δοκιμασες να του ετοιμαζεις το νερό με τυρφη;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν όχι... Το ph είναι γύρω στο 7,2 - 7,3 και του ρίχνω και το Attison's betta spa που περιέχει και χουμικά.

Λέμε να του βάλουμε ένα μικρό φίλτρο που έχουμε (ροή 200λτ/ώρα) μήπως τον στρεσάρει αυτό που του έχουμε ήδη (fluval u2 - 400lt/h).

Το Σάββατο θα κάνουμε τις εργασίες και βλέπουμε πού θα καταλήξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...