Jump to content

Ποια Ειναι Η Διαφορα


Recommended Posts

ποια ειναι η διαφορα του κυκλοφοριτη αυτο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2180

με αυτον

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3533

εκτος απο την τιμη και τον μαγνητη που εχει ο αλλος.....

ισα ισα που βλεπω πως ο πιο φτηνος εχει 5000λιτρα/ωρα ενω ο ακριβος 2800λιτρα

πληρωνω την μαρκα ενω το αλλο ειναι κινεζικο??

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας είναι κινέζος με ότι συνεπάγετε αυτό… και ο άλλος είναι ένας επώνυμος σταθερός κυκλοφορητής

Link to comment
Share on other sites

απλως ταλεφτα ρε φιλε ειναι πολλα...δεν θα κανει την δουλεια του σε ενα ενυδρειο 240 λιτρα 2 φτηνοι...τωρα ξεκιναω..πιο μετα που θα κερδισω το τζοκερ θα τον παρω τονακριβο

Link to comment
Share on other sites

σαν ποιοτητα δεν συγκρινονται αλλα και με το κινεζο

κανεις την δουλεια σου.μονο κοιτα να ειναι με μαγνητη

και οχι με βεντουζα.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πας στο επώνυμο!!! Με το φτηνό ναι μεν θα κάνεις την δουλεία σου για τώρα αλλά πρέπει να δεις και άλλα πράγματα…

Με τους φτηνούς κυκλοφορητές την είχα πατήσει ποιο παλιά!!! 90% θα πέσουν σε απόδοση… καίνε περισσότερο ρεύμα σε σχέση με άλλους.. αν χαλάσει (σε έμενα δεν έμεινε κανένας) και πάρεις άλλους ξανά… βαλτα κάτω και κάνε λογαριασμό τελικά τι συμφέρει???

Σε κάποια φάση είχα 4 μέσα στο ενυδρείο μου και τους έβγαλα όλους και έβαλα έναν επώνυμο…

Link to comment
Share on other sites

Οι Άγγλοι (σωστά κατά τη γνώμη μου) λένε μία παροιμία: "I don't have money. That's why I don't buy cheap" που σημαίνει "δεν έχω λεφτά γι' αυτό δεν αγοράζω φθηνά" - όπου φθηνά εννοούν φθηνιάρικα.

Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Προσωπικά έχοντας στο παρελθόν πάρει διάφορα κινέζικα προϊόντα (όχι προϊόντα ενυδρείου) - εχω μετανοιώσει. Θα προτιμούσα τον δεύτερο, διότι εάν θα έχεις την πενταπλάσια διάρκεια ζωής και χωρίς προβλήματα τα έχεις βγάλει τα λεφτά σου με το παραπάνω.

Και το άλλο: Ο γερμανικός εάν πρόσεξες έχει κατανάλωση 5 βατ και ο άλλος 12. (θα μου πεις μικρή κατανάλωση ρεύματος είναι - βάλε όμως συνέχεια επί πόσο χρόνο θα δουλεύει).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κυκλοφορία του ενυδρειου μας ειναι από τα βασικά μηχανήματα πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε καλά πράγματα......

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, καλύτερα μεταχειρισμένο επώνυμο, παρά καινούργιο Κινέζο...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, καλύτερα μεταχειρισμένο επώνυμο, παρά καινούργιο Κινέζο..

αυτο θα κανω κι εγω ..απλως ακομη μια ερωτηση και μπορει να κλεισει το θεμα ..

εχω ενυδρειο 240 λίτρα 110χ45χ60 εχω ενα κυκλοφορητη που λεει οτι ειναι 3000 λιτρα/ωρα δεν λεει μαρκα μαλλον κινεζικο να παρω ενα ιδιο στα 3000 λιτρα/ωρα ή μεγαλυτερο???παντως με αυτο μονο δεν βλεπω να γινεται και πολυ χαμος απο ρευματα εννοω

Link to comment
Share on other sites

H κυκλοφορία σε κάθε ενυδρείο διαφέρει. Αν έχεις κοράλλια πρέπει να δώσεις βάση στις απαιτήσεις τους και να πράξεις ανάλογα. Κάποια θέλουν χαμηλή κυκλοφορία, κάποια μέτρια και κάποια δυνατή. Το να έχεις π.χ. ευφύλιες και κυκλοφορητές 10.000 λίτρα να βαράνε στο γάμο του καραγκιόζη, για να σπάει η ροή είναι ανώφελο. Όπως επίσης αν έχεις σκληρά να βάλεις κυκλοφορητές φραπιέρες... Πες πιο συγκεκριμένα τι θέλεις να κάνεις για να πάρεις και σωστές απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα εβαλα το νερο (συγκεκριμενα εχθες) αν βαλω κανενα κοραλι αυτο θα ειναι μετα απο καιρο...θα κανω ενα ενυδρειο με χαμηλα εξοδα ...δεν μπορω να βαλω πραγματα που θα θελουν χοντρες απαιτησεις και σε χρονο και σε χρημα...θα βαλω καμια ανεμονη και κανενα ευκολο κοραλι...αυτα για αρχη ...του χρονου αν γυρισει το μυαλο μπορει να παρω αλλο ενυδρειο κτλπ ολα απο την αρχη...

και μια παρατηρηση...πριν απο 3 χρονια εβαλα παλι να κανω θαλασσινο αλλα το δουλεψα για 2 μηνες...

με το σκιμμερ δεν ειχα προβλημα... το σκιμμερ ειναι το tmc v2 1000

προχθες που εκανα δοκιμη δεν ειχα προβλημα....

εχθες που εβαζα το νερο ,,,,εβαλα και το σκιμμερ(ολα καλα)μετα εριξα το αλατι και σε μια φαση πρεπει να πηγε αλατι εκει που τραβαει νερο το σκιμμερ και απο κανει παρα πολυ αφρο και το πεταει στο δοχειο σε 5 δευτερολεπτα ...το εχω στο πιο χαμηλο ,,,αν το βαλω στο πιο δυνατο το σκιμμερ θα παει στο ταβανι....δεν ξερω να σου πω αν απο το σωληνακι που παιρνει το αερα τι γινεται..δεν ξερω αν παιρνει παρα πανω αερα αλλα ακου γεται νομιζω πως παιρνει παραπανω...δεν εχει καποιο ρυθμιστη γα το σωλινακι του αερα αλλα οταν βαζω το χερι μου και κλεινω τον αερα ειναι καλυτερα

πιο παλια ομως δεν ειχα τετοιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια και καλή την λύση στο πρόβλημα σου...jebao wp25 και θα με θυμηθείς.....πολύ καλός κυκλοφορητής με πολύ (μα πάρα πολύ) καλή σχέση απόδοσην τιμής!Κάνε ένα search στο google....!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω ότι στα 2 πρώτα που έβαλες στην tunze το μοτεράκι και το φλοτέρ είναι αθανατο στην κυριολεξία!

Ενώ στον κινέζο μπορεί να σπασει το αξονάκι ή να κουνηθεί ο μαγνήτης κάτι πολύ συνήθες σε τέτοιου είδους αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά στους jebao (τους μικρούς). Κινέζικοι μεν, αξιόπιστοι δε (κυκλοφορούν κάνα χρόνο). Οικονομικότατοι, με μαγνήτη και επιπλέον βεντούζα, με προγράμματα και όχι με συνεχή ροή και με σχετικά εύκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια και καλή την λύση στο πρόβλημα σου...jebao wp25 και θα με θυμηθείς.....πολύ καλός κυκλοφορητής με πολύ (μα πάρα πολύ) καλή σχέση απόδοσην τιμής!Κάνε ένα search στο google....!

Την έχω την συγκεκριμένη και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος ..

Link to comment
Share on other sites

Την έχω την συγκεκριμένη και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος ..

+1

έχω 2 από τους μεγάλους και είμαι 1000% ευχαριστημένος επίσης..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το που την έβαλα στο ενυδρείο ανέβηκε επίπεδο ο κύβος με την μια....!Την δουλεύω στο wave mode και τα κοράλλια μου δείχνουν να τους αρέσει απίστευτα!Άσε που σε 200 λίτρα display (60x60x60) μπορεί να σταθεί μόνος του Α-ΝΕ-ΤΑ!Δεν έχει σχεδόν καθόλου θόρυβο και δουλεύει ρολόι!

Γενικά μπορώ να πω πως είναι από τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ μου!

Την προτείνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το που την έβαλα στο ενυδρείο ανέβηκε επίπεδο ο κύβος με την μια....!Την δουλεύω στο wave mode και τα κοράλλια μου δείχνουν να τους αρέσει απίστευτα!Άσε που σε 200 λίτρα display (60x60x60) μπορεί να σταθεί μόνος του Α-ΝΕ-ΤΑ!Δεν έχει σχεδόν καθόλου θόρυβο και δουλεύει ρολόι!

Γενικά μπορώ να πω πως είναι από τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ μου!

Την προτείνω ανεπιφύλακτα!

απο που μπορω να παραγγειλω ενα τετοιο κυκλοφοριτη???

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κυκλοφοριτη 3000λιτρα/ωρα σε ενα ενυδρειο 240 λιτρα 110χ45χ60 ακομη ενας ιδιος θα ειμαι ενταξει????ή θελω ενα μεγαλυτερο???

δεν θελω να γινεται χαμος στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κυκλοφοριτη 3000λιτρα/ωρα σε ενα ενυδρειο 240 λιτρα 110χ45χ60 ακομη ενας ιδιος θα ειμαι ενταξει????ή θελω ενα μεγαλυτερο???

δεν θελω να γινεται χαμος στο ενυδρειο..

Αυτό θα το δεις στα κοράλια σου.

απο που μπορω να παραγγειλω ενα τετοιο κυκλοφοριτη???

Σχεδόν όλα τα καταστήματα που έχουν βήμα στο φόρουμ τον έχουν φέρει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα εβαλα το νερο (συγκεκριμενα εχθες) αν βαλω κανενα κοραλι αυτο θα ειναι μετα απο καιρο...θα κανω ενα ενυδρειο με χαμηλα εξοδα ...δεν μπορω να βαλω πραγματα που θα θελουν χοντρες απαιτησεις και σε χρονο και σε χρημα...θα βαλω καμια ανεμονη και κανενα ευκολο κοραλι...αυτα για αρχη ...του χρονου αν γυρισει το μυαλο μπορει να παρω αλλο ενυδρειο κτλπ ολα απο την αρχη...

και μια παρατηρηση...πριν απο 3 χρονια εβαλα παλι να κανω θαλασσινο αλλα το δουλεψα για 2 μηνες...

με το σκιμμερ δεν ειχα προβλημα... το σκιμμερ ειναι το tmc v2 1000

προχθες που εκανα δοκιμη δεν ειχα προβλημα....

εχθες που εβαζα το νερο ,,,,εβαλα και το σκιμμερ(ολα καλα)μετα εριξα το αλατι και σε μια φαση πρεπει να πηγε αλατι εκει που τραβαει νερο το σκιμμερ και απο κανει παρα πολυ αφρο και το πεταει στο δοχειο σε 5 δευτερολεπτα ...το εχω στο πιο χαμηλο ,,,αν το βαλω στο πιο δυνατο το σκιμμερ θα παει στο ταβανι....δεν ξερω να σου πω αν απο το σωληνακι που παιρνει το αερα τι γινεται..δεν ξερω αν παιρνει παρα πανω αερα αλλα ακου γεται νομιζω πως παιρνει παραπανω...δεν εχει καποιο ρυθμιστη γα το σωλινακι του αερα αλλα οταν βαζω το χερι μου και κλεινω τον αερα ειναι καλυτερα

πιο παλια ομως δεν ειχα τετοιο προβλημα

Το πιο πιθανό είναι να φταίει κάτι άλλο και όχι το αλάτι.

Πχ αν αλλάξεις γυαλοβαμβακα χωρίς να τον πλυνεις τότε θα σου συμβεί αυτό που προαναφερεις, δλδ τρελό αφρό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...