Jump to content

Αλλαγη Ψαριων


Recommended Posts

οκ.αυτα που θελω να κρατησω ειναι γενικα τα μικρα ψαρακια(ζεμπρες-τετρα-και αλλα δυο) , απο κει και περα τι μπορω να βαλω και ποσα στο συνολο?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες συνεχιζω εδω μιας και εβγαλα μερικες φωτογραφιες απο το ενυδρειο μου

DSC_0783_zps99e248ad.jpg

εχουμε και λεμε (2 νεον τετρα,6zebra danio,1pleco,) αυτα που δεν ξερω απο ονομασιες ειναι(2 κοκκινα,2 κιτρινα-μαυρα,1ασημενιο,1κοκκινο-ασπρο,1 με κιτρινη ουρα, 1ασπρο μαυρο,2 μικρα ασπρο μαυρα)

Λοιπον παμε: Κατω αριστερα το κοκκινο πιτσιλωτο ειναι μολυ, το ακριβως απο πανω του ασπρομαυρο ειναι πλατυ. Πανω απ το πλατυ ειναι γκαπυ. Διπλα απ το γκαπυ ειναι 2 ζεμπρα ντανιο. Ολα τα υπολοιπα πανω ειναι πλατυ και τα κατω ειναι νεον! Ποια θες;

Πρεπει το ενυδρειο να αλλαχθει ριζικα. Να φυγει το πολυχρωμο χαλικι και να βγαλεις ολα τα πλαστικα φυτα και καραβακια, σταμνες κτλ!

Πες οτι τα διωξαμε ολα και κρατας τα ντανιο. Τα ζωοτοκα, δηλαδη γκαπυ, πλατυ και μολυ δεν κανουν χωριο με ντανιο και νεον!

Νεον με ντανιο δεν ειναι και πολυ καλος συνδιασμος αλλα πες ενταξει!

Ξαναμετρα τις διαστασεις σε παρακαλω γιατι μου φαινεται λιγο μικρο το ενυδρειο για 105 λιτρα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσεις τι παραμέτρους νερού θέλουν τα ψάρια σου, να φτιάξεις το νερο εκει που πρέπει και μετά πας στα ψάρια. Πολυ βιαστικός είσαι και θα κάνεις χοντρά λάθη!

Link to comment
Share on other sites

ωραια ας ξεκινησουμε απο πανω προς τα κατω σιγα σιγα

1)αλλαγη χαλικιου.οκ.τι βαζω μετα?

2)διακοσμητικα μπηκαν ετσι προχειρα να υπαρχουν.τα βγαζω

3)διαστασεις ειναι 60χ35χ50 σου λεω και παλι

4)απο μετρησεις ειμαστε καλα?

5) εγω θελω να κρατησω ντανιο και τετρα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφου θα βγαλεις ολα αυτα που ειπαμε θα βαλεις ή φυσικο χαλικι ή αμμο! Απο διακοσμητικα να χρησιμοποιησεις αληθινα φυτα, ξυλα και πετρες !

Αν κρατησεις αυτα που λες καντα κοπαδι των 8 και τελος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειπαρχει καποιο λινκ με τιμες? θα μπορουσα εκτος απο ενα κοπαδι των 8 να ριξω κατι αλλο μεσα η αποκλειστικα αυτα?

Επισης ειπαρχουν και αυτα τα ψαρακια!

DSC_0790_zps1c1f73f4.jpg

DSC_0789_zps03281e9d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα ειπα αυτα. Ειναι τα πλατυ!

Δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τριτο κοπαδι! Αντε να βαλεις καποια κορυντορας γατοψαρα που καθονται πατο ή καμια νανοκιχλιδα. Αλλα αν επιλεξεις αυτο, καλυτερα να διωξεις τα ντανιο και να κρατησεις τα νεον.

Επισης για κορυ και νανοκιχλιδες αποκλειστικα και μονο αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η γνωμη μου ειναι να κρατησεις τα νεον μονο και να τα κανεις 8,να βαλεις και μια 6αδα corydoras αλλα θα βαλεις αμμο μεσα.Θα βαλεις κανενα ωραιο ξυλαρακι και ευκολα φυτα θα εισαι αρχοντας.Εχεις μικρο μηκος για να βαλεις και δευτερο κοπαδι.Τι λαμπες εχεις?Σε ρωταω γιατι το βλεπω πολυ μπλε το ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

στην αμμο θα φυτεψω πανω φυτα? επισης απο που και ποσο? δλδ θα παρω σκετη αμμο και θα την ριξω

Την αμμο θα την παρεις απο πετ σοπ ή απο μαντρα με οικοδομικα υλικα! Χαλαζιακη αμμο για ενυδρειο ψιλη! Καλο πλυσιμο και ναι στην αμμο θα φυτεψεις.

Υπαρχουν βεβαια και φυτα που δεν θελουν φυτεμα αλλα δεσιμο σε πετρα ή ξυλο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

περιπου ποσα κιλα θα χρειαστω και με μια γρυγορη υπολογιση ποσα χαρτονομισματα θα θελω!

δυο λαμπες μια μπλε μια ασπρη των 24 watt

Link to comment
Share on other sites

Η μπλε η λαμπα που εχεις δεν κανει,θελει αλλαγη.Η ασπρη ποσα κελβιν ειναι?

Τωρα τιμες προσωπικα δεν ξερω να σου πω.Πρωτα ομως πρεπει να αποφασησεις τι θα κανεις με τα ψαρια και με ποια θα ασχοληθεις.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να θελει αλλαγη η λαμπα, καμενη ειναι? εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι 2 κοπαδια ζεμπρα και νεον και απο εκει και περα βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτη η λαμπα ειναι για θαλασσινο και αν την αφησεις θα πιασεις αλγες.

Πες μου και τι κελβιν ειναι η αλλη να σου πω αν κανει και αυτη.

Εγω για τα ψαρια σου ειπα την γνωμη μου,ειναι και τα 2 ειδη γρηγοροι κολυμβητες και θελουν μεγαλο μηκος,πραγμα που εσυ δεν εχεις.

Απο κει και περα δικο σου ειναι το ενυδρειο,εσυ αποφασιζεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχισεις παλι τα "βλεπουμε" θα καταληξεις παλι εδω! Καλυτερα να δωσεις και τα ζεμπρα και να κρατησεις μονο τα νεον.

Τα κορυ εξαρταται το μαγαζι αλλα δεν νομιζω να τα βρεις πιο ακριβα απο 3 ευρω!

Θα χρειαστεις γυρω στα 15 κιλα αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και το προφιλ των zebra danio να δεις τι ενυδρειο θελουν...http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

Link to comment
Share on other sites

Καπου πανω στη λαμπα πρεπει να λεει Κελβιν (Κ)

Εκτος αν αυτο που γραφεις ειναι 6500Κ

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...