Jump to content

Αλλαγη Ψαριων


Recommended Posts

Θα τα παρεις αφου βαλεις την αμμο! Την ιδια μερα δηλαδη. Και αφου βγαλεις το χαλικι και βαλεις την αμμο, θα φυτεψεις και θα γεμισεις νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να ριξεις μια ματια εδω

Εγω θα γεμιζα ολη την πλατη με εχινοδορους ( τρια φυτα ειναι καλα για το ενυδρειο σου )! Σε μια γωνια πισω θα εβαζα την βαλισνερια και μετα θα εντυνα τα ξυλα και τις πετρες με ανουμπια, μος και μικροσοριουμ!

Εδω ενοουσα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83262&p=767496

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να ριξεις μια ματια εδω

Εγω θα γεμιζα ολη την πλατη με εχινοδορους ( τρια φυτα ειναι καλα για το ενυδρειο σου )! Σε μια γωνια πισω θα εβαζα την βαλισνερια και μετα θα εντυνα τα ξυλα και τις πετρες με ανουμπια, μος και μικροσοριουμ!

Οι εχινόδοροι βγάζουν ρίζες πολυ μεγάλες και αν βάλει τρεις δε θα πνίξουν το ενυδρειο του που δεν ειναι και μεγάλο; Αν θελήσει να φυτέψει κοντά αλλα φυτα, δε θα έχει θέμα;
Link to comment
Share on other sites

βασικα ακομα δεν εχω κατασταλαξει αν θα γινει αυτην την βδομαδα η την αλλη με το καθιερωμενο καθαρισμα στο ενυδρειο. την αμμο θα την παρω αυτην την βδομαδα ετσι και αλλιως και φυτα την προηγουμενη πριν το σεταρω ολα. το θεμα μου απλα ειναι οτι το νερο το αλλαξα προχθες,εριξα και τα χημικα τα οποια κοστιζουν αρκετα και θα παει ολο το νερο για πεταμα!

επισης αν μπορεις δωσει μου ενα λινκ που θα βρω καμια πετρα-κλαδακι!

Link to comment
Share on other sites

Οι εχινόδοροι βγάζουν ρίζες πολυ μεγάλες και αν βάλει τρεις δε θα πνίξουν το ενυδρειο του που δεν ειναι και μεγάλο; Αν θελήσει να φυτέψει κοντά αλλα φυτα, δε θα έχει θέμα;

Πρωτα να ριξεις μια ματια εδω

Εγω θα γεμιζα ολη την πλατη με εχινοδορους ( τρια φυτα ειναι καλα για το ενυδρειο σου )! Σε μια γωνια πισω θα εβαζα την βαλισνερια και μετα θα εντυνα τα ξυλα και τις πετρες με ανουμπια, μος και μικροσοριουμ!

;)

βασικα ακομα δεν εχω κατασταλαξει αν θα γινει αυτην την βδομαδα η την αλλη με το καθιερωμενο καθαρισμα στο ενυδρειο. την αμμο θα την παρω αυτην την βδομαδα ετσι και αλλιως και φυτα την προηγουμενη πριν το σεταρω ολα. το θεμα μου απλα ειναι οτι το νερο το αλλαξα προχθες,εριξα και τα χημικα τα οποια κοστιζουν αρκετα και θα παει ολο το νερο για πεταμα! επισης αν μπορεις δωσει μου ενα λινκ που θα βρω καμια πετρα-κλαδακι!

Το νερο δεν θα το πεταξεις! Να πεταξεις αυτο που θα κανεις την αλλαγη και το υπολοιπο ξανα στο ενυδρειο. Ετσι κι αλλιως τα ψαρακια καπου πρεπει να τα βαλεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη μαλλον για παρασκευη βραδυ τα αγοραζω ολα, θα μπορουσαν τα φυτα να μεινουν προχειρα μια μερα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Οι εχινόδοροι βγάζουν ρίζες πολυ μεγάλες και αν βάλει τρεις δε θα πνίξουν το ενυδρειο του που δεν ειναι και μεγάλο; Αν θελήσει να φυτέψει κοντά αλλα φυτα, δε θα έχει θέμα;

Μου φαινεται το πας φιρι φιρι να τσακωθουμε! :P

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται το πας φιρι φιρι να τσακωθουμε! :P

Ε και; Υπάρχει κατηγορία για να ζητήσουμε συγνώμη ο ένας στον άλλο μετά.... χαχαχαχα!

Ειναι λάθος αυτο που λέω; Ο εχινόδορος βγάζει τρελές ρίζες και αν βάλεις και πολλούς μαζί φαντάζομαι θα γίνει το έλα να δεις στο υπόστρωμα. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ε και; Υπάρχει κατηγορία για να ζητήσουμε συγνώμη ο ένας στον άλλο μετά.... χαχαχαχα!

Ειναι λάθος αυτο που λέω; Ο εχινόδορος βγάζει τρελές ρίζες και αν βάλεις και πολλούς μαζί φαντάζομαι θα γίνει το έλα να δεις στο υπόστρωμα. Κάνω λάθος;

Οχι δεν κανεις λαθος! Ετσι ειναι. Ενταξει ομως για 2-3 στην πλατη μια χαρα θα ναι πιστευω! Αν δεν πας και για τιγκα φυτεμενο δεν εχεις προβλημα! Οταν ειχα ξηλωσει τις Hygrophilia απο το παλιο μου εκει να δεις ριζα!

Βεβαια αυτο δεν θα το αποφασισω εγω αλλα ο φιλος sakinor!

Πρεπει να φτιαξουμε και μια κατηγορια που να λεγεται "Ριξε ενα μπινελικι" ! :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε

αλλαξα νερο,εβγαλα χαληκι,εβαλα την μαυρη αμμο,πηγα petcity και πηρα 2χ3ειχε μεσα το καθε ενα φυτα για 4,5 ευρω. Τωρα για τα ψαρακια,εδωσα δυο και ενα μου ψοφησε και μενω με αυτα για λιγο ακομη

φωτος ερχονται

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι μου τα βγαζει ολα κολλητα αυτα που γραφω!

Δεν τα βγάζει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ροζ που φιανονται τι ειναι; Τροφη; Αστα κανα 2 μερες αταιστα, δεν παθαινουν τιποτα!

Τα φυτακι βαλατα πισω καλυτερα γιατι θα μεγαλωσουν πολυ και δεν θα βλεπεις τιποτα!

Τι φυτα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

ναι τροφη ειναι. τα φυτα δεν εχω ιδεα για την ονομασια. υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω πριν ανοιξω θεμα για την αλλαγη ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Ο pleco υπήρχε ήδη στο ενυδρείο ή τον αγόρασες πρόσφατα?Αν είναι πρόσφατο έκανες πολύ μεγάλο λάθος...Πες μου τι ψάρια τελικά θα κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι τροφη ειναι. τα φυτα δεν εχω ιδεα για την ονομασια. υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω πριν ανοιξω θεμα για την αλλαγη ψαριων?

Τι εννοεις; Τι θεμα θα ανοιξεις; Αυτο εδω δεν κανει;

Link to comment
Share on other sites

με τα ψαρια θα μεινω λιγο καιρο ετσι.Θεμα καινουργιο ειπα θα ανοιξω μιας και δεν ξερω ποτε θα γινει η αλλαγη ψαριων. οσο αφορα το πλεκο υπαρχει αρκετο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλα πρεπει να ξεκινησεις σιγα σιγα! Μην τα ταισεις για κανα δυο μερες και κρατα τα φωτα κλειστα! Εδω να συνεχισεις και για τα ψαρια και μολις ξεθολωσει βαλε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα κατι απ την ιδια ηπειρο οπως καρδιναλιους http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36896&p=323415 αλλα εσυ εχεις τον τελευταιο λογο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...