Jump to content

Αλλαγη Ψαριων


Recommended Posts

γεια χαρα,

εδω και τους τελευταιους μηνες εχω στο ενδυρειου μου 60λτ αρκετα τροπικα μικρα ψαρια(γυρω στα 15). επειδη γενικα δεν μου αρεσε το ενυδρειο οπως το εφτιαξα(τα ψαρια ειναι μικρα,πεθαινουν που και που με συνεπεια να ειμαι συχνα στο petshop ωστε να παρω αλλο ενα. Ετσι σκεφτομαι να αλλαξω το ενυδρειο με χρυσοψαρα η κιχλιδες

1)ποσα μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου. 4 νομιζω πως ειναι υπεραρκετα

2) αν βαλω χρυψοψαρα τι θα πρεπει να αλλαξω στο ενυδρειο, τροφες-χημικα?

3) τι θα κανω με τα παλια ψαρια. το να περιμενω να ψωφισουν ολα μπορει να παρει χρονια!

τελος εχω και εναν μικρο γλειφτη που μου τον δωσαν τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον εχεις προβλημα. Κανε μια παρουσιαση εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683&p=464578 να δουμε τι εχεις και πως θα κινηθουμε. Ολα θα τα φτιαξουμε! ;)

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):

Συνολικά Λίτρα:60

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:15

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:χαλικι-βοτσαλα

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :καρβακι,αγκυα,3 μικρα φυτα πλαστικα

Υπόστρωμα:

Βυθός:

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 λαμπες

Διάρκεια φωτισμού:5-8 h

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:δυο εσωτερικα φιλτρα

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):25-28

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:καθε δυο βδομαδες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:bio nitrivec,clarity,aquatan,phosvec

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αυτα

1)ποσα μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου. 4 νομιζω πως ειναι υπεραρκετα 2) αν βαλω χρυψοψαρα τι θα πρεπει να αλλαξω στο ενυδρειο, τροφες-χημικα? 3) τι θα κανω με τα παλια ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα.

Δεν μας εχεις μετρισεις νιτρικα και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον 3 μηνες.

απο απωλειες δεν εχω πολλες, απλα γενικα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο αυτο που εφτιαξα σε αντιθεση οταν ειχα χρυσοψαρα σε αλλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και απο μενα απτα λιγα που ξερω το πας λιγο λαθος το πραγμα δηλαδη δεν περιμενουμε να πεθανουν τα ψαρακια για να αλλαξουμε συνθεση...βαλτα αγγελια να τα χαρισεις σε καποιον που τα θελει εδω στο φορουμ...τωρα για τους θανατους κατι δεν κανεις καλα...με τις συνθηκες του νερου σου και πρεπει να βρεις την αιτια..τα ψαρακια που εχεις τι ψαρακια ειναι???πρωτα διαλεγουμε τι ψαρια θελουμε και κατοπιν τα αγοραζουμε αν μπορουμε να τους προσφερουμε τις καταλληλες συνθηκες...οσο αναφορα τωρα τα χρυσοψαρα που λες το πολυ με 2 στα 60 λιτρα εισαι οκ 4 ειναι υπερβολη...ο πλεκο που λες επισης δεν κανει για το 60αλιτρο γινεται τεραστιος και ζει σε μαλακο νερο...

Link to comment
Share on other sites

το πλεκο θα φυγει ετσι και αλλιως!

ευτηχως ειναι μικρο ακομα!

οσο αφορα, πραγματικα δεν ξερω και γω τι να κανω. για χαρισμα ισως πανε γιαπ πουλημα δεν αξιζει.

για κιχλιδες κιτρινες τι λετε?

επισης θα πρεπει να αλλαξω χημικα? συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μισο. Στο λινκ που σου δωσα πιο πανω κανε ενα κοπο και καντο copy paste οπως ειναι γιατι εβγαλα τα ματια μου.

Δεν ειναι αναγκη να τα χαρισεις, πουλησε τα.

Πρωτα πρεπει να βρουμε που εντοπιζεται το προβλημα και μετα θα παμε στην ψαροσυνθεση! Υποψιαζομαι προβλημα με την βιολογια του φιλτρου σου και κατ επεκταση αμμωνια ή κατι τετοιο!

Τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να διαβάσεις εξ αρχής τα άρθρα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915 άμεσα, αλλά και πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε νέα ψαροσύνθεση. Θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες και χρήσιμες πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις ψάρια πριν διαβάσεις τα link που σου έδωσαν τα παιδια παραπάνω θα σου πω κι εγω. Για να το προχωρήσω λίγο ακόμα το θεμα, τα ψάρια που ονειρεύεσαι να δεις στη γυάλα σου όπως μας τα περιέγραψα παραπάνω, μάλλον δε θα τα δεις τελικά (4 χρυσόψαρα και ειδικα τις κίτρινες κιχλίδες) Τα λίτρα σου ειναι πολυ λίγα. Ξεκίνα σωστα για ενα σωστό στρωσιμο και για την ψαροσύνθεση θα σου πούμε ο κάθε ένας την άποψή του και εσυ θα αποφασίσεις. Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

δυο εσωτερικα φιλτρα.με σφουγγαρι ανθρακα,υαλοβαμβακα και σιφοραξ

Βιολογικό υλικό δεν έχεις τα φίλτρα;
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε παιδια,σιγουρα εχουν γινει λαθη μιας και ειναι το πρωτο ενυδρειο που φτιαχνω(ειχαι και παλαιοτερα ενα 20 λτ με 2 χρυσοψαρα απο φιλη μου) και ολο εγινε και με γνωμωνα την οσο μεγαλυτερη οικονομια. βσκ αυτο που δεν μου αρεσε σε αυτο ειναι τα πολυ μικρα ψαρακια(ζεβρες,νεον τετρα) σε αντιθεση με δυο χρυσοψαρα που ειχα. οποτε αυτο πυ κραταω ειναι, βελτιστωπιηση του ενυδρειου οσο το δυνατον καλυτερα και απο κει να δουμε με μενα ψαρια τι θα μπει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις που θα μπορουσαν να δωθουν τα ψαρια? σε petcity δεχονται?

Γιατί δε τα βάζεις σε αγγελία αν ειναι να τα χαρίσεις και να τα πάρει ένας συνχομπίστας; Στα περισσότερα καταστήματα, αν όχι σε όλα, ναι τα δέχονται.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...