Jump to content

Νέος Και Θέλω Την Βοήθεια Σας!


Recommended Posts

Οι πετρες αριστερα δεν ειναι ψευτικες; Και το κιουπι δεξια; Μπορει να ην ειναι ψευτικα αλλα δεν εχουν θεση στον βυθο σου! Αυτη ειναι η αποψη μου περι τετοιων αντικειμενων!

Τωρα απο ψαρακια θα ελεγα αν σου αρεσουν να κρατησεις μονο τα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36838&p=323426%C2'>

Κατω ειναι αχαλικι ή αμμος; Αν ειναι αμμος μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι κορυντορας και ισως και ενα δευτερο κοπαδι τετρα ( μικροψαρα δηλαδη οπως καρδιναλιοι, χηρες, νεον κτλ )! Ολα τα αλλα πισω!

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες αριστερα δεν ειναι ψευτικες; Και το κιουπι δεξια; Μπορει να ην ειναι ψευτικα αλλα δεν εχουν θεση στον βυθο σου! Αυτη ειναι η αποψη μου περι τετοιων αντικειμενων!

Τωρα απο ψαρακια θα ελεγα αν σου αρεσουν να κρατησεις μονο τα

Κατω ειναι αχαλικι ή αμμος; Αν ειναι αμμος μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι κορυντορας και ισως και ενα δευτερο κοπαδι τετρα ( μικροψαρα δηλαδη οπως καρδιναλιοι, χηρες, νεον κτλ )! Ολα τα αλλα πισω!

η πέτρες δεν είναι ψεύτικες είναι βότσαλα και το κιούπι είναι μάλλον από πηλό..όταν λες ότι δεν έχουν θέση στο βυθό τι εννοείς ? :umm:

κάτω έχω πολύ ψιλό χαλίκι

Έγινε επεξεργασία - PIT_BULL
Link to comment
Share on other sites

Τα βοτσαλα ελεγξε τα αν ειναι ασβεστολιθικα σπαζοντας ενα μικρο κομματι και ριχνωντας πανω του οξυ. Αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικο και δεν κανει για ενυδρειο με ψαρια μαλακου νερου. Εννοειται πως το κομματι που θα πεσει πανω του το οξυ θα το πεταξεις!

Το κιουπι δεν εχει θεση στο βυθο σου γιατι χαλαει την αισθηση της φυσης!

Ποσο ψιλο; Μπορεις να βαλεις φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τωρα κατι, βλεποντας ξανα τις φωτο, μηπως τα ψαρακια που εχεις δεν ειναι αυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36838&p=323426 αλλα τα Hyphessobrycon eques κοινως γνωστα ως serpae tetra; Παντως εμενα ετσι μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχουμε λινκ με το προφιλ γιατι δεν μπορω να το βρω!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα δεν εχουμε δικο μας προφιλ ακομα,δες απο εδω http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τωρα κατι, βλεποντας ξανα τις φωτο, μηπως τα ψαρακια που εχεις δεν ειναι αυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36838&p=323426 αλλα τα Hyphessobrycon eques κοινως γνωστα ως serpae tetra; Παντως εμενα ετσι μου φαινεται!

αυτά είναι ακριβώς serpae tetra αλλα πιστεύω ως νέος δικαιολογούμε ....

.και κάτι άλλο η μονομάχοι είναι τροπικά η κριού νερού ?ρωτάω γιατί άμα είναι να τους βάλω θερμοστάτη

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι ακριβώς serpae tetra αλλα πιστεύω ως νέος δικαιολογούμε ....

.και κάτι άλλο η μονομάχοι είναι τροπικά η κριού νερού ?ρωτάω γιατί άμα είναι να τους βάλω θερμοστάτη

Θερμοστατη οπωσδηποτε και κρατα το γυρω στους 26C! Εκτος κι αν το σπιτι ειναι τοσο ζεστο που δεν πεφτει η θερμοκρασια στο ενυδρειο κατω απο 25. Εδω ειναι το προφιλ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&p=323429

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά καλησπέρα πριν 2 μέρες μου ψόφησε το ένα κλόουν και σήμερα τώρα που γύρισα από την δουλειά μου είχε ψοφήσει και το άλλο τι γίνετε ? πάει να σκάσει το κεφάλι μου όλες τις μέτρησης τις έχω σωστές μάλιστα και προχτές αγόρασα και test αμμωνίας και έκανα μέτρηση και είναι

NH4- 0,05

NO3-5

NO2-0

GH-21d μου δείχνει και τις 4 σειρές μωβ (στικακια) μαλον κακο ?από την αρχή που έστησα το ενυδρείο πάντα έτσι μου το δείχνει

KH-6d

pH-7,2

CI2-0

τι να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το φίλτρο τί έκανες; έχεις βιολογικό υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το φίλτρο τί έκανες; έχεις βιολογικό υλικό;

όχι ακόμα από εβδομάδα θα παο να πάρο ένα εξωτερικό γιατί τώρα είναι τρύπια η τσέπη και δεν έχει τίποτα μέσα :meh: .....έχω αυτά που είχα 2 εσωτερικά το ένα με άνθρακα αλλα η μέτρησης μου δείχνουν ok ότι είναι το νερό αυτό με τρελαίνει

και μόλις τώρα ειδα το κρανίο από το silver shark και το σκελετό από την ali πλευρά, τον είχαν φαΐ αλλα ποιος δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρας με στικς ισως και οι μετρησεις σου να μην ειναι σωστες.

Πεθανε και μαλλον τον περιποιηθηκαν τα σαλιγκαρια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

παιδιά και κάτι ακόμα το ενυδρείο μου στην πλάτη έχει σαν δοχείο το οποιο αποτελείται από 3 μέρη και γραφή BIOx3 λογικά πρέπει να είναι σαν φίλτρο για βιολογικό υλικό πως μπορώ να το δουλέψω χρειάζεται κάποια αντλία ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις αυτο το μαυρο κουτι που φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις αυτο το μαυρο κουτι που φαινεται;

ne ακριβώς και τώρα το έψαχνα στο google λέγεται biobox2 άρα λέτε να χρησιμοποιήσω αυτό ? να το γεμίσω με βιολογικό μέσα αυτό βρήκα στο google έτσι είναι

29y5z0j.jpg

Έγινε επεξεργασία - PIT_BULL
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και να το δουλεψεις! Οπως το χει αυτος και αν μπορεις βαλε παραπανω βιολογια!

Το βιολογικο υλικο ειναι το ασπρο σαν μακαρονακι κοφτο!

Για ποιο λογο δεν το χρησιμοποιουσες τοσο καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφου το τακτοποιησαμε και αυτο τι σκοπευεις να κανεις με το ενυδρειο και τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφου το τακτοποιησαμε και αυτο τι σκοπευεις να κανεις με το ενυδρειο και τα ψαρια;

όσον αφορά τα ψαρια δυστυχώς έχασα 4 τα 2 κλόουν και τα 2 silvershark που το οποιο από τα silvershark βρήκα μονο το κρανίο τους γιατί μου τα φάγανε και ποιος δεν ξέρω ?? οποτε έχω 4 τιγράκια - 5 serpae tetra και 2 κλόουν αλλα τα μπλε με πορτοκαλι ουρα αυτά και αυτά θα κρατήσω δεν βάζο αλλα ήδη απλός μπορεί να βάλω αλλα 2-3 τιγράκια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πως σας φαίνεται τώρα στο τελικό στάδιο διακόσμησης ..θα προσθέσω ακόμα λίγα φυτά και ok

αύριο μπαίνει και βιολογικό υλικό στο BIOBOX2 και πιστεύω θα είμαι ok

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι,μια χαρα!

Βεβαια εμενα δεν μου αρεσουν οι φυσαλιδες που βγαινουν απο το χαλικι αλλα αυτα ειναι γουστα... :)

Βαλε μπολικο βιολογικο και βακτηρια! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο. Θα βάλεις κι αλλα φυτάκια ε; Στη θεση σου θα έβαζα και καμιά ανούμπια στα ξύλα. Αυτο που δε μου αρέσει καθόλου ειναι το πυθαράκι. Γενικά δεν είμαι του οτιδήποτε ψεύτικου στο ενυδρειο. Κρυψωνες μπορείς να φτιάξεις με πέτρες, ξύλα και αλλα φυσικά υλικά. Ειναι παραφωνία μέσα εκει το πυθαράκι....γνώμη μου!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...