Jump to content

Αλλαγή Νερού


George81

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχω καταλάβει σωστά σχετικά με την αλλαγή νερού σε ενυδρείο με Δίσκους. Έχουμε προμηθευτεί φυσικά α/ο για να ρίξουμε το ph του νερού και την συνδέουμε με την βρύση μας. Στην συνέχεια το νερό περνάει μέσα από τα φίλτρα και καταλήγει σε ένα βαρέλι αλλαγής νερού με θερμοστάτη. Εδώ ,αν έχω κατανοήσει πλήρως, ένα μεγάλο ποσοστό νερού αποβάλλεται απο μια άλλη έξοδο της α/ο και το 1/3 καταλήγει στο βαρελάκι μας. Ανάλογα το πόσο καλό μηχάνημα α/ο έχουμε αγοράσει μπορούμε να γλυτώσουμε το νερό που φεύγει προς την αποχέτευση ή/και να βάλουμε το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο μας αν έχουμε καλή ροή. 30 % κάθε εβδομάδα για 200-250 λίτρα είναι ικανοποιητικά; βάζουμε και κάτι άλλο στο νεράκι μας πριν το ρίξουμε στο ενυδρείο; Υπάρχει άλλος τρόπος τρόπος με τύρφη να ρίξουμε το ph από ότι διάβασα. Συμφέρει οικονομικά;

Πρώτη φορά θέλω να ασχοληθώ με Δίσκους μιας και ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στην ιχθυοσύνθεση που θέλω να βάλω στην γυάλα μου ( 120x45x40 )

Χρειάζεται κάτι άλλο ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε Γιωργο πριν απο μια βδομαδα για Αφρικανες δεν εστηνες;

Link to comment
Share on other sites

Είδα από κοντά δίσκους και κόλλησα.... δεν ξαναπάω σε φίλο που έχει σπιτι ενυδρείο!! κακές επιρροές... απαπαπααααα! από την άλλη δεν έχω τελειώσει πλήρως το σετ up και θέλω να δω αν με παίρνει για Δισκάδικο ( που το βλέπω δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις )

Link to comment
Share on other sites

το 30% την εβδομάδα είναι μια χαρά .ναι γίνεται και με τύρφη αλλά χρειάζεται πολύς χρόνος .η τύρφη θα σου "χρωματίσει " και το νερό λιγάκι .

απλά απο ότι κατάλαβα τώρα θέλεις να ξεκινήσεις με τους δίσκους οπότε καλύτερα είναι να διαβάσεις πρώτα καλά το προφίλ τις συνθήκες για να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να προχωρήσεις .καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

το 30% την εβδομάδα είναι μια χαρά .ναι γίνεται και με τύρφη αλλά χρειάζεται πολύς χρόνος .η τύρφη θα σου "χρωματίσει " και το νερό λιγάκι .

απλά απο ότι κατάλαβα τώρα θέλεις να ξεκινήσεις με τους δίσκους οπότε καλύτερα είναι να διαβάσεις πρώτα καλά το προφίλ τις συνθήκες για να είσαι σίγουρος ότι μπορείς να προχωρήσεις .καλή συνέχεια !

Έχω ανεβάσει μυωπία 0,5 βαθμούς από χθες απο το διάβασμα...Είμαι ακόμα demi γιατί με προβληματίζει το κόστος για την Α/Ο

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν το υψος ειναι 40 ξεχνας τους δισκους, το ενυδρειο σου ειναι στενο και κοντο

Μπορεις να βαλεις κατι αλλο, τοσα ειδη υπαρχουν, το οτι κολλησες με τους δισκους δεν λεει κατι, πρεπει να εχεις και το καταλληλο ενυδρειο να τα φιλοξενησει

Αν παρ ολα αυτα επιμεινεις στην επιλογη σου, το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει ειναι η Α/Ο

Φιλικα Βασιλης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το κόστος για την α/ο δεν είναι και κάτι τραγικό .αν δεις στις αγγελίες σίγουρα θα βρεις κάτι καλό και οικονομικό .

για μένα πχ το μόνο που θα με προβλημάτιζε για τους δίσκους είναι οι ρουτίνες λόγω έλλειψης χρόνου .

Link to comment
Share on other sites

το κόστος για την α/ο δεν είναι και κάτι τραγικό .αν δεις στις αγγελίες σίγουρα θα βρεις κάτι καλό και οικονομικό .

για μένα πχ το μόνο που θα με προβλημάτιζε για τους δίσκους είναι οι ρουτίνες λόγω έλλειψης χρόνου .

Πέρα απο το κλασικό "αλλαγή κάθε x% κάθε εβδομάδα δεν έχω δει κάτι άλλο που να με διαφοροποιεί από τις ρουτίνες που έκανα πριν απλά προβληματίζομαι για την α/ο...ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα βαλεις μεσα αγριους και θελεις α/ο?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα βαλεις μεσα αγριους και θελεις α/ο?

ε ενταξει δεν ειναι μονο για αγριους το α/ο.μην τα αλλοιωνουμε και ολα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το κλασικό "αλλαγή κάθε x% κάθε εβδομάδα δεν έχω δει κάτι άλλο που να με διαφοροποιεί από τις ρουτίνες που έκανα πριν απλά προβληματίζομαι για την α/ο...ίδωμεν...

όπα νομίζω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς .τώρα πρόσεξα τις διαστάσεις της γυάλας σου .το ύψος είναι πολύ μικρό .

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν μπορεί και σε νερό βρύσης που λέμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι το ph 5.5 - 6.0 οπότε ξεχνάω το νερό βρύσης λογικά. Για αυτό και η α/ο

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το κλασικό "αλλαγή κάθε x% κάθε εβδομάδα δεν έχω δει κάτι άλλο που να με διαφοροποιεί από τις ρουτίνες που έκανα πριν απλά προβληματίζομαι για την α/ο...ίδωμεν...

Σε κανένα χρόνο θα γίνει αλλαγή σε μεγαλύτερο σίγουρα. Με μοναδική προοπτική αυτό το γεγονός θα έβαζα Δισκάκια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις χρονο και υπομονη να ξερεις οτι δεν ειναι και ευκολα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις χρονο και υπομονη να ξερεις οτι δεν ειναι και ευκολα ψαρια!

Σαν ρουτίνα τι παραπάνω χρειάζονται από ένα οποιοδήποτε ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τους δισκους δεν ειναι το ph μονο οπως πολλοι πιστευουν. Ειναι η θερμοκρασια, το περιβαλλον, οι συγκατοικοι, τα φυτα αν θες να κανεις το κατι παραπανω, η ποιοτητα νερου και πολλα αλλα!

Λιγο να τα παραμελησεις στην κατσανε! Εντερικα και ασθενειες ειναι πρωτα στο μενου. Δεν εχω και την τρελη εμπειρια στους δισκους αλλα στους 5-6 μηνες που τους εχω, εχω ηδη αγανακτησει! :bigemo_harabe_net-75:

Πορς Θεου δεν θελω να σε αποτρεψω, απλα να προκαλεσω την προσοχη σου!

Πχ πριν βαλω τους δισκους εκανα αλλαγη 2 φορες τον μηνα 30%. Αφου τους εβαλα, 2 φορες την βδομαδα! :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Απλά αλλάζουν λίγο οι ρουτίνες, τίποτα το τραγικό και ανέφικτο.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τους δισκους δεν ειναι το ph μονο οπως πολλοι πιστευουν. Ειναι η θερμοκρασια, το περιβαλλον, οι συγκατοικοι, τα φυτα αν θες να κανεις το κατι παραπανω, η ποιοτητα νερου και πολλα αλλα!

Λιγο να τα παραμελησεις στην κατσανε! Εντερικα και ασθενειες ειναι πρωτα στο μενου. Δεν εχω και την τρελη εμπειρια στους δισκους αλλα στους 5-6 μηνες που τους εχω, εχω ηδη αγανακτησει! :bigemo_harabe_net-75:

Πορς Θεου δεν θελω να σε αποτρεψω, απλα να προκαλεσω την προσοχη σου!

Πχ πριν βαλω τους δισκους εκανα αλλαγη 2 φορες τον μηνα 30%. Αφου τους εβαλα, 2 φορες την βδομαδα! :bigemo_harabe_net-81:

αυτό ακριβώς εννοούσα παραπάνω που έγραψα θα με προβλημάτιζαν μόνο οι ρουτίνες!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι μόνο αυτό τότε θα το σκεφτώ. Μια ερώτηση μόνο α/ο όσο πιο φθηνή τόσο πιο πολύ ώρα για να γεμίσει το βαρελάκι της αλλαγής σωστά; Επίσης 100% α/ο ή 50-50 με νερό βρύσης; θα μου πεις βέβαια εξαρτάται από το ph της βρύσης σου αλλά με τρώει να ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρήσεις νερού έχεις στο δίκτυό σου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τον ανχωνεται χωρις λογο.

Αμα τα παρεις απο μικρα και στο μελλον πριν μεγαλωσουν πας σε μεγαλυτερο τοτε δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Οπως σου ειπα και στο αλλο θεμα οι δισκοι δεν ειναι ευαισθητα ψαρια κατα εμενα.

Αμα τους παρεχεις καλο φαγητο,λιτρα και καθαρι νερο θα ειναι οκ.

Οσο για τις αλλαγες εγω κανω 2φορες την εβδομαδα 40% επειδη ταιζω πολυ.

Εχω δυο βαρελια 50λιτρον και αο βαζω 30% και νρο βρυσης 70% για να εχω πχ 7,4-7,5 μοας και της βρυσης μου ειναι8.

Αλλα μπορεις να μην βαλεις και αο αμα δεν εχεις πολυ ανεβασμενο πχ.

Στο νερο της αο μπορεις αν θες να ριχνεις και ιχνοστοιχεια.

Και να εχεις δυνατη βιολογια.

Οτι θες εδω ειμαι

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δυο 80λιτρον βαρελια λαθος εκανα

Link to comment
Share on other sites

Στα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Αν έχεις σκοπό και φυσικά χρόνο να ασχολειθείς με τις ρουτίνες, τότε δεν έχεις να φοβιθείς τίποτε απολύτως. Κατ εμε, αυτό που θέλουν τα συγκεκριμένα ψάρια είναι φροντίδα, δηλαδή χρόνο (καθαρό νεράκι), συχνή παρατήρηση, ποικιλία τροφών και αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

Στα είπαν τα παιδιά παραπάνω. Αν έχεις σκοπό και φυσικά χρόνο να ασχολειθείς με τις ρουτίνες, τότε δεν έχεις να φοβιθείς τίποτε απολύτως. Κατ εμε, αυτό που θέλουν τα συγκεκριμένα ψάρια είναι φροντίδα, δηλαδή χρόνο (καθαρό νεράκι), συχνή παρατήρηση, ποικιλία τροφών και αγάπη!

Ρουτίνες ( κάθε εβδομάδα αλλαγή ) το έχουμε

Παρατήρηση ( καθημερινή ) το έχουμε

Αγάπη μας περισσεύει

Λεφτά για Α/Ο το ψάχνουμε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...