Jump to content

Βιοτοπικό Μονομαχοενυδρείο Project


hms

Recommended Posts

Μιας και εχω ενα 30 λίτρο ενυδρειο (aquael) το οποίο ειναι άδειο και τρέχει εδω και μια βδομαδα, σκέφτηκα αυτη τη φορα να κανω κατι διαφορετικο απο τα συνηθησμενα. Ο λόγος για εναν βιότοπο μονομαχου που σκοπο θα εχει να μοιάζει οσο το δυνατόν στα νερά που ζει στη φύση ενας μονομαχος και οχι τοσο να εξυπηρετεί την αισθητική (φως, φυτα κτλπ). Βεβαια τιποτα δεν συγκρίνεται με την αισθητική της φύσης και σε αυτο θα προσπαθησω να βασίστω.

Θελω τις γνώμες σας για το πως θα γινει το ολο project. :)

Τα λιτρα ειναι καλα πιστεύω, το μονο μειονέκτημα της γυαλας ειναι οτι επεκτηνεται σε ύψος και οχι σε μήκος που θα ηταν το κατάλληλο για κατι τέτοιο.

Χαλικι θα χρησιμοποιήσω το σκούρο JBL manado, ετσι κι αλλιως οτι και να εβαζα απο το concept δεν θα ειχε νόημα αφου δεν θα φαίνεται ,εξάλλου το manado μοιάζει και πιο φυσικό.

Μια αλλη παράμετρος θα ειναι το ph, σκοπεύω να το εχω χαμηλό κατω απο 7 με τη χρήση τυρφης και φύλλων catappa κλπ.

Φιλτρο ; η ροή θα πρεπει να ειναι πολυ χαμηλή εώς ελάχιστη, θα μπορέσει να συντηρηθεί ετσι ;

Φωτισμός ; Πολυ χαμηλός.

Απο φυτα που θα αντέξουν στο ολο project και θα δίνουν την αίσθηση του βιότοπου ;

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δες το προφιλ του http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770#entry323429

λεει πολλα πραγματα για την διακοσμηση του ενυδρειο

αλλα και αλλα πολλα χρησιμα πραγματα

που θα σου χρειαστουν

Link to comment
Share on other sites

Κι αν ριξεις και μια ματια στο yoytube θα δεις και που ζουν να παρεις ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Μακάρι κι εγώ από την αρχή να το είχα κάνει βιοτοπικό, αλλά το παλεύω έστω και από τη μέση. :D Όντως στο προφίλ του θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Καλή επιτυχία! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα σκουρα αμμο και οχι manado,θα εστρωνα τον βυθο με φυλλα και θα εβαζα πολλα ξυλα σε στιλ κλαρια.

Φιλτρο θα βαλεις καποιο με μικρη ροη,βαλε ενα μικρο κρεμαστο για να κερδισεις και χωρο στο ενυδρειο.

Φυτα πηγαινε σε ευκολα και απο Ασια μερια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ακουγεται!Αναμενουμε εξελιξεις!

Θα συμφωνησω με τα πολλα κλαρια!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν ριξεις και μια ματια στο yoytube θα δεις και που ζουν να παρεις ιδεες.

Παρα πολυ λάσπη :P Αυτο ακριβως σκέφτομαι :D

Τέλεια! Μακάρι κι εγώ από την αρχή να το είχα κάνει βιοτοπικό, αλλά το παλεύω έστω και από τη μέση. :D Όντως στο προφίλ του θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Καλή επιτυχία! :thumbup:

Σ΄ευχαριστω! ποτε δεν ειναι αργα αρκει να αρεσει και σε εσενα. :)

Προσωπικα θα εβαζα σκουρα αμμο και οχι manado,θα εστρωνα τον βυθο με φυλλα και θα εβαζα πολλα ξυλα σε στιλ κλαρια.

Φιλτρο θα βαλεις καποιο με μικρη ροη,βαλε ενα μικρο κρεμαστο για να κερδισεις και χωρο στο ενυδρειο.

Φυτα πηγαινε σε ευκολα και απο Ασια μερια.

Καλη ιδέα η σκούρα άμμος, αλλα μιας και εχω το manado λεω να χρησιμοποιήσω αυτο, εξάλλου απο τα πολλα φύλλα που θα βαλω κατω δεν θα πολυ φαίνεται ο βυθός θελω να πιστεύω....

Ωραιο ακουγεται!Αναμενουμε εξελιξεις!

Θα συμφωνησω με τα πολλα κλαρια!

Το ειχα δει και γω παλαιότερα το βιντεο, με ειχε εντυπωσιάσει !!!!!

Αυτο με τα κλαριά ακούγεται καλο, ξέρετε που μπορω μα βρω, μια λυση ειναι κλαδιά απο ελιά, αλλα θα αντέξουν ή θα διαλυθούν ;

Απο θεμα φυτών, το σκέφτομαι πολυ black water με λιωμένη τυρφη στο βυθό, φύλλα, και πιστιες στην επιφάνεια. Τα οποια φυτα θα αντέξουν ;

Δείτε και ενα παρόμοιο θεμα που ειχε ανοίξει :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49757&hl=stormtrooper

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει στηθεί εδω και λίγες μερες με manado στο βυθό και σημερα έβαλα αρκετή ποσότητα τυρφης, σκέφτομαι να το λειτουργώ χωρις φιλτρο ή κυκλοφορητη, δεν ξερω αν θα μπορέσει να συντηρηθεί ετσι αλλα θα το δούμε στη πορεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα μεχρι στιγμής απο αυτα που εχω διαβάσει κανουν τα: Hygrophila Polysperma, Microsorum Pteropus και στην επιφάνεια pistia stratiotes. Καμια αλλη προταση ; Επισης σκεφτομουν μηπως με κάποιον τροπο καταφέρω και βαλω και φυτα απο την επιφάνεια και πανω ; Παμε σε υδροφυλλα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Επειδή είμαι στην διαδικασία στησίματος μοναχοενυδρείου 25lit και εγώ μπορείτε να μου πείτε όταν λέτε φύλλα τί φυλλα μπορούμε να βάλουμε ;

Στο ενυδρείο μέχρι στιγμής έχει τοποθετηθεί ένα μικρό κομμάτι ρίζα, άσπρη άμμος και τρείς ανούμπιες (μια νανα, μια με πλατιά φύλλα και μια με μακρόστενα φύλλα) και φίλτρο ένα μικρό μόνο με σφουγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Επειδή είμαι στην διαδικασία στησίματος μοναχοενυδρείου 25lit και εγώ μπορείτε να μου πείτε όταν λέτε φύλλα τί φυλλα μπορούμε να βάλουμε ;

Στο ενυδρείο μέχρι στιγμής έχει τοποθετηθεί ένα μικρό κομμάτι ρίζα, άσπρη άμμος και τρείς ανούμπιες (μια νανα, μια με πλατιά φύλλα και μια με μακρόστενα φύλλα) και φίλτρο ένα μικρό μόνο με σφουγάρια.

Ακυρη η ερώτηση. Απαντήθηκε βλέποντας ξανά το προφίλ του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Επειδή είμαι στην διαδικασία στησίματος μοναχοενυδρείου 25lit και εγώ μπορείτε να μου πείτε όταν λέτε φύλλα τί φυλλα μπορούμε να βάλουμε ;

Στο ενυδρείο μέχρι στιγμής έχει τοποθετηθεί ένα μικρό κομμάτι ρίζα, άσπρη άμμος και τρείς ανούμπιες (μια νανα, μια με πλατιά φύλλα και μια με μακρόστενα φύλλα) και φίλτρο ένα μικρό μόνο με σφουγάρια.

Καλημερα, μια καλη λύση ειναι ξερα φύλλα απο πλατάνι, τα οποια να τα εχεις μαζέψει απο καθαρα σημεία. Ακομα υπάρχουν τα φύλλα catappa και Indian almond leave τα οποια μπορεις να τα προμηθευτείς απο ενυδρειακα καταστήματα :) Εχουν την ιδιότητα οπως και οι ριζες να διοχετεύουν στο νερο, χουμικα και χρώματιζουν το νερο, με ευεργετικές ιδιότητες για τα ψάρια. Επισης κατεβάζουν οπως και η τυρφη το ph. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλως μια σημείωση για τα πλατανόφυλλα. Αν μείνουν πολύ καιρό στο ενυδρείο και προσπαθησεις να τα βγάλεις, διαλύονται πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις καποια υδροφυλλα αλλα θελει λιγο ψαξιμο και για τα ειδη αλλα και για την κατασκευη που πρεπει να κανεις.

Κοιτα και για καμια κρυπτοκορινα.

Link to comment
Share on other sites

Απλως μια σημείωση για τα πλατανόφυλλα. Αν μείνουν πολύ καιρό στο ενυδρείο και προσπαθησεις να τα βγάλεις, διαλύονται πολύ εύκολα.

Αυτο ακριβως θελω τα φύλλα σιγα σιγα μα λιώνουν στο βυθό, δημιουργώντας ενα στρώμα. :)

Μπορεις να βαλεις καποια υδροφυλλα αλλα θελει λιγο ψαξιμο και για τα ειδη αλλα και για την κατασκευη που πρεπει να κανεις.

Κοιτα και για καμια κρυπτοκορινα.

Θα κανω μια επίσκεψη απο το ikea που εχω ακούσει οτι εχει αρκετα.

Για τη λειτουργία χωρις φιλτρο ή κυκλοφορητη ποια η γνώμη σας. Θα κανω μετρήσεις με τεστ συχνα για να βλεπουμε πως παει, απλα μηπως αρχίζει και μυρίζει το νερο επειδη θα ειναι στάσιμο ;

Link to comment
Share on other sites

Βαλέ ενα μικρο κυκλοφορητή απο μικρο εσωτερικό φίλτρο για παράδειγμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλέ ενα μικρο κυκλοφορητή απο μικρο εσωτερικό φίλτρο για παράδειγμα. :)

Οκ ;) καπως ετσι το σκέφτομαι post-20480-0-92991600-1383233905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως θελω τα φύλλα σιγα σιγα μα λιώνουν στο βυθό, δημιουργώντας ενα στρώμα. :)

Θα κανω μια επίσκεψη απο το ikea που εχω ακούσει οτι εχει αρκετα.

Για τη λειτουργία χωρις φιλτρο ή κυκλοφορητη ποια η γνώμη σας. Θα κανω μετρήσεις με τεστ συχνα για να βλεπουμε πως παει, απλα μηπως αρχίζει και μυρίζει το νερο επειδη θα ειναι στάσιμο ;

Οι ρίζες από τα φυτά λειτουργούν σαν βιολογικό φίλτρο, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Να φανταστείς οτι έχω στο μπαλκόνι ένα κουβά που κατα καιρούς βάζω κάποια κλαδέματα, με νερό που δεν το αλλάζω ποτέ,(μόνο συμπληρώνω) και είναι πεντακάθαρο και χωρίς ιχνος μυρωδιάς

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου βγει οπως το θες φιλε μου!

Περιμένουμε φωτος οταν τελειωσει το έργο!

Τώρα για κλαριά εγώ προσωπικά θα έβαζα ξυλο μοπανι!ειδικα αν βρεις μια μεγάλη ρίζα μοπανι μπορείς να την διαμορφώσεις μόνος σου!

Έγινε επεξεργασία - GuppyMaster
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου βγει οπως το θες φιλε μου!

Περιμένουμε φωτος οταν τελειωσει το έργο!

Τώρα για κλαριά εγώ προσωπικά θα έβαζα ξυλο μοπανι!ειδικα αν βρεις μια μεγάλη ρίζα μοπανι μπορείς να την διαμορφώσεις μόνος σου!

Σε ευχαριστω πολυ! Σωστα μπορω να φτιαξω μόνος το μοπανι ( δεν ξερω βεβαια πως θα το κοψω εύκολα... ) δεν το ειχα σκεφτει! Καλη ιδέα :) φυσικα θα βαλω φωτο :D

Επισης πηρα πριν λιγο απο το ikea egeria densa για να αρχίζει να περνει μπρος η βιολογια :)

Link to comment
Share on other sites

ενα μαγαζί εδώ στην Αθήνα θα κάνει παραγγελίες σε διάφορα είδη και θα φέρουν και Betta sp.MAHACHAI wild !!!! Οπότε τι καλύτερο για ενα βιότοπικο απο έναν άγριο μονομαχο ; :D Αλλαγή σχεδίου λοιπόν θα βγει το manado και θα βάλω κάτω μόνο τυρφη. Το έχει δοκιμάσει κανείς ; :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου ήρθε μια άλλη ιδέα τώρα, στο βυθό αν βάλω χώμα απο το χωράφι του εξωχικου μου ; Θα γίνει όλο λάσπη το νερό ή θα κάτσει ; Θα είναι κατάλληλο για το ψάρι ;

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις χωμα απο το χωραφι του εξωχικου σου το ποιο πιθανο ειναι να βρεις το ψαρι αναποδα...που ξερεις τι λιπασματα μπορει να εχουν πεσει στο χωμα και γενικα τι ουσιες μπορει να εχει?

Προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα,οπως σου ειπα,προσωπικα θα εβαζα πολυ ψιλη σκουρα αμμο αν ηθελα να φτιαξω κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...