Jump to content

Αντιμετώπιση Ick - Θερμοκρασία


Recommended Posts

Αν για την αντιμετώπιση του ick η θερμοκρασία από 26.5 πάει στους 30 μέσα σε 2 ώρες υπάρχει θέμα για τα ψαράκια;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει ή σκέφτεσαι να το κάνεις Κωνσταντίνε ;

Νομίζω ότι είναι αρκετά απότομη η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά αντέχουν σ'αυτή τη θερμοκρασία; Έχω Ανούμπιες και ένα σαν κερατόφυλλο λίγο πιο σκληρό όμως (μου διαφεύγει το όνομα) και λίγες ακόμα (7-8) ρίζες από διάφορα μεμονωμένα φυτά.

Το ένα ψαράκι μου από τα 14 έχει 3 στίγματα στο ραχιαίο πτερύγιο που βγήκαν σήμερα. Το μεσημέρι που το είδα δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία αλλά επειδή υπάρχουν ακόμα και είναι πιο έντονα έβαλα τον θερμοστάτη στους 29+ από 26+ και η θερμοκρασία θα αγγίξει τους 30 βάσει των αποκλίσεων που έχει ο θερμοστάτης οπότε για το ick πάμε καλά, ε; Απλά η θερμοκρασία σε 1 ώρα ανέβηκε ήδη 1.5 βαθμό γι'αυτό έγραψα πριν πως θα πάει στους 30 σε 2 ώρες.

Τα υπόλοιπα ψαράκια ευτυχώς δεν έχουν το παραμικρό ακόμα. Αλάτι δε βάζω αφού ούτως ή άλλως σε κάθε αλλαγή ρίχνω λίγο. Πόσες μέρες να αφήσω τη θερμοκρασία τόσο πάνω; Μετά πρέπει να κατεβάσω σταδιακά;;

Link to comment
Share on other sites

Μαζί γράφαμε Δημήτρη. Ανέβασα την ένδειξη στους θερμοστάτες (2 έχω) και ήδη είμαι +1.5 βαθμό σε 1 ώρα.

Όλες οι μετρήσεις φυσιολογικότατες. Γιατί έβγαλε ξαφνικά; Παίζει το έντονο κυνηγητό από το αρσενικό να προκάλεσε στρες; Γιατί δεν το αφήνει σε ησυχία

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και μια φωτογραφία όταν μπορέσεις να δούμε το ψαράκι.

Αν είναι ick, κρατάς τη θερμοκρασία ψηλά , μέχρι να εξαφανιστούν τα στίγματα και συνεχίζεις στην ίδια θερμοκρασία για 10 ημέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα μία όσο καλύτερη μπορούσα.. Πώς σου φαίνεται Δημήτρη; Μου κάνει εντύπωση, γιατί:

1) Οι μετρήσεις είναι τέλειες,

2) Τα υπόλοιπα ψαράκια υγιέστατα

3) Ταΐζω με μεγάλη ποικιλία

4) Χρησιμοποιώ αλάτι και

5) Μία φορά την εβδομάδα Fishtamin στην τροφή

6) Οξυγόνωση πολύ καλή νομίζω

Τι μπορεί να έφταιξε;; Ποτέ δε βάζω τα χέρια στο νερό αν δεν τα πλύνω καλά και γενικά προσέχω πάρα πολύ

post-1185-1171981846_thumb.jpg

post-50509-0-03971500-1382996243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και από το στρες. Όσο καλά και να φροντίζουμε τα ψαράκια μας , μερικά μπορεί να μην έχουν ισχυρό ανοσοποιητικό.

Πάντως από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται ναι είναι κάτι ανησυχητικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ραχιαίο πτερύγιο τι είναι τα 3 στίγματα;; Σήμερα εμφανίστηκαν ξαφνικά

Link to comment
Share on other sites

Οκ το ειδα αλλα δεν βλεπω στο υπολοιπο κορμι τιποτα! Εσυ που εισαι εκει βλεπεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο εκεί έχει και απλά σήμερα είναι λιγάκι πιο οκνηρό.. Εάν είναι στην αρχή το ικ δε μπορεί να έχει μόνο λίγα στίγματα όπως στο ψαράκι μου; Να αφήσω τη θερμοκρασία αύριο-μεθαύριο ανεβασμένη και να δω;

Ας υποθέσουμε πως είναι καλοκαίρι και ανέβηκε, θα πάθουν τίποτα για 2 μέρες;; :P

Πάντως ακόμη 28 είναι η θερμοκρασία τώρα που είδα! Προφανώς ανεβαίνει σταδιακά..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και μια φωτογραφία όταν μπορέσεις να δούμε το ψαράκι.

Αν είναι ick, κρατάς τη θερμοκρασία ψηλά , μέχρι να εξαφανιστούν τα στίγματα και συνεχίζεις στην ίδια θερμοκρασία για 10 ημέρες ακόμα.

Κανε αυτο που σου λεει ο Δημητρης. Αν δεν φυγουν παμε αλλου. Τα υπολοιπα ψαρια εχουν κατι;

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα ψαράκια δεν έχουν το παραμικρό, μόνο είδα ένα να ξύνεται στα φύλλα της Ανούμπιας, αλλά κανένα σημάδι στα σώματά τους. Αν το προλάβεις στην αρχή δε φεύγει πιο εύκολα; Αν δλδ.εγώ το είδα όντως εγκαίρως (σίγουρα πριν το μεσημέρι δεν είχε κάτι) δε θα πρέπει σε 2-3 μέρες να είναι εντάξει; Είδα σε διάφορα άρθρα που λέει 4-10 μέρες αν δεις αρκετά σημάδια.. Μείωσα τους θερμοστάτες στο 29 για πιο ομαλή αύξηση της θερμοκρασίας και αύριο βράδυ θα το πάω στους 30 και θα μείνω εκεί για 10 μέρες. Θα αντέξουν τα ψαράκια 10 μέρες στους 30 βαθμούς; Τα φυτά;;

Link to comment
Share on other sites

Για 10 μερες δεν νομιζω να παθουν κατι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια θα αντέξουν , στα φυτά ίσως έχεις απώλειες, αλλά καλύτερα να φροντίσεις τα ψαράκια σου. :)

Υ.Γ Θοδωρή, δεν σε προλαβαίνω ρε φίλε ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε. Άντε να δούμε πως θα πάει.. Να μην αντιμετωπίσω ικ στο ξεκίνημα και στα 2 ενυδρεία και να εμφανιστεί τώρα; Έλεος δηλαδή! Αν δεν είναι ικ όπως είπατε πριν τι να κάνω; -1 βαθμό/μέρα θα είναι οκ; Και πώς θα το καταλάβω;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια θα αντέξουν , στα φυτά ίσως έχεις απώλειες, αλλά καλύτερα να φροντίσεις τα ψαράκια σου. :)

Υ.Γ Θοδωρή, δεν σε προλαβαίνω ρε φίλε ...

Αργεις αργεις!!! :bigemo_harabe_net-77:

Ε θα την ακουσουν λιγο τα φυτα αλλα για 10 μερες δεν νομιζω να γινουν και τραγικα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε. Άντε να δούμε πως θα πάει.. Να μην αντιμετωπίσω ικ στο ξεκίνημα και στα 2 ενυδρεία και να εμφανιστεί τώρα; Έλεος δηλαδή! Αν δεν είναι ικ όπως είπατε πριν τι να κάνω; -1 βαθμό/μέρα θα είναι οκ; Και πώς θα το καταλάβω;

Αφου τα ειπαμε ρε φιλαρακι κανε ενα ευχελαιο!!!

Αν φυγουν τα στιγματα θα το καταλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα ειπαμε ρε φιλαρακι κανε ενα ευχελαιο!!!

Αν φυγουν τα στιγματα θα το καταλαβεις!

Χαχα! Σκέφτομαι να αλλάξω θέση το ενυδρείο γιατί δίπλα στην είσοδο μου το ματιάζουν! :P

Περιττό να πω πως έγινε ο θερμοστάτης τόση ώρα που είναι αναμμένος! (Βλέπε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88897&view=&hl=&fromsearch=1).

:P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Θα σας κρατάω ενήμερους! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αγαπητοί

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον είχατε δίκαιο και δεν ήταν κάτι ανησυχητικό.. Ελπίζω δηλαδή.. Σήμερα δεν υπάρχουν σημάδια και θα αρχίσω να κατεβάζω σταδιακά τη θερμοκρασία 1-1.5 βαθμό/ημέρα.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αστο κανα δυο μερες ακομη να μαστε σιγουροι!

Link to comment
Share on other sites

Αστο κανα δυο μερες ακομη να μαστε σιγουροι!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...