Jump to content

Chemi Clean


Recommended Posts

Ναι το σκίμερ χωρίς το κύπελο γιατί στην αρχή θα αφρίζει ακατάπαυστα!Το θες για να στρώνει σιγά σιγά και για να οξυγονώνει το ενυδρείο τώρα!Υπομονή και μην τον αφήσεις ειλικρινά...καν΄του χουνέρι αυτουνού...τράβα και κάνε ένα μαγαζί άνω κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκίμερ χωρίς το κύπελο γιατί στην αρχή θα αφρίζει ακατάπαυστα!Το θες για να στρώνει σιγά σιγά και για να οξυγονώνει το ενυδρείο τώρα!Υπομονή και μην τον αφήσεις ειλικρινά...καν΄του χουνέρι αυτουνού...τράβα και κάνε ένα μαγαζί άνω κάτω!

και λιγα λες

Link to comment
Share on other sites

Μαγαζί άνω κάτω ωραία.καί τα.150 ευρώ πού έχασα σε κοραλία θα μού τα δώσουν.?ίσα ίσα πού θα χαλασω τη ζαχαρενια μου...

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ ....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5509&hl=chemiclean

και αυτό (κατόπιν εορτής) αλλά για τους επόμενους !!!

post-13206-0-32640400-1383194495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά κ τα έχω διαβάσει αιολε.ο τυπος μου είπε ότι κ η διατομικη είναι ένα είδος κυανου.κ τον πίστεψα.άς προσεχα.επόμενη αλλαγή πότε κάνω κ πόσο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σίγουρα το chemi clean δεν κάνει για τη διατομική αλλά ακόμη πιο σίγουρα τα κοράλλια σου δεν τα έχασες λόγο του σκευάσματος.Όπως μας είπες το ενυδρείο τρέχει εδώ και 18 μήνες χωρίς σαμπ και χωρίς σκίμμερ αλλά και χωρίς σοβαρή κυκλοφορία μιας και ο 6015 είναι για σούπερ νάνο.Ο αραγωνίτης σου λοιπόν είχε κρατήσει πολύ βρωμιά και την είχε μετατρέψει σε υδρόθειο το οποίο είναι δηλητήριο για τα κοράλλια από μόνο του άσε που αν ανακατευτεί με το νερό μετατρέπει τις συγκεντρώσεις της αμμωνίας σε τοξική πολύ τοξική.Με το ανακάτεμα λοιπόν έγινε η ζημιά πρωτίστως και όχι με το chemi clean.Το chemi clean σκότωσε κάποια από τα επιπλέον βακτήρια που πήγαν να γεννηθούν για να αντιμετωπίσουν την όλη κατάσταση.Αυτά τα ολίγα.Τώρα υπομονή αλλαγή νερού όσο περισσότερο μπορείς έως και όλο με σταθερές τιμές και οπωσδήποτε SPECIAL BLENT αλλά και σαμπ όπως είπες. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ.τελικα θα βγω κ λάθος.όσο για την 6015 το έγραψα ελαφρός φιμωμενη.με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω βιντεο.καλό βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Και ένα τελευταίο.δε ζήτησα ούτε αποζημίωση ούτε τίποτα.οπως διαβάσατε το πρώτο ποστ ρώτησα αν είναι κατι το φυσικό να πιασει καφετίλα ο βράχος μετα. τη χρήση του φαρμάκου.κ τα παιδια εδώ μου είπαν πως καί τι.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα μου ειπε καποιος χομπίστας με μεγαλη εμπειρία απο εδω οταν ειχα θεμα με διατομικη και λιγο κυανο οτι χρησιμοποιώντας το chemiclean θα ησύχαζα κι απο την διατομικη μαζι. Το κυανο έφυγε η διατομικη ειχε μείνει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι δικαιολογία ότι είναι το πιο κοντινό μαγαζί και ψωνίζω από αυτόν κλπ,τα περισσότερα είναι eshop και στα στέλνουν δωρεάν κιόλας στην πόρτα σου.

Τεσπα κάνε ένα κουράγιο τώρα και θα επανέλθει το σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

Περασα σήμερα από το κατάστημα κ ο τύπος με τουπε 100 καρδιναλίων μου είπε ξανά ότι δεν έκανε λάθος.ευτυχώς ήμουν ήρεμος.με προέτρεψε να μιλήσω κ με το κύριο παγώνη πού ειναι ο προμηθευτής του προϊόντος.πετάχτηκε κ μια κοπελιά κ μου είπε ότι καλυτερα να μολαγα μα ζί τους παρά να τους κραζω.αν ο κύριος παγώνης μου πει ότι φταίει το προϊόν θα με αποζημιωσοτν στο ακεραιο:πάντα με τα λεγομενα της κοπέλας.ο άλλος αν του έδινες ένα ζαστανα μου την αναβε άνετα.με λίγα λόγια μας είπε ολους άσχετους .αύριο τηλ στο προμηθευτη καί βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε παραπανω ο φιλος γρηγορης,εχει και αλλου πορτοκαλιες και παλιστα πολυ καλυτερες.δωσε ενα πολυ μεγαλο Χ στον εν λογω κυριο,και ψωνισε απο αλλου πανευκολα και γρηγορα.

δεν ''παιζει'' πια να λεμε οτι εχω αυτο το μαγαζι κοντα μου,τι να κανω κλπ....σε λιγες ωρες μπορεις να προμηθευθεις τα παντα απο ολοκληρη την ελλαδα και μαλιστα απο το σπιτι σου.

τιμωρειστε τους ρε παιδια επιτελους.το οποιο πορτοφολι και αν εχετε,ειναι ακομα δικο σας....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλαζ ειναι ότι μάλλον με περνάνε για κουτό.άσχετος είμαι.βλάκας δε νομιζω.σήμερα έκανα 150 χλμ για να παρω ζουμια κ ο άνθρωπος με γέμισε με φραγκακια sps.απλα το συνεχίζω γιατί εχω δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το κυριο παγωνη που κανει εισαγωγη το chemi.μετα απο πολυ κουβεντα τον ρωτησα αν θα μου πουλαγε το προιον για τη διατομικη κ μου ειπε οχι.του ειπα ακριβως τι εκανα ,τι εχασα και περιμενει και φωτο απο το νανο μου.τα εγραψε σε ενα χαρτι και μου ειπε θα ρωτησει τους αμερικανους για το αν σε περιπτωση που δεν υπαρχει κυανο σε ενυδρειο και ριξουμε το χημικο τι επιπτωσεις μπορει να εχει...τον ακουσα πολυ αξιολογο ανθρωπο και πιστευω οτι μου πει ειναι αυτο...θα προσπαθησω να του στειλω φωτο(η διατομικη ειναι ακομα εντονη) και θα περιμενω αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα γίνουν όπως πρέπει δεν υπάρχει περίπτωση να πάθουν τίποτα τα κοράλλια και ας μην υπάρχει κυάνο στο ενυδρείο.

Άλλωστε η ίδια η εταιρία προτείνει την χρήση του προϊόντος σε μηνιαία βάση για προληπτικούς λόγους.

Παλιότερα που το είχα χρησιμοποιήσει, είχα άριστα αποτελέσματα και μάλιστα το είχα καθιερώσει σε μηνιαία βάση για 4-5 μήνες χωρίς να μου δημιουργήσει πρόβλημα.

Αν θυμάμαι όμως καλά και δεν το μπερδεύω με κάποιο άλλο σκεύασμα, μόνο η xenia είχε κλείσει και "μπλεδιασε", αλλά ήταν κάτι παροδικό.

Link to comment
Share on other sites

Το chemmi clean είναι ένα πολύ καλό προϊόν που μα σώζει από δύσκολες καταστάσεις.

Δεν έχει ιδιαίτερες παρενέργειες αλλά μόνο ένα μεγάλο ελάττωμα.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΕΥΛΑΒΙΚΑ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ

Αν είστε ικανοί να το κάνετε μην το φοβάστε.

Link to comment
Share on other sites

Το. Θεμα που ανοιξα είναι για. Το αν στη διατομικη βάζουμε chemi clean.καί όχι παρενέργειες του χημικού.ισως να έβαλα παραπάνω.γιατι στα λιτρα μου ήθελε ελάχιστο.έβαλα λίγο παραπανω από τη μέση.όλα τα αλλά τα ακολούθησαε θρησκευτικη ευλάβεια.δεν εχω 5000 λιτρα να πω καταστραφηκα.αλλά σας δίνω το λόγο μου ότι το νάνο τουμπαρε από τη μερα πού έριξα αυρο.το νερό μου άψογο.μετρησα εγώ καί ο submarine1981.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Βαρδακώστα,

Λείπαμε που δεν πρόλαβα να σας απαντήσω και εγγράφως σχετικά με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο ενυδρείο σας μετά την χρήση του προϊόντος “Chemi clean” που αγοράσατε. Όπως σας είπα και τηλεφωνικά άμεσα, το προϊόν αυτό κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά από 1995 χωρίς να έχει παρουσιάσει προβλήματα. Εκτός από κάποιο θέμα χρωματισμού σε συσκευασία η οποία δεν ήταν αγορασμένη από ελληνικό κατάστημα. Παρόλα αυτά, ενημερώνοντας το εργοστάσιο, ως αποκλειστικός αντιπρόσωπος της Boyd στην Ελλάδα, αλλάξαμε το αγορασθέν προϊόν (το οποίο και χρησιμοποίησα αργότερα).

Συμβαίνει κάποιες φόρες να μπερδεύεται η πρώτο σχηματιζόμενη καφέ άλγη, με την παρουσία κυανό βακτηρίου και να χρησιμοποιείται χωρίς λόγο το Chemi clean. Αυτό βέβαια όπως σας είπα την πρώτη μέρα και στο τηλέφωνο (06/11/2013) δεν επηρεάζει την λειτουργία – υγεία - του ενυδρείου. Αναφέρεται στις οδηγίες χρήσεως ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και προληπτικά μηνιαία. Σας μεταφέρω ποιο κάτω την απάντηση από την Boyd Enterprises Inc.:

«Dear Minos,

Chemi clean is used regularly on healthy aquariums as a monthly maintenance. We also have many end users who confuse diatom for Cyano bacteria. There are no ill effects from this either.

Warm Regards,

Sean Berner»

Το πρόβλημα το οποίο παρουσιάστηκε κατά την γνώμη μου είναι η ανάδευση του πυθμένα που είχε σαν αποτέλεσμα την απόθεση πυριτίου, ασβεστίου και άλλων θρεπτικών πάνω στους οργανισμούς και στα βράχια. Το πυρίτιο μπορεί να βρίσκεται στο νερό της βρύσης, στην άμμο κλπ. Όσο αφορά τα διάτομα (φυτοπλαγκτονικός οργανισμός με σκελετό) μπορεί να τα έχετε εισάγει μέσω του νερού θαλάσσης που χρησιμοποιείτε.

Στην διάθεση σας για περαιτέρω πληροφορία.

Για την “Beluga”

Μήνος Παγώνης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάνει η δε κάνει το chemi clean για τη διατομικη?εγώ δεν αμφισβητω τη ποιότητα του φαρμάκου.εσείς θα το δίνατε για τη διατομικη?εμένα το νανο είναι 30λτ μεικτά.μια κουταλιτσα από το φάρμακο είναι για 38 λιτρα.είναι πολύ εύκολο να ξέφυγει η δοσολογια.όπως κ να έχει ευχαριστώ που απαντησατε.το θέμα της δοατομικης λύθηκε με στρομπους σαλιγκάρια.τόσο απλό ήταν.το θέμα ας κλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...