Jump to content

Σχετικά Με Christmas Moss


Safarpn

Recommended Posts

Γνωρίζω ότι με τις moss γενικά δε μπορει κάποιος να φτιάξει χαλάκι. Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι αν ανάμεσα σε δυο πλέγματα με οπή 0,5x0,5 εκατοστών, διαστάσεων 10x10 εκ. που θα τοποθετηθεί πανω στο χαλίκι, μπορει να αναπτυχθεί η μος. Δε μιλάμε δηλαδη για μεγάλη επιφάνεια. Ίσα ίσα να γίνει κάτι σα θάμνος αλλα όχι πανω σε πέτρα όπως την είχα μέχρι πριν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος, απο την μικρη μου εμπειρια με moss κυριως με riccia fluitans θα ελεγα οτι θα αυξηθει σε ογκο γενικοτερα αλλα οχι προς το μηκος, να καλυψει δλδ το ακαλυπτο "καναλακι" ας πουμε μεταξυ των δυο πλεγματων (αν καταλαβα καλα). Αν βαλεις δυο τρια ματσακια στο καναλακι αυτο στην σειρα μεχρι να καλυφθει ο χωρος ναι, αλλα να απλωθει οπως η cuba πχ δε νομιζω... Οι εμπειροτεροι ας δωσουν τα φωτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιο λες? Αυτό είναι τρία παντ στη σειρά.

post-42399-0-41045200-1383136349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου σου ειπαν και πιο πανω,η μοςς σου θα αναπτυχθει προς τα πανω,δηλαδη θα παρει υψος.

Να εχεις υποψιν σου ομως οτι κατω απο το πλεγμα θα μαζευτει αρκετη βρωμια.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιο λες? Αυτό είναι τρία παντ στη σειρά.

0113173720Σύνθετο εικονοσήμα (Αντιγραφή).jpg

Ακριβώς αυτο λέω Δημήτρη. Αυτο ειναι στο δικό σου ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου σου ειπαν και πιο πανω,η μοςς σου θα αναπτυχθει προς τα πανω,δηλαδη θα παρει υψος.

Να εχεις υποψιν σου ομως οτι κατω απο το πλεγμα θα μαζευτει αρκετη βρωμια.

Γνωρίζω ότι θα αναπτυχθει μονο σε ύψος. Άλλωστε έχω φτιάξει εναν ωραίο θάμνο πανω σε πέτρα η οποία πλέον δε φαίνεται. Θέλω να φτιάξω κάτι σαν του Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις αλλα λαβε υποψιν σου και αυτο που σου ειπα πιο πανω.Το ειχα κανει σε γαριδαδικο και μολις το ξηλωσα τρελαθικα μ αυτα που ειχε απο κατω...επισης θα πρεπει να βρεις τροπο να το στερεωσεις γιατι εμενα αν το αφηνα ετσι χημα ανεβαινε ολο προς τα πανω..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις αλλα λαβε υποψιν σου και αυτο που σου ειπα πιο πανω.Το ειχα κανει σε γαριδαδικο και μολις το ξηλωσα τρελαθικα μ αυτα που ειχε απο κατω...επισης θα πρεπει να βρεις τροπο να το στερεωσεις γιατι εμενα αν το αφηνα ετσι χημα ανεβαινε ολο προς τα πανω..

Μια φορά στο τόσο δε μπορώ να το μετακινώ και να καθαρίζω από κάτω με σκούπα βυθού; Ξέρω οτι θα μαζεύει σαβούρα, το είδα στην πέτρα που την είχα και την ξήλωσα απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να μπορεις,δοκιμασε το και βλεπεις πως θα παει,αν δεν σου αρεσει το βγαζεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να μπορεις,δοκιμασε το και βλεπεις πως θα παει,αν δεν σου αρεσει το βγαζεις.:)

Εφτιαξα ενα μικρο κομμάτι για αρχη να δώ πως θα παει.

.....η άσπρη πέτρα ξέξσκραπ..., ξέξσπρη...., ΚΑΤΑΣΠΡΗ μη σε τρομάζει, μέχρι να βρω καμία σκούρα μικρη για να καπακώσω το πλέγμα θα ειναι εκεί ;)

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ακριβός έτσι είναι και εμένα χωμένο.

Σε αυτό που λέει ο Κώστας, ναι συμφωνώ ότι άμα το βγάλεις θα βγάλεις και πολύ βρόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λόγο της ανάπτυξής της δεν θα γίνει χαλάκι αλλά ένας θάμνος που μπορείς να τον κρατήσεις σχετικά κοντό αλλά δεν θα θυμίζει γρασίδι όπως θες.

Μπορείς να κάνεις ένα fake γρασιδάκι με της παρακάτω μοος λόγο του σχήματος τους δεν είναι μόνο αυτές η τρις αλλά τώρα αυτές με ήρθαν στο μυαλό.

Flame-Moss

IMG_3813.jpg

πολύ καλό το Fissidens splachnobryoides

Fissidens_splachnobryoides_aquascape.jpg

επίσης ωραίο και μιαζει με φυτό παρά με μοος το plagiomnium trichomanes

dsc01072wh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αυτό το Fissidens splachnobryoides είναι πάνω σε παντ?

Τώρα όπως φαίνεται στη φώτο είναι κουρεμένο η έτσι γίνεται σαν θάμνος?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αυτό το Fissidens splachnobryoides είναι πάνω σε παντ?

Τώρα όπως φαίνεται στη φώτο είναι κουρεμένο η έτσι γίνεται σαν θάμνος?

....και πόσο εύκολα το βρίσκουμε;
Link to comment
Share on other sites

είναι πάνω σε ανοξείδωτο πλέγμα όπως το Flame-Moss ποιο πάνω στην Ελλάδα δεν ξέρω αλλά από έξω το βρίσκεις εύκολα και σε λογικές τιμές πχ απο το ebay 4,13 ευρώ και δωρεάν μεταφορικά για ένα κομάτι 5Χ5 εκατοστά.

Μην ξεχνάτε όλα τα μοος και ιδιαίτερα τα Fissidens μεγαλώνουν αργά θέλουν υπομονή και επιμονή για να τα πολλαπλασιάσουμε, τώρα αν τα φυσάς λιγάκι τα χρήματα τότε παίρνεις δέκα κομμάτια πληρώνεις 80 ευρώ και έχεις εμμέσως ένα χαλάκι 50Χ20 ότι πρέπει για ένα μίνι ενυδρείο 60Χ30. Δεν είναι πολλά αν σκεφτείς οι κάποιοι τα δίνουν για να πάρουν ένα νωχελικό δίσκο ή κάποιο θαλασσινό παρδαλό κατσίκι :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το είδα σε ενα φίλο αλλα μάλλον ειναι απαιτητικό. Στο ενυδρειο του που το είδα, μου άρεσε πολύ. http://item.mobileweb.ebay.de/viewitem?itemId=380146118325

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καθόλου απαιτητικό μεγαλόνει πανεύκολα και γρήγορα σπεπαζει ότι βρει στο δρόμο του, βυθό, πέτρες, ξύλα, κτλ

το όνομα του είναι Ulvophyceae και δεν είναι μοος αλλά είδος άλγης.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καθόλου απαιτητικό μεγαλόνει πανεύκολα και γρήγορα σπεπαζει ότι βρει στο δρόμο του, βυθό, πέτρες, ξύλα, κτλ

το όνομα του είναι Ulvophyceae και δεν είναι μοος αλλά είδος άλγης.

Μου το προτείνεις για τη δουλειά που το θέλω;
Link to comment
Share on other sites

αν σε αρέσει γιατί όχι, πάντως θα καμνει μπαμ ότι είναι άλγη και βαζεύει γρήγορα βρωμιά, οπότε θες ή γαρίδες να την ξεσκονίζουν η ελαφριά σκούπα βυθού. Προσωπικά δεν την είχα ποτέ γιατί δεν με αρέσει και αυτά που σου γράφω είναι ότι έχω ακούσει και διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε οτι η μοςς και το fissidens που σας εβαλε ο Χρηστος πιο πανω ειναι πιο απαιτητικα απο τις κλασικες μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...