Jump to content

Δημιουργία Θαλασσινού Ενυδρείου Ελάχιστης Συντήρησης


Recommended Posts

Τον τελευταιο καιρο λογω μειωμενου χρονου που απο οτι φαινεται σε λιγο δεν θα υπαρχει σχεδόν καθόλου χρόνος το ενυδρειο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84061&page=1 εχει αρχισει να παιρνει την κατω βολτα .. εχουν αυξηθει τα νιτρικα και τα φωσφορικά και υπαρχει εξαρση διατομικης αλγης !

σκεπτομενος ολα αυτα βρισκομαι στο δίλημμα να δώσω το ενυδρειο και να ασχοληθω με ενα καινουργιο οταν θα τελειωσει ολη αυτη η περιοδος ειτε να κανω τις παρακατω αλλαγες - και ως δοκιμη αλλα και ως λυση στα προβληματα μου ...

1ον σκεφτομαι να αφαιρεσω την αμμο και να γινει bare bottom το ενυδρειο ουτως ωστε να μπορουν να κρατηθουν στα επιθυμητα σημεια τα νιτρικα και τα φωσφορικά να υπαρχει καλυτερη ροη κτλ

2ον σκεφτομαι μιας και δεν εχω σαμπ να προσθεσω στο κυριως ενυδρειο αλγη ετσι ωστε να δρασει αποτελεσματικα στην μειωση των φωσφορικων και των νιτρικων .... απο θεμα εμφανισης δεν με πολυ απασχολει μιας και το ενυδρειο θα συντηρήσει κατα καποιο τροπο τα ζωντανα μεχρι να περασει αυτο το χρονικο διαστημα και να πανε στο επομενο μεγαλυτερο ενυδρειο....

απο αλγη σκεφτομαι chaeto η gracilaria ... συνηθιζεται η chaeto οπως και η caulerpa στα ενυδρεια ( δεν γνωριζω το γιατι) παρολαυτα η gracilaria ειναι αρκετα ομορφη ... το θεμα ειναι κατα ποσο θα επηρεάσει τα κοραλια η συνύπαρξη μαζι με αλγες στο ενυδρειο ?

3ον σκεφτομαι να αφαιρέσω τα ψαρια και να μείνουν μονα τους τα κοραλλια ( πραγμα το οποιο θα μειωσει αισθητα πιστευω τους ρυπους στο ενυδρειο) αν και αυτο θα ειναι το τελευταιο βημα μιας και θα αδειασει πληρως το ενυδρειο μετα σε σημειο που να μην μου αρεσει οπτικα

εαν υπαρχει καποια αλλη ιδεα με στοχο τον τιτλο του θεματος καλοδεχουμενη

στοχος των παραπανω σκεψεων μου ειναι να μπορω να κανω τις αλλαγες νερου στο τρίμηνο κοντά ισως και περισσοτερο με το λιγοτερο δυνατο κοστος για τα ζωντανα μου .... τα κοραλλια που εχω στο ενυδρειο ειναι ζωανθους , ρικορντια παβονα και εφυλιες ( περεπιπτοντως εδω και μια βδομαδα που σταματησα το φιλτρο με τον ανθρακα και τον αντιφοσφωρο σαν μια δοκιμη χωρις βεβαια να εχω παρει τιμες βλεπω τα κοραλια πιο φουντωμενα απο ποτε !!! οι εφιλιες ειδικά μεσα σε αυτο το διαστημα ειχαν και αναπτυξη σε σχεση με τον πρωηγουμενο καιρο που ηταν εκνευριστικά στασιμες ! μπορει ολο αυτο φυσικα να οφειλεται σε αλλους παραγοντες αλλα εγω το αποδιδω στο οτι σταματησα το φιλτρο ....

το θεμα το ανοιξα εδω και δεν συνεχισα στο θεμα μου καθως το ολο project αλλαζει και πλεον απλα θα αποτελει ενα ''πειραμα'' το ενυδρειο η μαλλον καλυτερα μια δοκιμη μιας και μιλαμε και για ζωντανους οργανισμους και το πειραμα δεν ακουγεται τοσο ωραια λεξη,,,,

καθε απο αποψη αλλα και πληροφορία καλοδεχουμενη να μην πω αναγκαια ! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...