Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας,

εδω και 2 βδομαδες παρατηρω σε ενα πλατυ που μεγαλωσα εγω κατι ασπρο σαν χνουδι που καλυπτει σχεδον ολο το κεφαλακι του.Που και που ξυνεται απο καποια σκληρα αντικειμενα μεσα στο ενυδρειο.Ολη μερα καθεται σε ενα φυλλο,κατω στις πετρες η στο φιλτρο.Την ουρα του την εχει συνεχως μαζεμενη και μητερη.Τρωει ομως κανονικα.Εχει κανεισ καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? :umm:

να μερικες φωτογραφιες δεν ξερω ομως αν φενεται καλα προσεξτε το κεφαλι του :turned:post-57289-0-66294900-1382976904_thumb.jpgpost-57289-0-87162800-1382976922_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι εμφανες οτι δεν ειναι καλα Νουλα. Κανε ενα κοπο και συμπληρωσε την γνωστη φορμα να δουμε τι γινεται! Αν μπορεις λιγο καλυτερες φωτο. Στο δευτερο ψαρακι κρεμεται κατι απ το ματι ή κανουν πουλακια τα δικα μου ματια;

Link to comment
Share on other sites

παρασιτικη ασθενεια ειναι σιγουρα.

το ασπο χνουδι δειχνει velvet,αλλα οι φωτος δεν ειναι πολυ καθαρες.

συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : εχει κατι σαν ασπρο χνουδι στο κεφαλι και ξυνεται.Την ουρα του την εχει μαζεμενη και ειναι παντα μυτερη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:60
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): αν και δε καταλαβα τι εννοει πανω στο φιλτρο γραφει ακουαμπολ 130
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):το χω παντα στο δυνατο
- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 γκαπι,6 πλατυ.2 χαλαρια και πολλα νεογεννητα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 1 φορα την ημερα,αλλαγες ερου καθε βδομαδα 30%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7
- KH:7.5
- GH:13
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):14
- Θερμοκρασία:24
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: της sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: πλατυ
- Ιστορικό Ψαριού: δεν ειναι πολυ μεγαλο,μεγαλωσε στο ενυδρειο
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):το χρωμα φυσιολογικο,ορεξη κανονικη,αναπνοη κανονικη,δε κινειται πολυ.Θα λεγα παρα πολυ λιγο.Περναει την ωρα του καθοντας πανω σε ενα φυλλο ή μεσα στη βεντουζα του φιλτρου.Την ουρα του την εχει μαζεμενη και μυτερη και ξυνεται παντου.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δε ξερω

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κανενα
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το ματι δεν ειναι τιποτα δε ξερω πως βρεθηκε εκει χΔ αν και ενα αλλο πλατυ εχει οντως προβλημα με το ματι του.Αλλα κατσε να λυσουμε πρωτα αυτο και μετα ερχεται αι το αλλο

Link to comment
Share on other sites

φωτος θα προσπαθησω να βγαλω αν και ειναι λιγακι δυσκολο γιατι δε φενεται πολυ καλα παω να δοκιμασω :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Νουλα αυτες ειναι χειροτερες απο τις προηγουμενες!

Κατι σαν μυκητες και παρασιτα μου φαινεται αλλα μηπως εχει κανεις αλλος μια καλυτερη αποψη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα που το κοιτουσα μου φενεται σαν να εφυγε καπως απο το κεφαλι αλλα εε πως να το πω.. σαν να εφαγε και το κεφαλιι καταλαβατε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το κεφαλι εχει τρυπα; Σαν γδαρσιμο; Τι ακριβως; Εμφανιστηκε σε αλλο σημειο στο σωμα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

σε αλλο σημειο δεν εμφανιστηκε αλλα το χνουδι δεν εφυγε και ειναι γδαρμενο το κεφαλι

Link to comment
Share on other sites

Σαν mouth rot disease μου ακουγεται χωρις να ειμαι σιγουρος! Ας περιμενεις καλυτερα και καποιον αλλο αλλα χωρις καλες φωτο ειναι λιγο δυσκολο να μαντεψουμε!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει πηγα χθες στο πεσ σοπ και μου εδωσαν ενα φαρμακο τωρα ειναι καλυτερα πρεπει να το βαζω τρεις μερες τελικα μου ειπα πως ειναι μυκητες :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο φαρμακο σου δωσαν και τι ακριβως σου ειπαν οτι εχει;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο esha ακριβως; Παρακαλω αν μπορεις να μας γραψεις για να ξερουμε κι εμεις τι γινεται! Τωρα παει καλα δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι καλυτερα κολυμπαει και εχει φυγει λιγο το χνουδι αλλα την ουρα ακομα μυτερη την εχει και το φαρμακο ειναι ενα esha 2000

και μια ερωτηση ακυρη.Γινεται ενα σαλιγκαρι να φαει ενα μικρο?

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν να το βαζο για τρεις μερες τη πρωτη μερα 13 σταγονες τη δευτερη 6 και τη τριτη 6 τωρα ειναι η τελευταια μερα που το βαζω

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι ενα ηπιο φαρμακο ευρεως φασματος! Ενημερωνε μας για την εξελιξη!

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους το ψαρακι μου ειναι πολυ καλυτερα,κολυμπαει και τρωει καλα το μονο που με ανυσηχει ομως ειναι η μυτερη ουρα.Δε την απλωνει με τιποτα :/ ολα τα αλλα καλα.Φαρμακο δε βαζω πια γιατι χθες ηταν η τελευταια μερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...