Jump to content

Πες Ένα Συγνώμη...


Recommended Posts

Έχουμε θέμα για το "πες μια Καλημέρα", ...μια Καλησπέρα, ...μια Καληνύχτα και δεν έχουμε το πιο σημαντικό... "Πες μια συγνώμη"

Όλοι μας βρεθήκαμε κάποια στιγμή να κάνουμε λάθος εκτιμήσεις, να την έχουμε "πει" σε κάποιους, και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που να έγινε χωρίς σοβαρό λόγο.

Ο εκνευρισμός της στιγμής, ο εγωισμός και οι διάφορες συγκυρίες δεν αφήνουν περιθώρια να σκεφτούμε και να πράξουμε σωστά, με αποτέλεσμα τα εμπλεκόμενα μέλη να το κρατάνε μέσα τους και στο φινάλε να κάνουν κακό τόσο στις προσωπικές τους σχέσεις, όσο και στο φόρουμ.

Ο καιρός περνάει, οι κόντρες ξεθυμαίνουν, και φτάνει η στιγμή που λέμε: "μήπως είχα λάθος?".... μήπως το είδα στραβά?" μήπως... μήπως....

Φίλοι μου ποτέ δεν είναι αργά να αναθεωρήσουμε την θέση μας.... ποτέ δεν είναι αργά για μια συγνώμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να μη λέτε... "δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις" κάνω εγώ την αρχή να ζητήσω συγνώμη σε όσους αδίκησα λόγω συγκυριών ή από τη δύσκολη θέση του γενικού.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να προσθέσω κάτι σε όλο το σκεπτικό σου Βαγγέλη.

Το να λέμε ένα γενικό συγνώμη σε όσους πικράναμε βρίσαμε κτλ είναι ότι ποιο εύκολο..., εύκολα θα μπουν αρκετή και θα γράψουν τα συγνώμη τους κάπως έτσι όπως τα γράφεις και εσύ ποιο πάνω.

Το δύσκολο είναι το επώνυμο συγνώμη να πεις πχ "συγνώμη Παπαγιωργογιαννοδημητροπουλε που σου είπα αυτό και αυτό και σου έκανα αυτό και αυτό''.

Για εμένα μετρά το αόριστο συγνώμη αλλά το επώνυμο συγνώμη έχει άλλη βαρύτητα και άλλη διάσταση και δεν είναι απαραίτητο να γίνει δημόσια μπορεί να γίνει και με πμ ή με προσωπική συνάντηση.

Φυσικά υπάρχουν και τα αόριστα συγνώμη γιατί πολλές φορές κάνουμε και λέμε πράγματα που προσβάλουν τους άλλους και εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε οι πικράναμε κάποιον άλλον, εδώ κολλάει το αόριστο συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το θέτεις και επίτηδες το άφησα έτσι γενικά και αόριστα για να γίνει αυτή η συζήτηση !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οταν ανακαλυφθηκε το συγγνωμη , χαθηκε το φιλοτιμο λενε οι γηραιοτεροι .

Link to comment
Share on other sites

Απο οταν ανακαλυφθηκε το συγγνωμη , χαθηκε το φιλοτιμο λενε οι γηραιοτεροι .

Ναι το τυπικό συγνώμη το ουσιαστικό παλικαρίσιο συγνώμη κρύβει φιλότιμο και μάλιστα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη την ξέρεις την λαϊκή παροιμία?: "το συγγνώμη είναι μισό ..........." :poster_oops:

δεν την ξέρω αυτήν την λαϊκή παροιμία, ποια είναι η συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ , αλλά αν αυτό γίνει συνήθεια και σε κάθε παρεξήγηση πετάμε και από ένα συγνώμη .

θέλω να πω ότι αν κάποιος δημιουργεί συνέχεια προβλήματα και πετάει ένα συγνώμη στο τέλος ναι ισχύουν σίγουρα τα παραπάνω ,αν όμως καταλάβει το λάθος του και δεν το ξανακάνει τότε γιατί να μην πει ένα συγνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το ποστ δεν ανοίχθηκε για να συζητήσουμε την αξία της συγνώμης.

εγώ δεν έχω αντιδοικίσει ή κακόλογήσει κάποιον ακόμα(έτσι πιστεύω)

συγνώμη όμως για τις φορές που ήμουν απότομος σε κάποια απάντηση ή δεν εξήγησα επαρκώς αυτό που ήθελα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το ποστ δεν ανοίχθηκε για να συζητήσουμε την αξία της συγνώμης.

εγώ δεν έχω αντιδοικίσει ή κακόλογήσει κάποιον ακόμα(έτσι πιστεύω)

συγνώμη όμως για τις φορές που ήμουν απότομος σε κάποια απάντηση ή δεν εξήγησα επαρκώς αυτό που ήθελα.

Χαίρομαι που το θέτεις και επίτηδες το άφησα έτσι γενικά και αόριστα για να γίνει αυτή η συζήτηση !!!

.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 1000% με τον Χρήστο! Συγνώμες σε μια διένεξη του στυλ "Συγγνώμη αν σε ενόχλησε κάτι που είπα" γενικά και αόριστα με αφήνουν τουλάχιστον αδιάφορο, να μη πω ότι με ενοχλούν κιόλας!

:)

Αιολε, καλά το ξεκίνησες το θέμα!

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνουμε πιο ουσιαστικό λοιπών.... εγώ χρωστάω ένα συγγνώμη στον sammy γιατί κάποια στιγμή παρεξήγησα το χιούμορ του :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 1000% με τον Χρήστο! Συγνώμες σε μια διένεξη του στυλ "Συγγνώμη αν σε ενόχλησε κάτι που είπα" γενικά και αόριστα με αφήνουν τουλάχιστον αδιάφορο, να μη πω ότι με ενοχλούν κιόλας!

:)

Αιολε, καλά το ξεκίνησες το θέμα!

+1000

Μια συγνώμη έχει αξία μόνο όταν έχει το θάρρος κάποιος να πει "συγνώμη φίλε τάδε...(ονομαστικά) γι αυτό που είπα ή έκανα κτλ".

Άποψή μου φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...