Jump to content

Αλλαγή Νερού


George81

Recommended Posts

Γινεται.

Και εγω τους δισκους μου αρχικα τους ειχα σε ph 8.

Με μια πολυ καλη προσαρμογη οταν με το καλο τους παρεις θα ειναι μια χαρα.

Και οταν εχειςς την δυνατοτητα και αυτα εχουν μεγαλωσει τοτε σιγα σιγα το πας σε αο.

Αμα τα παρεις απο μικρα το καλυτερο θα ηταν να επερνες 10 ψαρακια και οταν αρχισουν να μεγαλωνουν βλεπεις πια εχουν μινει πισω σε αναπτυξη τα δινεις και εχεις και ενα ομοιομορφο κοπαδι. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γινεται.

Και εγω τους δισκους μου αρχικα τους ειχα σε ph 8.

Με μια πολυ καλη προσαρμογη οταν με το καλο τους παρεις θα ειναι μια χαρα.

Και οταν εχειςς την δυνατοτητα και αυτα εχουν μεγαλωσει τοτε σιγα σιγα το πας σε αο.

Αμα τα παρεις απο μικρα το καλυτερο θα ηταν να επερνες 10 ψαρακια και οταν αρχισουν να μεγαλωνουν βλεπεις πια εχουν μινει πισω σε αναπτυξη τα δινεις και εχεις και ενα ομοιομορφο κοπαδι. :bigemo_harabe_net-64:

θέλεις να χωρίσω με την γυναίκα μου;;;; δένεται πολύ με τα ζωάκια ( για αυτό και με παντρεύτηκε!! :-D ) δεν παίζει να δώσουμε πίσω κανένα ψαράκι απο αυτά που θα πάρουμε. Λέω να βάλω 4 δισκάκια και μερικά μικρά κοπαδόψαρα σε εύκολο φυτεμένο.. αλλά το aquascape θα το δούμε σε άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις4 γιατι ετσι δεν σχηματιζεται κοπαδι οχι οτι με 6-7 σχηματιζεται αλλα λεμε τωρα.

Βαλε 6ατομα και οταν πας σε μεγαλυτερο προσθετεις αναλογα με τα λιτρααου

Καλυτερα βαλε μονο δισκους και εβα κοπαδι των 8 ατομων cory

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις4 γιατι ετσι δεν σχηματιζεται κοπαδι οχι οτι με 6-7 σχηματιζεται αλλα λεμε τωρα.

Βαλε 6ατομα και οταν πας σε μεγαλυτερο προσθετεις αναλογα με τα λιτρααου

Καλυτερα βαλε μονο δισκους και εβα κοπαδι των 8 ατομων cory

να ρωτήσω σε πόσο διάστημα μεγαλώνουν οι δίσκοι ή είναι υποκειμενικό καθώς παίζει ρόλο η διατροφή και το νερό; θέλω να πω..σε βάθος 1 χρόνου θα έχω δυνατότητα να πάω σε πιο μεγάλο...θα ζοριστούν μέχρι τότε?

Link to comment
Share on other sites

Παρτα κοντα στα 5-6 εκατοστα και να εχουν μεγαλωσει δεν θα υπαρξει προβλημα απλα στο μεγαλυτερο θα ειναι σαφως ποιο ανετα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω σε πόσο διάστημα μεγαλώνουν οι δίσκοι ή είναι υποκειμενικό καθώς παίζει ρόλο η διατροφή και το νερό; θέλω να πω..σε βάθος 1 χρόνου θα έχω δυνατότητα να πάω σε πιο μεγάλο...θα ζοριστούν μέχρι τότε?

Φίλε Giwrgakis1981,

Μιας και το θέμα σου από αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε, να συμπεριλάβω και τις δικές μου εμπειρίες με όσα ειπώθηκαν τα παραπάνω:

Ο Δίσκος και για μένα δεν είναι το τόσο απίστευτα ευαίσθητο ψάρι που ακούμε να λένε διάφοροι, ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν οι εξής προϋποθέσεις:

- Υψηλής ποιότητας συνθήκες νερού (δηλαδή πολύ καθαρό και απαλλαγμένο απο Αμμωνία, Νιτρώδη και Νιτρικά)

- Σταθερές συνθήκες νερού και θερμοκρασίας

- Κατάλληλος όγκος νερού και set up (διαμόρφωση που τους επιτρέπει να αποσύρονται όταν αγχώνονται)

- Καλής ποιότητας τροφές

Αν για οποιοδήποτε λόγο αποτύχεις να παρέχεις συνέχεια τα παραπάνω, θα γεμίσεις άγχος και στεναχώριες γιατί θα έχεις συνέχεια προβλήματα (εντερικά, κλπ ). Είμαι παθώς και το ξέρω απο πρώτο χέρι :bigemo_harabe_net-111:

Όσο για το ιδανικό pH όταν μιλάμε για μικρά ψαράκια εκτροφής, να ξέρεις πως οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι εκτροφείς τα μεγαλώνουν σε σκληρό νερό για να βοηθήσουν την ανάπτυξη τους και όταν φτάσουν σε ένα σημείο και μετά, αρχίζουν να μαλακώνουν το νερό.

Όσον αφορά το θέμα του αριθμού των ψαριών που χρειάζεσαι, να θυμάσαι πως ο δίσκος είναι κοπαδόψαρο και μόνον στα πλαίσια ενός κοπαδιού μπορεί να χαλαρώσει. Το στρες είναι απο τις κυριότερες αιτίες πρόκλησης ασθενειών στο ψάρι αυτό.

Η συμβουλή του Antonium98 είναι σωστή κατ εμέ. Ξεκινάς με ένα κοπαδάκι 8-10 ψαριών, με πολύ καλό και συχνό τάισμα, τα ρημάζεις στις αλλαγές ώριμου νερού βρύσης (δεν χρειάζεται ακόμη να πάρεις όσμωση) και όσο τα ψάρια μεγαλώνουν μπορείς να αφαιρείς όσα μένουν λίγοι πίσω στην ανάπτυξη ώστε να δόσεις και extra χώρο στα υπόλοιπα. Έτσι σε 10-12 μήνες έχεις ένα ομοιόμορφο κοπάδι 6-8 δίσκων τους οποίος μπορείς αργότερα να μεταφέρεις και στο μεγαλύτερο ενυδρείο που προτίθεσαι αν πάρεις όπως είπες.

Η σύζυγος θα πρέπει να καταλάβει πως το να δώσεις τα μικρότερα δισκάκια σε κάποιον άλλο συγχομπίστα, κάνει καλό και σε αυτά και σε εσένα και σε όσα μείνουν πίσω.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν γίνεται απλά η πρέπει να είναι μαθημενεοι από μικροί σε τέτοιο νερο η να τους προσαρμοσεις μέσα σε πολυ μεγάλο χρονικό διάστημα

Εγώ τους πρώτους δίσκους μου τους είχα σε ph 8 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αλλά όχι και σε ότι νερο τους βάλεις όπως λέει ο φίλος ποιο πανω

οπα !!!παρεξηγησης εδω!! και μαλλον φταιω εγω ετσι οπως το αποτυπωσα..

Εγω αναφερομαι σε οτι αφορα σκληροτητες-οξυτητες κτλ.Ασχολουμαι με δισκους πανω απο 12 χρονια και θεμα με την ποιοτητα του νερου(μαλακο-σκληρο -οξυ)δεν ειχα ποτε!!!ενοειται οτι το νερο των δισκων πρεπει να ειναι πεντακαθαρο και πλουσιο σε ιχνοστοιχεια..χωρις αμμωνιες νιτρικα φωσφορικα και οτι αλλο εμποδιζει στην αναπτηξη- διαβιωση και την αριστη υγεια του δισκου.

Ξεκαθαρισα οτι μιλαω για δισκους εκτροφης.Θα πω οτι χομπιστας εδω ειχε γεννα επιτυχημενη σε καθαροτατο νερακι βρυσης με ph ανω του 8!!

θα πω επισης οτι η πρωτη δικη μου επιτηχημενη γεννα ηταν πριν 7 χρονια αν θυμαμαι καλα με νερακι βρυσης μονο με ph 7.5 και ανω... και θα σου πω οτι και αυτην την στιγμη οι δισκοι μου ζουν σε 7.5 ph.και κατα διαστηματα εχει ανεβει και περισσοτερο(δεν θα μπω στην διαδικασια να ανεβασω φωτο να δεις την εικονα των ψαριων μου.....)

Αναφερθηκε και απο αλλα παιδια αλλα θα το ξαναπω κι εγω.

Ειδε ποτε κανεις εμπορο ,ή εκτροφεα να προσπαθει να χαμηλωσει το ph των ενυδρειων τους??

Ειδατε ποτε καποιον εκτροφεα-εμπορο να χρησιμοποιει αντιστροφη οσμωση σε ενυδρειο του??

ή να το θεσω και διαφορετικα....

Σε ph ανω του 8 τι μπορει να παθει ο δισκος δηλαδη??

Παιδια προς αποφυγην παρεξηγησεων δεν κανω αντιπαραθεση, απλα και μονο μου αρεσε η κουβεντα σας και εγραψα στο θεμα βιωματα απο τα ψαρια μου και φιλων και ηθελα να τα μοιραστω μαζι σας

και συγχρονως να βοηθησουμε και τον φιλο μας που τωρα ξεκινα...

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Giwrgakis1981,

Μιας και το θέμα σου από αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε, να συμπεριλάβω και τις δικές μου εμπειρίες με όσα ειπώθηκαν τα παραπάνω:

Ο Δίσκος και για μένα δεν είναι το τόσο απίστευτα ευαίσθητο ψάρι που ακούμε να λένε διάφοροι, ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν οι εξής προϋποθέσεις:

- Υψηλής ποιότητας συνθήκες νερού (δηλαδή πολύ καθαρό και απαλλαγμένο απο Αμμωνία, Νιτρώδη και Νιτρικά)

- Σταθερές συνθήκες νερού και θερμοκρασίας

- Κατάλληλος όγκος νερού και set up (διαμόρφωση που τους επιτρέπει να αποσύρονται όταν αγχώνονται)

- Καλής ποιότητας τροφές

Αν για οποιοδήποτε λόγο αποτύχεις να παρέχεις συνέχεια τα παραπάνω, θα γεμίσεις άγχος και στεναχώριες γιατί θα έχεις συνέχεια προβλήματα (εντερικά, κλπ ). Είμαι παθώς και το ξέρω απο πρώτο χέρι :bigemo_harabe_net-111:

Όσο για το ιδανικό pH όταν μιλάμε για μικρά ψαράκια εκτροφής, να ξέρεις πως οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι εκτροφείς τα μεγαλώνουν σε σκληρό νερό για να βοηθήσουν την ανάπτυξη τους και όταν φτάσουν σε ένα σημείο και μετά, αρχίζουν να μαλακώνουν το νερό.

Όσον αφορά το θέμα του αριθμού των ψαριών που χρειάζεσαι, να θυμάσαι πως ο δίσκος είναι κοπαδόψαρο και μόνον στα πλαίσια ενός κοπαδιού μπορεί να χαλαρώσει. Το στρες είναι απο τις κυριότερες αιτίες πρόκλησης ασθενειών στο ψάρι αυτό.

Η συμβουλή του Antonium98 είναι σωστή κατ εμέ. Ξεκινάς με ένα κοπαδάκι 8-10 ψαριών, με πολύ καλό και συχνό τάισμα, τα ρημάζεις στις αλλαγές ώριμου νερού βρύσης (δεν χρειάζεται ακόμη να πάρεις όσμωση) και όσο τα ψάρια μεγαλώνουν μπορείς να αφαιρείς όσα μένουν λίγοι πίσω στην ανάπτυξη ώστε να δόσεις και extra χώρο στα υπόλοιπα. Έτσι σε 10-12 μήνες έχεις ένα ομοιόμορφο κοπάδι 6-8 δίσκων τους οποίος μπορείς αργότερα να μεταφέρεις και στο μεγαλύτερο ενυδρείο που προτίθεσαι αν πάρεις όπως είπες.

Η σύζυγος θα πρέπει να καταλάβει πως το να δώσεις τα μικρότερα δισκάκια σε κάποιον άλλο συγχομπίστα, κάνει καλό και σε αυτά και σε εσένα και σε όσα μείνουν πίσω.

Καλή συνέχεια

Ο φίλος, KokkinosK, με κάλυψε απόλυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μουkostaszoidos θα συμφωνησω σε ολα οσα εγραψες.

Μαλλον εγω κατι δεν καταλαβα.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μουkostaszoidos θα συμφωνησω σε ολα οσα εγραψες.

Μαλλον εγω κατι δεν καταλαβα.

:thumbup: :thumbup:

Ολα καλα !!!(και οχι γιατι συμφωνησες μαζι μου....)

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο θέμα με παρόμοια συζήτηση είχα γράψει:

"Ας μην είμαστε αιρετικοί στο θέμα της σκληρότητας του νερού, γιατί όπως είπαν και οι προγενέστεροι, οι δίσκοι αναπαραγωγής στις φάρμες μεγαλώνουν σε ph μεγαλύτερα του 7 χωρίς πρόβλημα.

Και μην ξεχνάμε ότι έχουν βρεθεί άγριοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!! Από αυτά που πιστεύουμε ιδιαίτερα στην Ελλάδα ότι ζούνε!

( μετρήσεις του H. Bleher και της N.Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!..."

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο θέμα με παρόμοια συζήτηση είχα γράψει:

"Ας μην είμαστε αιρετικοί στο θέμα της σκληρότητας του νερού, γιατί όπως είπαν και οι προγενέστεροι, οι δίσκοι αναπαραγωγής στις φάρμες μεγαλώνουν σε ph μεγαλύτερα του 7 χωρίς πρόβλημα.

Και μην ξεχνάμε ότι έχουν βρεθεί άγριοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!! Από αυτά που πιστεύουμε ιδιαίτερα στην Ελλάδα ότι ζούνε!

( μετρήσεις του H. Bleher και της N.Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!..."

Το εχω αναεβασει ηδη Χρηστο! :bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το λίνκ Θοδωρή :thumbup:

αλλά είπα να το ..."κοκκινίσω" !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας, θα ήθελα να πω πως, αν σήμερα θα (ξανα)έβαζα δίσκους θα τους είχα σε ph κάτω του 7, κι αυτό οχι επειδή πιστεύω πως είστε λάθος, απλά σε αυτές τις συνθήκες δεν αντιπετώπισα προβλήματα. Γι αυτό και μόνο. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάρω ένα κοπάδι μικρούς δίσκους ( 6-7 ) χωρίς α/ο για κανένα μήνα με αλλαγές νερού 50% 2 φορές της εβδομάδα, ποικιλία τροφών, μπόλικο βιολογικό υλικό και θα προσθέσω και ένα εξωτερικό φίλτρο παράλληλα με το εσωτερικό sump. Επίσης θα προσθέσω ένα θερμαντήρα ακόμα. Ερώτηση τώρα...με το θέμα φωτισμός τι γίνεται; σκέψη και εύκολο φυτεμένο μιλάμε πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε γιατι δεν αντεχουν ολα τα φυτα στις θερμοκασιες για δισκους!

Ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28089&p=233455

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας, θα ήθελα να πω πως, αν σήμερα θα (ξανα)έβαζα δίσκους θα τους είχα σε ph κάτω του 7, κι αυτό οχι επειδή πιστεύω πως είστε λάθος, απλά σε αυτές τις συνθήκες δεν αντιπετώπισα προβλήματα. Γι αυτό και μόνο. :bigemo_harabe_net-117:

Βασιλη μου!

Δεν ειπε κανενας για λαθος.Εδω εχουμε ακουσει και 8ph

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας, θα ήθελα να πω πως, αν σήμερα θα (ξανα)έβαζα δίσκους θα τους είχα σε ph κάτω του 7, κι αυτό οχι επειδή πιστεύω πως είστε λάθος, απλά σε αυτές τις συνθήκες δεν αντιπετώπισα προβλήματα. Γι αυτό και μόνο. :bigemo_harabe_net-117:

Μα το θεμα πιστευω ειναι η αντιπαραθεση! Με την καλη εννοια βεβαια. Επιχειρηματα και αντεπιχειρηματα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη δηλώνω καταρχήν άσχετος με τους δίσκους και είμαι ο τελευταίος που μπορεί να προτείνει κάτι σε κάποιον.

Μπορώ ΄ομως να αναφέρω την δική μου εμπειρία με τους δίσκους τους τελευταίους 5 περίπου μήνες.

Τους δικούς μου δίσκους τους έχω με γάργαρο νεράκι βρύσης σε ph 7,6 και θερμοκρασία 29 βαθμούς.

Τους ταίζω 2-3 φορές την ημέρα και αλλάζω νερό μόνο με αντιχλ΄ωριο 30% κάθε Κυριακή.

Το καλοκαίρι έλειψα για μια εβδομάδα και έπαθα μεγάλη ζημιά στο ενυδρείο. Γύρισα και βρήκα τους δίσκους μου να κολυμπάνε σε νερό που το τεστ αμωνίας πρέπει να ήταν πάνω από κάθε επιτρεπτό όριο. Όχι μόνο δεν έπαθαν τίποτα αλλά μόλις άλλαξα λίγο νερό γεννήσανε κιόλας.

Όταν πάλι χρειάστηκε να λείψω για περίπου 18 ημέρες ήρθα και βρήκα το ποιό καθαρό και κρυστάλινο νερό που είχα ποτέ χωρίς καμμιά αλλαγή νερού και μετρήσεις ιδανικές.

Όντας όπως είπα ΄ασχετος δεν ξέρω να τα εξηγήσω αυτά.

Σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα με τους δίσκους μου αλλά φάινεται από την δική μου εμπειρία ότι όσο λιγότερο ασχολούμε τόσο καλύτερα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι δίσκοι εκτροφής είναι σε Ph πάνω από 7.5 τότε καλό θα είναι νομίζω να μπουν σε νερό βρύσης με αντιχλωριο και φυσικά καλές αλλαγές νερού έπειτα σταδιακά με α/ο να ρίξω το Ph.σχετικά με το πλήθος ψαριών 5 με 6 για αρχή με προοπτική μεγαλύτερου ενυδρείου σε κανένα χρόνο.πολύ καλή φιλτρανση και κυκλοφορία νερού

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι δίσκοι εκτροφής είναι σε Ph πάνω από 7.5 τότε καλό θα είναι νομίζω να μπουν σε νερό βρύσης με αντιχλωριο και φυσικά καλές αλλαγές νερού έπειτα σταδιακά με α/ο να ρίξω το Ph.σχετικά με το πλήθος ψαριών 5 με 6 για αρχή με προοπτική μεγαλύτερου ενυδρείου σε κανένα χρόνο.πολύ καλή φιλτρανση και κυκλοφορία νερού

Αυτό πιστεύω είναι το ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω είναι το ζητούμενο.

Φίλε μου ετοιμάζω το project σου για το δισκάδικο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...