Jump to content

25 Λίτρα Με 2 Orantas Μαύρο Και Άσπρο Κόκκινο


Recommended Posts

Kalispera exw 2orantas kai exthes evgalan aspradia stin oura tous..to mayro einai zwiro alla to aspro pio iremo..tous eriksa tetra medica kai den kserw ti na kanw giati einai ta prwta mou psaria..eyxaristw..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες, καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ.

Επίσης τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για τα ψαράκια. Εγώ θα προτείνω να πας σε μεγαλύτερο, ή αν δεν μπορείς, να επιστρέψεις τα ψαράκια.

Δεν μας έχεις πει άλλα χαρακτηριστικά του ενυδρείου : φίλτρο , πόσο καιρό τρέχει , μετρήσεις κ.α. :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ..ΤΟ ΕΧΩ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΟΞΥΓΟΝΟ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ..ΤΟ ΕΧΩ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΟΞΥΓΟΝΟ..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου,γραφε με μικρους χαρακτηρες :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! :)

Όπως σου είπε και ο dpap, τα 25 λίτρα είναι λίγα για τα ψαράκια σου. Χρειάζεσαι ένα ενυδρείο τουλάχιστον 60 λίτρων με 80 εκατοστά μήκος και φίλτρο με βιολογικό υλικό. Διαφορετικά, θα έχεις πάντα προβλήματα.

Τα τεστ είναι απαραίτητα για να βλέπεις ποιες είναι οι συνθήκες του νερού σου. Χωρίς μετρήσεις είναι δύσκολο να σε βοηθήσει κάποιος.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τα χρυσόψαρα και για το ich (ασθένεια άσπρων στιγμάτων) το οποίο συνήθως προκαλείται από το στρες και την κακή ποιότητα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..σε ευχαριστω για την σελιδα ειναι ενας πολυ καλος οδηγος για μια αρχη..εχω τα προβληματα διοτι απο εκει που τα πηρα μου ειπαν 5 λιτρα ανα ψαρι..Οποτε ισως ειναι καλυτερα να ασχοληθω πιο ζεστα με το θεμα γιατι ειναι ομορφο χομπυ..ψαχνω για ενιδρειο γιρω στΑ 100-120 λιτρα.τι να προσεξω κατα τιν αγορα του??ευχαριστω!!

Τι μπορω να βαλω σε ενα μικρο τετοιο ενιδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές οι πωλητές στα καταστήματα μας δίνουν λάθος πληροφορίες, είτε από άγνοια είτε για άλλους λόγους, γι'αυτό είναι καλό να διασταυρώνεις το τι σου λένε. Κι εγώ όταν είχα αγοράσει το 110λιτρο μου είχαν πει ότι μπορώ να βάλω μέχρι και 10 χρυσόψαρα, αλλά αυτό δεν ισχύει. Εγώ να φανταστείς ξεκίνησα από 2 χρυσόψαρα σε μία γυάλα, εδώ μέσα έμαθα πολύ χρήσιμα πράγματα για να δίνω στα ψαράκια μου ό,τι καλύτερο.

Το ενυδρείο στα 100-120 λίτρα το θέλεις για τα χρυσόψαρα; Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και δεν μπαίνουν με άλλα είδη που είναι τροπικού νερού. Προτού κάνεις οτιδήποτε διάβασε, εδώ θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες και για ό,τι απορία έχεις ρώτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..σε ευχαριστω για την σελιδα ειναι ενας πολυ καλος οδηγος για μια αρχη..εχω τα προβληματα διοτι απο εκει που τα πηρα μου ειπαν 5 λιτρα ανα ψαρι..Οποτε ισως ειναι καλυτερα να ασχοληθω πιο ζεστα με το θεμα γιατι ειναι ομορφο χομπυ..ψαχνω για ενιδρειο γιρω στΑ 100-120 λιτρα.τι να προσεξω κατα τιν αγορα του??ευχαριστω!!

Τι μπορω να βαλω σε ενα μικρο τετοιο ενιδρειο???

καλησπερα κ απο μενα κ καλως ηρθες στην παρεα!για τα χρυσοψαρα θα σου πουν οι πιο εμπειροι,εγω θα σου απαντησω για το τι μπορεις να κανεις το μικρο ενυδρειακι.μπορεις να το φυτεψεις με ευκολα φυτακια κ να βαλεις γαριδουλες που ειναι πανεμορφες η ενα μονομαχο που ειναι κ αυτος ενα ομορφο ψαρακι,

Link to comment
Share on other sites

Στο κατω μερος εχει χαλικια απο τα τζαμπο.Σε περιπτωση που θελω να βαλω αμμο απο θαλασσα και διαφορα φυτα τι διαδικασια χρειαζεται να ακολουθησω??τα φυτα απο που μπορω να τα μαζεψω?τα χρυσοψαρα θα εχουν προβλημα?χρειαζεται και θερμοστατης γιατι μου ειπαν οτι τα χρυσοψαρα δεν εχουν θεμα??

Έγινε επεξεργασία - spyros 27
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο ενυδρείο μιλάς; Λες ότι έχεις ένα 25 λίτρα και στο προφίλ σου αναφέρεις ένα 15. Τί από τα δύο ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη μια μικρη αλλαγη 15 λιτρα ειναι...Εχει ενα μοτερακι για ανακυκλοφορια και μια παροχη αερα...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα 25 λίτρα είναι λίγα, φαντάσου τα 15. Νομίζω είναι καλύτερα να βρεις πρώτα ένα κατάλληλο ενυδρείο και μετά συζητάμε για χαλίκια και φυτά και τα λοιπά. :)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο , κάνε κάτι με τα ψαράκια σου γιατί τα ταλαιπωρείς και θα στεναχωρηθείς και εσύ στη συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εβαλα χωρια τα χρυσοψαρα και τωρα ειναι πανεμορφα..θα τοουσ ωαλω και αμμο θαλασσης και θα ειναι υπεροχα...

Βρηκα ενα ενυδριο το 125 λιτρα απο αυτη την σελιδα και μ ου λεει οτι το δουλευει και ειναι μια χαρα..μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας με τα πραγματα που εχει??

τα εξης:

Πωλείτε – Ενυδρείο 120Lt + Έπιπλο + Τροφές + Εξοπλισμό + Ψάρια + Καραντίνες + Φυτά

  1. Ενυδρείο 80χ45χ50 – Μαζί με το έπιπλο 80χ50χ140
  2. Θερμοστάτης 200w
  3. Εσωτερικό θερμόμετρο
  4. Αεραντλία με μεγάλη πέτρα
  5. Έχει σωλήνωση σε όλη την πλάτη για να συνδεθεί άλλη αεραντλία και να κάνει φυσαλίδες σε όλοι την πλάτη του ενυδρείου
  6. Μαύρη πλάτη
  7. Ταΐστρα
  8. Φίλτρο Ehiem 2215
  9. 2 καραντίνες 10λ (με χώμα και πέτρες)
  10. Τα δυο καλαθάκια για ομορφιά και για να βάλετε ότι θέλετε μέσα
  11. Ψάρια (2 μελανοταινιες, 2 σκαλαρια, 4 ακτινογραφίες, 5 αρλεκίνους, 4 ροδοστομους)
  12. Το χώμα είναι το Professional για φυτεμένο
  13. Από πάνω έχει χοντρόκοκκο χώμα για να μην σκαλίζουν τα φυτά)
  14. Φωτισμό Τ8 30W (νομίζω στα Watt είναι τόσο)
  15. Τροφές
  16. Χρονοδιακόπτη
  17. Πολύπριζο 5 θέσεων
  18. Απόχη

ΥΓ1. Το ενυδρείο είναι εν λειτουργία ακόμα και σήμερα

Έγινε επεξεργασία - spyros 27
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...