Jump to content

Νέος Και Θέλω Την Βοήθεια Σας!


Recommended Posts

λοιπόν να μπω κατευθείαν στο ψητό:πριν 3_4 μήνες απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο 120L (χάρισμα) και αποφάσισα να ασχοληθώ.για αρχή πήγα αγόρασα τα παρελκόμενα και αφίσα το ενυδρείο για 2 εβδομάδες να δουλεύει,έβαλα μέσα 5 χρυσόψαρα και όλα ok και με τις μέτρησης ok.πριν 1 εβδομάδα μου ψόφησαν τα δυο μου χρυσόψαρα και λυπήθηκα λίγο... πήγα λοιπόν σε ένα pet με σκοπό να αγοράσω και άλλο χρυσόψαρο αλλα έλα όμως που ida τα τροπικά και ερωτεύτηκα.....ρωτάω τον πολίτη αν παίρνει πίσω ψαράκια και μου λέει ne αλλα ως χάρισμα.του τα παο και καπάκι αγόρασα τα εξής:

2 silversharkμικρά πολύ

2 τιγράκια

4 κλόουν τα 2 πορτοκαλι με μαύρες γραμμές και τα αλλα 2 είναι μπλε όλο το σώμα με πορτοκαλι φτερά

έχω και 3 μικρά πορτοκαλι με μαύρες τελικές στα πλαγια είναι "κοπαδακι" δεν θυμάμαι όνομα

από φίλτρο έχω 2 εσωτερικά το ένα με σφουγγαράκι και το άλλο σφουγγαράκι μαζί με άνθρακα

θερμοστάτη και θερμόμετρο

.αυτά πείτε μου το λάθος μου σίγουρα έχω κάνει κάτι λάθος :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν να μπω κατευθείαν στο ψητό:πριν 3_4 μήνες απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο 120L (χάρισμα) και αποφάσισα να ασχοληθώ.για αρχή πήγα αγόρασα τα παρελκόμενα και αφίσα το ενυδρείο για 2 εβδομάδες να δουλεύει,έβαλα μέσα 5 χρυσόψαρα και όλα ok και με τις μέτρησης ok.πριν 1 εβδομάδα μου ψόφησαν τα δυο μου χρυσόψαρα και λυπήθηκα λίγο... πήγα λοιπόν σε ένα pet με σκοπό να αγοράσω και άλλο χρυσόψαρο αλλα έλα όμως που ida τα τροπικά και ερωτεύτηκα.....ρωτάω τον πολίτη αν παίρνει πίσω ψαράκια και μου λέει ne αλλα ως χάρισμα.του τα παο και καπάκι αγόρασα τα εξής:

2 silversharkμικρά πολύ

2 τιγράκια

4 κλόουν τα 2 πορτοκαλι με μαύρες γραμμές και τα αλλα 2 είναι μπλε όλο το σώμα με πορτοκαλι φτερά

έχω και 3 μικρά πορτοκαλι με μαύρες τελικές στα πλαγια είναι "κοπαδακι" δεν θυμάμαι όνομα

από φίλτρο έχω 2 εσωτερικά το ένα με σφουγγαράκι και το άλλο σφουγγαράκι μαζί με άνθρακα

θερμοστάτη και θερμόμετρο

.αυτά πείτε μου το λάθος μου σίγουρα έχω κάνει κάτι λάθος :bigemo_harabe_net-66:

Αυτα ειναι λαθη! Τα χρυσοψαρα ηταν λαθη αλλα φυγαν!

Θες να κανεις ενα κοπο να μας παρουσιασεις το ενυδρειο σου συμφωνα με αυτη την φορμα

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

αδερφε δυστηχως ολα λαθος τα εκανες αλλα απτα λαθη μας μαθαινουμε...στην αρχη και εγω μανταρα τα ειχα κανει μεχρι που γραφτηκα εδω και αρχισα το διαβασμα και παλι διαβασμα...καταρχην 5 χρυσοψαρα για 120 λιτρα ειναι παρα πολλα ειναι ψαρια που βρομιζουν πολυ το νερο και θελουν 50με 60 λιτρα το καθενα κανονικα για να ζουν σαν βασιλειαδες..τα υπολοιπα τωρα που πηρες δυστηχος και αυτα δεν τεριαζουν μεταξυ τους και παλι ειναι πολλα για το ενυδρειο σου.τα silver shark γινονται τερατα τα τιγρακια ειναι κοπαδοψαρα και πρεπει να ειναι τουλαχιστον 6-7 για να αισθανονται ανετα και να μην στρεσαρονται,επισης οι κλοουν θελουν ομαδα και γινονται θηρια...τα αλλα με τις τελικες που λες δεν ξερω πια ειναι..οσο αναφορα τα φιλτρα σου δεν γραφεις καθολου για βιολογικο υλικο...τυπου siporax σε αυτο δημειουργητε η βιολογια του φιλτρου σου και οχι στα σφουγγαρια...αμεσα αγορασε βιολογικο και ζητα μπολι απο καποιον στο φορουμ για το φιλτρο σου επισης τεστακια υγρα που ειναι και πιο αξιοπιστα πχ τις api για να δεις τι γινεται με το νερο σου καθε απωλεια ψαριου θελει ψαξιμο και πρεπει να μας βαζει σε σκεψει οτι κατι δεν παει καλα...αυτα απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω για silver shark http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=766575

Εδω για κλοουν http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=767818

Και για τιγρακια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86183&p=808164

Τα αλλα που λες οτι δεν τα ξερεις ειναι μηπως αυτα; http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36962&p=323417

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το φίλτρο το έχω βάλει άμεσα σκοπό να το πάρο,θα πάρο εξωτερικό φίλτρο και θα βάλω βιολογικά υλικά μέσα αλλα για τα ψαρια τώρα τι να κάνω g@moto? πάλι λάθος έκανα :bigemo_harabe_net-59: ...τι μου προτείνεται να κρατήσω και τι να παο πίσω ?

για να καταλάβετε θέλω να έχω ποικιλία ψαριών και όχι 6-8 ίδια τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η φορμα παρουσιασης: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683&p=464578

Δεν ξερω γιατι δεν εμφανιστηκε στο πρωτο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω για silver shark http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=766575

Εδω για κλοουν http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=767818

Και για τιγρακια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86183&p=808164

Τα αλλα που λες οτι δεν τα ξερεις ειναι μηπως αυτα; http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36962&p=323417

είναι σαν αυτό που μου έδειξες αλλα είναι "ψιλοδιαφανες" το ψαράκι και με τελίτσα μαύρη στα πλαγια

Έγινε επεξεργασία - PIT_BULL
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το φίλτρο το έχω βάλει άμεσα σκοπό να το πάρο,θα πάρο εξωτερικό φίλτρο και θα βάλω βιολογικά υλικά μέσα αλλα για τα ψαρια τώρα τι να κάνω g@moto? πάλι λάθος έκανα :bigemo_harabe_net-59: ...τι μου προτείνεται να κρατήσω και τι να παο πίσω ?

για να καταλάβετε θέλω να έχω ποικιλία ψαριών και όχι 6-8 ίδια τα φώτα σας

Η ποικιλία ειναι σχετική. Στα λίτρα αυτα δε μπορείς να βάλεις 5-6 διαφορετικά είδη ψαριών. Ξεκινάμε με το ποια θα ήθελες εσυ να έχεις στο ενυδρειο σου και θα σε βοηθήσουμε να κατασταλάξεισωσημ στην καλύτερη δυνατή ψαροσύνθεση. Μεγάλα ψάρια πάντως να τα αποφύγεις. Απο εκει και πέρα τα ψάρια που θα επιλέξεις χρειάζονται και συγκεκριμένες συνθήκες νερου πχ τα ζωοτόκα θέλουν σκληρο νερο, τα κοπαδόψαρα κατα βάση θέλουν μαλακό, τα χρυσόψαρα κρύο και παει λέγοντας. Εσυ ποια είδη θέλεις, ποια σου αρέσουν;
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το φίλτρο το έχω βάλει άμεσα σκοπό να το πάρο,θα πάρο εξωτερικό φίλτρο και θα βάλω βιολογικά υλικά μέσα αλλα για τα ψαρια τώρα τι να κάνω g@moto? πάλι λάθος έκανα :bigemo_harabe_net-59: ...τι μου προτείνεται να κρατήσω και τι να παο πίσω ?

για να καταλάβετε θέλω να έχω ποικιλία ψαριών και όχι 6-8 ίδια τα φώτα σας

Η ταπεινή μου γνωμη ειναι οτι προέχει το φιλτρο για να φτιαχτεί η αποικια των βακτηριδιων.

Κράτα 2-3 ψαράκια απο ενα ειδος και γυρνα το υπολοιπα με σκοπο να τα παρεις (η εξαργυρώσεις) αργοτερα.

Φυσικα και μπορεις να εχεις ποικιλια απο ψαρια αλλα οχι ακομα. Πρωτα πρεπει να περιμενεις μερικες βδομαδες για το στρωσιμο και μετα σιγα-σιγα αυξανεις τον αριθμο των ψαριων!

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή μου γνωμη ειναι οτι προέχει το φιλτρο για να φτιαχτεί η αποικια των βακτηριδιων.

Κράτα 2-3 ψαράκια απο ενα ειδος και γυρνα το υπολοιπα με σκοπο να τα παρεις (η εξαργυρώσεις) αργοτερα.

Φυσικα και μπορεις να εχεις ποικιλια απο ψαρια αλλα οχι ακομα. Πρωτα πρεπει να περιμενεις μερικες βδομαδες για το στρωσιμο και μετα σιγα-σιγα αυξανεις τον αριθμο των ψαριων!

Οταν λες ποικιλία απο ψάρια, για πόσα διαφορετικα είδη μιλάς; Μη ξεχνάς ότι έχει 120 λίτρα ο φίλος μας.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που εχεις θα μπορουσες να κρατησεις μονο τα τιγρακια προσθετωντας αλλα 4-6! Τα αλλα που λες δεν τα βαζεις μια φωτο να τα δουμε;

Μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα με αυτο το ενυδρειο αλλα πρεπει να τα παρουμε ολα απ την αρχη! Και η αρχη ειναι να φυγουν τα ψαρακια και να φτιαξουμε το φιλτρο οπως λεει και ο φιλος tassos.maragoudakis.

Φτιαξε μια την φορμα παρουσιασης σε παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1χ0.30χ0.40
Συνολικά Λίτρα:120L
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:έχω 2 αλλα δεν θυμάμαι πως λέγονται
Ψάρια:4 κλοουν-2 τιγρακια-2 silvershark-4 μικρα κοπαδακι δεν θυμάμαι ονομασία
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:felizol σαν τείχος τo είχε μονο του
Πέτρες:βότσαλα μεγάλα
Ξύλα:-
Άλλα διακοσμητικά :-
Υπόστρωμα:ψιλό χαλίκι με πολύ ψιλό χαλίκι 2 ήδη
Βυθός:

Φωτισμός:τώρα τι να πω μια λαμπα έχει λίγο μοβ
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:6-8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 2 φίλτρα εσωτερικού με σφουγγαράκια και το ένα έχει και άνθρακα
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτη
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:φιλαρακια


Παράμετροι
pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):>7d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6d
Αμμωνία (ΝΗ3):?
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):8
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25-28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:1 φορα την εβδομάδα 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλοριο και bionitrivec τις sera
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Έγινε επεξεργασία - PIT_BULL
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι μια τις διαστάσεις, τα λίτρα σου βγαίνουν 240

είναι 1 metro μακρος, 30cm φάρδος και 40cm ύψος

....χίλια συγγνώμη......

Έγινε επεξεργασία - PIT_BULL
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ποικιλία απο ψάρια, για πόσα διαφορετικα είδη μιλάς; Μη ξεχνάς ότι έχει 120 λίτρα ο φίλος μας.

Θα μπορουσε πχ να βάλει 3 κοπαδακια των 10 ατομων απο διαφορετικες τετρες, που μενουν μικρα και δυο γατοψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1χ0.30χ0.40

Συνολικά Λίτρα:120L

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:έχω 2 αλλα δεν θυμάμαι πως λέγονται

Ψάρια:4 κλοουν-2 τιγρακια-2 silvershark-4 μικρα κοπαδακι δεν θυμάμαι ονομασία Hemygrammus Erythrostigma

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:felizol σαν τείχος τo είχε μονο του

Πέτρες:βότσαλα μεγάλα Αληθινα ή ψευτικα; Ειναι ασβεστολιθικα;

Ξύλα:-

Άλλα διακοσμητικά :-

Υπόστρωμα:ψιλό χαλίκι με πολύ ψιλό χαλίκι 2 ήδη

Βυθός:

Φωτισμός:τώρα τι να πω μια λαμπα έχει λίγο μοβ Πρεπει να βγει και να μπει μια που να προσομοιαζει το φως του ηλιου. Μια εχει;

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού:6-8 ωρες 6 ή 8; Εχει διαφορα. Δεν μπορεις να τα εχει κυμαινομενα.

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 2 φίλτρα εσωτερικού με σφουγγαράκια και το ένα έχει και άνθρακα Ο ανθρακας δεν χρειαζεται και καλο ειναι να βγει. Επισης πρεπει να μπει βιολογικο υλικο

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτη

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:φιλαρακια

Παράμετροι

pH:6,8

Γενική σκληρότητα (GH):>7d

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6d

Αμμωνία (ΝΗ3):? Ποσο εχεις; Πρεπει να μαθουμε.

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):8

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):25-28 25 ή 28 εχει διαφορα! Οτι αναφερα για τον φωτισμο!

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:1 φορα την εβδομάδα 30%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλοριο και bionitrivec τις sera

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: Δεν εχουμε;

Βίντεο:

Θα μπορουσε πχ να βάλει 3 κοπαδακια των 10 ατομων απο διαφορετικες τετρες, που μενουν μικρα και δυο γατοψαρα!

Τρια κοπαδια σε τοσα λιτρα ειναι σχεδον απαγορευτικο. Τα γατοψαρα θελουν κοπαδι!

Υ.Γ. Το προφιλ των ψαριων σου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36838&p=323426

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πρέπει να κανείς οπωσδήποτε μέτρηση για να δεις τι παίζει με αμμωνία.

απο'κει και πέρα πολύ σημαντικό είναι να προσθέσεις βιολογικό υλικό στο

φιλτρο σου! σιγουρα τα ψάρια σου δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και πρέπει να κατασταλαξεις

στο τι σου αρέσει.στα λιτρα που έχεις μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραία πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο φυτα δεξια τοσο μεγαλα τα πηρες; Καλυτερα να τους δωσεις λιγο χωρο το ενα με το αλλο!

Τι σκοπευεις να κανεις τελικα με την ψαροσυνθεση σου;

Βγαλε τα πλαστικα και πασης φυσεως ψευτικα αντικειμενα μεσα απ το ενυδρειο!

Τα αλλα 2 ενυδρειακια τι εχουν μεσα;

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν μπορείτε να με βοηθήσετε για τα φυτά,δεν ξέρω πιο ψάρι μου τρώει τα φιλα άμα τα προσέξετε είναι τρύπια και δαγκωμένα στις άκρες πια από αυτά τα ψαρια που έχω ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην ειναι απ τα ψαρια! Μπορει να τους λειπει καποιο συστατικο ή φως ή να μην εχουν προσαρμοστει ή πολλα! Μην τρελλενεσαι με αυτο, αλλο πρεπει να σε καιει!

Link to comment
Share on other sites

από πλαστικά δεν έχω τίποτα μέσα και τα φυτά είναι αληθινά και τα είχα πάρει λίγο πιο μικρά και μεγάλωσαν. τώρα όσον αφορά τα ψαρια πείτε μου στο περίπου τι να κρατήσω και τι να παο πίσω?και τι άλλο μπορώ να βάλω από ψάρι ?

στα αλλα 2 έχω από έναν μονομάχο,ο ένας είναι αρσενικός γιατί είναι μεγαλούτσικος με μεγάλη ουρα και η ali κατά 80% θηλύκια μικρή σε μέγεθος και μικρή ουρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...