Jump to content

Ερώτηση Για Ένα Μικρο Ενυδρείο Με Μεγάλο Sump...


Recommended Posts

Να σας κανω μια ερωτηση παιδια?

Ενα μικρο ενυδρειο με ενα μεγαλο sump γινεται? Ενα ενυδρειο ας πουμε 30 λιτρων με ενα sump 50 λιτρων? Γενικα το ψαχνω λιγο αυτο το θεμα αυτες τις μερες, δεν βρισκω κατι αντιστοιχο ομως ουτε εδω στο φορουμ, ουτε σε αλλες σελιδες στο ιντερνετ (και στην Ελλαδα και σε αγγλοφωνα sites) Τι λετε?

Ασχετα απο το κοστος που θα ειχε κατι τετοιο (DIY σε ολες τις φασεις της κατασκευης, ενυδρειο, φωτισμος, sump, επιπλο κτλ) γινεται? Αν ναι, γιατι δεν βρισκω κατι αναλογο που να εχει γινει?

Γιατι το ολο αυτο, θα αναρωτιεστε. Σκεφτομαι οτι εφοσον το sump προσφερει πολλα θετικα, ολη η δουλεια θα γινεται μεσα σε αυτο, αλλαγες νερου, ζεσταμα με θερμοστατη, ανεμιστηρακια για τη ψυξη του νερου με controller, αυτοματη αναπληρωση νερου σε περιπτωση εξατμισης με φλοτερακια και τετοια, καλωδιωσεις, πολλα περισσοτερα υλικα για το φιλτραρισμα του νερου σε σχεση με ενα εξωτερικο φιλτρο κτλ χωρις να ενοχλουμε το κυριως ενυδρειο, μας λυνει τα χερια, οπως και φανταζομαι οτι γινεται στα μεγαλα ενυδρεια και στα reef ενυδρεια.

Στο κυριως ενυδρειο το μονο που θα υπαρχει ειναι ο φωτισμος του και οι σωληνες εισαγωγης εξαγωγης νερου τιποτα αλλο αρα πολυ μινιμαλ ο σχεδιασμος του, για το οπτικο γενικα. Και το αλλο, οπως αναφερω εδω 30 τα λιτρα στο κυριο ενυδρειο 50 τα λιτρα στο sump μας κανει σχεδον 80 λιτρα νερου, αρα πολυ περισσοτερο νερο, πιο σταθερες οι συνθηκες. Και ας πουμε σε αυτο το ενυδρειακι ζουν και μεγαλωνουν γαριδες μικρες, δεν θα ειναι πιο πολυ χαρουμενες? (μιας και δεν συνισταται σε κατι τοσο μικρο να μπουν ψαρακια)

Ειναι πολλα πολλα στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη, δεν μου βγαινει να τα γραψω ολα, ειναι μια γενικη η ιδεα, ειπα απλως να τη δημοσιευσω και οπως ερχεται με το θεμα αυτο το συνεχιζουμε... Υπαρχει κατι λαθος με το ολο αυτο που σας λεω, μου διαφευγει κατι και ετσι δεν βρισκω κατι αναλογο?


ΥΓ: και δεν λεω το sump να μπουκωθει στα 47 λιτρα με βιολογικο υλικο
τυπου siporax (για οποιον αναρωτιεται) ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω τον λογο να κανεις sump σε ενα τετοιο ενυδρειο και ειδικα με γαριδες.Βαζεις ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι η ενα κρεμαστο και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην γίνει ανάποδα; 50 λίτρα για τα ψαράκια και 30 σαμπ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ας το θέσω αλλιώς. Κύριο ενυδρειο ένα Dennerle Nano Cube των 30 λίτρων με ένα sump 20-50 λίτρων αντί αυτών που ειπα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και γινεται ...αν το εχεις γιατι να φτιαξεις αλλο...

Link to comment
Share on other sites

καντο ετσι ! φυσικα και θα σου λυσει τα χερια , απλα δεν συνηθίζεται καθως επιλεγεται το μεγαλυτερο για main και το μικροτερο για sump ... φυσικα σε αυτο δεν υπαρχει κανονας και μπορεις να κανεις οτι θες .... σκοπος του σαμπ δεν ειναι τα λιτρα αλλα να σου κανει την δουλεια σου !

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα το εκανα..θα χρειαστεις περισσοτερο χρημα για ολα οσα χρειαζεσαι και πιστευω οτι για τοσο μικρο ενυδρειο δεν αξιζει.Αναλογα και τι θες να κανεις.Εσυ αληθεια τι ακριβως θες να κανεις,δηλαδη τι θα βαλεις στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι που λέω οτι θα το κάνω αύριο μεθαύριο ειπα να αναφέρω κατι που εχω στο μυαλό μου το οποίο ψάχνω και δεν βρισκω πουθενα να εχει γινει κατι αναλογο σε τοσα λιγα λιτρα... Για ενα γαριδαδικο μικρο ισως και με δυο τρια μικρα σαλιγκαρια ας πουμε, μιας και δεν συνισταται γενικα σε τοσο μικρο ενυδρειο να μπαινουν ψαρακια...

Έγινε επεξεργασία - stanisalus18
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μας ειπες τι θες να βαλεις μεσα στο ενυδρειο ομως...μπορει να μην αξιζει τον κοπο να το κανεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ειναι για τις φτηνες Red Cherry Shrimps ειτε ειναι για τις ακριβες Crystall Red Shrimps (SSS grade) δεν ειναι εκει που θελω να καταληξουμε με αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν αξιζει να το κανεις για γαριδες.Οι γαριδες ετσι και αλλιως δεν θελουν και τρελη βιολογια,οπωτε και με ενα κρεμαστο φιλτρο η με ενα εσωτερικο κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

Οσο για τις crs εκει πας αλλου και θες εξειδηκευμενα πραγματα και παλι ομως το sump δεν σου χρειαζεται,

Link to comment
Share on other sites

εαν ομως θες να κρατησεις το 30λιτρο για τις γαριδες εαν δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο βαλτο σαμπ ... και δεν θα εχεις μηχανηματα μεσα στο ενυδρειο σου και θα εχεις ποιο σταθερες τιμες !

Link to comment
Share on other sites

εαν ομως θες να κρατησεις το 30λιτρο για τις γαριδες εαν δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο βαλτο σαμπ ... και δεν θα εχεις μηχανηματα μεσα στο ενυδρειο σου και θα εχεις ποιο σταθερες τιμες !

Για αιτιολογισε το μου αυτο που γραφεις.Πως θα εχει δηλαδη πιο σταθερες τιμες με το sump?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μεγαλύτερο σαμπ από το ενυδρείο είναι πολύς κόπος για το τίποτα!

Δεν έχω και πολύ πρακτική γνώση αλλά φαντάζομαι ότι ακόμα και με 20 λίτρα σαμπ δεν θα έχεις τους κατάλληλους ρύπους για να ζήσει η βιολογία σου στο βιολογικό υλικό, εκτός και αν μιλάμε για πολύ μεγάλη ιχθυοφορτωση!

Γενικά φαντάζομαι ότι κάτι κακό δεν θα κάνει στο ενυδρείο σου, απλά μου φαίνεται περιττό και σαν έξοδα και σαν όγκος

Link to comment
Share on other sites

Με το σαμπ φίλε ραστα όταν λέει πως θα έχειςπιο σταθερές τιμές εννοούνται τα συνολικά λίτρα! Άρα και πιο δύσκολες οι μεταβολές! Άλλο 30 λίτρα άλλο 80!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εθεσες οκ,αλλα πιστευω οτι για ενα τετοιο ενυδρειο το sump ειναι αχρηστο,μπορεις ανετα να το κανεις με ενα κρεμαστο φιλτρο και εναν θερμοστατη και εισαι σουπερ.Το μονο μηχανημα που θα ειναι μεσα στο ενυδρειο θα ειναι ο θερμοστατης και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για αιτιολογισε το μου αυτο που γραφεις.Πως θα εχει δηλαδη πιο σταθερες τιμες με το sump?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

Αν διαβασεις αυτο το θεμα λεει δυο τρια πραγματακια για τα θετικα του sump.

Παραθετω συγκεκριμενα αυτο το αποσπασμα απο το λινκ πανω (πανω σε ολο αυτο το ερωτημα που κανω εδω για το sump βασιζεται σε αυτα τα θετικα)

Τα βασικά θετικά στοιχεία που άμεσα εξοικονομούμε με την ύπαρξη ενός sump είναι τα εξής:

Α)Αυξημένη οξυγόνωση στο ενυδρείο μας.

Β)Αφαίρεση από την επιφάνεια του νερού του ενυδρείου μας βλαβερών συστατικών όπως διάφορες λιπώδεις ταινίες που προέρχονται συνήθως από το τάϊσμα.

Γ) Αυξάνουμε τον συνολικό όγκο νερού του ενυδρείου μας με όλα τα θετικά που προκύπτουν από αυτό.

Δ)Διατήρηση της στάθμης του ενυδρείου μας σε σταθερά επίπεδα μιας και η ενοχλητική εξάτμιση επηρεάζει μόνο το sump μας.

Ε)Απλούστευση των αλλαγών νερού μιας και αυτές θα πραγματοποιούνται στο sump χωρίς να στρεσάρουμε τα ζωντανά μας στο ενυδρείο μας.

Και αυτο εδω κατω ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου πανω δηλαδη η σταθεροτητα τιμων γενικα (κι αλλο αποσπασμα απο το λινκ παλι)

Η αύξηση του συνολικού όγκου νερού στο ενυδρείο μας χάρη στο sump είναι ζωτικής σημασίας τόσο για ένα ενυδρείο γλυκού νερού αλλά πρωτίστως για ένα θαλασσινό ενυδρείο. Βασικοί παράγοντες όπως η θερμοκρασία μεταβάλλονται με αρκετά πιο αργούς ρυθμούς σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Τα τυχόν νιτρικά που μπορεί να έχουμε άλλα και άλλοι βλαβεροί παράμετροι κάνουν λιγότερο αισθητή την παρουσία τους μιας και με την προσθήκη του sump και των επιπλέον λίτρων αυτού ανακουφίζεται σημαντικά το σύστημα μας πλησιάζοντας ευκολότερα τις βέλτιστες παραμέτρους.

Ετσι οπως το εθεσες οκ,αλλα πιστευω οτι για ενα τετοιο ενυδρειο το sump ειναι αχρηστο,μπορεις ανετα να το κανεις με ενα κρεμαστο φιλτρο και εναν θερμοστατη και εισαι σουπερ.Το μονο μηχανημα που θα ειναι μεσα στο ενυδρειο θα ειναι ο θερμοστατης και τιποτα αλλο.

Μα το λεω πανω, μινιμαλ ο σχεδιασμος, δηλαδη μονο ο φωτισμος και τα εξαρτηματα για την εισαγωγη και εξαγωγη του νερου θα υπαρχουν. Ολη η δουλεια δεν θα γινεται στο κυριο ενυδρειο αλλα στο sump κρυμμενο μεσα σε ενα επιπλο, οι αλλαγες νερου (δεν θα ενοχλουνται καθολου τα ζωντανα μεσα) η αναπληρωση νερου (θα γινεται στο sump μεσα με ενα δοχειο με σωληνακια φλοτερακια και τα λοιπα μονιμα τοποθετημενο εκει μεσα στο επιπλο χωρις να φαινεται) ζεσταμα νερου (ο θερμοστατης θα ειναι μεσα στο sump) ψυξη νερου (τα ανεμιστηρακια θα χτυπανε στο sump) Χωρις το sump ολα αυτα θα γινονται στο κυριως ενυδρειο δεν ειναι τοσο απλο, μονιμα πανω τα ανεμιστηρακια, ο θερμοστατης μεσα, το δοχειο αναπληρωσης σε σημειο πιο ψηλα και θα φαινεται. Αυτο ειναι που θελω να σας πω παιδια, περα απο το κοστος, ειναι εφικτο κατι τετοιο? Μου διαφευγει κατι που δεν βλεπω στην ολη ιδεα αυτη? Μιας και δεν βλεπω να εχει γινει κατι αναλογο σε κατι τοσο μικρο μιας και τα sumps γενικα υπαρχουν στα μεγαλα ενυδρεια μονο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εκανα προσωπικα και ειδικα για γαριδες φιλε μου,πιστευω οτι ειναι περιττο.

Οσο για το sump για τα παραπανω λιτρα,ναι εχεις παραπανω λιτρα οι διαστασεις ομως ειναι οι ιδιες,οπωτε αν πουμε οτι πχ σε 30 λιτρα μπορεις να κρατησεις 50 γαριδες με το sump παλι 50 θα μπορεις να κρατησεις και οχι παραπανω. (το 50 ειναι ενδηκτικο)

Ασε που οπως πολυ σωστα ειπε καποιος πιο πριν το βιολογικο στο sump δεν θα εχει τροφη να φαει γιατι τα αποβλητα απο τις γαριδες ειναι μηδαμινα.

Οτι ειναι εφικτο ειναι,οτι θες κανεις αλλα για ενα τετοιο ενυδρειο και ειδικα με γαριδες ειναι ασυμφωρο και αχρηστο κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...