Jump to content

Ψύξη - Θέρμανση Με Αντλία Θερμότητας


tassos.maragoudakis

Recommended Posts

Οπως λειτουργεί το aircond. που δείνει ψυξη και θερμανση, τετοια κατασκευη θελω να κανω στο νεο ενυδρειο που φτιάχνω.Στο βυθο (κατω απο το χαλίκι) θα περάσω χαλκοσωλίνα επενδυμενη με πλαστικο (μιάς και ο χαλκος βλάπτει) και μεσα απο αυτη θα περνάει το φρέον για ψυξη η θερμανση αναλογα την εποχη. Το εχει δοκιμασει κανενας φιλος εδω για να μου πει εντηπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ε αντε τρελανε μας ακομη δεν ηρθες! Δωσε πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

H ιδεα σου φιλε μου ειναι πολυ καλη, με καποιες προσαρμογες.

Εγω δεν θα εβαζα χαλκοσωληνα με φρεον στο ενυδρειο αλλα πλαστικο σωληνα δικτυωμενο με νερο και εναν

εναλλακτη θερμοτητας πιο πριν για να λειτουργησει οπως η δαπεδοθερμανση στο σπιτι, οποτε αν κατσει

καμια στραβη να μην χασεις τα ψαρια.

Βεβαια μια τετοια κατασκευη θα εχει μεγαλο κοστος αλλα τα βγαζει τα λεφτα της με το περασμα του χρονου

αφου ειναι inverter και κανουν οικονομια στο ρευμα.

Βεβαια φανταζομαι μιλας για ενυδρειο απο τονο και πανω γιατι αλλιως δεν ξερω αν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα chiller ειναι ετοιμες λυσεις και για ενυδρεια που εχουμε σχεδον ολοι και ειναι σχετικα φθηνα λογο μαζικης παραγωγης.

Αν ομως εχεις κανενα DIY τερας τοτε κατι τετοιο ειναι μονοδρομος, και τα λεφτα ειναι πολλα! :bigemo_harabe_net-97:

Link to comment
Share on other sites

H ιδεα σου φιλε μου ειναι πολυ καλη, με καποιες προσαρμογες.

Εγω δεν θα εβαζα χαλκοσωληνα με φρεον στο ενυδρειο αλλα πλαστικο σωληνα δικτυωμενο με νερο και εναν

εναλλακτη θερμοτητας πιο πριν για να λειτουργησει οπως η δαπεδοθερμανση στο σπιτι, οποτε αν κατσει

καμια στραβη να μην χασεις τα ψαρια.

Βεβαια μια τετοια κατασκευη θα εχει μεγαλο κοστος αλλα τα βγαζει τα λεφτα της με το περασμα του χρονου

αφου ειναι inverter και κανουν οικονομια στο ρευμα.

Βεβαια φανταζομαι μιλας για ενυδρειο απο τονο και πανω γιατι αλλιως δεν ξερω αν αξιζει.

Απαξ και δεν υπάρχουν κολησεις στην σωλινα μεσα στο ενυδρειο δεν υπάρχει πιθανότητα διαροης, αλλα ακόμα και αν τρυπισει η χωλκοσωλινα το φρέον θα φυγει απο το εσωτερικο του πλαστικου σωλινα που τα ακρα του βρισκονται εξω απο το ενυδρειο.

Το να βάλω εναλλάκτη θα ανεβαζα το κοστος και τη δαπανη ρευματος (αλλοστε γι'αυτο το λόγο φτιάχνω την όλη κατασκευή) συν το θόρυβο του κυκλοφοριτη.

Μιλάω για ενυδρείο 600 λιτρα.

Το κοστος ειναι προσιτο αν σταθμίσουμε και τα πλεονεκτηματα (πχ.κατανάλωση ρεύματος 90 βατ, και με πολυ καλυτερη απόδοση απο την ωμικη κατανάλωση της πυράκτωσης των συμβατικών θερμαντών, επισης το καλοκαιρι δεν θα εχω εξάτμιση αρα υποβάθμιση των χαρακτηριστικών του νερου κλπ).

Οσο για το κόστος περιπου ειναι:

συμπιεστης 80 ευρο

κοντεσερ στο ντουλάπι 40 ευρο

χαλκος 30 ευρο

βανες για εναλλαγη εποχης, φρέον ψηφιακος διπλος θερμοστάτης και μικρουλικα περ.100 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι για να εχεις επιφανεια στο υποστρωμα πρεπει να κανεις σπασιματα και γωνειες για

να γινει ο σωληνας σαν σκουλικη στον πατο του ενυδρειου, αυτα πως θα γινουν χωρις κολλησεις?

Θες καλη επιφανεια για να δουλεψει γιατι θα εχεις μικρη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ της επιθυμητης

και του φρεον η του νερου.

Παντος για μενα το φρεον και ο επενδεδημενος χαλκοσωληνας στο ενυδρειο ειναι ρισκο.

(και τα 2 τοξικα για τα ψαρια...)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις την ασπρη σωλινα (αλουμινιο με επενδυση πλαστικου λευκου) που ειναι και ευκαμπτη... με αυτο το υλικο σκευτικα να το συνδεσω με τα σωματα του καλοριφερ και με επιτιριτη θερμοκρασιας για την θερμανση του ενυδρειου... τωρα εσυ μπορεις να το συνδεσεις με ψηγειο και φρεον...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι για να εχεις επιφανεια στο υποστρωμα πρεπει να κανεις σπασιματα και γωνειες για

να γινει ο σωληνας σαν σκουλικη στον πατο του ενυδρειου, αυτα πως θα γινουν χωρις κολλησεις?

Θες καλη επιφανεια για να δουλεψει γιατι θα εχεις μικρη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ της επιθυμητης

και του φρεον η του νερου.

Παντος για μενα το φρεον και ο επενδεδημενος χαλκοσωληνας στο ενυδρειο ειναι ρισκο.

(και τα 2 τοξικα για τα ψαρια...)

0 χαλκος της ψυξης με διατομές μεχρι μισή ιντσα διατειθεται σε κουλουρες αρα η καμπύλωση δεν ειναι ζήτημα.

Η διατομη που θα βάλω ειναι 1/4 της ιντσας η οποια μπορει να καμπυλωθει σε πολυ κλειστες γωνιες.

Οσο για την επιφάνεια μην ξεχνάς οτι πρακτικα θα συμπεριφερθει σαν εναλλακτης, ο συντελεστης θερμοαγωγιμότητας ειναι πολυ μεγαλος επειδη η διαδωση γινεται στο νερο και οχι στον αερα οπως στα ψυγεια. (για παραδειγμα σου αναφερω οτι οι ψυκτες νερου που συνανταμε στους δημοσιους χωρους μεσα στο καζανακι με το νερο εχουν 3 μετρα σωλινα 3/8 και επαρκει για να αποροφησει ολη την ψυκτικη υσχυ του συμπιεστη).

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως τα λες θα δουλεψει, αν το εχεις μελετησει και καλα τοτε σιγουρα θα δουλεψει!

Εγω εφτιαξα 180λτ σαμπ 5 σταδιων με πατεντα για υπερχειλιση και δουλεβει αψογα εδω και 7 μηνες και πραγματικα δεν

ηξερα τιποτα, απλα το ειχα μελετησει καλα!!! :bigemo_harabe_net-66:

Στη θεση σου, αν ειχα και τα χρηματα, θα το εκανα γιατι ειναι φοβερο project.

Βαλτω μπροστα, ανεβαζε φωτο απο την κατασκευη και τρελανε μας!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως τα λες θα δουλεψει, αν το εχεις μελετησει και καλα τοτε σιγουρα θα δουλεψει!

Εγω εφτιαξα 180λτ σαμπ 5 σταδιων με πατεντα για υπερχειλιση και δουλεβει αψογα εδω και 7 μηνες και πραγματικα δεν

ηξερα τιποτα, απλα το ειχα μελετησει καλα!!! :bigemo_harabe_net-66:

Στη θεση σου, αν ειχα και τα χρηματα, θα το εκανα γιατι ειναι φοβερο project.

Βαλτω μπροστα, ανεβαζε φωτο απο την κατασκευη και τρελανε μας!!! :bigemo_harabe_net-117:

Εχω κολησει γυαλια και κοντρες. Περιμενω τη λεντοτενια και τα αλουμινια για το καπακι και την επενδηση των γωνιων (και αυτη ειναι η μεγαλη καθυστερηση γιατι ζητησα παραξενο χρωμα και θα αργησει).Τωρα δουλευω το επιπλο.

Τα χρηματα ειναι προβλημα, μιας και εχει πεσει βροχη απο λογαριασμους εφοριες νοικια κλπ., αλλα οταν ασχολουμαι με το ενυδρειο ηρεμω και χαλαρωνω οποτε σιγα-σιγα το προχωραω.

Βγαζω ηδη φωτογραφιες και μολις το τελειωσω θα τις ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

να σου βαλω μια ιδεα..... σκεψου ποσο καταναλωση θα εχει αυτο που φτιαχνεις συγκριτικα με κατι αλλο/////..... αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...