Jump to content

Πολυ Αργή Περισυλλογή Νερου Απο Μονάδα Α/ο


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εδώ και αρκετό καιρο χρησιμοποιώ Α/Ο. Το ενυδρειο μου ειναι 110 καθαρών λίτρων και κάθε Κυριακή αλλάζω 32 λίτρα περίπου απο τα οποία νερο βρύσης ειναι τα 3 λίτρα και τα υπόλοιπα απο Α/Ο. Η μονάδα ειναι με 150άρα μεμβράνη. Το πρόβλημα ειναι ότι μαζεύω τα 29 λίτρα σε περίπου 3 ώρες και κάτι. Η πίεση του δικτύου στην περιοχή δεν ειναι βέβαια και η καλύτερη αλλα κάθε διαμέρισμα έχει το δικό του πιεστικό μηχάνημα και μάλιστα πολυ δυνατό (δε ξέρω αν έχει σχέση αλλα η πίεση του νερου που βγαίνει απο τη βρύση ειναι παρα πολυ καλή). Η οικοδομή ειναι διόροφη και μένω στον δεύτερο. Το πιεστικό μηχάνημα βρίσκεται πανω απο το διαμέρισμά μου. Με τέτοια μεμβράνη πίστευα ότι θα το συγκέντρωνα σε καμία ώρα το πολυ το νερό, μη πω λιγότερο. Τι μπορεί να συμβαίνει ή τι μπορω να κάνω για να βελτιώσω την κατάσταση; Μια μέρα με πήρε ο ύπνος και το μισό σπίτι εγινε παραλία οταν είχα ξυπνήσει. Δε μπορεί να συνεχιστεί αυτη η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μη κοιμασαι οταν κανεις αλλαγη νερου! Βασικο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μη κοιμασαι οταν κανεις αλλαγη νερου! Βασικο! ;)

.....δεν το πήγαινα για ύπνο ρε Θοδωρή αλλα μετα απο τόσες ώρες τι να κάνω κι εγω ο άμοιρος; ακούμπησα μαξιλάρι και την πατησα!
Link to comment
Share on other sites

Και για την πίεση κοίτα λίγο για '' αντλία πίεσης (booster pump) '' αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν κάνει γι'αυτό που θές

Link to comment
Share on other sites

Και για την πίεση κοίτα λίγο για '' αντλία πίεσης (booster pump) '' αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν κάνει γι'αυτό που θές

Αυτο το πιεστικό μηχάνημα που έχουμε κάνει την ιδια δουλεια. Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα πρέπει να ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Μια λυση αν δεν βαλεις Booster pump, να βαλεις αλλη μια 150αρα σε σειρα και θα δεις μεγαλη διαφορα στην αποδοση

Και μην ξεχνας οσο πεφτει η θερμοκρασια και παγωνει το νερο(κυριως βραδινες ωρες) πεφτει και η αποδοση της μεμβρανης

Φροντισε να την προστατευεις απο χαμηλες θερμοκρασιες ειδικα εσεις στις βορειες περιοχες

Link to comment
Share on other sites

Πως θα προσαρμόσω τη δεύτερη μεμβράνη; Γινεται με κάποιο τροπο; Μόλις πάω στο σπίτι θα σου στείλω φωτο την όσμωση που έχω να μου πεις πως θα μπορέσω να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

την ίδια έχω και εγώ .και εμένα τόσο κάνει .απλά εγώ βάζω τα δοχεία μέσα στην μπανιέρα !!!!οπότε και ύπνος να με πάρει δεν τρέχει τίποτα .χαχαχαχ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω μπαλκόνι...οπότε και να ξεχαστώ δεν τρέχει και τίποτε...(πέραν ότι σπαταλάω τσάμπα νερό)...!Αλήθεια,αν η όσμωση είναι έξω και την βλέπει πχ ο ήλιος ή το κρύο τον χειμώνα,έχει επιρροή στο νερό που παράγει;Όχι ποσοτικά ε...μιλάω για την ποιότητα του...!

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου ειναι αν μπορω να κάνω κάτι για να διορθώσω την κατάσταση. Υπάρχει κάτι; Ενώ έχω πιεστικό, γιατι δε βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

Το πιεστικο

Δεν σου δίνει μόνιμα δυνατότερη ροή...μόλις ξεκινάεισου δίνει πίεση,ενώ μόλις σταματήσει πέφτει πάλι σιγά σιγά....κοινώς η ροήνου έχει σίγουρα σκαμπανεβάσματα εφόσον παίζεις με πιεστικό....!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μονάδα που έχω. Δε το κόβω και εύκολο να προσθέσω μεμβράνη.

δεν ειναι δυσκολο θα χρειαστεις ενα κιτ αναβαθμισης

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29918

κ την συνδεσμολογια που σου λεει στα χαρακτηριστικα!

''Θα πρέπει η μεμβράνη που θα διαλέξουμε να είναι ίδιας παραγωγής με την μεμβράνη που διαθέτουμε''

οσο για το shut off valve να μην πλυμμηριζεις κοιτα αυτο

http://www.waterwaves.gr/images/Manuals/Auto_Shut_Off_Kit.pdf

Link to comment
Share on other sites

γενικα απο αυτες τις compact α/ομην περιμενεις θαυματα.σχεδον ποτε δεν πλησιαζουν αυτα που αναγραφουν.

στηνθεση σου θα εβαζα μια με προφιλτρα των 10'' και οχι ψειρες για προφιλτρα.θα δεις αρκετη διαφορα στην ποιοτητα και ποσοτητα νερου.

Link to comment
Share on other sites

γενικα απο αυτες τις compact α/ομην περιμενεις θαυματα.σχεδον ποτε δεν πλησιαζουν αυτα που αναγραφουν.

στηνθεση σου θα εβαζα μια με προφιλτρα των 10'' και οχι ψειρες για προφιλτρα.θα δεις αρκετη διαφορα στην ποιοτητα και ποσοτητα νερου.

Αυτές οικονομικά πανε στο Θεό ρε φίλε και δε με παίρνει!....μάλλον θα περιμένω το τρίωρο που λέγαμε ..... με κανά φραπέ στο χέρι για να μη ξαναπλαγιάσω και δώ πάλι κανά όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

στην μπανιερα βαλτη βαλε και κανα 60αρι βαρελι απο κατω και εισαι καλυμενος για ενα 3ωρο!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το λες και στον θεο.....

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30122

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυσκολο θα χρειαστεις ενα κιτ αναβαθμισης

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29918

κ την συνδεσμολογια που σου λεει στα χαρακτηριστικα!

''Θα πρέπει η μεμβράνη που θα διαλέξουμε να είναι ίδιας παραγωγής με την μεμβράνη που διαθέτουμε''

οσο για το shut off valve να μην πλυμμηριζεις κοιτα αυτο

http://www.waterwaves.gr/images/Manuals/Auto_Shut_Off_Kit.pdf

Σωστος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...