Jump to content

Νέος Και Θέλω Την Βοήθεια Σας!


Recommended Posts

Προσωπικα θα εβγαζα το πυθαρι αλλα και την αεραντλια.Με την αεραντλια διωχνεις το co2 απο το νερο σου που ειναι σημαντικο για τα φυτα σου.Αν εχεις καλη αναταραξη επιφανειας απο το φιλτρο σου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.Θα εβαζα και αλλα ευκολα φυτα και τη vallisneria θα την εβαζα σε καποια απο τις πισω γωνιες του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβγαζα το πυθαρι αλλα και την αεραντλια.Με την αεραντλια διωχνεις το co2 απο το νερο σου που ειναι σημαντικο για τα φυτα σου.Αν εχεις καλη αναταραξη επιφανειας απο το φιλτρο σου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.Θα εβαζα και αλλα ευκολα φυτα και τη vallisneria θα την εβαζα σε καποια απο τις πισω γωνιες του ενυδρειου.

δηλαδή η aeroandlia δεν κάνει καλο? εγώ νόμιζα ότι κάνει καλο γιατί οξυγονώνει το νερό... άμα το βγάλω δηλαδή είναι καλύτερα ?? :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

Μα σου απάντησε ήδη. . .

Με την αεραντλια διωχνεις το co2 απο το νερο σου που ειναι σημαντικο για τα φυτα σου.Αν εχεις καλη αναταραξη επιφανειας απο το φιλτρο σου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

Mπορείς να δημιουργήσεις με τη έξοδο του φίλτρου σου καλή ανατάραξη?? (ελαφρυ κυμματισμό στο μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας του νερού)

Link to comment
Share on other sites

Μα σου απάντησε ήδη. . .

Mπορείς να δημιουργήσεις με τη έξοδο του φίλτρου σου καλή ανατάραξη?? (ελαφρυ κυμματισμό στο μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας του νερού)

Βεβαιως και μπορεις Βασιλη,ειδικα σε φυτεμενα ενυδρεια δεν βαζουμε ποτε αεραντλια για τον λογο που ειπα πιο πανω.Δεν χρειαζεται να εχεις αναταραξη σε ολη την επιφανεια του ενυδρειου.Αν δεν εισαι 100% για την αναταραξη που εχεις μπορεις να βαλεις αεραντλια το βραδυ που δεν κανουν και φωτοσυνθεση τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τον έχω μάθει τον "κανόνα" και εννοείται πως έτσι έχω πράξει από την αρχή κιολας !!

Η ερώτηση ήταν προς τον φίλο μας δλ αν μπορεί εκείνος να το κάνει. . . ;)

Tελικά όχι μόνο την αεραντλία αλλά και το κιούπι εξαφάνισε :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα έχασα ένα τιγράκι :bye2: δεν ξέρω από τι?γιατί δεν έδειχνε συμτώματα ασθενειας και σήμερα πριν παο δουλειά το πρωί το ίδα ήταν ok και όταν γύρισα είχε ψοφήσει έκανα test και ήταν όλα ok και αμμωνία μου κάνει εντύπωση γιατί ???? :waaa:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα έχασα ένα τιγράκι :bye2: δεν ξέρω από τι?γιατί δεν έδειχνε συμτώματα ασθενειας και σήμερα πριν παο δουλειά το πρωί το ίδα ήταν ok και όταν γύρισα είχε ψοφήσει έκανα test και ήταν όλα ok και αμμωνία μου κάνει εντύπωση γιατί ???? :waaa:

Αν δεν δωσεις παραπανω λεπτομερειες δεν μπορουμε να κανουμε υποθεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικο υλικο γρηγορα φιλαρακι... Ειναι μεγαλος παραγοντας σταθεροτητας.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ρίχνω και βακτήρια το NITRIVEC έκανα και test
NO3-0.7
NO2-0
GH-7
KH-8
pH-7.2
και αμμωνία ήταν πράσινο το πρώτο (υγρό test)
και έχω παρατήρηση ότι τα περισσότερα που μου ψοφήσανε είχαν πρησμένα ματια απότι θυμάμαι είναι ασθένεια έτσι δεν είναι ?τι μπορώ να κάνω ΒΟΗΘΕΙΑ :waaa:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τώρα γύρισα και έχασα 4 από τα μικρά από το "κοπαδακι" και τα 2 μπλε κλόουν και το άλλο που μου έμεινε από το "κοπαδακι" χαροπαλεύει....έχω τρελαθεί γαμώτο ...μήπως έχει καμια αρρώστια το ενυδρείο μου ???

Link to comment
Share on other sites

Προφανως κατι τρεχει. Φωτο μπορεις να βαλεις; Τι σημαδια βλεπεις; Κανε ενα κοπο και συμπληρωσε την φορμα αυτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739&p=210428 και φτιαξε καινουριο θεμα στις ασθενειες βαζοντας ολες τις απαραιτητες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:120l
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):2 εσωτερικά και biobox x2 με βιολογικό υλικό που το έβαλα πριν 3 μέρες
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):5 με 6 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 τιγρακια μονο μοu μινανε
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγή νερού 1 φορα την εβδομάδα το 30% ρίχνω αντιχλοριο και NITRIVEC και τάισμα 1 φορα την ημερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.2
- KH:7
- GH:14
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): sto proto prasino
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):7.5
- Θερμοκρασία:27
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:ναι
-Strips:ναι
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα
-Δοσολογία:-
-Χρόνος Χρήσης:-
-Αναλυτική περιγραφή:από την μια στιγμή στην ali μου ψόφησαν 7 ψαράκια χωρίς συμτώματα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:από φωτό είναι το πάνω που τράβηξα προχτές και δεν μου παρουσίασαν κάποια ασθένεια με ψόφησαν αμέσος

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα να ανοιξεις καινουριο θεμα στην κατηγορια ασθενειων. ;)

Φωτο απ τα αρρωστα ψαρια δεν εχεις;

Κατι ειπες πιο πριν για πρησμενα ματια. Για πες ακριβως τι βλεπεις;

Οταν λες αμμωνια στο πρωτο πρασινο τι σημαινει αυτο; ειναι υγρο τεστ; στο πρωτο πρασινο τι μετρηση ειναι;

Καποια περιεργη συμπεριφορα δεν προσεξες; καποιο συμπτωμα, κατι;

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα να ανοιξεις καινουριο θεμα στην κατηγορια ασθενειων. ;)

Φωτο απ τα αρρωστα ψαρια δεν εχεις;

Κατι ειπες πιο πριν για πρησμενα ματια. Για πες ακριβως τι βλεπεις;

Οταν λες αμμωνια στο πρωτο πρασινο τι σημαινει αυτο; ειναι υγρο τεστ; στο πρωτο πρασινο τι μετρηση ειναι;

Καποια περιεργη συμπεριφορα δεν προσεξες; καποιο συμπτωμα, κατι;

η αμμωνία είναι 0.05 και παρατηρώ τώρα τον έναν από το "κοπαδακι sepre tetra νομίζω λέγονται που το έχω βάλει στην καραντίνα είναι ξάπλα και με το ζόρι αναπνέει και δεν το βλέπω να την βγάζει το πολύ 1 ώρα άσο πάει και αναπνέει λιγότερο και μου φαίνονται ελαφρώς τα ματια πρησμένα λίγο δεν έχει κάποιο σημάδι η κάτι άλλο όπως ήταν είναι γιαφτο έχω τρελαθεί που μου ψοφάνε συνεχεια εκεί έχω το μυαλό μου τα προσέχω πιο πολύ και από το σκυλί που έχω >>>>δεν παρατήρησα κάτι άλλο και τα αλλα τα βρήκα ξαφνικά ψόφια από την μια στιγμή στην ali χωρίς κάποια περίεργη συμπεριφορά η κάποιο σημάδι

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε συ δεν μπορω να καταλαβω. Καμια φωτο απ το αρρωστο ψαρι; Χωρις ενδειξεις δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα!

Σιγουρα οτι ηταν κολλησε και τα υπολοιπα. Μπορει να ηταν δηλητηριαση, μπορει καποια μολυνση, μπορει πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...